bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Pirmdiena 06.04.2020 | Vārda dienas: Dzinta, Filips, Vīlips, Zinta

Ekonomisti: tuvāko gadu laikā attīstīsies bankas kartēm alternatīvi apmaksas veidi

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

 Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUNav gaidāms, ka tuvāko piecu gadu laikā mobilais telefons varētu aizvietot bankas kartes, lai arī alternatīvie apmaksas veidi nenoliedzami ieņems savu vietu līdzās ierastajam. Turklāt iedzīvotāju pieradināšanai pie jauniem risinājumiem ir nepieciešams laiks, atzīst biznesa ziņu portāla BNN.LV aptaujātie ekonomisti.

Attiecībā uz karšu drošību, tiek ievēroti starptautisko karšu organizāciju (VISA, MasterCard) noteiktie drošības standarti. Tā piemēram, jau ilgāku laiku bankas Latvijā nedrīkst izlaist kartes, kurās nav iestrādāts čips, pie kam, no 1. janvāra ieviesti arī jaunāki un drošāki čipa standarti. Tirgotājiem, kuri nodrošina karšu pieņemšanu, tirdzniecības vietās obligāti jānodrošina iespēja apstrādāt kartes ar čipu. Ņemot vērā, ka karšu drošības standarti pastāvīgi tiek atjaunināti un papildināti, karšu drošības apsvērumi nebūs iemesls, kāpēc bankas vēlētos atteikties no karšu izdošanas. Visdrīzāk bankas ieviesīs jaunus maksājumu produktus, tajā skaitā mobilos maksājumus, un tie darbosies paralēli kartēm. Viss būs atkarīgs no klientu izvēles. Ja klienti vairs nevēlēsies izmantot kartes, bet dos priekšroku citiem, modernākiem maksāšanas līdzekļiem, tad arī bankām vairs nebūs intereses izdot klasiskās plastikāta kartes, BNN.LV atklāj Danske Bankas Naudas plūsmas un elektronisko norēķinu attīstības vadītājs Andis Zariņš.

Runājot par esošo karšu drošību, problēma ir tajā, ka augstie drošības standarti neattiecas uz visiem pasaules reģioniem. Daudzos reģionos vēl aizvien norēķini notiek tikai nolasot kartes magnētisko celiņu, kas arī paver ceļu krāpniecībai. Taču bankas aktīvi veic krāpniecisko darījumu novēršanas pasākumus, kas minimizē šādu gadījumu risku, teic Zariņš.

Kartes sekmīgi aizvieto skaidru naudu klienta ikdienas finanšu veikšanai, ko apliecina tas, ka no visiem darījumiem ar karti tieši pirkumi veikalos ir virs 70%, bet mazāk kā 30% no skaita ir skaidras naudas izņemšana bankas automātā. Karšu pirkumi aug par aptuveni 10%, salīdzinot ar pagājušo gadu. Līdz ar to tie veido arvien lielāku apgrozījuma daļu no kopējā valsts mazumtirdzniecības apgrozījuma, atzīst Swedbank Ikdienas pakalpojumu daļas vadītāja Ināra Tiltiņa.

Viņa piebilst, ka karte būtībā ir klienta identifikācijas līdzeklis, kur gan kartes autentiskums, gan personīgais identifikācijas kods (PIN), gan klienta konta atlikums un citas pirkuma apmaksas veicējam svarīgas detaļas tiek pārbaudītas dažu sekunžu laikā no jebkuras pasaules valsts.

Jauniem risinājumiem ir savas priekšrocības, taču, lai šīs priekšrocības pārliecinātu maksājumu veicējus un apmaksas pieņēmējus par to, ka jaunais risinājums ir ērtāks, lētāks un izdevīgāks, un visa pasaule mainītu apmaksas paradumus, ir vajadzīgs laiks. Tādēļ nav prognozējams, ka tuvāko piecu gadu laikā mobilais telefons aizvietotu kartes, taču tas ieņems savu vietu, piemēram mazo summu pirkumos, uzsver Tiltiņa.

Savukārt bankas Citadele valdes loceklis Guntis Beļavskis uzskata, ka bankas kartēm alternatīvus norēķinu veidus, kā, piemēram, bezkontaktu kartes, elektroniskā nauda un citus, ir spējīgas attīstīt un arī turpmāk attīstīs maksājumu karšu kompānijas, kā American Express, MasterCard, Visa, jo šādas izmaiņas skar simtiem miljonu iedzīvotāju visā pasaulē un neviena atsevišķa banka šādu revolūciju nav spējīga veikt.

Līdz ar to domāju, ka tuvākās piecgades laikā alternatīvie maksājumu veidi saglabāsies līdztekus maksājumu kartēm. Par to liecina arī fakts, ka, piemēram, internetbanka un maksājumi ar mobilo tālruni pastāv jau vismaz piecus gadus un līdz šim maksājumu kartes no tirgus nav zudušas, gluži pretēji – tās ieņem arvien būtiskāku vietu, samazinot norēķinus ar skaidru naudu, tā Beļavskis.

Arī Nordea bankā biznesa ziņu portālam BNN.LV norāda, ka maksājumu kartes savu funkciju pēc pieciem gadiem nebūs zaudējušas.

BNN.LV jau vēstīja, ka Persijas līča valstis datu aizsardzības nolūkos tuvāko piecu gadu laikā plāno atteikties no bankas karšu izmantošanas, nomainot tās pret mobilajiem un elektroniskajiem maksājumiem.

Ņemot vērā, ka Persijas līča valstis ir īpaši jūtīgas pret elektronisko noziedzību, izmantojot interneta un mobilo pakalpojumu propagandu, bankas cer pielikt punktu mahinācijām.

 


Pievienot komentāru

Nedēļa Lietuvā: Eksprezidentei darbs ANO, slēdz robežu Baltkrievijas, Krievijas automašīnām, ceļ mediķu algas

Lietuvā aizvadītās nedēļas zīmīgākie notikumi ziņās bija eksprezidentes Daļas Grībauskaites jaunais amats ANO, robežas slēgšana vieglajām automašīnām no Baltkrievijas un Krievijas, kā arī Lietuvas mediķu algu celšana.

Ar COVID-19 inficējušies jau 40 veselības aprūpes darbinieki

Varianti, kā ārstniecības personas inficējušās, varētu būt dažādi, klāstīja Perevoščikovs, piebilstot, ka infekcijas avots varētu būt gan pacienti, gan arī kolēģi.

airBaltic līdz oktobra beigām atcels apmēram 50% plānoto reisu

Turpinoties COVID-19 pandēmijas izraisītajai krīzei, Latvijas nacionālā aviokompānija airBaltic no 15.aprīļa līdz 31.oktobrim atcels apmēram 50% plānoto lidojumu.

Aprīļa pirmajās dienās bezdarbnieka statusam reģistrējušies 1 792 iedzīvotāji

Aprīļa pirmajās dienās bezdarbnieka statusam reģistrējušies vēl 1 792 iedzīvotāji, tādējādi kopējais bezdarbnieku skaits valstī sasniedzis 63 319, liecina Nodarbinātības valsts aģentūras apkopotie dati.

Igaunijā pašvaldībām gatavo 30 miljonu eiro atbalstu no papildbudžeta

Igaunijas valdība ir izstrādājusi valsts papildbudžetu. Tajā pašvaldībām krīzes ietekmes mazināšanai paredzēts piešķirt 30 miljonus eiro un vēl 100 miljoni eiro ieplānoti ekonomikas stimulēšanai.

Baltkrievija noraida Lietuvas bažas par rīcības trūkumu pret COVID-19

Lietuva šonedēļ paudusi satraukumu, ka Baltkrievijas valdība nerīkojas adekvāti koronavīrusa pandēmijā un var kļūt par nekontrolētu slimības perēkli, kas apdraud kaimiņus. Minska šo kritiku ir noraidījusi, ziņo Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.

Palielina sodu par ārkārtējās situācijas noteikto ierobežojumu pārkāpšanu

Paaugstināts naudas sods par epidemioloģiskās drošības prasību, kā arī par ārkārtējās situācijas laikā noteikto ierobežojumu vai aizliegumu pārkāpšanu.

Mājas. Ziepes. Divi metri – SPKC atgādina galvenos piesardzības pasākumus

SPKC iesaka palikt mājās, ja tas ir iespējams, strādāt attālināti un atturēties no publisku vietu apmeklēšanas vispār vai darīt to tikai ārkārtējas nepieciešamības gadījumā.

Latvijā mirusi 99 gadus veca pensionāre, kurai konstatēts COVID-19

Latvijā saslimšanas gadījumu skaits ar koronavīrusu COVID-19 sasniedzis 493, pēdējā diennaktī nākot klāt 35 gadījumiem.

COVID-19 pandēmija un korupcijas riski. Kā valdībai un sabiedrībai pret tiem nodrošināties?

Saeimai jāturpina darbs pie lobēšanas atklātības regulējuma izstrādes, lai iespējami ātri palielinātu izsekojamību un atklātību par pieņemtajiem lēmumiem, t. sk. ar krīzi un pēckrīzes situāciju saistītajiem.

ANO Ģenerālā asambleja aicina ciešāk sadarboties bezprecedenta situācijā

ANO Ģenerālajā asamblejā pasaules valstis ir vienbalsīgi apstiprinājušas rezolūciju, kur atzīts, ka pandēmijas ietekmei uz cilvēci nav precedenta, un aicinājušas valstis pastiprināti sadarboties, lai apturētu postošās slimības izplatību, ziņo Kataras raidorganizācija Al Jazeera.

Jaunākie dati par COVID-19 Baltijā. Latvijā – 493, Lietuvā – 696, Igaunijā – 961

Cilvēki ir aicināti pēc iespējas organizēt darbu no mājām, iepirkties retāk un pēc iespējas neuuzturēties tur, kur ir daudz cilvēku.

Izvēli par otrajā pensiju līmenī uzkrātā kapitāla izmantošanu varēs atlikt

«Šie grozījumi ir būtiski visiem tiem, kam pensijā jādodas tuvākajā laikā, lai viņi nezaudētu otrā līmeņa uzkrājumus. Svarīgi ir neizdarīt straujas darbības laikā, kad finanšu tirgi piedzīvo krīzi, bet nogaidīt, kad situācija stabilizējas.»

Akciju cenas pieaug, kāpjot naftas cenām

ASV un Eiropas akciju cenas ceturtdien, 2.aprīlī, pieaugušas, investoriem svārstoties starp pēkšņu naftas cenu kāpumu un satraucošiem ekonomikas datiem.

Pasaulē COVID-19 saslimšanas gadījumi pārsniedz 1 000 000

Pasaulē apstiprināto COVID-19 saslimšanas gadījumu kopskaits ir pārsniedzis vienu miljonu, un no slimības komplikācijām ir miruši kopumā 52 500 cilvēku, ziņo vācu raidsabiedrība DW.

Brīvdienās mainīgs laiks, taču nākamnedēļ gaidāmi pat +18 grādi

Tuvākās nedēļas laikā gaidāmi mainīgi laikapstākļi – brīvdienās vēl naktīs gaidāms sals, bet jaunnedēļ kļūs daudz siltāks, dienā temperatūrai sasniedzot +13…+18 grādus pēc Celsija.

Budžeta ieņēmumi martā par aptuveni 7% atpalikuši no plāna

Līdz ar COVID-19 izraisītās krīzes vēršanos plašumā martā Latvijas budžeta ieņēmumi par 7,2% atpalikuši no plāna.

Lietuva ceļ vīrusa slimnieku izsekošanu pāri cilvēktiesībām

Kas ir liekams pirmajā vietā ārkārtas situācijā, kāda ir vispasaules COVID-19 pandēmija? Protams, kārtība. Bet kā ar cilvēktiesībām? Represīvās valstīs kā Ķīnā un Krievijā sērgas savaldīšanai ir izvēlēta pātaga, tikmēr vecās Rietumu demokrātijas joprojām uzskata, ka aicinājumi un brīdinājumi darbojas labāk. Kādu ceļu iet Lietuva?

Aizliedz ārkārtējā situācijā nepieciešamo zāļu eksportu no Latvijas

Zāļu valsts aģentūrai ar rīkojumu uzdots izveidot sarakstu ar ārkārtējā situācijā nepieciešamajām zālēm, ņemot vērā Pasaules Veselības organizācijas rekomendācijas COVID-19 ārstēšanai.

Viesnīca Roma atlaiž visus darbiniekus, jo tai neapstiprina dīkstāves pabalsta saņemšanu

Viesnīcā Roma tiek atlaisti visi darbinieki, jo nav gūts Valsts ieņēmumu dienesta apstiprinājums dīkstāves pabalstu saņemšanai.

Plāno grozīt likumu, lai MK varētu vairākkārtīgi pagarināt ārkārtas stāvokli, nevis tikai vienu reizi līdz trim mēnešiem

Patlaban likums paredz, ka nepieciešamības gadījumā Ministru kabinetam ir tiesības vienu reizi pagarināt izsludināto ārkārtējo situāciju uz laiku, kas nav ilgāks par trim mēnešiem.

Dīkstāves reglamentu piemēros uzņēmumiem ar nodokļu parādiem

Ar grozījumiem noteikumos paredzēts, ka dīkstāves pabalstu varēs saņemt darbinieki no tāda krīzes skarta darba devēja, kam uz pieteikuma iesniegšanas brīdi nodokļu parāds nepārsniedz 1 000 eiro. 

Ķīnas pilsētā aizliedz ēst suņus un kaķus

Ķīnas lielpilsētā Šeņdžeņā aizliegs pārdot un lietot uzturā suņu un kaķu gaļu, ziņo britu raidorganizācija BBC.

Evai Mārtužai apstiprina deputātes pilnvaras uz laiku

Līdz ar to pastāvīgo 13.Saeimas deputāta mandātu iegūst Jānis Butāns. Viņš pagājušā gada janvārī Saeimas sastāvā iestājās uz laiku, kamēr ministra pienākumus pilda Tālis Linkaits.

Top 5 Video


    Do NOT follow this link or you will be banned from the site!