bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Ceturtdiena 27.02.2020 | Vārda dienas: Andra, Līva, Līvija

Ekonomisti: tuvāko gadu laikā attīstīsies bankas kartēm alternatīvi apmaksas veidi

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

 Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUNav gaidāms, ka tuvāko piecu gadu laikā mobilais telefons varētu aizvietot bankas kartes, lai arī alternatīvie apmaksas veidi nenoliedzami ieņems savu vietu līdzās ierastajam. Turklāt iedzīvotāju pieradināšanai pie jauniem risinājumiem ir nepieciešams laiks, atzīst biznesa ziņu portāla BNN.LV aptaujātie ekonomisti.

Attiecībā uz karšu drošību, tiek ievēroti starptautisko karšu organizāciju (VISA, MasterCard) noteiktie drošības standarti. Tā piemēram, jau ilgāku laiku bankas Latvijā nedrīkst izlaist kartes, kurās nav iestrādāts čips, pie kam, no 1. janvāra ieviesti arī jaunāki un drošāki čipa standarti. Tirgotājiem, kuri nodrošina karšu pieņemšanu, tirdzniecības vietās obligāti jānodrošina iespēja apstrādāt kartes ar čipu. Ņemot vērā, ka karšu drošības standarti pastāvīgi tiek atjaunināti un papildināti, karšu drošības apsvērumi nebūs iemesls, kāpēc bankas vēlētos atteikties no karšu izdošanas. Visdrīzāk bankas ieviesīs jaunus maksājumu produktus, tajā skaitā mobilos maksājumus, un tie darbosies paralēli kartēm. Viss būs atkarīgs no klientu izvēles. Ja klienti vairs nevēlēsies izmantot kartes, bet dos priekšroku citiem, modernākiem maksāšanas līdzekļiem, tad arī bankām vairs nebūs intereses izdot klasiskās plastikāta kartes, BNN.LV atklāj Danske Bankas Naudas plūsmas un elektronisko norēķinu attīstības vadītājs Andis Zariņš.

Runājot par esošo karšu drošību, problēma ir tajā, ka augstie drošības standarti neattiecas uz visiem pasaules reģioniem. Daudzos reģionos vēl aizvien norēķini notiek tikai nolasot kartes magnētisko celiņu, kas arī paver ceļu krāpniecībai. Taču bankas aktīvi veic krāpniecisko darījumu novēršanas pasākumus, kas minimizē šādu gadījumu risku, teic Zariņš.

Kartes sekmīgi aizvieto skaidru naudu klienta ikdienas finanšu veikšanai, ko apliecina tas, ka no visiem darījumiem ar karti tieši pirkumi veikalos ir virs 70%, bet mazāk kā 30% no skaita ir skaidras naudas izņemšana bankas automātā. Karšu pirkumi aug par aptuveni 10%, salīdzinot ar pagājušo gadu. Līdz ar to tie veido arvien lielāku apgrozījuma daļu no kopējā valsts mazumtirdzniecības apgrozījuma, atzīst Swedbank Ikdienas pakalpojumu daļas vadītāja Ināra Tiltiņa.

Viņa piebilst, ka karte būtībā ir klienta identifikācijas līdzeklis, kur gan kartes autentiskums, gan personīgais identifikācijas kods (PIN), gan klienta konta atlikums un citas pirkuma apmaksas veicējam svarīgas detaļas tiek pārbaudītas dažu sekunžu laikā no jebkuras pasaules valsts.

Jauniem risinājumiem ir savas priekšrocības, taču, lai šīs priekšrocības pārliecinātu maksājumu veicējus un apmaksas pieņēmējus par to, ka jaunais risinājums ir ērtāks, lētāks un izdevīgāks, un visa pasaule mainītu apmaksas paradumus, ir vajadzīgs laiks. Tādēļ nav prognozējams, ka tuvāko piecu gadu laikā mobilais telefons aizvietotu kartes, taču tas ieņems savu vietu, piemēram mazo summu pirkumos, uzsver Tiltiņa.

Savukārt bankas Citadele valdes loceklis Guntis Beļavskis uzskata, ka bankas kartēm alternatīvus norēķinu veidus, kā, piemēram, bezkontaktu kartes, elektroniskā nauda un citus, ir spējīgas attīstīt un arī turpmāk attīstīs maksājumu karšu kompānijas, kā American Express, MasterCard, Visa, jo šādas izmaiņas skar simtiem miljonu iedzīvotāju visā pasaulē un neviena atsevišķa banka šādu revolūciju nav spējīga veikt.

Līdz ar to domāju, ka tuvākās piecgades laikā alternatīvie maksājumu veidi saglabāsies līdztekus maksājumu kartēm. Par to liecina arī fakts, ka, piemēram, internetbanka un maksājumi ar mobilo tālruni pastāv jau vismaz piecus gadus un līdz šim maksājumu kartes no tirgus nav zudušas, gluži pretēji – tās ieņem arvien būtiskāku vietu, samazinot norēķinus ar skaidru naudu, tā Beļavskis.

Arī Nordea bankā biznesa ziņu portālam BNN.LV norāda, ka maksājumu kartes savu funkciju pēc pieciem gadiem nebūs zaudējušas.

BNN.LV jau vēstīja, ka Persijas līča valstis datu aizsardzības nolūkos tuvāko piecu gadu laikā plāno atteikties no bankas karšu izmantošanas, nomainot tās pret mobilajiem un elektroniskajiem maksājumiem.

Ņemot vērā, ka Persijas līča valstis ir īpaši jūtīgas pret elektronisko noziedzību, izmantojot interneta un mobilo pakalpojumu propagandu, bankas cer pielikt punktu mahinācijām.

 


Pievienot komentāru

Astoņu mēnešu laikā saņemti 435 trauksmes cēlāju ziņojumi

No visiem iesniegumiem par trauksmes cēlēju ziņojumiem ir atzīti 119. Visbiežāk trauksme celta par izvairīšanos no nodokļu nomaksas, amatpersonu pārkāpumiem un publiskas personas finanšu līdzekļu vai mantas izšķērdēšanas.

Lietuva izsludina ārkārtas stāvokli, gatavojoties koronavīrusam

Lietuva, kur pagaidām nav konstatēti jaunā koronavīrusa inficēšanās gadījumi, ir izsludinājusi ārkārtas stāvokli kā preventīvu soli, lai sagatavotos iespējamam infekcijas uzliesmojumam, ziņo Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.

EK: Jaunā koronavīrusa dēļ var tikt koriģēta Latvijas ekonomikas izaugsmes prognoze

Trešdien, 26.februārī, publicētajā EK ziņojumā par Latviju norādīts, ka Latvijas iekšzemes kopprodukta pieaugums 2020.gadā varētu būt 2,3% apmērā, bet 2021.gadā – 2,4% apmērā.

Ukraina ievieš Krimas okupācijas pretošanās dienu; Kremlis neizpratnē

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis pavēstījis, ka turpmāk 26.februārī valstī tiks atzīmēta Krimas okupācijas pretošanās diena, ziņo Ukrainas nacionālā ziņu aģentūra Ukrinform.

Saskaņas līderis Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās būs krievu skolu aizstāvis Čekušins

Pirms starta 13.Saeimas vēlēšanās kopā ar Saskaņu Čekušins aktīvi darbojies kopā ar citiem krievu skolu aizstāvjiem, tostarp Latvijas Krievu savienību.

Līdakam piedāvā turpināt strādāt Rīgas zoodārzā; piedāvājumu pieņemt nesteidz

Rīgas zoodārza kapitāldaļu turētājs Radzevičs piedāvājis Ingmāram Līdakam turpināt darbu iestādē sabiedrības izglītošanas jomā, taču Līdaka piedāvājumu pieņemt nesteidz, jo neesot skaidrības par jaunās zoodārza vadības plāniem.

Baltkrievija par piesārņotu naftu no Krievijas plāno saņemt 56 milj. eiro

Baltkrievija, kurai Krievija pērn piegādāja pusmiljonu tonnu nekvalitatīvas naftas, pēc ilgām sarunām ar Maskavu gaida kompensāciju 56 miljonu eiro vērtībā, ziņo Baltkrievijas valsts ziņu aģentūra BelTA.

Igaunijas Rail Baltica uzņēmuma jaunais vadītājs koncentrēsies uz termiņu izpildi

Igaunijas valsts uzņēmumā Rail Baltic Estonia priekšsēdētāja amatā stāsies Tenu Grīnbergs, kurš sola koncentrēties uz būvdarbu grafika izpildi un tālāka finansējuma saglabāšanu, ziņo ERR.

FM: Nākamajā ES plānošanas periodā uzsvars uz klimatam draudzīgas ekonomikas transformāciju

«Nepieciešamība pāriet uz videi un klimatam draudzīgāku ekonomiku ir nenovēršama. Jo ātrāk tiks mainīta attieksme, ka klimata pārmaiņu mazināšanas mērķi ir drauds mūsu attīstībai, jo konkurētspējīgāki mēs būsim nākotnē.»

SIFFA direktors: Latvijā otrais zemākais vēža ārstēšanas finansējums Eiropā

Latvijas kompensācijas sistēmu papildinājušas tikai divas jaunās zāles – medikaments aknu vēža un zāles metastātiskas melanomas ārstēšanai.

Igaunijā koronavīrusa analīzes veiktas četrām personām; rezultāti negatīvi

Igaunijā līdz šim jaunā koronavīrusa analīzes veiktas četriem cilvēkiem, un visas bijušas negatīvas, tā Igaunijas Veselības pārvaldes informāciju citē raidorganizācija ERR.

Latvijā samazinās lidojumu kavējuma laiks

Latvijā 2019.gadā kopējais kavējums gaisa satiksmes plūsmas vadībā bija 2 626 minūtes, kas ir par 83,8% mazāk nekā 2018.gadā, kas saistīts ar racionālāku gaisa telpas izmantošanu.

Kariņš mudina Bordānu izpildīt savus «mājasdarbus», pirms kritizēt citus ministrus

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš mudina Jaunās konservatīvās partijas līderi, tieslietu ministru Jāni Bordānu izpildīt savus «mājasdarbus», pirms kritizēt citus ministrus.

Maskava noraida Sīrijas pamieru ar opozīciju; karadarbība pastiprinās

Karadarbībai Sīrijā starp valdības-Krievijas spēkiem un opozīcijas grupējumiem prasot arvien jaunus civiliedzīvotāju upurus, Krievija ir noraidījusi pamiera iespēju, jo uzskata pretiniekus par teroristiem, kuriem nevēlas piekāpties ne Maskava, ne Damaska, ziņo vācu raidsabiedrība DW.

Valdība lauksaimniekiem piešķir 8,7 miljonus eiro konkurētspējas nodrošināšanai

Valdība akceptē 8,72 miljonu eiro atbalsta finansējuma piešķiršanu lauksaimniekiem.

Vācijā pieaug karnevāla uzbrukumā cietušo skaits

Vācu policija, kura izmeklē automašīnas ietriekšanos cilvēku pūlī karnevāla gājiena laikā, ir pavēstījusi, ka uzbrukumā cietuši 52 cilvēki. No tiem 35 cietušie joprojām ir slimnīcā, ziņo britu raidsabiedrība BBC.

Ministru domām daloties, pagaidām neatbalsta priekšlikumu par alkohola tirdzniecību internetā

Ministru domām daloties, valdība lēma pagaidām nevirzīt izskatīšanai Saeimā grozījumus Alkoholisko dzērienu aprites likumā, kas paredz atļaut Latvijā tirgot alkoholiskos dzērienus ar interneta starpniecību.

Kariņš: Latvijas dienesti ir gatavi nepieciešamības gadījumā neļaut jaunajam koronavīrusam izplatīties

Latvijā nav apstiprināts neviens saslimšanas gadījums ar jauno koronavīrusu, tomēr atbildīgie dienesti ir gatavi nepieciešamības gadījumā neļaut šim vīrusam izplatīties, norāda Ministru prezidents Krišjānis Kariņš.

Atsevišķu ministru kritikas pavadībā valdība atbalsta Nacionālo attīstības plānu

Ministru kabinets otrdien, 25.februārī, atbalstījis Pārresoru koordinācijas centra sagatavoto Nacionālā attīstības plāna 2021.–2027.gadam gala redakcijas projektu, atsevišķiem ministriem gan kritizējot finansējuma trūkumu tā īstenošanai.

Igaunijā policijas priekšnieka algu paceļ līdz 6 000 eiro

Igaunijas Policijas un robežsardzes pārvaldes ģenerāldirektora mēnešalga ir noteikta 6 000 eiro apmērā, tā paredz Igaunijas iekšlietu ministra Marta Helmes lēmums, ziņo ERR.

Igaunijā noraida aptieku reformas atcelšanas likumprojektu

Igaunijas parlamentā otrdien, 25.februārī, noraidīts grozījumu projekts, kas paredzēja mainīt valstī plānoto aptieku reformu, kuras nolūks ir aptieku pāriešana aptiekāru īpašumā. Grozījumu projektu bija iesniegusi Igaunijas Konservatīvā tautas partija, raksta Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Ar sociālajām garantijām vēlas stiprināt tiesnešu neatkarību

Saeimas Juridiskā komisija otrdien, 25.februārī, pirmajā lasījumā atbalstīja likumu grozījumus, ar kuriem plānots stiprināt Satversmes tiesas tiesnešu neatkarību.

Pērn veikti 530,6 miljoni bezskaidrās naudas maksājumu 203 miljardu eiro apjomā

Salīdzinājumā ar 2018.gadu kopējais klientu bezskaidrās naudas maksājumu skaits pieauga par 11%, savukārt maksājumu kopapjoms samazinājās par 10,2%.

JKP dod mājienu par vēlmi Magņitska sankciju sarakstā redzēt arī Šķēli

Jaunās konservatīvās partijas ieskatā tā dēvētais Magņitska sankciju saraksts būtu jāpapildina arī ar citiem Latvijas oligarhiem, partijai netieši dodot mājienu par vēlmi tajā redzēt arī ekspolitiķi Andri Šķēli.

Koronavīrusa dēļ Kanāriju salās vairākiem simtiem atpūtnieku liedz atstāt viesnīcu

Spānijas Kanāriju salās kādā viesnīcā ieviesti pārvietošanās ierobežojumi vairākiem simtiem viesu, jo naktsmītnē uzturējies kāds itāļu ārsts, kuram ir konstatēts koronavīruss, ziņo britu raidorganizācija BBC.

Top 5 Video


    Do NOT follow this link or you will be banned from the site!