bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Svētdiena 29.03.2020 | Vārda dienas: Agija, Aldonis

Ekonomisti: turpmāka rūpniecības izaugsme atkarīga no investīcijām

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Turpmākā rūpniecības attīstība un produkcijas apjoma palielināšanās Latvijā būs atkarīga no ārējā pieprasījuma pēc latviešu precēm, kā arī piesaistītajām investīcijām, pārliecināti ekonomisti.

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUSwedbank Ekonomisko pētījumu daļas vecākā ekonomiste Lija Strašuna:

Pēc piebremzēšanās gadu mijā, šī gada martā apstrādes rūpniecības izlaide diezgan spēcīgi pieauga (sezonāli izlīdzināts par 3,6% salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi), tādējādi atgriežoties uz 2010.gada otrās puses vidējo līmeni. Tomēr jāpiemin, ka martā kāpumu veicināja ne tikai metālapstrādes un mašīnbūves, ķīmijas un farmācijas, pārtikas nozares, bet arī negaidīti straujš kokrūpniecības pieaugums (+6,9%). Joprojām sagaidāms, ka šī sektora attīstība bremzēsies un vairs tik daudz neatbalstīs rūpniecības izaugsmi izejmateriālu un ražošanas jaudu ierobežojumu dēļ.

Apstrādes rūpniecības izaugsmi turpina virzīt eksportējošie uzņēmumi, un to turpmākā attīstība būs atkarīga no ārējā pieprasījuma pēc Latvijas precēm. Neskatoties uz joprojām pastāvošiem riskiem, piemēram, parādu krīzi Eiropā, izejvielu cenu dinamiku, sagaidāms, ka ārējais pieprasījums augs, turklāt straujāk tieši Latvijas galvenajās tirdzniecības partnervalstīs, proti, Vācijā, Zviedrijā, Igaunijā, Lietuvā, Krievijā.

Turklāt Latvijas ražotāju konkurētspēja pēdējos divos gados būtiski uzlabojusies. Tomēr, lai gūtu labumu no augošā pieprasījuma ir nepieciešamas adekvātas ražošanas jaudas un kvalificēts darbaspēks, kas izstrādātu un ražotu produktus, kā arī atrastu tiem noieta tirgus un spētu tos izdevīgi pārdot. Tas prasa investīcijas – sagaidāms, ka investīciju aktivitāte šogad būtiski pieaugs, tomēr ir nepieciešams laiks, lai tas atspoguļotos rūpniecības izlaidē.

Prognozējams, ka apstrādes rūpniecības izlaides izaugsme no 15% 2010.gadā varētu samazināties aptuveni uz pusi 2011.gadā.

DnB Nord bankas ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš:

Gan martā, gan 1.ceturksnī kopumā, salīdzinot ar situāciju pirms gada, rūpniecības izlaide Latvijā ir ar ievērojamu plusa zīmi, taču šie dati pamatā atspoguļo pērn krīzes pārvarēšanā paveikto. Izlaides dinamika pret iepriekšējo ceturksni nav labvēlīga, runājot par ekonomikā nozīmīgāko un no laika apstākļiem daudz mazāk atkarīgo apstrādes rūpniecību, – tās sarukums 1.ceturksnī pret pērnā gada 4.ceturksni par 3,1% nav gluži tas, ko varēja gaidīt šajā laikā pērn. Par laimi, ir ļoti maza varbūtība, ka negatīvas izmaiņas ceturkšņa griezumā turpināsies.

Ir pilnībā attīstījusies prognoze, ka šogad metālu ražošanas un apstrādes nozarēm būs vadošā loma ekonomikā. Vētraini attīstās gatavo metālizstrādājumu, iekārtu, elektrisko iekārtu, piekabju ražošana. Metālu ražošanā pagaidām tik strauju pārmaiņu nav, taču situācija mainīsies gada nogalē pēc Liepājas Metalurga rekonstrukcijas. Ir kritusies kuģu un vilcienu ražošana, – tas saistīts gan ar laika apstākļiem, gan gatavošanos iespējamai pasažieru vilcienu ražošanas atsākšanai lielākā mērogā.

Būtiski virs krīzes līmeņa nav spējusi pacelties pārtikas pārstrāde. Tiek gūti būtiski panākumi eksportā, diemžēl vietējais tirgus cilvēku skaita izteiksmē sarūk. Nesen notikušās īpašnieku maiņas nozarē ir radījušas arī lielu satraukumu, taču to ietekmei uz izlaidi visdrīzāk būs pozitīva ietekme. Turklāt, pieaugot eksporta īpatsvaram nozares izlaidē, tā ietekme uz kopējiem rezultātiem pieaug.

Kopējās apstrādes rūpniecības izmaiņas 1.ceturksnī pret pērnā gada 4.ceturksni nav iepriecinošas, taču perspektīva saglabājas laba. Strauji aug un augs investīcijas šajā nozarē, kas ir kļuvusi par vienu no pelnošākajām, tātad atrisinot nekustamo īpašumu burbuļa laikā pastāvējušo aplamo ekonomisko stimulu problēmu. Ne visu var atrisināt ekonomisko stimulu maiņa, valstij šis process jāatbalsta ar ātrāku reformu profesionālajā izglītībā, kas tiktu īstenota, rūpīgi ņemot vērā nozaru viedokli.

SEB bankas sociālekonomikas eksperts Edmunds Rudzītis:

Lai arī vietējais patēriņš pakāpeniski sāk atgūsties, kas ļauj nedaudz palielināt apgrozījumu arī vietējā tirgū, rūpniecības izaugsme galvenokārt balstās uz eksporta apgrozījumu pieaugumu, tajā skaitā arī uz eksporta cenu palielināšanas rēķina. Pēdējā gada laikā vērotais cenu pieaugums virknē nozaru ļauj gūt lielāku peļņu bez izlaides apjomu palielināšanas. Tomēr cenu celšanas stratēģija nevar tikt īstenota mūžīgi un jādomā par savas konkurētspējas saglabāšanu, jaudu palielināšanu un produktivitātes celšanu. Apstrādes rūpniecības izaugsme būs atkarīga no uzņēmēju spējām palielināt savas produkcijas noietu esošajos tirgos ārvalstīs, kuros vērojams pieprasījuma kāpums, piemēram, Krievijā, Skandināvijas valstīs, Vācijā. 2011.gadā kopumā apstrādes rūpniecības apjomu pieaugums varētu būt 8-10% salīdzinājumā ar 2010.gadu, tomēr aktuālāki kļūst jautājumi par adekvātām ražošanas jaudām un produktivitātes palielināšanu.

 

 

 

 


Pievienot komentāru

  1. poli teica:

    no investīcijām un no eksporta. valdībai šeit vispār maz kāds glabēju statuss.

Koronavīruss Baltijā. Latvijā – 347, Lietuvā – 437 , Igaunijā – 679

Igaunijā ziņo, ka divi saslimušie ir miruši COVID-19 izraisīto komplikāciju dēļ un 20 cilvēki ir izveseļojušies no šī koronavīrusa.

Nedēļa Lietuvā: Vīruss uzveic piekto pacientu, Nausēda aicina ES nopietnāk cīnīties pret pandēmiju

Lietuvā aizvadītās nedēļas galvenie notikumi ziņās bija pirmo piecu cilvēku nāve no COVID-19 komplikācijām, prezidenta Gitana Nausēdas aicinājums ES dalībvalstīm izvērst nopietnāku cīņu pret pandēmijas izplatību un Lietuvas Apelācijas tiesas lēmums pārcelt 13.janvāra krimināllietas izskatīšanu.

COVID-19 konstatēta Stradiņa slimnīcas onkoloģei

Saslimšana ar jaunā koronavīrsa izraisīto slimību COVID-19 konstatēta vienai Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas mediķei.

Martā bezdarbnieku skaits audzis par vairāk nekā 2 500 cilvēkiem

Kopš marta sākuma bezdarbnieku skaits Latvijā ir pieaudzis par 2 557 personām, un kopumā šāds statuss patlaban piešķirts 60 804 iedzīvotājiem.

Vēl vienam Rēzeknes slimnīcas darbiniekam konstatē saslimšanu ar koronavīrusu

Saslimšana konstatēta pēc tam, kad paņemtas analīzes pārējiem darbiniekiem, atklājot bērnu ķirurga saslimšanu ar COVID-19.

Britu premjers Džonsons inficējies ar jauno koronavīrusu

Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons inficējies ar jauno koronavīrusu, tā pievienojoties vairāk nekā 11 600 cilvēku, kuriem valstī ir konstatēta vīrusa klātbūtne organismā, ziņo britu raidsabiedrība BBC.

Eiropols brīdina par strauju noziedzības pieaugumu koronavīrusa pandēmijas laikā

Ziņojumā teikts, ka kopš krīzes sākuma ievērojami palielinājusies tirdzniecība ar viltotām precēm, tostarp sejas maskām, dezinfekcijas līdzekļiem un medikamentiem.

Kopš ārkārtējās situācijas izsludināšanas Latvijā atgriezušies vismaz 1 500 cilvēku

Pēc 27.marta regulāri Latvijas valstspiederīgo repatriācijas reisi vairs netiek plānoti, ja vien nebūs neparedzētas situācijas.

Eksperti skaidro | Neuzķeries uz internetā nopērkamajām tievēšanas tabletēm – tādu nav!

Lai neuzķertos uz klajiem meliem, apskatīts konkrēts produkts, ko ļoti vienkāršā veidā var iegādāties internetā. Tas ir uztura bagātinātājs Africanmango900.

Krievija aicina atcelt sankcijas, vēršas ANO ar Ķīnu, Ziemeļkoreju

Krievija, kura ir pakļauta ar sankcijām par tās agresiju Ukrainā un Krimas sagrābšanu, ir nākusi klajā ANO ar aicinājumu atcelt sankcijas COVID-19 pandēmijas apstākļos. Aicinājums iesniegts kopā ar citām sankciju skartām valstīm.

Elektroenerģijas cena mājsaimniecībām samazinās

Pielāgojot patēriņu cenu svārstībām biržā, kur parasti cena ir zemāka brīvdienās un vēlās nakts stundās, ir iespēja ietaupīt.

Igaunija no Ķīnas pasūta vīrusa aizsargaprīkojumu par 10 mlj. eiro

Igaunija no kāda Ķīnas uzņēmuma ir pasūtījusi pretvīrusa aizsardzības un medicīnas aprīkojumu par 10,35 miljardiem eiro. Valsts vajadzīgo meklējusi Ķīnā, jo, valsts pārvaldes ministra vārdiem, Eiropa šobrīd ir slēgta, tā ziņo Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Provizoriski dīkstāves pabalstos tiks izmaksāti 130 miljoni eiro

Provizoriski dīkstāves pabalstos tiks izmaksāti 130 miljoni eiro 465 000 darba ņēmēju, liecina Ekonomikas ministrijas apkopotā informācija.

ES vienojas kopīgiem spēkiem pārvarēt vīrusa izplatību un ekonomisko krīzi

ES dalībvalstu un valdību vadītāji neklātienes sanāksmē ir vienojušies kopīgiem spēkiem savaldīt vīrusa uzliesmojumu bloka teritorijā, veicinot medicīnas aprīkojuma nodrošinājumu un darbu ar COVID-19 vakcīnas izstrādi, paziņoja ES Padome.

BNN jautā | Replika par «paniku» koronavīrusa SARS-CoV-2 dēļ

Vēlos vērst lasītāju uzmanību uz to, ka panika, iespējams, nav labākais apzīmējums masu noskaņojumiem, kas jaunā koronavīrusa ietekmē pieņemas spēkā daudzviet pasaulē un pēdējās nedēļās arī Latvijā. 

ASV izvirzās vadībā ar pasaulē lielāko COVID-19 inficēto skaitu

ASV ir reģistrēts pasaulē lielākais apstiprināto COVID-19 gadījumu skaits, vīrusa uzliesmojumam apsteidzot Ķīnas oficiālos datus. Ziemeļamerikas valstī ir apstiprināti vairāk nekā 85 000 saslimšanas gadījumu, ziņo amerikāņu ziņu aģentūra AP.

Sestdien būs +15 grādus silts

Piektdien, 27.martā, un sestdien bieži spīdēs saule, kā arī nokrišņi nav gaidāmi. Dienas laikā gaiss iesils līdz +10…+15 grādiem, bet nakts un rīta stundās gaisa temperatūra būs 0…–6 grādu robežās.

Rēzeknes slimnīcā saslimšanu ar COVID-19 konstatē ārstam

Rēzeknes slimnīcā saslimšana ar jaunā koronavīrusa izraisīto slimību COVID-19 konstatēta ārstam, vēsta Slimību profilakses un kontroles centrs.

Lietuvā vīrusa postā saskata arī gaišo pusi

Tas pat nav jāsaka – Lietuvu ir smagi skāris COVID-19. Karantīnas apstākļos bezdarba līmenis ir audzis par 30%, inficēto skaits uz 1.maiju tiek prognozēts virs 6 000, taču valstī atgriežas emigrējušie lietuvieši, attīrās gaiss, daudzi rīkojas izpalīdzīgi.

COVID-19 izplatības novēršanā iesaistītie mediķi saņems piemaksas līdz 50% no algas

Piemaksās par jaunā koronavīrusa izraisītās slimības COVID-19 izplatības novēršanu martā mediķi saņems līdz pat 50% no darba algas, bet tālāko divu mēnešu laikā tās būs 20% apmērā.

Uz dīkstāves pabalstu varēs pretendēt visu nozaru darba ņēmēji

Pēc konkrētu kritēriju izpildes dīkstāves pabalstu varēs saņemt visu nozaru uzņēmumu darba ņēmēji.

Rīgā pie luksoforiem uz laiku tiks atslēgtas gājēju izsaukuma pogas

Rīgas domes Satiksmes departaments vērš iedzīvotāju uzmanību, ka izsaukuma pogas tiks atslēgtas uz nenoteiktu laiku un gājēji aicināti sagaidīt gājēju luksoforā zaļo gaismu.

Autobusos drīkstēs ieņemt tikai katru otro sēdvietu

Priekšroka autobusos būtu dodama tiem iedzīvotājiem, kuri dodas uz darbavietu un pēc tam – atpakaļ mājās, īpaši tad, ja persona ir nodarbināta medicīnas, tiesību aizsardzības vai tirdzniecības jomā.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!