BNN JAUTĀ | Ekonomists: Iedzīvotāju pirktspēja tuvākajos ceturkšņos piedzīvos strauju lejupslīdi

«Gāzes tarifu pieaugums ir pietiekami liels šoks. Ļoti kritiska situācija būs tiem, kam ir gāzes apkure, kuriem izmaksu pieaugums būs milzīgs, noteiktos gadījumos pat ārkārtīgs,» tā gāzes tarifu pieaugumu mājsaimniecībām portālam BNN komentē SEB bankas ekonomists Dainis Gašpuitis.

Viņš piebilst, ka «eiro izteiksmē mājsaimniecībām, kas izmanto gāzi plītīm, varētu nebūt nepanesams cēliens. Tomēr tas viss jāskatās kontekstā ar kopējām inflācijas tendencēm.»

«Kādēļ situācija ir tik asi vērtējama? Tādēļ, ka ļoti nozīmīgs kāpums turpinās citās, iedzīvotājiem ļoti svarīgās izdevumu kategorijās. Īpaši jāuzsver pārtika, degviela, elektroenerģija un arī citi komunālie pakalpojumi. Palielinās arī aizņēmumu izmaksas, jo pieaug procentu likmes. Tas viss veido strauji augošu spiedienu uz iedzīvotāju pirktspēju, kas tuvākajos ceturkšņos piedzīvos strauju lejupslīdi.

Saasinājuma pīķis varētu būt nākamā gada pirmā ceturkšņa beigas, kad akumulēsies rēķinu ietekme,» prognozē bankas eksperts.

Pēc viņa teiktā, «to, cik smaga būs situācija, koriģēs laikapstākļi, kas noteiks iedzīvotāju rēķinu lielumu. Respektīvi, cena ir viena lieta un tā var būt arī augsta, bet, ja ir mazs patēriņš, gala rēķins ir samērīgs. Ja ziema būs auksta, patēriņš būs liels, kas pastiprinās augstās cenas smagumu. Tādēļ var prognozēt, ka iedzīvotāju noskaņojums rudenī būs zems. Pirktspēja cietīs un patēriņš izklaidei, atpūtai un citām mazāk nepieciešamajām precēm un pakalpojumiem saruks, jo arī tur cenas pieaugs un daudziem nāksies arvien kritiskāk izvērtēt prioritātes.»

BNN jau vēstīja ka AS Latvijas Gāze dabasgāzes tarifi mājsaimniecībām no  1.jūlija atkarībā no patēriņa apmēra pieaugs robežās no 65,6% līdz 89,9%.

Lasiet arī: Latvijas Gāzes dabasgāzes tarifi mājsaimniecībām pieaugs līdz 89,9%

Mājsaimniecībām, kuras patērē līdz 250 kubikmetriem dabasgāzes gadā, diferencētais tirdzniecības gala tarifs ar pievienotās vērtības nodokli (PVN) un akcīzes nodokli 2022.gada otrajam pusgadam pieaugs par 65,6% – no 1,10209 eiro par kubikmetru līdz 1,8252 eiro par kubikmetru, bet mājsaimniecībām, kuras patērē no 250 līdz 500 kubikmetriem dabasgāzes, gala tarifs kāps par 74,7% – no 0,96649 eiro par kubikmetru līdz 1,6896 eiro par kubikmetru.

Vienlaikus mājsaimniecībām, kuras patērē no 500 līdz 25 000 kubikmetru dabasgāzes gadā, gala tarifs palielināsies par 89,9% – no 0,80405 eiro kubikmetrā līdz 1,52715 eiro kubikmetrā.

Nākamajā apkures sezonā Latvijas valsts iedzīvotājiem varētu kompensēt pusi no siltumenerģijas, elektrības un dabasgāzes tarifu pieauguma, paredz Labklājības ministrijas (LM) izstrādātais un saskaņošanai iesniegtais informatīvā ziņojuma projekts.

Tāpat LM paredz jauna atbalsta veida ieviešanu – automātiska rēķina par energoresursa lietošanu samazināšana zemu ienākumu mājsaimniecībām, kuru vienas personas ienākumi nepārsniedz 743 eiro un pārējo mājsaimniecībā esošo personu ienākumi ir līdz 520 eiro.

Paredzēts, ka atbalsts tiks piešķirts, balstoties uz valsts reģistros un valsts informācijas sistēmās esošo informāciju par vienā mājoklī dzīvojošajām personām un to ienākumiem līdz noteiktam ienākumu slieksnim.

Plānotais atbalsta sniegšanas periods ir 2023.gada oktobris līdz 2024.gada aprīlis.

Kā otrs jaunais atbalsta veids tiek piedāvāta uz mājsaimniecību pašdeklarēšanās principu balstīta atbalsta maksājuma veikšana mājsaimniecībām ar augstāku ienākumu slieksni nekā sociālās palīdzības ietvaros.

Savukārt, lai palīdzētu sabiedrības mazaizsargātajām grupām nomaksāt komunālos un citus rēķinus nākamajā apkures sezonā, LM piedāvā uzlabot mājokļa pabalstu, lai tam varētu kvalificēties plašāks cilvēku loks. Tiek piedāvāts arī vienreizējs pabalsts personām ar invaliditāti, senioriem un citi atbalsta veidi.

Kopējās izmaksas piedāvātajiem atbalsta pasākumiem varētu būt no 450 līdz 468 miljoniem eiro, izriet no ziņojuma projekta.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas