bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Piektdiena 13.12.2019 | Vārda dienas: Lūcija, Veldze

Ekonomists: degvielas cenas gada vidū var pārsniegt lata robežu

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+1 vērtējums, 1 balsojumi)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU, Dainis Gašpuitis

SEB bankas ekonomists Dainis Gašpuitis

Degvielas cenas Latvijā šī gada vidū varētu svārstīties ap 95 santīmiem, taču gadījumā, ja notiks pārrāvumi naftas ieguvē, degvielas cenas varētu pārsniegt arī lata robežu, norāda AS SEB banka makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis.

Eksperts skaidro, ka Latvijā 1.jūnijā tiks palielināts akcīzes nodoklis benzīnam, bet cenu izmaiņās degvielas krīzes rezervju ieviešanas dēļ ietekme būs jūtama pēc aptuveni trīs mēnešiem.

Šādā gadījumā uz gada vidu, kad stāsies spēkā nodokļu un rezervju norma ietekme, degvielas cenu līmenis pakāpsies vēl par aptuveni pieciem santīmiem un jau varētu svārstīties ap 95 santīmiem, taču, ja haoss turpinās vērsties plašumā un notiks pārrāvumi naftas ieguvē, nākotnes perspektīvas kļūst neprognozējamas. Ieskaitot nodokli un rezervju normu ietekmi, degvielas cenas var šauties uz augšu un sasniegt, arī pārsniegt lata robežu, uzsver Gašpuitis.

Degvielas cenu prognozes atbilstot tam, kā tiek vērtēta politisko procesu attīstība Ziemeļāfrikā un Tuvajos austrumos un to potenciālā pārnešanās uz citām autoritārajām zemēm.

Līdz ar straujo naftas cenu kāpumu pieaugot arī runas par to, cik augstas naftas cenas spēj nest pasaules ekonomika.

Nevar izslēgt, ka, tām turpinot augt, tiek iedragāts patēriņš un izaugsme, kas atkal liek cenām doties zemākos līmeņos, norāda eksperts.

Viņš gan atzīst, ka jebkurā gadījumā degviela sadārdzināsies, bet to, par cik, noteiks ļoti daudzi un grūti prognozējami faktori.

Vienīgais veids, kā mazināt šo ietekmi, ir efektivizēt naftas resursu patēriņu. Visticamāk, nepieciešama aktīvāka valdības iesaistīšanās, lai aktualizētu šo problēmu un risinājumus, uzskata analītiķis.

Ilgākā termiņā pieaugšot gāzes patēriņš un izmantojamība, jo sarežģījumi ar šī resursa pieejamību tuvākajā nākotnē netiek prognozēti.

Jau patlaban vērojamajā degvielas cenu pieaugumā atspoguļojoties nodokļu kāpums, politiskā nestabilitāte Ziemeļāfrikā un Tuvajos austrumos un spekulācijas. Līdz ar to degvielas cena pietuvojusies 90 santīmu robežai.

Politiskā krīze reģionā ir tikai eskalācijas sākumā, un vēl ir grūti noteikt tās iespējamo izplatīšanos uz citiem reģioniem vai valstīm, turklāt jo īpašu satraukumu rada nemieru iespējamā tuvošanās un izcelšanās lielākajās naftas eksportētājvalstīs – Saūda Arābija, Apvienotie Arābu Emirāti, Irāna, uzsver eksperts.

Pagaidām gan Saūda Arābija varētu aizpildīt naftas iztrūkumu, ko rada nemieri Lībijā, tomēr tās brīvās jaudas arī esot ierobežotas un neviens nevar garantēt, ka nemieri neizceļas arī tur.

Ja vērojamās revolūcijas spēšot nodrošināt saprātīgu varas nomaiņas procesu, kas neradīs ievērojamu naftas ieguves pārrāvumus, varot sagaidīt, ka naftas cenas stabilizēsies.

Lai tas tā notiktu, Rietumvalstis pieliks daudz pūļu, jo tas apdraud šo valstu ekonomiku izaugsmi, tomēr tas ir visai neprognozējami, kā dēļ īstermiņā kaut cik būtisku cenu samazinājumu sagaidīt nevar, uzsver eksperts.

Iekšējās cīņas par naftas ieguves ieņēmumiem esot vēl tikai priekšā un cerības, ka šī valstis spēs iedzīvināt demokrātijas principus, arī esot visai mazas.

Tādēļ degviela Latvijā varētu turpināt dārdzināties, secina Gašpuitis.

Kā ziņots, nedēļas laikā 95.markas benzīna cena Latvija Statoil degvielas uzpildes stacijās pieaugusi par 1,5 santīmiem – no 87,9 santīmiem par litru līdz 89,4 santīmiem par litru.

Savukārt dīzeļdegvielas cena Latvija Statoil degvielas uzpildes stacijās pieauga par vienu santīmu – no 88,9 santīmiem par litru līdz 89,9 santīmiem par litru.


Pievienot komentāru

  1. saujā benzīns teica:

    nu ko, būs jāpāriet uz sabiedrisko transportu

  2. zz teica:

    Skaidrs, ka pārsniegs, ņemot vērā visas komponentes kas vēl nāks klāt cenai, nodokļi,rezerves utt., tas būtu brīnums ja nepārsniegtu.

No ANO klimata konferences izraida vides aktīvistus, novērotājus

Madridē no ANO Klimata pārmaiņu konferences ceturtdien izraidīti vides aktīvisti un novērotāji pēc tam, kad konferences telpās sarīkota trokšņaina protesta akcija.

Rīgā 40.autobusa maršrutu Jugla–Ziepniekkalns aizstās 4.trolejbusa maršruts

Maršruta izmaiņas tiks īstenotas, sākot ar 2020.gada 2.janvāri, ziņo uzņēmumā Rīgas satiksme.

Ko Lietuvai nozīmēs zemāks vēlēšanu slieksnis – demokrātijas kvalitāti vai ķīviņus Seimā?

Lietuvas likumdevēji šonedēļ atbalstījuši vēlēšanu sliekšņa pazemināšanu politiskajām partijām līdz 3%, bet partiju apvienībām – līdz 5%. Ieceres atbalstītāji to raksturo kā valsts demokrātijas briedumu, taču pretinieki sauc to par kaitējumu Seima darbam, jo partiju sadalījums varētu kļūt vēl sadrumstalotāks.

Latvijas nepilsonim Skripņikam piecu gadu cietumsods par karošanu Austrumukrainā

Atstāts negrozīts spriedums, ar kuru daugavpilietim Artjomam Skripņikam par piedalīšanos bruņotajā konfliktā Austrumukrainā, apmācot jaunos karavīrus, piespriests piecu gadu cietumsods.

Kariņš izveido darba grupu Ventspils brīvostas nepārtrauktas darbības nodrošināšanai

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš ceturtdien, 12.decembrī, izdevis rīkojumu par darba grupas izveidi satiksmes ministra Tāļa Linkaita vadībā Ventspils brīvostas nepārtrauktas darbības nodrošināšanai.

Latvija oktobrī starp 11 ES valstīm ar rūpniecības produkcijas apmēra kāpumu

Rūpniecības produkcijas izlaide Latvijā šā gada oktobrī salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pirms gada palielinājusies par 3%, tai esot starp 11 valstīm, kurās šajā periodā reģistrēts kāpums.

Krievija izraida vācu diplomātus, atbildot uz Vācijas rīcību pēc Berlīnes slepkavības

Krievija lūgusi diviem Vācijas vēstniecības darbiniekiem pamest valsti. Šis ir atbildes solis uz Vācijas lēmumu saistībā ar kāda Gruzijas pilsoņa slepkavību pasludināt divus Krievijas diplomātus par valstī nevēlamām personām.

Gada nogales brīvdienās strādās atsevišķas pasta nodaļas; pensijas izmaksās agrāk

Gada nogales svētkos 24., 25., 26. un 31.decembrī strādās atsevišķas pasta nodaļas lielākajos tirdzniecības centros.

Veinstīna Holivudas seksuālas izmantošanas sāgā piedāvā kompensēt 25 milj. dolārus

ASV kinoindustrijas skandālā par virkni iespējamu seksuālas izmantošanas gadījumu kinoproducents Hārvijs Veinstīns (Harvey Weinstein) izteicis piedāvājumu panākt pirmstiesas vienošanos ar vairāk nekā 30 sievietēm apmaiņā pret 25 miljonu ASV dolāru lielu sāpju naudu.

Arī Rīgas brīvosta un Liepājas SEZ izstāsies no Latvijas Tranzīta biznesa asociācijas

Rīgas brīvosta un Liepājas Speciālā ekonomiskā zona izstāsies no smagos noziegumos apsūdzētā Aivara Lemberga vadītās Latvijas Tranzīta biznesa asociācijas, kas pakļauta ASV sankcijām.

Jāpanāk, lai Lemberga ietekme Ventspils brīvostā tiek pārtraukta, tā banku uzraugi

Sankciju mērķis nav paralizēt uzņēmumu darbību, bet gan saprast, vai caur tiem tiek veikti darījumi, ko ietekmē sankcionētā persona – Aivars Lembergs.

Saeimas Budžeta komisija noraida iedzīvotāju aicinājumu atlikt partiju finansējuma palielināšanu

Saeimas Budžeta un finanšu komisijas vairākums noraidījis vairāk nekā 11 000 cilvēku parakstīto iniciatīvu par būtiskas partiju finansējuma palielināšanas atlikšanu.

Atklāj Igaunijas-Somijas gāzes starpsavienojumu

Igaunija un Somija svinīgi atklājušas gāzes starpsavienojumu Balticconnector, kas iezīmē nogriezni desmit gadus ilgā reģiona enerģētikas tirgus attīstībā.

Saeimas Juridiskā komisija atbalsta tiesnešu imunitātes atcelšanu administratīvo pārkāpumu lietās

Saeimas Juridiskā komisija pirms otrā lasījuma atbalstījusi likumprojektus, ar kuriem plānots atcelt tiesnešu imunitāti administratīvo pārkāpumu lietās.

Jaunais Latvijas Bankas prezidents – Mārtiņš Kazāks

Saeima ceturtdien, 12.decembrī, Latvijas Bankas prezidenta amatā apstiprinājusi Mārtiņu Kazāku.

Izraēla ceļā uz trešajām parlamenta vēlēšanām gada laikā

Izraēlā turpinās ieilgusi politiskā krīze. Knesets sācis virzību uz parlamenta atlaišanu un trešajām parlamenta vēlēšanām gada laikā pēc tam, kad neviena politiskā partija nav spējusi izveidot vairākuma koalīciju.

Kas ir ASV sankcijām pakļautā Ventspils Attīstības aģentūra, un ko darīs tās biedri?

Starp VAA biedriem ir vairākas Ventspils pašvaldības kapitālsabiedrības, kuras šai biedrībai gadiem ilgi maksājušas bagātīgus meslus.

EK paraksta fon der Leienas Eiropas zaļo kursu uz klimatneitralitāti

Eiropas Komisijas locekļi ir parakstījuši jaunās priekšsēdētājas Urzulas fon der Leienas piedāvāto politisko stratēģiju Eiropas zaļo kursu, kas paredz līdz 2050.gadam sasniegt klimatneitralitāti, tomēr lemšana par to ir dalībvalstu ziņā.

Autoceļi apledojuši galvenokārt Vidzemē un Zemgalē

Zemgalē un Vidzemē 12.decembra rītā apledojums vietām apgrūtina braukšanu par valsts galvenajiem un reģionālajiem autoceļiem. Slidenos ceļa posmus kaisa ar pretslīdes materiāliem.

Papīra izmantošana rēķiniem saglabāsies vēl vismaz desmit gadus

Papīra izmantošana rēķinu saņemšanai Latvijā saglabāsies vēl vismaz desmit gadus, prognozē finanšu tehnoloģiju un e-rēķinu risinājumu uzņēmuma AS Fitek vadītājs Latvijā Edgars Strazds.

SIF padomē saplēšas par NVO atbalsta prioritātēm

Lai arī Sabiedrības integrācijas fonda padomē puses ir sastrīdējušās par Nevalstisko organizāciju fonda prioritātēm, konkursu, lai NVO varētu sākt apgūt tām atvēlētos līdzekļus, varētu izdoties izsludināt vēl šogad.

Grēta Tunberga kļūst par The Time gada cilvēku

Zviedru klimata glābšanas aktīviste Grēta Tunberga atzīta par amerikāņu žurnāla The Time gada cilvēku.

No Latvijas Tranzīta biznesa asociācijas izstājas lidosta Rīga, LDz un Baltijas ekspresis

VAS Latvijas dzelzceļš un VAS Starptautiskā lidosta «Rīga» izstāsies no Latvijas Tranzīta biznesa asociācijas, kuru vada ASV «melnajā sarakstā» iekļautais Aivars Lembergs.

Somija, noslēdzot prezidentūru, piedāvā bezmaksas mākslīgā intelekta kursu

Somija izvēlējusies noslēgt tās prezidentūru Eiropas Savienībā, piedāvājot visiem ES pilsoņiem bezmaksas iziet tiešsaistes mācību kursu par mākslīgo intelektu.

Linkaits: Lai arī Ventspils brīvostas konti ir slēgti, saimnieciskā darbība ostā turpinās

Lūgts vērtēt aktuālo situāciju Ventspils brīvostā, ministrs norādīja, ka visi Ventspils brīvostas konti ir slēgti, vienlaikus saimnieciskā darbība ostā turpinās – kravas tiek vestas, kuģi ienāk un iziet no ostas.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!