bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Ceturtdiena 19.07.2018 | Vārda dienas: Jautrīte, Kamila, Digna
LatviaLatvija

Ekonomists: Latvija arvien vairāk izjutīs autoritāro režīmu spēka pieaugumu pasaulē

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Mēs dzīvojam lielu pārmaiņu laikā un šis ir brīdis, kad jātur acis un ausis vaļā, lai pieņemtu valstij un sev pareizus lēmumus, Ekonomistu apvienības diskusijā «Jaunā ASV prezidenta loma pasaules ekonomikā un drošībā» uzsvēris apvienības prezidents Ojārs Kehris.

Savukārt ekonomists Kārlis Cerbulis minēja vairākas tendences, kas, neatkarīgi no nākamā ASV prezidenta Donalda Trampa darbības rezultātiem, būtiski ietekmēs pasauli. Pirmkārt, liela daļa cilvēces nespēj tikt līdzi pārmaiņām un labprātāk dzīvotu pagātnē. To apliecina gan ASV prezidenta vēlēšanu rezultāts, gan Brexit – par izstāšanos balsoja gados vecāki un neizglītoti vēlētāji, nevis jaunieši, kuri jūtas ērti modernajā pasaulē. Turklāt ekonomikas plānotājiem ļoti nopietni būtu jāņem vērā fakts, ka pasaule strauji noveco. «Ja pirms desmit gadiem tikai vienā valstī senioru skaits pārsniedza gados jauno iedzīvotāju daudzumu, tad pašlaik šāds īpatsvars ir aptuveni 30 valstīs,» uzsver eksperts. Viņaprāt, šis ir būtiskākais iemesls, kas negatīvi ietekmē pasaules ekonomiskās izaugsmes tempus, tostarp zemo produktivitāti un konkurētspējas pazemināšanos, tādejādi gados vecākiem cilvēkiem radot izstumtības sajūtu.

Statistika liecina, ka jau kopš Otrā pasaules kara ekonomiskā attīstība pasaulē kopumā kļūst lēnāka, tāpēc Cerbulis apšauba Trampa solījumu panākt savas valsts ekonomikas izsaugsmi līdz 5%. Viņš uzskata, ka daudzi nākamā ASV prezidenta vēlētāji nobalsoja pret savām interesēm, nesaprotot, piemēram, ka Trampa solījums mazināt migrāciju padarīs darbaspēku dārgāku un cenas augstākas, turklāt viņa spēkos nav apturēt pieaugošo automatizāciju ražošanas procesos, kas potenciāli ir lielāks bezdarba cēlonis par Trampa piesaukto globalizāciju.

Kā lielu ASV problēmu ekonomisti nosauc pieaugošo ekonomisko nevienlīdzību un varas koncentrāciju kā indivīdu, tā arī korporatīvajā līmenī.

Ņemot vērā Donaldam Trampam raksturīgās instinktīvās reakcijas un biežo nostājas maiņu, prognozēt viņa turpmāko rīcību ir ārkārtīgi grūti. Lai gūtu zināmu priekšstatu, žurnāla Ir komentētājs Pauls Raudseps norāda uz Brookings institūta pētnieka Tomasa Raita (Thomas Wright) secinājumiem par Trampa ideoloģiskām nosliecēm, kas novērotas pēdējo 35 gadu laikā, kopš viņš kļuvis pamanīts ASV sabiedrībā. Pirmkārt, Tramps konsekventi ir uzskatījis, ka ASV dalība starptautiskās aliansēs ir neizdevīga. Nebūs tā, ka līdzšinējās sadarbības tiks pilnībā pārtrauktas, bet prognozējamā instinktīvā reakcija – tieciet paši galā – Latvijai ir potenciāli bīstama. Otrkārt, Trampam ir negatīva attieksme pret brīvo tirdzniecību un viņš nav atbalstījis nevienu ASV noslēgto tirdzniecības līgumu. Treškārt, viņš ilglaicīgi apbrīno autoritārismu un demokrātija nav jaunā prezidenta vērtība. Trampa piedāvājumi un risinājumi, kas vērsti uz esošās ekonomikas struktūras saglabāšanu, padarīs to neefektīvu un nepalīdzēs cilvēkiem, uzskata žurnālists. Latīņamerikas piemērs, kur šāda tipa cilvēki ir nākuši pie varas ar solījumiem palīdzēt ekonomikas pabērniem, galu galā bijis iemesls pamatīgam sociālam konfliktam. Vēlētāju neapmierinātība var mazināt ASV iekšējo stabilitāti, kas negatīvi ietekmēs pasaules kopējo līdzsvaru – ASV administrācija vairāk koncentrēsies uz iekšpolitiku, samazinot ārpolitisko rīcību.

Ierobežojot līdzdalību starptautiskās institūcijas un to finansējumā, mazināsies šo organizāciju kapacitāte un spēja efektīvi darboties reģionālu krīžu situācijās, uzskata ekonomists Andris Liepiņš. Viņš prognozē, ka pasaule sadalīsies reģionālos grupējumos, kur mazās ekonomikas kā Latvija var negūt atbalstu un ievērību. Liepiņš pauda bažas par autoritāro režīmu spēka pieaugumu, ko Latvija izjutīs arvien vairāk. “Sabiedrība globalizējas, tai pat laikā arvien skaļāk tiek piesauktas nacionālās intereses. Pretruna saasinās”, secina ekonomists.

Tikmēr politiķis Mārtiņš Bondars uzskata, ka pasaulē valda stereotipi par Trampu, kurš patiesībā metis izaicinājumu globalizācijai, risinot jautājumus ar uzņēmēja pieeju, priekšplānā izvirzot izdevīguma aspektus, rosinot samazināt birokrātijas tēriņus un pieprasot solidāru izmaksu sadalījumu. Bondars prognozē, ka jaunā ASV administrācija stiprinās saiknes ar nacionālajām valstīm, nevis Eiropas Savienību. «Transatlantiskās attiecības mainīsies, bet, ja darīsim savus mājasdarbus tiesiskuma, pretkorupcijas un aizsardzības budžeta stiprināšanā, varam būt mierīgi,» nesenās ASV vizītes laikā gūtās atziņas pauž politiķis.

Arī ekonomists Ojārs Kehris uzskata, ka aizsardzības budžeta palielināšana ir galvenais Latvijas diplomātu trumpis sarunās ar jauno ASV administrāciju par Latvijas drošības garantijām. Pieņemot, ka progresu un globalizācijas procesus grūti apturēt, viņaprāt, ir nepieciešams kompensācijas mehānisms cilvēku pārkvalifikācijai, kā arī jāattīsta ekonomiskā vide trešās pasaules valstīs. «Ja kopējiem spēkiem tas netiks darīts, turpināsies revolūcija, kas zināmā mērā jau ir sākusies. Populisms, norobežošanās un izolacionisms nav pareizie risinājumi. Ceru, ka nepiedzīvosim vēsturiski pierādīto tēzi par karu kā izaugsmes katalizatoru,» situācijas nopietnību raksturo Kehris.

Ref: 102.000.102. 14159


Pievienot komentāru

Ierobežos satiksmi Kārļa Ulmaņa gatvē

Saistībā ar ūdensvada tīkla remontdarbiem no 23.jūlija puksten 7.00 līdz 27.jūlija puksten 24.00 tiks ierobežota transportlīdzekļu satiksme Kārļa Ulmaņa gatvē, pie ēkas Cīruļu ielā 4.

Talsu novadā degošā meža dēļ evakuē apdzīvotu vietu Stikli Ventspils novadā

Plašā meža un kūdras ugunsgrēka dēļ, kas izcēlies Talsu novada Valdgales pagastā, trešdien, 18.jūlijā, no blakus esošā Ventspils novada tiek evakuēta apdzīvota vieta Stikli Puzes pagastā, informē Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta preses pārstāve Inta Palkavniece.

Latvijas augļu realizācija citās Baltijas valstīs pieaugusi par 0,5%

Galvenais no Latvijas izvesto augļu un ogu tirgus ir Baltijas valstis, kurās šā gada pirmajos četros mēnešos salīdzinājumā ar attiecīgo periodu gadu iepriekš realizācija palielinājusies par 0,5%.

Latvijā jūnijā bijusi augstāka gada inflācija nekā ES un eirozonā vidēji

Latvijā šā gada jūnijā bijusi augstāka gada inflācija nekā Eiropas Savienībā un eirozonā vidēji, liecina trešdien, 18.jūlijā, publiskotie ES statistikas biroja Eurostat dati.

Ugunsgrēka dzēšanas darbi Valdgales pagastā turpinās jau 20 stundu; šobrīd apturēti vēja dēļ

Ziemeļkurzemes virsmežniecības uzraugāmajā teritorijā Talsu novada Valdgales pagasta Lielsalās 17.jūlija vakarpusē izcēlās paaugstinātas bīstamības meža ugunsgrēks kūdras izstrādes purvā. Pastāv iespēja, ka ugunsgrēks izcēlies kūdras ieguves rezultātā.

JKP līderi Saeimas vēlēšanās būs Jurašs, Strīķe, Bordāns, Feldmanis un Šuplinska

Jaunās konservatīvās partijas līderi Saeimas vēlēšanās būs Juris Jurašs, Juta Strīķe, Jānis Bordāns, Krišjānis Feldmanis un Ilga Šuplinska.

18,5% Latvijas iedzīvotāju ir bērni

Šī gada sākumā 18,5% no visiem Latvijas iedzīvotājiem bija bērni vecumā līdz 17 gadiem, liecina Centrālās statistikas pārvaldes apkopotie dati.

Koalīcijas partijas vēlas palielināt izdevumus aizsardzībai līdz 2,5% vai 3% no IKP

Valdošās koalīcijas partijas rosina palielināt izdevumus aizsardzībai līdz 2,5% vai 3% no iekšzemes kopprodukta.

Paplašina parādnieku datu bāzi – KIB pievienojas arī Gelvora

Kredītinformācijas Birojs noslēdzis sadarbības līgumu par datu apmaiņu ar parādu piedziņas un uzraudzības uzņēmumu Gelvora, tādejādi ievērojami paplašinot fizisko un juridisko personu kredītvēsturu datu bāzi.

Bankā: Iedzīvotāji ceturksnī veselībai tērē vidēji no 50 līdz 100 eiro

84% Latvijas iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 74 gadiem pēdējo trīs mēnešu laikā ir izmantojuši medicīnas pakalpojumus un tikai 5% visus izdevumus segusi veselības apdrošināšana, atklāj Norvik Bankas veiktā aptauja.

Krievijā paildzina režisora Serebreņņikova mājas arestu

Tiesa Maskavā ir lēmusi pagarināt mājas arestu atzītajam krievu teātra un kinorežisoram Kirilam Serebreņņikovam, kurš apsūdzēts par valsts naudas piesavināšanos.

Parakstīts trešais Rail Baltica līdzfinansējuma līgums

Šī gada 13.jūlijā parakstīja Eiropas infrastruktūras savienošanas instrumenta līdzfinansējuma līgumu Rail Baltica dzelzceļa līnijas infrastruktūras būvniecībai. Līguma vērtība ir gandrīz 130 miljoni eiro no kuriem CEF ieguldījums sasniegs 110 miljonu eiro, kas ir 85% no visiem attiecināmajiem izdevumiem

Zviedrija lūdz palīdzību cīņā ar mežu ugunsgrēkiem

Zviedija ir aicinājusi Eiropas Savienības dalībvalstis palīdzēt tai dzēst desmitiem mežu ugunsgrēku, no kuriem daļa skārusi arī apvidus aiz polārā loka.

Plāno palielināt kompensācijas nepilngadīgajiem cietušajiem

Saeimas Juridiskā komisija trešajam lasījumam Saeimā atbalstīja grozījumus, kas paredz palielināt izmaksājamās valsts kompensācijas apmēru nepilngadīgiem cietušajiem.

Igaunijā brīdina uzmanīties no pārkaršanas tveicē un ultravioletā starojuma

Meteorologi Igaunijā izziņojuši brīdinājumu par valstī neierastu karstumu, aicinot iedzīvotājus uzmanīties no pārkaršanas saulē šonedēļ, kad gaisa temperatūra daudzviet Igaunijā pārsniegusi 30 grādus.

Latvijas krājbankas administrators jūnijā atguvis 1,038 miljonus eiro

Likvidējamās Latvijas krājbankas administrators šogad jūnijā atguvis 1,038 miljonus eiro, kas ir 6,9 reizes vairāk nekā mēnesi iepriekš.

Slēgto internātskolu pedagogu atlaišanas pabalstu izmaksai paredz 300 000 eiro

Valdība konceptuāli atbalstīja finansējuma pārdali 300 000 eiro apmērā, lai Izglītības un zinātnes ministrija varētu nodrošināt atlaišanas pabalstu izmaksu pedagogiem pašvaldību dibināto internātskolu reorganizācijas un slēgšanas gadījumā.

Bunkus slepkavības lietā policijai ir pavedieni, tā iekšlietu ministrs

Maksātnespējas administratora, advokāta Mārtiņa Bunkus slepkavības lietā policijai ir pavedieni, intervijā LNT raidījumam 900 sekundes atklāj Latvijas iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis

Cilvēktiesību tiesa konstatē Krievijas pārkāpumus Pussy Riot un Poļitkovskas lietās

Eiropas Cilvēktiesību tiesa konstatējusi, ka Krievija ir pārkāpusi cilvēktiesības divās skaļās krimināllietās, proti, aktīvistu grupas Pussy Riot apcietināšanā un notiesāšanā, kā arī žurnālistes Annas Poļitkovskas slepkavības izmeklēšanā.

Valdība apstiprina izmaiņas mēslošanas līdzekļu aprites likumā

Valdība pieņem Zemkopības ministrijas  sagatavotos grozījumus Mēslošanas līdzekļu aprites likumā.

ES vidējās tirgus cenas piena produktiem maijā augušas

Latvijā maijā salīdzinājumā ar mēnesi iepriekš piena produktu cenas nav pieaugušas. Tikmēr Eiropas Savienībā kopumā vidējās tirgus cenas piena produktiem maijā, salīdzinot ar aprīli, turpināja augt.

ES paraksta bloka lielāko brīvās tirdzniecības līgumu ar Japānu

Eiropas Savienība un Japāna ir noslēgušas savstarpēju brīvās tirdzniecības līgumu, kas attieksies uz turpat trešo daļu no visas pasaules iekšzemes kopprodukta un 600 miljonu cilvēku ekonomisko aktivitāti.

VNĪ: Okupācijas muzeja būvuzraudzībai piedāvājumus iesnieguši vairāki pretendenti

VAS Valsts nekustamie īpašumi šonedēļ atver iepirkumu un uzsāk vērtēšanu Okupācijas muzeja ēkas pārbūves, tai skaitā jaunas piebūves būvniecības uzraudzībai.

Vēl neskata likumprojektu, kas paredz eID kartes noteikšanu par obligātu dokumentu no 2023.gada

Valdība vēl neskatīja likumprojektu, kas paredz no 2023.gada elektroniskās identifikācijas kartes noteikt par obligātu identifikācijas dokumentu visiem valsts iedzīvotājiem, kuri sasnieguši 15 gadu vecumu.

Latvijā piecos mēnešos importēts par 7% mazāk cigarešu nekā pirms gada

Latvijā šogad pirmajos piecos mēnešos ievesti 1,828 miljardi cigarešu, kas ir par 7% mazāk nekā attiecīgajā periodā pērn, liecina Valsts ieņēmumu dienests Akcīzes preču pārvaldes apkopotā informācija.