bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Sestdiena 22.09.2018 | Vārda dienas: Maigurs, Mārica, Māris
LatviaLatvija

Eksperte: Vai sabiedrības sašutums par nepiedzenamo parādu dzēšanu ir pamatots?

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Valts ieņēmumu dienests (VID ) veicis analīzi un atlasījis uzņēmumus, kam līdz 2021.gadam dzēsīs parādus. Tie ir uzņēmumi ar pārtrauktu saimniecisko darbību un, kā informē VID, tā kā šie uzņēmumi vairs nepastāv, no tiem nav iespējams piedzīt parādu. Kopējais parādu apjoms ir 1,288 miljardi eiro, no kā piedzenamie parādi ir aptuveni 200 miljoni eiro, informē Biznesa augstskolas Turība Finanšu un grāmatvedības programmas direktore, lektore Anna Medne.

Vienlaikus lektore Medne norāda, ka jau kādu laiku uzņēmumiem ir iespēja izmantot 2012.gadā pieņemto nodokļu atbalsta pasākumu likumu, kas vērsts uz to, lai uzņēmums nenonāktu pie lieliem nodokļu parādiem. Tātad, ja uzņēmums vairs nespēj maksāt nodokļus, tas var griezties VID un noslēgt līgumu, kas paredz nodokļu maksāšanu pēc speciāla grafika, līdz ar to uzņēmumam neveidojas soda sankcijas, protams, ar noteikumu, ka tiek maksāti regulārie nodokļi.

Viņa uzsver, ka kopš šī likuma ieviešanas VID saņēmuši jau 2 209 pieteikumus. «Pozitīvi ir tas, ka VID jaunās vadītājas vadībā ir sācis aktīvi darboties šajā jomā un atgādinājis uzņēmumiem par šo nodokļu atbalsta pasākuma likumu.»

Uzņēmumiem par nenomaksātiem nodokļiem tika piemērotas «zvērīgas» soda sankcijas

«Iedzīvotāju sašutums par to, ka šiem uzņēmumiem atlaiž nodokļu parādus, ir tāpēc, ka viņu rīcībā nav detalizētas informācijas. Šie parādi, kas tiks dzēsti, ir ļoti seni un tajā laikā uzņēmumiem par nenomaksātiem nodokļiem tika piemērotas «zvērīgas» soda sankcijas, kādas šodien nodokļu nemaksātājiem netiek piemērotas. Līdz ar to soda sankcijas, kas attiecās uz vecajiem parādniekiem, būtu jāpārrēķina pēc jaunajiem normatīvajiem aktiem, jo patlaban viss notiek daudz liberālāk. Daļa šo parādu ir arī krīzes sekas,» komentē augstskolas lektore.

Turpinot, viņa saka: «Protams, sašutums ir arī par to, ka starp šiem uzņēmumiem noteikti ir arī uzņēmumi, kas veidojušies ar mērķi nodokļus nemaksāt un no tādiem, nenoliedzami, neko piedzīt nevar. Mums ir pietiekoši daudz uzņēmumi, kuri principā ir izveidoti ar domu nopietnu saimniecisko darbību neveikt, un nekādi maksājumi budžetā netiek maksāti. Pakāpeniski tiek pieņemti dažādi mēri par kuriem, protams, uzņēmēji ir sašutuši, bet situācija kopumā ar nodokļu maksāšanu, cik var spriest pēc valsts kases datiem, uzlabojās.»

Sociālajos tīklos tiek pausts atbalsts nodokļu nemaksātājiem

Tāpat eksperte norāda, ka 2018.gadā stāsies spēkā jaunā nodokļu politika. Ir nepieciešams sakārtot parādu sistēmu. Apsveicami ir tas, ka VID mēģina sakārtot šīs lietas, jo nav vajadzības rakstīt lielus parādus un tracināt sabiedrību, ja šos miljardus reālajā situācijā piedzīt nevar.

Viņa saka: «Jā, iespējams, ka iepriekš no VID nav bijusi pienācīga darbība attiecībā pret šiem parādniekiem. Novērojot situāciju sociālajos tīkos, ir skaidri redzams, ka uzņēmums kurš ir saņēmis aizrādījumu no VID par nodokļu nemaksāšanu, tiek atbalstīts un masveidā aizstāvēts, nopeļot VID darbību. Savukārt brīžos, kad atklājas milzīgi parādi, sabiedrība metas pārmest VID nolaidīgo darbu. Uzņēmums, kurš saņem šādu sabiedrības atbalstu saprot, ka neko sliktu nav darījis un šādā veidā var turpināt darboties.»

Turklāt eksperte min, ka VID ir tiesības pārtraukt saimniecisko darbību uz zināmu laiku, ja netiek maksāti nodokļi, bet gadījumos, ja uzņēmums ir piekritis veikt maksājumus, kā bēdīgi slavenajā Gan Bei situācijā, kur uzņēmuma īpašnieki ir piekrituši visām sankcijām, to saimnieciskā darbība tiek atjaunota, lai veidotos naudas plūsma, no kā segt izdevumus un nokārtot saistības pret valsts budžetu.

«Darbības apturēšana nenotiek vienā dienā, pirms tam ir brīdinājumi un pārrunas. Tas nav vienas dienas jautājums,» lektore Medne klāsta, piebilstot, ka šis ir sakārtošanās process, pēc kura situācijai būtu jāuzlabojas.

Ref: 225.000.103.2503


Pievienot komentāru

Tiesa Zeiļu patur apcietinājumā

Rīgas apgabaltiesa piektdien, 21.septembrī, nolēma paturēt apcietinājumā Rēzeknes-Aglonas diecēzes priesteri Pāvelu Zeiļu, kurš tiek turēts aizdomās par seksuālu vardarbību un cilvēktirdzniecību.

Saeimas komisija vienojas par pensiju regulējumu Diasporas likumā

Saeimas Ārlietu komisija piektdien, 21.septembrī, vienojās par pensiju regulējumu Diasporas likumā. Komisija iesniegtos priekšlikumus šajā jautājumā skatīja jau iepriekšējā sēdē, taču komisijas priekšsēdētājs Ojārs Ēriks-Kalniņš norādīja, ka jautājums ir sarežģīts, tādēļ nepieciešamas tālākas diskusijas, kas norisinājās piektdien.

RAKUS uzlabojušās ārstēšanas iespējas Krona slimības pacientiem

Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā Gastroenteroloģijas, hepatoloģijas un nutrīcijas klīnikā ir uzsākta pacientu ārstēšana ar pašlaik pasaulē pieejamo pēdējās paaudzes medikamentu Krona slimības ārstēšanai, kas no 2018.gada ir iekļauts arī kompensējamo zāļu sarakstā Latvijā.

Viesmīlības nozarei nākamgad varētu piemērot PVN 12% apmērā

Viesmīlības nozarei no nākamā gada janvāra varētu piemērot samazināto pievienotās vērtības nodokļa likmi 12% apmērā, līdzšinējo 21% vietā, paziņo finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola.

No 25.septembra sāks izsniegt vēlētāja apliecības

No otrdienas, 25.septembra līdz 6.oktobrim vēlētāji, kuriem ir tikai personas apliecība, bet nav pases, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes teritoriālajās nodaļās varēs izņemt vēlētāja apliecību dalībai 13.Saeimas vēlēšanās.

Ražotāju cenu līmenis rūpniecībā augustā palielinājās par 1,0%

Šī gada augustā salīdzinājumā ar jūliju ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā palielinājās par 1,0%.

Gapoņenko veselības stāvokļa dēļ tiesa pārceļ viņa krimināllietas izskatīšanu

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa šodien pasludināja pārtraukumu krimināllietas skatīšanā, kurā par nacionālā naida kurināšanu apsūdzēts nereģistrētā veidojuma Nepilsoņu kongress vadonis Aleksandrs Gapoņenko.

Aptauja: Latvijā smēķē puse jauniešu 18 – 24 gadu vecumā

Latvijā smēķē puse jauniešu 18 –24 gadu vecumā, turklāt 28% no viņiem smēķē regulāri, liecina jaunākais Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss.

Bīskaps: Aizdomās turētajam priesterim Zeiļam slimnīcā veiks smagu operāciju

Seksuālās vardarbības un cilvēktirdzniecības lietā aizdomās turētajam Rēzeknes-Aglonas diecēzes priesterim Pāvelam Zeiļam piektdien, 21.septembrī, slimnīcā tiks veikta smaga operācija.

Pētījums: Bankomātos naudu izņem retāk, bet lielākas summas

Sabiedrībā ik pa laikam uzvirmo diskusija par atteikšanos no fiziskas jeb skaidras naudas izmantošanas, respektīvi, no banknošu un monētu lietošanas.

Dodoties uz Aglonu jārēķinās ar intensīvu satiksmi un papildu laiku ceļā

Dodoties uz Aglonu sakarā ar Viņa Svētības pāvesta Franciska vizīti, autobraucējiem jārēķinās ar intensīvu satiksmi un ilgāku ceļā pavadītu laiku, kā arī ar remontdarbiem atsevišķos ceļu posmos.

ASV soda Ķīnu par ieroču iegādi no Krievijas

Amerikas Savienotās Valstis ir paziņojušas par sankciju ieviešanu Ķīnas bruņotajiem spēkiem, jo tie no Krievijas iegādājušies iznīcinātāju lidmašīnas un raķešsistēmas. Vašingtonas skatījumā darījumos ir pārkāpts ASV likums, ar ko Krievijai noteiktas plaši soda pasākumi par jaukšanos 2016.gada ASV vēlēšanās.

Karavīriem mācību komandējumu laikā nodrošinās ģimenes atbalsta pasākumus

Saeima galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumā. Tie nosaka vienādas sociālās garantijas valsts drošības dienestā esošām personām, kā arī ģimenes atbalsta pasākumus karavīriem ilgstošā mācību komandējumā.

ES draud britiem ar šķiršanos bez vienošanās, prasa drīzu pretimnākšanu

Eiropas Savienības dalībvalstu līderi ir iecerējuši censties panākt, lai strīdi, kas saistīti Lielbritānijas izstāšanos tiktu atrisināti oktobra laikā.

VUGD priekšnieka vietnieku Sēli tur aizdomās par piesavināšanos nelielā apmērā

Iekšlietu ministrijas Iekšējās drošības birojs aizturējis Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta priekšnieka vietnieku Intu Sēli un vēl vienu dienesta amatpersonu – vecāko inspektoru.

Latvijas skolās šogad par 309 audzēkņiem mazāk nekā pērn

Vispārējās izglītības programmās no 1. līdz 12.klasei šogad mācās par 309 skolēniem mazāk nekā pērn, liecina Valsts izglītības informācijas sistēmas dati uz šī gada 1.septembri.

Tuvākajās dienās vasara noslēgsies un iestāsies rudenīgi laika apstākļi

Latvijā piektdien, 21.septembrī, vēl saglabāsies karsts laiks. Saule mīsies ar mākoņiem, tomēr būtiski nokrišņi nav gaidāmi. Pastiprināsies dienvidu puses vējš, kas rietumu un centrālajos rajonos brāzmās sasniegs 15-17 m/s.

Lietuvas premjers pievērsies pārtikas dārdzībai, cenšas saasināt konkurenci

Daudzkārt veltījis kritiku pārtikas mazumtirdzniecības ķēdēm par augstām pārtikas cenām, Lietuvas premjerministrs Sauļus Skvernelis (Saulius Skvernelis) ir pievērsies šim jautājumam. Viņš saskata kūtrumu konkurences uzrauga darbā un vēlas aicināt tirgū ienākt jaunus ārzemju mazumtirgotājus, vienlaikus pabalstot mazos vietējos veikalus.

Konceptuāli atbalsta ieceri stingrāk kontrolēt pakalpojumu sniegšanu internetā

Saeima ceturtdien, 20.septembrī, konceptuāli atbalstīja grozījumus likumā Par nodokļiem un nodevām, kas nodokļu nomaksas jomā paredz stingrāk kontrolēt preču tirdzniecību un pakalpojumu sniegšanu internetā.

Patvaļīgi nocirstu koku vietā Rīgas vēsturiskajā centrā būs jāiestāda jauni

Rīgas vēsturiskajā centrā esošas zemes īpašniekiem bojā gājuša vai patvaļīgi nocirsta koka vietā būs jāiestāda jauns, ceturtdien, 20.septembrī, trešajā lasījumā lēma Saeima. 

Eksperti: Laika apstākļi reti veicina ceļu satiksmes negadījumus, neuzmanība gan

Analizējot kopējos ceļu satiksmes negadījumu iemeslus Rīgas reģionā 2016.gadā, konstatēts, ka lielākā daļa jeb 65% ceļu satiksmes negadījumu notiek pilsētās, vairumā – tieši skaidros vai saulainā laikā (43%). Tomēr laika apstākļi ļoti reti veicina ceļu satiksmes negadījumus, lielākajā daļā gadījumu vainojama ir autovadītāja neuzmanība vai nevērība.

Tiesa noraida LDz lūgumu mainīt Valsts dzelzceļa administrācijas pārstāvi Iesalnieku 

Tiesas procesā starp VAS Latvijas dzelzceļš un Valsts dzelzceļa administrāciju par Ventspils depo ēkas izmantošanu Administratīvā rajona tiesa noraidījusi LDz lūgumu nomainīt Valsts dzelzceļa administrācijas pārstāvi Juri Iesalnieku, kurš vienlaikus ir arī administrācijas direktors, liecina tiesas lēmums.

Pieņem grozījumus pārejai uz kompetenču pieejā balstītu mācību saturu

Saeima ceturtdien, 20.septembrī, galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Izglītības likumā, kas nepieciešami jaunā izglītības satura pakāpeniskai ieviešanai – pārejai uz kompetenču pieejā balstītu mācību saturu.

Brexit: finiša taisnē, bet bez finiša līnijas

Līdz Lielbritānijas oficiālas izstāšanās no Eiropas Savienības ir palikušas nedaudz mazāk nekā 200 dienas. Statuss, kurā šobrīd atrodas vienošanās gan starp Lielbritāniju un ES, gan pašā Lielbritānijas valdībā, rada aizvien lielāku starptautisko haosu, kurā ieguvēji nav ne Lielbritānija, ne ES, ne Latvija.