bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Svētdiena 18.08.2019 | Vārda dienas: Elena, Ellena, Helēna, Liena, Liene

Ekonomisti tuvākajā laikā strauju situācijas uzlabošanos mazumtirdzniecībā neparedz

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Tuvāko mēnešu laikā strauja situācijas uzlabošanās mazumtirdzniecībā nav gaidāma un arvien straujāk iezīmējas arī ekonomiskās izaugsmes tempu palēnināšanās iespējamība, uzskata ekonomisti.

DnB Nord bankas ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš:

Viena mēneša dati reti kad kaut ko izšķir, taču tie neapšaubāmi palielina varbūtību, ka gada nogalē Latvijas ekonomika piedzīvo iepriekš prognozēto piebremzēšanos pēc lieliski aizvadītā 3.ceturkšņa. Galvenie riski šobrīd ir patērētāju bažas par budžeta konsolidācijas ietekmi un šīs ziemas augstākās siltuma cenas. Pieļauju iespēju, ka lēnākas izaugsmes posms turpināsies arī nākamā gada sākumā, bet pēc tam atkal paātrināt tempu ekonomikai ļaus augošais eksports un arvien vairāk arī investīcijas.

Mazumtirdzniecībā tuvākajos mēnešos strauja situācijas uzlabošanās nav gaidāma, jo novembrī bažas par iespējamu nodokļu kāpumu jau ir ieguvušas konkrētākas aprises.

SEB bankas sociālekonomikas eksperts Edmunds Rudzītis:

Kopējā situācija mazumtirdzniecībā šobrīd raksturojama kā stabilizācija pēc straujā krituma pērn. Gada pēdējos mēnešos mazumtirdzniecībā gada izteiksmē varēs vērot lielus plusus, ko ietekmēs gan salīdzinoši zemā iepriekšējā gada bāze, gan arī lielāki iedzīvotāji tēriņi saistībā ar nākamgad plānotajām PVN likmes izmaiņām. Izzūdot bāzes efektam, nākamgad mazumtirdzniecības apjomu pieaugums būs neliels.

Latvijas Bankas ekonomiste Agnese Bičevska:

Lai gan patērētāju un tirdzniecības noskaņojums uzlabojas, tomēr šī rādītāja attīstības tendence ir ļoti nevienmērīga un šādi epizodiski kritumi arī tirdzniecībā ir likumsakarīgi. Noskaņojuma maiņa dažādu notikumu ietekmē noris visai strauji, tādēļ precīzi paredzēt mēneša pārmaiņas tirdzniecībā ir neiespējami. Oktobris bija notikumiem bagāts: 10. Saeimas vēlēšanas, valdības veidošana, valsts budžeta veidošanas virzienu iezīmēšana. Savukārt novembrī spilgtāk iezīmējās arī notikumi ārvalstu tirgos, piemēram, Īrijas finanšu sektora problēmas. Cits vairāk, cits mazāk, šie notikumi ietekmē ekonomikas dalībnieku uzvedību, to tēriņus, uzkrāšanas paradumus, investīcijas.

Pašlaik joprojām varam runāt par lēnu un nevienmērīgu tirdzniecības izaugsmi nākotnē. Salīdzinājumā ar krīzes laika zemāko pārdošanas apjomu (2009. gada decembrī) mazumtirdzniecības apjoms ir uzlabojies par gandrīz 9% (ieskaitot automobiļu pārdošanu, par 16%). Šāda pat “divi soļi uz priekšu – viens atpakaļ” dinamika varētu saglabāties arī tuvākajos mēnešos. Protams, gada nogalē tēriņi tradicionāli pieaug, un visai droši var teikt, ka tie salīdzinājumā ar pērnā gada svētku laiku būs lielāki, tomēr sezonāli izlīdzinātā datu rindā milzu lēciens nav gaidāms. Vismaz ne tikmēr, kamēr nebūs lielāka skaidrība par 2011. gada valsts budžetu un tā ietekmi uz iedzīvotāju maciņiem. Ja nenotiks jauni globāli satricinājumi un eksports saglabās noturīgu izaugsmi, tad arī iekšzemē turpināsies pakāpeniska ekonomikas atkopšanās, ko gan bremzēs paredzamie nodokļu paaugstinājumi.

Swedbank vecākā ekonomiste Lija Strašuna:

Lai gan nodarbinātība un algas 3.ceturksnī pieauga, kas nozīmē vairāk līdzekļu mājsaimniecību tēriņiem, neskaidrība par nākamā gada valsts budžeta konsolidācijas pasākumiem un sagaidāmie rēķini par apkuri, visticamāk, mudināja uz drošības spilvena veidošanu. Novembra sākumā patērētāju optimisms nedaudz samazinājās, īpaši samazinoties nākamo 12 mēnešu finanšu situācijas novērtējumam un lielo pirkumu plāniem.

Ja novembrī vēl varētu vērot mazumtirdzniecības apgrozījuma kritumu, decembrī tas, visticamāk, pieaugs, un šī gada Ziemassvētki noteikti būs priecīgāki nekā pagājušogad. Šī gada mazumtirdzniecības apgrozījuma kritums vidēji varētu sasniegt 2%-3%, ko noteiks pagājušā gada attīstība jeb tā sauktais bāzes efekts, jo kopš pagājušā gada decembra, tas ir, zemākā punkta, mazumtirdzniecība jau ir augusi par 9%.


Pievienot komentāru

  1. Jacklynn teica:

    Glad I’ve finally found smotehing I agree with!

Nemiro: Saprotamas Lietuvas bažas par Astravjecas AES, bet elektrības iegāde no trešajām valstīm ir Latvijas interesēs

Latvijas valdības lēmums par elektroenerģijas tirdzniecības organizēšanu ar trešajām valstīm tika pieņemts, ņemot vērā valsts intereses,pauda ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro.

VID daļas vadītāja, kuras vīrs darbojās PVN izkrāpēju grupējumā, aizgājusi no darba

Valsts ieņēmumu dienesta darbiniece, kuras vīrs darbojās pievienotās vērtības nodokļa izkrāpēju un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizētāju grupējumā, izbeigusi darba attiecības ar dienestu.

PNB banka: Lēmums par bankas darbības apturēšanu bija ļoti pēkšņs un nepatīkams

Lēmums par PNB bankas darbības apturēšanu bija ļoti pēkšņs un nepatīkams, atzina bankā.

Krēsls paliek tukšs – pirmajā SIF padomes sēde neizdodas ievēlēt priekšsēdētāju

Sabiedrības integrācijas fonda jaunās padomes pirmajā sēdē neizdodas ievēlēt SIF priekšsēdētāju. Uz amatu izvirzīja divus pretendentus – Kultūras ministru Nauri Puntuli un Kurzemes NVO atbalsta centrs valdes priekšsēdētāju Inesi Siliņu.

Mūžībā devies diplomāts Aivars Baumanis

81 gada vecumā mūžībā devies Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieris, žurnālists un diplomāts Aivars Baumanis, informē Ārlietu ministrijā.

Cilvēktiesību komisijā spriedīs par NEPLP kompetenci sabiedriskā medija pārvaldībā

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas deputāti pirmdien, 19.augustā, spriedīs par Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes kompetenci sabiedriskā medija pārvaldībā.

EK eksperte: Veselības budžeta palielināšana Latvijā ir neizbēgama

Veselības budžeta palielināšana Latvijā ir neizbēgama, taču šādai rīcībai jābūt stratēģiskam plānam.

Astoņu gadu laikā bērnu skaits Latvijā ir sarucis par 4,3%

Šī gada sākumā 359 tūkstoši jeb 18,7% no visiem Latvijas iedzīvotājiem bija bērni vecumā līdz 17 gadiem. Tas ir par 4,3% mazāk nekā 2010.gadā, kad Latvijā bija 375 tūkstoši bērnu šajā vecuma grupā.

Lietuvā rosina recepšu medikamentus tirgot internetā

Lietuvas Veselības ministrija ierosinājusi ieviest valsts kontrolētu sistēmu, kurā pacienti recepšu medikamentus varētu iegādāties tiešsaistē.

Daugavpils var zaudēt 1,34 miljonus PNB bankas slēgšanas dēļ

PNB bankas darbības apturēšanas dēļ Daugavpils pilsētas un tās kapitālsabiedrību budžeti var zaudēt 1,34 miljonus eiro, norāda Daugavpils domes priekšsēdētājs Andrejs Elksniņš.

OIK izmeklēšanas komisija pieprasījusi informāciju par katru izsniegto licenci

Obligātā iepirkuma komponentes sistēmas izvērtēšanai izveidotā parlamentārā izmeklēšanas komisija pieprasījusi informāciju par katru izsniegto OIK licenci un amatpersonu lēmumiem, norāda komisijas pārstāve Ilze Vanaga.

Šogad greiderēti jau 64 tūkstoši kilometru

VAS Latvijas autoceļu uzturētājs šogad greiderēšanas darbus veicis gandrīz 64 tūkstošu km garumā.

PNB bankas klientiem garantēto atlīdzību izmaksu veiks Citadele

Vienas divu darbadienu laikā vēl tiks precizēts izmaksu mehānisms un FKTK cer, ka garantēto atlīdzību izmaksa sāksies ātrāk nekā 27.augustā.

Radevičai piespriesta divu gadu diskvalifikācija

Bijusī Latvijas tāllēcēja Ineta Radeviča saņēmusi divu gadu diskvalifikāciju, kas stājusies spēkā ar 2012.gada 8.augustu, ziņo Starptautiskās Vieglatlētikas federācijas Vieglatlētikas integritātes vienība.

Pensiju indeksēšanai šogad tērēs 41,6 miljonus eiro

Labklājības ministrija informē, ka 1.oktobrī notiks pensiju un atlīdzību indeksācija, kam šogad varētu tikt iztērēti 41,6 miljoni eiro, bet nākamgad jau ap 166 miljoniem eiro.

Konkurss par universālā pasta pakalpojuma sniegšanu beidzies bez rezultāta

Konkurss par universālā pasta pakalpojuma sniegšanu izbeidzies bez rezultāta, informē Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā.

Reģionālajos maršrutos ieviesīs vienotu biļešu tirdzniecības sistēmu

No 2021.gada reģionālajā sabiedriskajā transportā tiks ieviesta vienota biļešu tirdzniecības sistēma, informē Autotransporta direkcijā.

Igaunijā jaunas sabiedriskās televīzijas ēkas celtniecībā ieguldīs 22 miljonus

Igaunijas valdība ieguldīs 22 miljonus eiro jaunas sabiedriskās televīzijas ēkas celtniecībā, ziņo Igaunijas sabiedriskais medijs ERR. Ar jauno projektu sabiedriskie mediji atradīsies vienotā ēku kompleksā.

Sasauc Olainfarm akcionāru sapulci; spriedīs par padomes atlaišanu

AS Olainfarm valde sasaukusi akcionāru sapulci, kura notiks 1.novembrī pulksten 11.00, liecina informācija biržā Nasdaq Riga.

Reirs: Naudas atmaksai PNB bankas klientiem netērēs ne centu no valsts budžeta

Ar Noguldījumu garantiju fondā uzkrāto ir gana, lai izmaksātu PNB bankas klientiem atlīdzības, līdz ar to šim mērķim netiks tērēts ne cents no valsts budžeta, apliecina finanšu ministrs Jānis Reirs.

Latvijas robežas tuvumā identificēta Krievijas armijas lidmašīna un korvete

Patruļlidmašīnas virs Baltijas jūras neitrālajiem ūdeņiem pie Latvijas teritorijas jūras robežas identificēja Krievijas bruņoto spēku lidmašīnu An-26.

FKTK: PNB bankas klientiem garantētajās atlīdzības jāizmaksā 297 miljoni eiro

PNB Bankas klientiem garantētajās atlīdzībās būs jāizmaksā aptuveni 297 miljoni eiro, informē Finanšu un kapitāla tirgus komisijas priekšsēdētāja Kristīne Černaja-Mežmale.

Bažās par tirdzniecības karu akciju cenas Eiropā krītas, Volstrītā pārsvarā pieaug

Eiropas akciju tirgos turpinājās kritums, investoriem tikpat kā atmetot cerību uz ASV-Ķīnas tirdzniecības kara drīzām beigām, bet Volstrītā akciju cenas lielākoties pieauga, pateicoties solīdiem ekonomikas datiem.

Vēl viens kritušais – FKTK aptur PNB bankas darbību

Apturēta PNB bankas darbība, informēja Finanšu un kapitāla tirgus komisijā.


-->