bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Ceturtdiena 19.09.2019 | Vārda dienas: Muntis, Verners

Ekonomisti: tuvāko gadu laikā attīstīsies bankas kartēm alternatīvi apmaksas veidi

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

 Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUNav gaidāms, ka tuvāko piecu gadu laikā mobilais telefons varētu aizvietot bankas kartes, lai arī alternatīvie apmaksas veidi nenoliedzami ieņems savu vietu līdzās ierastajam. Turklāt iedzīvotāju pieradināšanai pie jauniem risinājumiem ir nepieciešams laiks, atzīst biznesa ziņu portāla BNN.LV aptaujātie ekonomisti.

Attiecībā uz karšu drošību, tiek ievēroti starptautisko karšu organizāciju (VISA, MasterCard) noteiktie drošības standarti. Tā piemēram, jau ilgāku laiku bankas Latvijā nedrīkst izlaist kartes, kurās nav iestrādāts čips, pie kam, no 1. janvāra ieviesti arī jaunāki un drošāki čipa standarti. Tirgotājiem, kuri nodrošina karšu pieņemšanu, tirdzniecības vietās obligāti jānodrošina iespēja apstrādāt kartes ar čipu. Ņemot vērā, ka karšu drošības standarti pastāvīgi tiek atjaunināti un papildināti, karšu drošības apsvērumi nebūs iemesls, kāpēc bankas vēlētos atteikties no karšu izdošanas. Visdrīzāk bankas ieviesīs jaunus maksājumu produktus, tajā skaitā mobilos maksājumus, un tie darbosies paralēli kartēm. Viss būs atkarīgs no klientu izvēles. Ja klienti vairs nevēlēsies izmantot kartes, bet dos priekšroku citiem, modernākiem maksāšanas līdzekļiem, tad arī bankām vairs nebūs intereses izdot klasiskās plastikāta kartes, BNN.LV atklāj Danske Bankas Naudas plūsmas un elektronisko norēķinu attīstības vadītājs Andis Zariņš.

Runājot par esošo karšu drošību, problēma ir tajā, ka augstie drošības standarti neattiecas uz visiem pasaules reģioniem. Daudzos reģionos vēl aizvien norēķini notiek tikai nolasot kartes magnētisko celiņu, kas arī paver ceļu krāpniecībai. Taču bankas aktīvi veic krāpniecisko darījumu novēršanas pasākumus, kas minimizē šādu gadījumu risku, teic Zariņš.

Kartes sekmīgi aizvieto skaidru naudu klienta ikdienas finanšu veikšanai, ko apliecina tas, ka no visiem darījumiem ar karti tieši pirkumi veikalos ir virs 70%, bet mazāk kā 30% no skaita ir skaidras naudas izņemšana bankas automātā. Karšu pirkumi aug par aptuveni 10%, salīdzinot ar pagājušo gadu. Līdz ar to tie veido arvien lielāku apgrozījuma daļu no kopējā valsts mazumtirdzniecības apgrozījuma, atzīst Swedbank Ikdienas pakalpojumu daļas vadītāja Ināra Tiltiņa.

Viņa piebilst, ka karte būtībā ir klienta identifikācijas līdzeklis, kur gan kartes autentiskums, gan personīgais identifikācijas kods (PIN), gan klienta konta atlikums un citas pirkuma apmaksas veicējam svarīgas detaļas tiek pārbaudītas dažu sekunžu laikā no jebkuras pasaules valsts.

Jauniem risinājumiem ir savas priekšrocības, taču, lai šīs priekšrocības pārliecinātu maksājumu veicējus un apmaksas pieņēmējus par to, ka jaunais risinājums ir ērtāks, lētāks un izdevīgāks, un visa pasaule mainītu apmaksas paradumus, ir vajadzīgs laiks. Tādēļ nav prognozējams, ka tuvāko piecu gadu laikā mobilais telefons aizvietotu kartes, taču tas ieņems savu vietu, piemēram mazo summu pirkumos, uzsver Tiltiņa.

Savukārt bankas Citadele valdes loceklis Guntis Beļavskis uzskata, ka bankas kartēm alternatīvus norēķinu veidus, kā, piemēram, bezkontaktu kartes, elektroniskā nauda un citus, ir spējīgas attīstīt un arī turpmāk attīstīs maksājumu karšu kompānijas, kā American Express, MasterCard, Visa, jo šādas izmaiņas skar simtiem miljonu iedzīvotāju visā pasaulē un neviena atsevišķa banka šādu revolūciju nav spējīga veikt.

Līdz ar to domāju, ka tuvākās piecgades laikā alternatīvie maksājumu veidi saglabāsies līdztekus maksājumu kartēm. Par to liecina arī fakts, ka, piemēram, internetbanka un maksājumi ar mobilo tālruni pastāv jau vismaz piecus gadus un līdz šim maksājumu kartes no tirgus nav zudušas, gluži pretēji – tās ieņem arvien būtiskāku vietu, samazinot norēķinus ar skaidru naudu, tā Beļavskis.

Arī Nordea bankā biznesa ziņu portālam BNN.LV norāda, ka maksājumu kartes savu funkciju pēc pieciem gadiem nebūs zaudējušas.

BNN.LV jau vēstīja, ka Persijas līča valstis datu aizsardzības nolūkos tuvāko piecu gadu laikā plāno atteikties no bankas karšu izmantošanas, nomainot tās pret mobilajiem un elektroniskajiem maksājumiem.

Ņemot vērā, ka Persijas līča valstis ir īpaši jūtīgas pret elektronisko noziedzību, izmantojot interneta un mobilo pakalpojumu propagandu, bankas cer pielikt punktu mahinācijām.

 


Pievienot komentāru

Maršruts nedēļas nogalei: Ābolu svētki, Miķeļu gaviles un Baltu vienības uguns rituāls

Rudens vēsais laiks nav nobiedējis pasākumu rīkotājus, un Latvijas iedzīvotāji un viesi aicināti gan uz ābolu talku, gan uz inovatīvu kopā būšanu diennakts garumā, gan uz gardēžu tikšanos par godu Miķeļiem un rudens ražai.

«Ieklausieties zinātniekos,» klimata aktīviste Thunberga aicina ASV Kongresu

Amerikas Savienoto Valstu Kongresā dots vārds pusaudžu klimata aizsardzības aktīvistei Grētai Thunbergai. Ņemot vērā ASV valdības nevēlēšanos uzņemties saistības, kas paredzētas Parīzes klimata nolīgumā, zviedriete norādījusi, ka zinātniski fakti nav viedoklis, kam var piekrist vai nepiekrist.

Atbalsta ieceri pilnveidot kārtību, kā aprēķina atlīdzību par darbspēju zaudējumu

Aprēķinot atlīdzību par darbspēju zaudējumu un apgādnieka zaudējumu, tiks izmantots ilgāks ienākumu gūšanas periods nekā patlaban, tādējādi precīzāk ļaujot aprēķināt negūto ienākumu aizvietojumu.

Siguldas pašvaldība vērsusies policijā par infekcijas gadījumiem bērnudārzos

Siguldas novada pašvaldība vērusies Valsts policijā, lai tā izmeklē saistību starp aizvadītajā nedēļā notikušajiem zarnu infekcijas gadījumiem un četros inficētajos atklāto salmonellas baktēriju.

Rīgas domes koalīcijā varētu būt izveidojušās jaunas nesaskaņas

Rīgas domes koalīcijas partiju – Saskaņa un Gods kalpot Rīgai! – vidū varētu būt izveidojušās jaunas domstarpības, jo šīs nedēļas laikā kvoruma trūkuma dēļ komitejās nav izdevies pieņemt vairākus būtiskus lēmumus.

Konceptuāli atbalsta nepilngadīgo kriminālatbildības reformu

Saeima ceturtdien, 19.septembrī, pirmajā lasījumā atbalstīja grozījumus Krimināllikumā un Kriminālprocesa likumā, ar kuriem paredzēts īstenot nepilngadīgo kriminālatbildības reformu.

Purgaile: FKTK komandai jāiemācās strādāt pēc būtības, nevis pēc formas

FKTK komandai ir jāiemācās strādāt pēc būtības, nevis pēc formas, paudusi FKTK vadītāja amata pretendente, bankas Citadele valdes locekle Santa Purgailie.

Pie Rietumāfrikas krastiem pirāti uzbrukuši Latvijas tankkuģim

Rietumāfrikas piekrastē pie Konakri Gvinejā pirmdien, 16.septembrī, pirāti uzbrukuši noenkurotam Latvijas tankkuģim Ance, ziņo aģentūra Maritime and Crimean Shipping News.

Krievijā aiztur šamani, kurš vēlējies «izdzīt Putinu»

Sibīrijas šamanis, kurš devies kājām uz Maskavu ar nosprausto mērķi padzīt Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, ir aizturēts, tā pavēstījusi Krievijas policija. Šamanis izgājis no dzimtās pilsētas Jakutskas, lai kājām noietu aptuveni 5'000 kilometrus.

Saeima atbalsta ciešāku divpusējo sadarbību ar ASV tiesībaizsardzības jomā

Saeima ceturtdien, 19.septembrī, otrajā – galīgajā – lasījumā atbalstīja par steidzamu atzīto likumprojektu, tādējādi apstiprinot grozījumu Latvijas Republikas valdības un Amerikas Savienoto Valstu valdības 2004.gada septembra līgumā par sadarbību tiesībaizsardzības jomā.

Kompensēs zaudējumus par preses izdevumu piegādēm

Saeima galīgajā lasījumā atbalstīja par steidzamiem noteiktos grozījumus Pasta likumā, ar kuriem nodrošinās abonēto preses izdevumu piegādes pakalpojumus 2020.gadā ar tādiem pašiem nosacījumiem, kādi bijuši līdz šim.

Lietuvas veselības ministrs noskuj matus, solidarizējoties ar sirgstošo premjeru

Lietuvas premjerministram Sauļum Skvernelim ārstējoties no onkoloģiskās slimības limfomas, solidaritāti ar kolēģi vēlējies paust Lietuvas veselības ministrs Aurēlijs Verīga un tādēļ noskuvis matus.

Saeima ārkārtas situāciju atkritumu apsaimniekošanā Rīgā atzīst par pamatotu

Seima apstiprināja Ministru kabineta lēmumu par ārkārtējas situācijas izsludināšanu atkritumu apsaimniekošanas jomā Rīgā.

Rosina samazināt vajadzīgo latviešu valodas prasmes līmeni vilcienu konduktoriem

Satiksmes ministrija rosina samazināt nepieciešamo valsts valodas prasmes līmeni un pakāpi pasažieru vilciena konduktoriem, liecina Valsts sekretāru sanāksmē iesniegtie grozījumi Ministru kabineta noteikumos.

Igaunijā pašvaldībām piemaksās tūkstošus par militāro poligonu klātbūtni

300 000 eiro – tādu summu Igaunijas Aizsardzības ministrija apņēmusies ik gadu maksāt deviņām pašvaldībām, kuru teritorijā izvietoti Igaunijas Aizsardzības spēku mācību poligoni.

Puntulis paredz, ka nacionālā koncertzāle būs gatava pēc septiņiem gadiem

Nacionālā akustiskā koncertzāle varētu būt gatava pēc septiņiem gadiem, ja lēmumu par projekta attīstīšanu pieņems šajā rudenī, paziņojis kultūras ministrs Nauris Puntulis.

Tele2: valsts pārmaksā par mobilo sakaru pakalpojumiem

Valsts iestādes neefektīvi tērē budžeta līdzekļus, jo, izmantojot novecojušus un konkurenci kropļojošus iepirkumu noteikumus, pārmaksā par mobilo sakaru pakalpojumiem, uzskata mobilo sakaru operators Tele2.

Fukušimas nolaidības lietā attaisno uzņēmuma vadītājus

Tiesa Japānā, lietā par iespējamu nolaidību saistībā Fukušimas atomelektrostacijas katastrofu ir attaisnojusi atbildīgā enerģētikas uzņēmuma vadību.

Konkursā uz FKTK vadītāja amatu uzvarējusi Santa Purgaile

Konkursā uz Finanšu un kapitāla tirgus komisijas padomes priekšsēdētāja amatu uzvarējusi Santa Purgaile, informē Valsts kancelejā.

Rīgas dome savā sastrādātajā neuzņemas teju nekādu atbildību, tā Ābrama

«Nepatīkamākais, ka Rīgas dome savās neizdarībās, sastrādātajās problēmas iesaistījusi citus, lai tās risinātu, pati neuzņemoties teju nekādu atbildību. Konkurences padome jau vairākkārt brīdināja, ka Rīgai savlaicīgi jāgatavojas, lai nepieļautu situāciju, kādā esam nonākuši,» par izsludināto Latvijā ārkārtējo situāciju atkritumu apsaimniekošanā komentē Konkurences padomes priekšsēdētāja Skaidrīte Ābrama.

Rīgas ielu ikdienas uzturēšanai grib novirzīt papildu finansējumu trīs miljonu eiro apmērā

Rīgas ielu uzturēšanai varētu novirzīt vēl trīs miljonus eiro, liecina Rīgas domes Satiksmes un transporta lietu komitejas lēmums.

Somija: Lielbritānijai atlikušas 12 dienas Brexit priekšlikumu iesniegšanai

Eiropas Savienības prezidējošās valsts, Somijas, premjerministrs Anti Rinne, norādījis, ka Brexit kontekstā Lielbritānijas valdībai ir 12 dienas, lai iesniegtu priekšlikumus esošā izstāšanās nolīguma grozīšanai.

Komitejā atbalsta tūrisma nodevas ieviešanu Rīgā

Rīgā no 2021.gada varētu ieviest tūrisma nodevu, paredz Rīgas domes Finanšu un administrācijas lietu komitejā atbalstītais saistošo noteikumu projekts.

Nacionālajai akustiskajai koncertzālei paredzētie miljoni sadalīti citam vajadzībām

Nacionālās akustiskās koncertzāles būvniecībai pieejamie 23 miljoni Eiropas struktūrfondu finansējuma, kurus iepriekš tika plānots izmantot AB dambja pamatu nostiprināšanai, sadalīti citām vajadzībām, paziņojis kultūras ministrs Nauris Puntulis.

FKTK piemēro PrivatBank sodu vairāk nekā miljona apmērā

FKTK padome piemērojusi soda naudu AS PrivatBank 1,019 miljona eiro apmērā par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas normatīvo aktu prasību pārkāpumiem.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site! -->