Ekonomists: Pagaidām nav iespējams apzināt visu valsts nepieciešamā atbalsta apjomu

SEB bankas ekonomists Dainis Gašpuitis.

Pagaidām visu nepieciešamo atbalsta mērogu COVID-19 radītās krīzes seku pārvarēšanai nav iespējams apzināt un arī potenciālo atbalsta saņēmēju loks vēl tikai veidojas, norāda SEB bankas ekonomists Dainis Gašpuitis.

Viņš uzsvēra, ka ir pozitīvi, ka notiek proaktīva valdības darbība, jo tas palīdzēs uzturēt uzņēmēju un pārējās sabiedrības noskaņojumu mundrāku. Krīzes vēriens, ko piedzīvos ekonomika, norāda, ka tā būs tikai daļa no atbalsta pasākumiem, pauda ekonomists.

«Pagaidām visu nepieciešamās palīdzības mērogu nav iespējams apzināt, kā dēļ arī potenciālo saņēmēju loks vēl tikai veidojas. Lai arī izziņotais finansiālais palīdzības apjoms šķiet iespaidīgs, sākot dalīt, tas ātri kusīs, tādēļ to vēl var nākties koriģēt. Palīdzības saucieni jau pienāk no – sabiedriskajiem medijiem, muzejiem utt., transporta, loģistikas, tirdzniecības, kā arī apstrādes rūpniecības uzņēmumiem. Protams, būs uzņēmumi, kuri tiks saviem spēkiem galā, tomēr jo ilgāks laiks paies, jo lielāks atbalsts būs nepieciešams,» skaidroja Gašpuitis.

Lasiet arī: COVID-19 visvairāk skartajām nozarēm valsts nepieciešamības gadījumā maksās darbinieku atalgojumu 75% apmērā

Ekonomists pieļāva, ka palīdzības pasākumi būs saistīti ar katras nozares un tajā strādājošā uzņēmuma nomaksātajiem nodokļiem.

«Ņemot vērā ēnas daļu šajos sektoros, palīdzības apjomi daudziem uzņēmumiem var likt vilties.»

«Tas attiecas arī uz citām jomām, kas, laikam ejot, sāks stāties rindā pēc valsts palīdzības. Šis varētu būt ļoti sarežģīts jautājums,» piebilda Gašpuitis.

Lai novērstu jaunā koronavīrusa radītās slimības COVID-19 radītās negatīvās sekas uz ekonomiku, Ministru kabinets otrdien, 17.martā, atbalstīja virkni priekšlikumu, tostarp no valsts budžeta apmaksāt slimības lapas uzņēmumu darbiniekiem, kā arī 2020.gadā atlikt iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) avansa maksājumu un pagarināt uzņēmējiem nodokļu brīvdienas no viena gada līdz trim gadiem. Tāpat tika pieņemts lēmums par uzņēmējdarbības atbalstu finanšu instrumentu veidā.

Finanšu ministrija (FM) izskatīšanai ceturtdien, 19.martā, valdības ārkārtas sēdē arī virzīs priekšlikumu par atbalstu uzņēmumiem krīzes radītas dīkstāves gadījumā, proti, COVID-19 visvairāk skartajās nozarēs strādājošo uzņēmumu darbiniekiem valsts maksās 75% no strādājošā darba algas, nosakot izmaksātās summa griestus 700 eiro apmērā.

Nozares, kurām varētu tikt sniegts šāds atbalsts, vēl tiks izstrādāts, tomēr jau tagad ir zināms, ka valdība šo ceturtdien, 19.martā, varētu lemt par šāda veida palīdzības sniegšanu viesmīlības nozares uzņēmumiem, tostarp viesnīcām un restorāniem. Atbalsts varētu tikt piemērots no brīža, kad Ministru kabinets valstī izsludināja ārkārtējo situāciju, tātad ar 12.martu.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas