bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Trešdiena 18.07.2018 | Vārda dienas: Rozālija, Roze
LatviaLatvija

Ekonomists: būvniecība pārstrukturējas, bet vēl neaug

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

 

Ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš

Celtniecības nozares dati par otro ceturksni atspoguļo iepriekšējos gados radušās ekonomiskās nelīdzsvarotības sāpīgo pārvarēšanas procesu, precīzāk, tā noslēguma fāzi, biznesa ziņu portālam norāda DnB Nord bankas ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš.

Viņš atzīmē, ka, piemēram, biroju ēku iepriekš tika sabūvēts par daudz, un to celtniecības apjoms nokrities no jau tā niecīgiem apjomiem pērn līdz vēl niecīgākiem patlaban. «Ļoti krasas svārstības tieši biroja ēku būvniecībā ir neatņemama jebkura biznesa cikla iezīme. Dzīvojamo ēku celtniecībā korekcija acīmredzot ir beigusies, un kustība notiek pretējā virzienā — no gandrīz nulles uz nedaudz vairāk nekā gandrīz nulli. Taču apjomi ir vēl patiesi niecīgi, un pat viena liela projekta attīstīšanas gaita var iespaidot kopējos datus,» teic eksperts.

Strautiņš uzsver, ka augstākajā mērā likumsakarīgi ir tas, ka rūpniecības ēku un noliktavu (galvenokārt pirmo) būvniecība pieaug visstraujāk un arī turpmāk izmaiņas tieši šo ēku būvniecībā būs pozitīvākas nekā ēku būvniecībā kopumā. Šo ēku celtniecības apjoms 2.ceturksnī gada griezumā vairāk nekā divkāršojies, bet būvatļauju apjoms parāda, ka pēc gada aktivitāte varētu būt vēl par trešdaļu lielāka. Savukārt, salīdzinot ar 2009.gadu, būvatļauju apjoms šāda tipa ēkām 1. pusgadā ir divkāršojies. Rūpniecība pašlaik ir straujāk augošā starp lielajām ekonomikas nozarēm un turpinās pakāpeniski palielināt savu īpatsvaru ekonomikā visā šajā desmitgadē. Izsīkstot neizmantoto rūpniecības ēku rezervei, būvēt vajadzēs arvien ātrāk, teic ekonomists.

«Sagaidāms, ka arī cita tipa ēku būvniecībā turpmākajos gados virzība būs uz augšu, bet atkārtoti jāpiebilst, ka no patiesi niecīgiem apjomiem. Tuvākajā nākotnē tiek plānota vērienīga augstskolu ēku būvniecība, tāpat tiek ziņots par neaizņemto biroju telpu atlikuma samazināšanos un īres cenu kāpumu. Gan bagātu nerezidentu interese, gan Latvijas ekonomiski aktīvāko iedzīvotāju ienākumu kāpums veicinās augstas kvalitātes dzīvojamo ēku celtniecību. To apliecina arī straujais izsniegto plānošanas un arhitektūras uzdevumu skaita kāpums Rīgā par trešdaļu šī gada 1.pusē, salīdzinot ar attiecīgo laiku pērn,» skaidro Strautiņš.

Viņaprāt, ja kaut kas jaunākajos būvniecības datos it kā nepakļaujas vispārējo ekonomisko tendenču loģikai, tad tas ir atļauju skaits vienas ģimenes dzīvojamo māju būvniecībai, kas joprojām neaug. Šādu mājokļu īpatsvars Latvijā ir krietni par zemu, to būvniecībai nākotnē ir strauji jāpieaug. Taču tieši pašlaik tirgū nonāk liels skaits māju, kuras to sākotnējie pircēji vai būvētāji tomēr nav varējuši atļauties vai arī ir aizbraukuši strādāt uz citām valstīm, un tas kādu laiku vēl bremzēs privātmāju celtniecības atjaunošanos.

Kopumā nozares dati 2.ceturksnī, pēc eksperta domām, ir sliktāki, nekā varēja gaidīt, vērojot dabā notiekošo, gaidītā nelielā kāpuma vietā bijis kritums par 0,9%. Taču esot skaidrs arī tas, ka šie dati var precīzi neatspoguļot tieši attiecīgajā brīdī faktiski paveikto darbu apjomu, jo paiet laiks, pirms dzīves realitāte būvniecībā atstāj pēdas uz papīra. «Ir skaidrs, ka sr gandrīz divreiz lielāku pieejamo finansējumu ceļu būves apjomi pieaugs strauji un apjomi kategorijā «šosejas, ielas, ceļi, lidlauki, skrejceļi un dzelzceļa līnijas» šogad palielināsies vairāk nekā par 16.7%, kā tas ir bijis 2.ceturksnī gada griezumā,» uzskata ekonomists.

Strautiņš piebilst – tā kā arī ēku celtniecībai vairs nav kur krist, straujš kāpums celtniecības datos gada griezumā šī gada 2.pusē ir uzskatāms par faktiski garantētu. Taču būvniecībai būtu strauji jāaug vairākus gadus pēc kārtas, lai tā atkal kļūtu par ekonomiku izšķiroši ietekmējošu nozari. Tā ir vienīgā, kurā izlaides apjoms ir mazāk nekā puse no 2007.gada līmeņa. Rēķinot faktiskajās cenās, naudas aprite celtniecībā 2.ceturksnī bija 2.6 reizes mazāka nekā 2008.gada attiecīgajā periodā. Šogad celtniecība veidos tikai ap 5% ekonomikas, un pat procentuāli straujš kāpums radīs tikai salīdzinoši nelielu pieaugumu naudas izteiksmē.


Pievienot komentāru

ES lauksaimniecības finansējumam jāpaliek esošā līmenī, tā Vācija un Francija

Vācijas un Francijas zemkopības ministri kopīgi noraidījuši Eiropas Komisijas priekšlikumu, ka lauksaimniecības finansējums nākamajā Eiropas Savienības daudzgadu budžetā būtu jāsamazina.

18.jūlijā sākas kandidātu sarakstu iesniegšana 13.Saeimas vēlēšanām

No trešdienas, 18.jūlija, plkst. 10.00 partijas un partiju apvienības var sākt iesniegt deputātu kandidātu sarakstus 6.oktobrī gaidāmajām 13.Saeimas vēlēšanām, informē Centrālā vēlēšanu komisija .

Vai turpmāk zināsim, kurš ievēlējis prezidentu? Likumprojekts par atklātu balsojumu «iekustējies»

Saeimas Juridiskā komisija otrdien, 17.jūlijā, lēmusi virzīt izskatīšanai parlamentā pirmajā lasījumā grozījumus Latvijas Republikas Satversmē, kas paredz Valsts prezidenta ievēlēšanu atklātā Saeimas balsojumā.

KNAB sācis pārbaudi par bijušā administratora Lūša iespējamiem naudas pārskaitījumiem VL-TB/LNNK

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs pēc Rīgas domes deputāta Jura Juraša iesnieguma sācis pārbaudi par bijušā maksātnespējas administratora Aigara Lūša iespējamiem naudas pārskaitījumiem nacionālās apvienības Visu Latvijai!-Tēvzemei un brīvībai/LNNK politiķiem.

Latvijā janvārī-jūnijā straujāks jaunu vieglo auto reģistrācijas pieaugums par ES vidējo

Latvijā šā gada pirmajos sešos mēnešos bijis straujāks jaunu vieglo automašīnu reģistrācijas pieaugums nekā Eiropas Savienībā vidēji, liecina publicētie Eiropas Automašīnu ražotāju asociācijas jaunākie dati.

Tirdzniecības vietās plastmasas maisiņus vairs nedrīkstēs izsniegt bez maksas

Paredz, ka no 2019.gada 1.janvāra tirdzniecības vietās plastmasas iepirkumu maisiņi patērētājiem vairs netiks izsniegti bez maksas, izņemot ļoti vieglās plastmasas maisiņus.

Igaunija nesaredz būtiskus pavērsienus pēc ASV-Krievijas prezidentu sarunām

Igaunijas ārlietu ministrs Svens Miksers prognozējis, ka NATO, Rietumvalstu un Krievijas attiecībās nav gaidāmas būtiskas pārmaiņas pēc Helsinkos notikušās Amerikas Savienoto Valstu un Krievijas prezidentu tikšanās.

Ar Šengenas informācijas sistēmas atbalstu sekmēs traktortehnikas zādzību novēršanu

Ministru kabinets atbalstīja Iekšlietu ministrijas izstrādāto likumprojektu Grozījumi Šengenas informācijas sistēmas darbības likumā, kura mērķis ir nodrošināt Šengenas informācijas sistēmas izmantošanu sabiedriskās kārtības un drošības stiprināšanai dalībvalstīs,

Auditorkompānijas EY darbu ABLV Bank likvidācijas procesā vadīs Polijas birojs

Auditorkompānijas EY darbu ABLV Bank likvidācijas procesā vadīs Polijas birojs, pavēstīja kompānijas pārstāvji.

Valsts nodrošināto juridisko palīdzību plānots sniegt plašākam personu lokam

Personas ar ienākumiem, kas nepārsniedz valstī noteiktās minimālās mēnešalgas apmēru, varēs saņemt valsts nodrošināto juridisko palīdzību. To paredz grozījumi Valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības likumā, ko otrdien, 17.jūlijā, trešajam lasījumam parlamentā atbalstīja Saeimas Juridiskā komisija.

Ukrainā miruši trīs igauņu atpūtnieki, vēsta mediji

Trīs jauni igauņu vīrieši devušies pavadīt brīvdienās Ukrainā, un svētdien, 15.jūlijā, tikuši atrasti miruši kādā viesnīcā Melnās jūras ostas pilsētā Odesā, tā ziņo igauņu mediji.

airBaltic jūnijā pārvadā rekordaugstu pasažieru skaitu

Latvijas lidsabiedrība airBaltic šī gada pirmajos sešos mēnešos kopumā pārvadājusi 1 876 839 pasažierus jeb par 20% vairāk nekā šajā periodā pērn uz galamērķiem lidsabiedrības maršrutu tīklā Eiropā, Skandināvijā, Krievijā, NVS un Tuvajos Austrumos.

Ievērojami sarūk austrumeiropiešu migrācija uz Lielbritāniju

Iedzīvotāju migrācija uz Lielbritāniju no Baltijas un Austrumeiropas valstīm pēdējos divpadsmit mēnešos bijusi zemākā, kāda novērota kopš 2014.gada, tā liecina Lielbritānijas oficiālā statistika.

Uz ārējām robežām un valsts iekšienē konstatē 39 likumpārkāpējus

Valsts robežsardzes amatpersonas pirmdien, 16.jūlijā uz ārējām robežām un valsts iekšienē konstatēja 39 likumpārkāpējus.

Vēršas policijā par iespējamu krāpšanos ar OIK koģenerācijas stacijā Tukums DH

Viena no lielākajām Kurzemes koģenerācijas stacijām, SIA Tukums DH, iespējams, ilgstoši nelietderīgi izmantojusi saražoto siltumenerģiju, kas ir rupjš obligātās iepirkuma komponentes noteikumu pārkāpums.

Stiprinās Latvijas un Lietuvas dienestu sadarbību ārkārtas situācijās pierobežā

Augustā Kalkūnes pagastā notiks lauku apmācības Latvijas un Lietuvas medicīnas un glābšanas dienestu darbiniekiem, lai stiprinātu to sadarbību un efektivitāti palīdzības sniegšanā iedzīvotājiem ārkārtas situācijās pierobežā.

Putins Helsinkos noliedz jaukšanos ASV vēlēšanās, Tramps neiebilst

Krievijas un Amerikas Savienoto Valstu galotņu sanāksmē būtiskākais pavērsiens abu valstu attiecībās ir ASV amatpersonu dalītā attieksme pret Krievijas jaukšanos ASV vēlēšanu norisē. Vašingtona apsūdzējusi Krievijas pilsoņus kiberuzbrukumos ASV amatpersonām, tomēr ASV prezidents Donalds Tramps paudis ticību Krievijas kolēģa Vladimira Putina paustajam noliegumam.

Valodas must be. Intervija ar Valdi Zatleru par prezidenta kandidātu politisko tirgu un komunistiskā mantojuma pieeju

Esot divi veidi, kā norisinās politiskais tirgus aizklātajās vēlēšanās par Latvijas Valsts prezidentu – vienā dominē kandidātu virzīšana apmaiņā pret balsīm, otrā pret naudu. Ja skata pēdējo variantu, tad jo vairāk – labāk nevienam nezināt, kā vēlēšanas notiek. Tā pati Saskaņa, kas tagad «gudri» klusē par to, vai būtu nepieciešamas atklātas vēlēšanas, patiesībā vienmēr esot bijusi pret šādu priekšlikumu, jo tā ir iespēja veidot politisko tirgu – savas partijas balsis pārdot, kas arī ir ticis darīts. Tikmēr Zaļo un zemnieku savienība «spītējas» par atklātajām vēlēšanām daļēji tāpēc, ka ir galvenā «komunistiskā mantojuma» glabātāja – šādos jautājumos šis partijas «mantojums» arī visvairāk izpaužas, savos novērojumos par prezidenta vēlēšanām intervijā BNN dalās bijušais, septītais Latvijas Valsts prezidents Valdis Zatlers.

Vecrīgas grautiņu dalībnieku Bērziņu pirms termiņa neatbrīvos

Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesa noraidīja par dalību 2009.gada 13.janvāra Vecrīgas grautiņos notiesātā Anša Ataola Bērziņa pirmstermiņa atbrīvošanu no ieslodzījuma izciešanas.

Biržu indeksiem dažādas tendences, naftas cenas krītas

ASV un Eiropas biržu indeksu dinamikā pirmdien, 16.jūlijā, bija dažādas tendences, turpinoties kompāniju peļņas rādītāju publicēšanas sezonai, kurā pirmdien tika ziņots par lielo banku peļņas kāpumu 2.ceturksnī.

Tusks aicina lielvaras nepieļaut tirdzniecības strīdu izraisītu «haosu»

Eiropai, Ķīnai, Amerikas Savienotajām Valstīm un Krievijai ir jāstrādā kopā, lai izvairītos no tidzniecības strīdiem, kuru sekas varot būt vēl ļaunākas, tā ikgadējā Ķīnas-ES galotņu sanāksmē sacījis Donalds Tusks, kurš vada Eiropas Savienības dalībvalstu lēmējvaru, Eiropadom.

Latvijā janvārī-maijā starp ES valstīm bijis vidēji straujš eksporta kāpums

Latvijā šā gada pirmajos piecos mēnešos salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pērn starp Eiropas Savienības valstīm bijis vidēji straujš eksporta pieaugums.

Rēzeknes domes deputāti nesaņems naudas sodu par laikraksta izdošanu krievu valodā

Tiesa atcēlusi Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja piemērotos naudas sodus deviņiem Rēzeknes domes deputātiem, kuri bija panākuši, ka domes laikraksts tiek izdots arī krievu valodā.

Ievestā benzīna apmērs piecos mēnešos sarucis par 2%

Latvijā ievestā motorbenzīna daudzums šogad pirmajos piecos mēnešos samazinājies par 2% salīdzinājumā ar 2017.gada attiecīgo periodu, bet dīzeļdegviela ievesta par 14,9% mazāk, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

KNAB izbeidzis lietu par Bi-2 koncertu

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs šogad maija vidū izbeidzis lietvedību par iespējamu administratīvo resursu izmantošanu priekšvēlēšanu aģitācijai, kas notikusi īsi pirms pašvaldību vēlēšanām, rīkojot grupas Bi-2 bezmaksas koncertu Lucavsalā.