bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Otrdiena 28.01.2020 | Vārda dienas: Kārlis, Spodris
LatviaLatvija

Ekskluzīvi | Gorkšs: LFF ir norakstījusi lielas naudas summas, kuras varēja novirzīt futbola attīstībai

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+3 vērtējums, 3 balsojumi)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Kaspars Gorkšs

Par Latvijas Futbola federācijas (LFF) finanšu noziegumiem un nesaimnieciski izlietoto naudu, visdrīzāk, maksāsim šodien, atņemot naudu futbola attīstībai rīt, intervijā BNN uzsver no LFF prezidenta amata atstādinātais Kaspars Gorkšs. «Ir strikti jāvēršas pret personām, piemēram, [bijušajiem] ģenerālsekretāriem, par pieļautajām kļūdām pagātnē. Sodiem nevajadzētu aprobežoties ar kaut kādu izrēķināto nodokļa atmaksu, kas varētu būt paņemti no futbola naudas. Šie cilvēki ir jāsauc pie [reālas] atbildības.»

Jāatzīmē, ka iepriekšējie LFF divi sekretāri bija Jānis Mežeckis, kuru vēlāk nomainīja Edgars Pukinsks. Savukārt Gorkšs 17.oktobrī, jau trešajā ārkārtas kongresā šajā gadā, neizturēja uzticības balsojumu un ar septiņu balsu pārsvaru tika atstādināts no LFF prezidenta amata.

«Mēs nevaram atrast zem galda pielipinātu košļeni, iebāzt mutē, košļāt un cerēt, ka tai atgriezīsies garša.»

Ar šādu citātu Gorkšs raksturo situāciju, kāda pašlaik ir LFF. Proti, liela daļa līdzšinējo biedru, viņaprāt, nevēlas pārmaiņas, kuras ietekmētu to sistēmu, kā iepriekš tikusi izlietota futbolam paredzētā nauda.

Gorkšs BNN atklāj, ka, stājoties amatā, attīstības mērķi bija vieni, taču tie kaut kādā mērā transformējās, jo nācās saskarties ar pagātnes pieļautajām kļūdām. «LFF nācās saskarties ar revidenta atzinumu, kurā tika norādīts uz virkni nepilnību, kas pagātnē tika pieļautas futbola federācijas finanšu un saimnieciskajā darbībā. Šīs nepilnības ir jānovērš.»

Finanšu kārtošana, administratīvais darbs ir bijis divu iepriekšējo ģenerālsekretāru atbildība. «Revidentu izvirzītās prasības ir attiecināmas tieši uz viņu pienākumiem. Dažādu rēķinu izrakstīšana, nodokļu maksāšana ir bijusi viņu atbildība. Acīmredzot gadiem piekopto praksi nav gribējies mainīt. Tieši tie bija mani lielākie atklājumi, pārņemot ikdienas darbus un finanšu lietas Latvijas Futbola federācijā.»

Līgumi ar fiktīvām pazīmēm. Politiskais spiediens. «Nopludinātā» nauda

Politiskais spiediens LFF prezidenta amatā tika izjusts, kā Gorkšs apgalvo, visu šo pusotru gadu, un tā ir bijusi ieņemamā amata sastāvdaļa. Uzskaitot darba virzienus, Gorkšs iezīmē: «Viens ir ikdienas darbi, kuri man bija jāpārņem pilnā apmērā. Otrs – izaugsmes vīzijas realizācija. Tikmēr trešais, ar ko jāsaskaras, – izrādītā pretestība, lai netiktu cilātas kaut kādas pagātnes lietas, norādītas nepilnības. Bija jūtama dziņa pēc varas pārņemšanas no ārpuses.»

Gorkšs uzsver, ka valdībai un atbildīgajām amatpersonām [futbola nozarē] ir jāuzņemas atbildība par to, ka LFF vairākus gadus par piešķirto finansējumu nav iesniegusi valstij atskaites. «Nav iesniegtas atskaites par vairāku futbola pasākumu finansējuma izlietojumu. Ir virkne pārkāpumu, tai skaitā izvairīšanās no nodokļu samaksas. Ir potenciālo darba līgumu izmantošana kā darba apmaksas sastāvdaļa. Ir līgumi ar futbola federāciju vai tai radniecīgām personām, pietuvinātām personām ar fiktīvu līgumu pazīmēm, kas arī ir jāizmeklē un kas paredz nodokļu aprēķinu un, protams, arī apmaksu.»

Tāpat Gorkšs uzsver, ka LFF viens no «robiem» ir darījumi ar Futbola federācijas dibinātajiem meitasuzņēmumam, kur norakstītas lielas naudas summas, kuras varēja tikt novadītas futbola attīstībai.

«Futbola federācija ir aizdevusi lielas summas saviem meitasuzņēmumiem, kas tālāk tiek aizdota privātpersonām, un paši meitasuzņēmumi ar vienbalsīgu Futbola federācijas amatpersonas lēmumu nodoti likvidācijai.» Proti, ar šādu sistēmu tiek īstenots tas, ka nauda nevienam nav jāatmaksā.

Par Gorkša atkāpšanos viens no pirmajiem ārkārtas kongresiem norisinājās pēc tam, kad tika pabeigts audits mācību treniņu centrā Staicelē. «Tas ilgstoši ir bijis Latvijas Futbola federācijas sāpju bērns. Atklājām, var teikt, sazarotu uzņēmumu sistēmu. Tāpat arī to, ka Futbola federācija principā uztur Jāņa Bakmaņa privātskolu par saviem līdzekļiem, tādējādi kaut kādā mērā atraujot naudu futbola attīstībai.»

Gorkšs atzīmē, ka iepriekšējās LFF vadības darbos atklāti līgumi ar fiktīvām pazīmēm – trūka gan pieņemšanas, gan nodošanas aktu, gan atskaišu par veiktajiem darbiem. Tāpat neesot bijusi skaidrība, vai Futbola federācijas darbiniekiem pietuvināto personu uzņēmumi vispār ir kvalificēti sniegt attiecīgus pakalpojumus, stāsta Gorkšs.

«Daudzviet trūka arī pašu līgumu LFF lietvedībā, kas liecinātu par šo darījumi noslēgšanu un leģitimitāti.»

«Šeit mēs nonākam situācijā, kad āzis ir iecelts par dārznieku.»

Pēc Gorkša vārdiem, LFF šobrīd ir neierasta situācija – pat krīzes situācija –, jo valde ilgstoši nav akceptējusi ģenerālsekretāru. «Mums tāda nebija. Tāpat pēc neuzticības izteikšanas LFF ir palikusi bez personas ar paraksta tiesībām. Ikdienas procesi Futbola federācijā šobrīd ir traucēti.»

Par to, kāpēc LFF amatā vēlas ielikt nevis cilvēkus, kas pārzina sporta nozari, bet politiskas figūras, Gorkšs komentē: «Prezidenta amatā viens no galvenajiem uzdevumiem ir dibināt saikni ar valsti, pašvaldību un starptautiskām organizācijām. Bieži vien šī nepieciešamība tiek pārprasta tādā veidā, ka prezidenta amatā ir jāieliek kāds politiķis vai ar pašvaldībām saistīts cilvēks, jo tas automātiski veicina šo saikņu izveidošanu.»

Runājot par to, kādam vajadzētu būt nākamajam LFF prezidentam, Gorkšs uzsver, ka viņam noteikti vajadzētu virzīt iesāktās pārmaiņas uz priekšu. «Lepojos ar lietām, kuras uzsākām. Man gribētos redzēt kādu, kurš uzņemas atbildību un noved šos procesus līdz galam. Valdei būs ļoti liels pārbaudījumus, jo šobrīd tā ir lēmusi apstiprināt ģenerālsekretāru, kuram šobrīd pašam pret sevi būs jāvēršas, ar prasību paskaidrot viņa pagātnes rīcības. Šeit mēs nonākam situācijā, kad āzis ir iecelts par dārznieku.»

«Pietiekami lielais biedru skaits, kas mani atbalstījis, pierāda, ka [federācijā] ir biedri, kas vēlas pārmaiņas, kas vēlas pabeigt attīrīšanas procesu. Pēc ilgās stagnācijas tas ir nepieciešams un tikai tad to var izmantot kā tīru atspēriena platformu. Tad arī varēs koncentrēties uz lietām, kas pozitīvas.»

«Piemēram, iesāktā cīņa pret manipulāciju ar spēļu rezultātiem, vēsturē pirmais ministrijas piešķirtais finansējums futbola infrastruktūrai reģionos, lielie starptautiskie pasākumi, kurus esam rīkojuši. Ir ļoti daudz pozitīvu lietu, kas notiek futbolā, taču šis fons diemžēl rada mazliet rūgtu pēcgaršu, padarot to ne tik pozitīvu. Tāpēc man ir cerība, ka gan valde, gan tas, kurš stāsies manā vietā, ar pilnu atbildību pieies šim amatam,» BNN norāda Gorkšs.


Pievienot komentāru

 1. Jānis teica:

  Interesanti,ko Gorkša kungs negriezās kompetentās iestādēs par naudas izsaimniekošanu ?

 2. Andris teica:

  Gorkša vārdi- “Prezidenta amatā viens no galvenajiem uzdevumiem ir dibināt saikni ar valsti, pašvaldību un starptautiskām organizācijām.”
  Ko Gorkš ir izdarījis pusotru gadu laikā,no prezidenta galvenajiem uzdevumiem?

 3. Ivars teica:

  Kas ir pie siles,tas arī ” strebj ” .

ES sarunas par nākotnes sakariem ar Lielbritāniju sāks martā

Eiropas Savienība (ES) martā, nevis februārī iesaistīsies saspringtās un apjomīgās sarunas ar Lielbritāniju par pušu nākotnes sakariem, tā noskaidrojis portāls The Guardian.

TM piedāvā VDD izvietot ēkā, kuru jau šobrīd būvē ministrijas vajadzībām

TM nosūtījusi vēstuli premjerministram, informējot par iespējamu alternatīvu risinājumu jaunai VDD ēkai, proti, dienestu izvietot ēkā, kura jau šobrīd tiek būvēta ministrijas iestāžu vajadzībām.

Ekonomikas ministram pagaidām nav plānu nodokļu «zaļināšanai»

Patlaban nav izstrādāts konkrēts plāns, kā ar nodokļu palīdzību veicināt valsts mērķus attiecībā uz klimatneitralitāti, atzinis ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro.

Valdība: Klimata un enerģētikas plāns līdz 2030.gadam ir solis ceļā uz klimatneitraliti

Ministru kabinetā atbalstītais Nacionālais enerģētikas un klimata plāns līdz 2030.gadam ir starpposms ceļā uz klimatneitraliti 2050.gadā, atzinuši ministri.

Aviācijas milzis Airbus izlīgst kukuļošanas izmeklēšanās trīs valstīs

Pasaulē vadošais lidmašīnu ražotājs, vairāku Eiropas valstu kopuzņēmums Airbus ir piekritis izlīgumam kukuļošanas izmeklēšanās, ko pret uzņēmumu ierosinājušas Francijas, Lielbritānijas un ASV iestādes.

Garkalnes mērs Bauze-Krastiņš atkāpjas no amata veselības stāvokļa dēļ

Garkalnes novada dome priekšsēdētājs Mārtiņš Gunārs Bauze-Krastiņš nolēmis atstāt domes vadītāja posteni veselības stāvokļa dēļ.

Dienesti apliecina gatavību jaunā koronavīrusa iespējamai ienākšanai Latvijā

Latvijas atbildīgie dienesti apliecināja, ka seko līdzi slimības izplatībai pasaulē un veikuši priekšdarbus, lai spētu kontrolēt tās iespējamu ienākšanu Latvijā.

Latvijā būvniecības izmaksas decembrī augušas 2,8% apmērā

Strādnieku darba samaksa palielinājās par 8,6%, mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas – par 1,7%, bet būvmateriālu cenas – par 1,1%.

Igaunijā novēro krievu vārdu popularitātes kritumu iecienītāko bērnu vārdu topos

Igaunijā jaunie vecāki retāk izvēlas dot krievu valodas personvārdus, par ko liecina šo vārdu maza klātbūtne populārāko bērnu vārdu sarakstos 2019.gadā, salīdzinot iepriekšējo gadu tendencēm, vēsta Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Valdība nosaka termiņu Rīgas un Ventspils ostu valžu locekļiem – pieci gadi

Valdība pieņēmusi grozījumus Rīgas un Ventspils ostu pārvalžu nolikumos, nosakot ostu valdes locekļa amata termiņu līdz pieciem gadiem.

Latvijas dzelzceļam nebūs valstij dividendēs jāizmaksā 3,5 miljoni eiro

VAS Latvijas dzelzceļš nebūs valstij dividendēs jāizmaksā 3,5 miljonus eiro, tos novirzot LDz infrastruktūras attīstībai un atjaunošanai, otrdien, 28.janvārī, lēmis Ministru kabinets.

Kratīšana ABLV Bankā saistīta ar 50 miljonu eiro atmazgāšanu

Kratīšanas ABLV Bank saistītas ar vismaz 50 miljonu eiro atmazgāšanu no 2015. līdz 2018.gadam, informē prokuratūrā.

Foto: Levits piedalās Aušvicas atbrīvošanas 75.gadadienas atceres pasākumos Polijā

«Latvija konsekventi nosoda jebkādas totalitārisma izpausmes, noziegumus pret cilvēci, kā arī II Pasaules kara laikā pastrādātos kara noziegumus.»

Valmiermuižas alus darītavas apgrozījums pieaudzis par 6,2%

Aizvadītajā gadā Valmiermuižas alus darītavas apgrozījums pieaudzis par 6,2%, no 5,36 miljoniem eiro pieaugot līdz 5,7 miljoniem eiro.

KNAB veic kratīšanu likvidējamā ABLV Bank

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja darbinieki otrdien, 28.janvārī, veikuši procesuālās darbības likvidējamajā ABLV Bank.

Swedbank peļņa Latvijā pērn samazinājusies par miljonu

Aizvadītajā gadā Swedbank peļņa Latvijā samazinājusies par miljonu eiro un sasniegusi 108 miljonus eiro, informē bankā.

Nausēda Aušvicā: Lai nepieļautu sabiedrības sanaidošanu, jāatklāj musinošie spēki

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda, piedaloties Aušvicas koncentrācijas nometnes atbrīvošanas gadadienā, sacījis, ka, lai nepieļautu jaunus noziegumus pret cilvēci, «mums ir jāidentificē spēki, kuri musina uz naidu».

Delna: Latvijai nesekmējas ar korupcijas apkarošanu

Latvija jau vairākus gadus stagnē Globālās pretkorupcijas koalīcijas Transparency International veidotajā Korupcijas uztveres indeksā, jo mūsu valstij nesekmējas ar korupcijas apkarošanu, tā Delna direktore Liene Gātere.

Etiopija gatava noslēgt konvenciju ar Latviju par nodokļu dubultās uzlikšanas novēršanu

Etiopija ir paudusi gatavību drīzumā ar Latviju noslēgt konvenciju par nodokļu dubultās uzlikšanas un nemaksāšanas novēršanu, informē Ārlietu ministrijā.

Ķirsis: Šim Rīgas domes sastāvam nevajadzētu pieņemt pašvaldības budžetu 2020.gadam

Ņemot vērā pār pašreizējo Rīgas domes sastāvu krītošo «korupcijas ēnu» un tās pieļautās neizdarības, šim sasaukumam nevajadzētu pieņemt pašvaldības budžetu 2020.gadam, tā Rīgas domes opozīcijas deputāts Vilnis Ķirsis.

Afganistānā avarējusī ir ASV militārā lidmašīna

Afganistānas austrumos avarējušais lidaparāt ir ASV militārā lidmašīna, nevis pasažieru lidmašīna, kā sākotnēji ziņojušas afgāņu varasiestādes. Avārijas faktu apstiprinājuši ASV spēki un NATO. Pagaidām nav informācijas par iespējamiem upuriem.

Autoceļi vietām apledo Kurzemē, Zemgalē un Latgalē

Apledojums 28.janvāra rītā vietām Kurzemē, Zemgalē un Latgalē apgrūtina braukšanu pa valsts galvenajiem un reģionālajiem autoceļiem.

Pūce kritizē Ķekavas novada domes rīcību, ārkārtas sēdi organizējot nakts vidū

Sasaucos domes ārkārtas sēdi krietni pēc darba laika beigām, Ķekavas novada pašvaldība nav ievērojusi labas pārvaldības praksi, vērtē vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce.

Olainfarm: Olmafarm dezinformē sabiedrību par it kā notikušu akcionāru sapulci

AS Olainfarm lielākais akcionārs SIA Olmafarm, izplatot informāciju par it kā notikušu akcionāru sapulci un izmaiņām Olainfarm padomē un valdē, ir dezinformējis sabiedrību.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!