Ekonomists: eksperti iemācījušies manipulēt ar skaitļiem

Ekonomists Ivars Brīvers

Latvijas ekonomikas eksperti ir iemācījušies manipulēt ar skaitļiem. Tas, kurš rāda vairāk diagrammu, ir lielāks eksperts, uzskata ekonomikas zinātņu doktors, Banku augstskolas profesors un Ventspils Augstskolas asociētais profesors Ivars Brīvers.

Vaicāts par to, ko viņš varētu teikt par Latvijas ekonomisko stāvokli, Brīvers intervijā Latvijas Avīzei norāda, ka jāsāk ar to, kas tiek atbdīdīts kā mazāk svarīgs jautājums – kādi ir mērķi ekonomikā? Ekonomikas mērķis nevar būt pretrunā ar cilvēku dzīves mērķi. Katrs cilvēks vēlas laimīgi dzīvot. Laimi izmērīt nav viegli, bet var mērīt labklājību. Runājot par cilvēku labklājību, vienmēr piekabina vārdu “materiālā”, ko var mēģināt izmērīt. Skaitļos pazūd tie labklājības faktori, ko nevar izmērīt. Īstā atbilde par ekonomikas mērķi ir – labklājība, kas ietver vidi ne tikai kā tīru gaisu un ūdeni, bet arī vidi, kur ir drošība, kultūra, veselība, norāda ekonomists.

Viņaprāt, ir iemesli, kādēļ pie labklājības faktoriem nemin naudu, ko ne visi saprot, jo Latvijā šķiet – jo vairāk naudas, jo augstāks dzīves līmenis. No mikrolīmeņa skatoties, nauda ir svarīga. Makroekonomikā nauda pati par sevi nav labums, nauda ir labuma pārdales līdzeklis. Tas ir tas, ko valdība nesaprot. Tai vajadzīga nauda, un pie tās varot tikt ar nodokļu palielināšanu, teic ekonomists.

Diskusijās parasti spriež, kas ir svarīgākas – biznesa vai nacionālās intereses. Atbilde parasti ir, ka biznesa intereses, jo nacionālās intereses pastāv pašas par sevi. Ja tā, tad mērķis ir celt Latvijas kredītreitingu, lai varētu izdevīgāk aizņemties. Tas ir, lai šodien varam tērēt to, ko esam aizņēmušies, un rīt varētu aizņemties, lai varētu atdot šodienas parādus. Šobrīd par svarīgāko mērķi ir izvirzīta izaugsme – par cik procentiem pieaugs iekšzemes kopprodukts. Bet ir pasaulē ekonomistu skola, kas šo pieeju uzskata par lielu kļūdu, jo jebkura izaugsme beidzas ar bojāeju, uzsver ekonomists, piebilstot, ka atbalsta stacionārā stāvokļa ekonomiku, kad ekonomika neaug.

 

Saistītie raksti

3 KOMENTĀRI

  1. Profesors pateica viedus vārdus par ekonomikas būtību.
    Interesanti,ka arvien rodas jauni un jauni cilvēki, kas saka, ka nav labi.

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas