Ekskluzīvi | Gorkšs: LFF ir norakstījusi lielas naudas summas, kuras varēja novirzīt futbola attīstībai

Kaspars Gorkšs

Par Latvijas Futbola federācijas (LFF) finanšu noziegumiem un nesaimnieciski izlietoto naudu, visdrīzāk, maksāsim šodien, atņemot naudu futbola attīstībai rīt, intervijā BNN uzsver no LFF prezidenta amata atstādinātais Kaspars Gorkšs. «Ir strikti jāvēršas pret personām, piemēram, [bijušajiem] ģenerālsekretāriem, par pieļautajām kļūdām pagātnē. Sodiem nevajadzētu aprobežoties ar kaut kādu izrēķināto nodokļa atmaksu, kas varētu būt paņemti no futbola naudas. Šie cilvēki ir jāsauc pie [reālas] atbildības.»

Jāatzīmē, ka iepriekšējie LFF divi sekretāri bija Jānis Mežeckis, kuru vēlāk nomainīja Edgars Pukinsks. Savukārt Gorkšs 17.oktobrī, jau trešajā ārkārtas kongresā šajā gadā, neizturēja uzticības balsojumu un ar septiņu balsu pārsvaru tika atstādināts no LFF prezidenta amata.

«Mēs nevaram atrast zem galda pielipinātu košļeni, iebāzt mutē, košļāt un cerēt, ka tai atgriezīsies garša.»

Ar šādu citātu Gorkšs raksturo situāciju, kāda pašlaik ir LFF. Proti, liela daļa līdzšinējo biedru, viņaprāt, nevēlas pārmaiņas, kuras ietekmētu to sistēmu, kā iepriekš tikusi izlietota futbolam paredzētā nauda.

Gorkšs BNN atklāj, ka, stājoties amatā, attīstības mērķi bija vieni, taču tie kaut kādā mērā transformējās, jo nācās saskarties ar pagātnes pieļautajām kļūdām. «LFF nācās saskarties ar revidenta atzinumu, kurā tika norādīts uz virkni nepilnību, kas pagātnē tika pieļautas futbola federācijas finanšu un saimnieciskajā darbībā. Šīs nepilnības ir jānovērš.»

Finanšu kārtošana, administratīvais darbs ir bijis divu iepriekšējo ģenerālsekretāru atbildība. «Revidentu izvirzītās prasības ir attiecināmas tieši uz viņu pienākumiem. Dažādu rēķinu izrakstīšana, nodokļu maksāšana ir bijusi viņu atbildība. Acīmredzot gadiem piekopto praksi nav gribējies mainīt. Tieši tie bija mani lielākie atklājumi, pārņemot ikdienas darbus un finanšu lietas Latvijas Futbola federācijā.»

Līgumi ar fiktīvām pazīmēm. Politiskais spiediens. «Nopludinātā» nauda

Politiskais spiediens LFF prezidenta amatā tika izjusts, kā Gorkšs apgalvo, visu šo pusotru gadu, un tā ir bijusi ieņemamā amata sastāvdaļa. Uzskaitot darba virzienus, Gorkšs iezīmē: «Viens ir ikdienas darbi, kuri man bija jāpārņem pilnā apmērā. Otrs – izaugsmes vīzijas realizācija. Tikmēr trešais, ar ko jāsaskaras, – izrādītā pretestība, lai netiktu cilātas kaut kādas pagātnes lietas, norādītas nepilnības. Bija jūtama dziņa pēc varas pārņemšanas no ārpuses.»

Gorkšs uzsver, ka valdībai un atbildīgajām amatpersonām [futbola nozarē] ir jāuzņemas atbildība par to, ka LFF vairākus gadus par piešķirto finansējumu nav iesniegusi valstij atskaites. «Nav iesniegtas atskaites par vairāku futbola pasākumu finansējuma izlietojumu. Ir virkne pārkāpumu, tai skaitā izvairīšanās no nodokļu samaksas. Ir potenciālo darba līgumu izmantošana kā darba apmaksas sastāvdaļa. Ir līgumi ar futbola federāciju vai tai radniecīgām personām, pietuvinātām personām ar fiktīvu līgumu pazīmēm, kas arī ir jāizmeklē un kas paredz nodokļu aprēķinu un, protams, arī apmaksu.»

Tāpat Gorkšs uzsver, ka LFF viens no «robiem» ir darījumi ar Futbola federācijas dibinātajiem meitasuzņēmumam, kur norakstītas lielas naudas summas, kuras varēja tikt novadītas futbola attīstībai.

«Futbola federācija ir aizdevusi lielas summas saviem meitasuzņēmumiem, kas tālāk tiek aizdota privātpersonām, un paši meitasuzņēmumi ar vienbalsīgu Futbola federācijas amatpersonas lēmumu nodoti likvidācijai.» Proti, ar šādu sistēmu tiek īstenots tas, ka nauda nevienam nav jāatmaksā.

Par Gorkša atkāpšanos viens no pirmajiem ārkārtas kongresiem norisinājās pēc tam, kad tika pabeigts audits mācību treniņu centrā Staicelē. «Tas ilgstoši ir bijis Latvijas Futbola federācijas sāpju bērns. Atklājām, var teikt, sazarotu uzņēmumu sistēmu. Tāpat arī to, ka Futbola federācija principā uztur Jāņa Bakmaņa privātskolu par saviem līdzekļiem, tādējādi kaut kādā mērā atraujot naudu futbola attīstībai.»

Gorkšs atzīmē, ka iepriekšējās LFF vadības darbos atklāti līgumi ar fiktīvām pazīmēm – trūka gan pieņemšanas, gan nodošanas aktu, gan atskaišu par veiktajiem darbiem. Tāpat neesot bijusi skaidrība, vai Futbola federācijas darbiniekiem pietuvināto personu uzņēmumi vispār ir kvalificēti sniegt attiecīgus pakalpojumus, stāsta Gorkšs.

«Daudzviet trūka arī pašu līgumu LFF lietvedībā, kas liecinātu par šo darījumi noslēgšanu un leģitimitāti.»

«Šeit mēs nonākam situācijā, kad āzis ir iecelts par dārznieku.»

Pēc Gorkša vārdiem, LFF šobrīd ir neierasta situācija – pat krīzes situācija –, jo valde ilgstoši nav akceptējusi ģenerālsekretāru. «Mums tāda nebija. Tāpat pēc neuzticības izteikšanas LFF ir palikusi bez personas ar paraksta tiesībām. Ikdienas procesi Futbola federācijā šobrīd ir traucēti.»

Par to, kāpēc LFF amatā vēlas ielikt nevis cilvēkus, kas pārzina sporta nozari, bet politiskas figūras, Gorkšs komentē: «Prezidenta amatā viens no galvenajiem uzdevumiem ir dibināt saikni ar valsti, pašvaldību un starptautiskām organizācijām. Bieži vien šī nepieciešamība tiek pārprasta tādā veidā, ka prezidenta amatā ir jāieliek kāds politiķis vai ar pašvaldībām saistīts cilvēks, jo tas automātiski veicina šo saikņu izveidošanu.»

Runājot par to, kādam vajadzētu būt nākamajam LFF prezidentam, Gorkšs uzsver, ka viņam noteikti vajadzētu virzīt iesāktās pārmaiņas uz priekšu. «Lepojos ar lietām, kuras uzsākām. Man gribētos redzēt kādu, kurš uzņemas atbildību un noved šos procesus līdz galam. Valdei būs ļoti liels pārbaudījumus, jo šobrīd tā ir lēmusi apstiprināt ģenerālsekretāru, kuram šobrīd pašam pret sevi būs jāvēršas, ar prasību paskaidrot viņa pagātnes rīcības. Šeit mēs nonākam situācijā, kad āzis ir iecelts par dārznieku.»

«Pietiekami lielais biedru skaits, kas mani atbalstījis, pierāda, ka [federācijā] ir biedri, kas vēlas pārmaiņas, kas vēlas pabeigt attīrīšanas procesu. Pēc ilgās stagnācijas tas ir nepieciešams un tikai tad to var izmantot kā tīru atspēriena platformu. Tad arī varēs koncentrēties uz lietām, kas pozitīvas.»

«Piemēram, iesāktā cīņa pret manipulāciju ar spēļu rezultātiem, vēsturē pirmais ministrijas piešķirtais finansējums futbola infrastruktūrai reģionos, lielie starptautiskie pasākumi, kurus esam rīkojuši. Ir ļoti daudz pozitīvu lietu, kas notiek futbolā, taču šis fons diemžēl rada mazliet rūgtu pēcgaršu, padarot to ne tik pozitīvu. Tāpēc man ir cerība, ka gan valde, gan tas, kurš stāsies manā vietā, ar pilnu atbildību pieies šim amatam,» BNN norāda Gorkšs.

Saistītie raksti

4 KOMENTĀRI

  1. Gorkša vārdi- “Prezidenta amatā viens no galvenajiem uzdevumiem ir dibināt saikni ar valsti, pašvaldību un starptautiskām organizācijām.”
    Ko Gorkš ir izdarījis pusotru gadu laikā,no prezidenta galvenajiem uzdevumiem?

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas