Eksperte: Saeimā nevajadzētu strādāt biznesmeņiem

Kulturoloģe Dagmāra Beitnere

Ievēlēt Saeimā cilvēkus, kuriem ir privāts bizness, ir liela kļūda, uzskata kulturoloģe Dagmāra Beitnere.

Viņa atgādināja, ka savulaik žurnālists Atis Klimovičs rakstīja, ka cilvēki, kuri veido savu kapitālu, nespēj apstāties, viņi sniega bumbu turpinās ripināt un ripināt.

«Mums ir jāmaina domāšana un attieksme. Politikā ir jāiet godīgiem un īpašiem cilvēkiem, kas ir apveltīti ar speciālu talantu – altruismu, proti, talantu rūpēties par sabiedrības kopējo labumu, kas nav savienojams ar personiskajām biznesa interesēm. Mēs nedrīkstam ievēlēt cilvēkus, kuriem ir personiskie biznesi. Tā ir ļoti liela kļūda», teica Beitnere.

Viņa skaidro, ka Eiropā politikā iet tie cilvēki, kuriem ir interese par politiku, par pārmaiņām sabiedrībā. «Tas prasa sabiedrības domāšanas maiņu. Mums ir sajūta, ka tikai ar naudu ir iespējams gūt panākumus vēlēšanās. Taču Visu Latvijai! panākumi parādīja, ka parlamentā var iekļūt arī bez naudas», norādīja kulturoloģe.

Runājot par to, vai pārmaiņām ir nepieciešams arī spēcīgs līderis, Beitnere, sacīja, ka liela līdera vietā vajadzētu iemācīties sadarboties vienam ar otru, jo latvieši ir individuālisti. «Latviešiem ir talants ātri apgūt to, ko vēsture nolaupa vai aizkavē. Es ticu, ka mēs to varēsim, jo pēdējie 20 gadi ir ļoti rūgta mācība, un mēs vēlreiz neiekāpsim tādās pašās nepatikšanās, kā bijām», teica Beitnere.

Viņa stāstīja, ka beigusi lasīt Ginta Apala disertāciju, kurā teikts, ka Latvijas vēsturē ilgtermiņa kļūda ir bijusi orientēšanās tikai uz Krieviju, sākot jau no jaunlatviešu laikiem. «Prūšu piemērs rāda, ka interese uzlabot tikai savu ekonomisko stāvokli iznīcināja prūšus. Mums ir jāmācās orientēties tikai uz sevi un sadarboties un atbalstīt kaut vai mentāli vienam ar otru. Ja kāds pasaka kādu viedokli, pretinieks uzreiz iebilst “bet, nē…”, tā nevajadzētu rīkoties. Mūsu spēks ir skatīšanās pašiem uz sevi un prasme arī cittautiešus padarīt par savējiem, un visiem tiekties uz kopīgu Latviju», rekomendēja kulturoloģe.

Beitnere vēlēja latviešu zemniekiem izveidot īstu lauksaimnieku partiju, bez “brigmaņiem” un bijušajiem komunistiem. «Mūsu brāļu igauņu pieredze rāda, ka komunistiem ir jāaiziet no politikas arēnas. Ir atnākuši citi laiki», viņa piebilda.

Saistītie raksti

3 KOMENTĀRI

  1. Žurnālistam, kas sacerēja šo rakstu
    Kā sauc Jūsu rakstā minēto kulturoloģi?
    Saukt cilvēku nepareizā vārdā ir viena no visnetaktiskākajām kļūdām. Lūdzu, pārbaudiet un izlabojiet šo savu kļūdu.

  2. Taisnība. Biznesa interešu pārstāvībai ir uzņēmēju apvienības, lobiji (atklāti un caurspīdīgi).

    Mēmeajam iesaku papētīt demokrātijas definīciju un politikas dedfinīciju. Neviens netaisās izslēgt viņus no valsts, aizliegt runāt mēdijos un citād (atklāti) cīnīties par savu interešu skarošas likumdošanas uzlabošanu – viņiem jāmeklē likumīgi un maksimāli caurspīdīgi ceļi. Partijās nedrīkst būt biznesmeņi, jo Latvijas pieredze rāda, ka pārāk bieži tas tiek izmantots personīgu interešu vārdā.

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas