bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Pirmdiena 23.07.2018 | Vārda dienas: Magda, Magone, Mērija
LatviaLatvija

Eksperti: IKP otrajā ceturksnī pieaugs robežās no 4,5% līdz 6%

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

 Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RULatvijas iekšzemes kopprodukts šī gada otrajā ceturksnī, salīdzinot ar 2010.gada pirmo ceturksni, varētu būt audzis no 4,5% līdz 6%, prognozē banku ekonomisti.

Savukārt IKP kāpums ceturkšņa laikā tiek prognozēts robežās no 1,5% līdz pat 3%.

Vispozitīvāko prognozi deva DnB Nord bankas analītiķis Pēteris Strautiņš, kurš IKP gada kāpumu sagaida aptuveni 6% līmenī, bet ceturkšņa pieaugumu – 3%.

Piesardzīgāki savās prognozēs bija SEB bankas, Swedbank un Latvijas Krājbankas ekonomisti.

Latvijas Krājbankas galvenā analītiķe Olga Ertuganova un Swedbank vecākais ekonomists Dainis Stikuts gada laikā IKP kāpumu lēsa par 4,5%, bet SEB bankas makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis – par 4,7%.

Ceturkšņa laikā Ertuganova prognozē, ka IKP būs audzis par 1,7%, Gašpuitis – par 1,8%, bet Stikuts – par 1,5%-2%.

Tomēr Ertuganova uzsver, ka kāpums otrajā ceturksnī būs bijis iespaidīgs un Latvijas ekonomika būs uzrādījusi labāko rezultātu kopš 2007.gada.

Arī Gašpuitis norāda, ka ekonomiskās aktivitātes izmaiņas otrajā ceturksnī bija ievērojami pārliecinošākas par tām, kas dominēja pirmajā ceturksnī.

Ļoti veiksmīgi būs turpinājusi attīstīties apstrādes rūpniecība. Lai arī mazumtirdzniecībā aktivitāte cēlusies visai maz, auto tirdzniecība piedzīvo bumu. Pelņas rādītāju pieaugums norāda, ka aktivitātes kāpums būs arī komercdarbībā. Pārliecinoša izaugsme sagaidāma arī tūrisma jomā. Arī tranzīta nozare ziņo par labiem aizgājušā ceturkšņa rezultātiem. Ne tik labi būs gājis būvniecības nozarē, kur situācija saglabāsies saspringta ar tālākos periodos, galvenās tendences iezīmē Gašpuitis.

Strautiņš domā, ka otrajā ceturksnī ir bijis ļoti izteikts ekonomikas izaugsmes paātrinājums, ko noteikuši ļoti labi rezultāti rūpniecībā, transportā, kā arī tirdzniecībā, kur vārgulīgo mazumtirdzniecības pieaugumu atkal būs kompensējis straujais auto pārdošanas kāpums. Komercpakalpojumu nozarē, kas pirmajā ceturksnī bija otra lielākā nozare, rezultātus uzminēt esot grūti, taču Strautiņš pieņem, ka tie nevarētu būt slikti pie tik strauja vispārējā kāpuma. Pat daudz cietusī celtniecība varētu beidzot iekāpt plusos, pateicoties infrastruktūras darbiem.

Viņaprāt, netieši labo izaugsmi apstiprina arī straujais bezdarba kritums, kā arī lielie nodokļu ieņēmumi otrajā ceturksnī. Nodokļu ieņēmumi viņu iepriecinot par spīti tam, ka turpinās paaugstināts pievienotās vērtības nodokļa atmaksu apjoms, kas rada neloģisku ietekmi uz IKP datiem, kas tiks koriģēta tikai vēlāk. Tad gada pieauguma temps varētu vēl palielināties, bet ceturkšņa – samazināties, jo pirmā ceturksnī šī faktora ietekme tomēr bija visspēcīgākā.

Pašlaik piedzīvojam izaugsmes spurtu, kādu mūsu kaimiņvalstis redzēja ap gadu miju un kuras dēļ izveidojās lielais atrāviens Baltijas valstu izaugsmes rādītājos, kas radīja tādas eksistenciālas problēmas pie mums. Otrajā ceturksnī starpībai jāsāk samazināties, spriež Strautiņš.

Viņš arī prognozē, ka otrā ceturkšņa pozitīvajai inercei būtu jānodrošina laba izaugsme arī trešajā ceturksnī. Vienlaikus Strautiņš piebilst, ka tendences Latvijas un pasaules ekonomikā pašlaik ir pretējas – ja Latvijā izaugsme paātrinās, tad pasaulē palēninās. Diemžēl neesam vienādās svaru kategorijās un pastāv risks, ka gada beigās un nākamgad mūsu izaugsmes temps atkal palēnināsies, taču pagaidām tas ir tikai risks, piebilst analītiķis.

Datus par Latvijas iekšzemes kopprodukta pārmaiņām gada otrajā ceturksnī Centrālā statistikas pārvalde paziņos 9.augustā.

Kā ziņots, IKP šā gada pirmajā ceturksnī, salīdzinot ar 2010.gada pirmo ceturksni, pēc sezonāli neizlīdzinātajiem datiem auga par 3,5%, bet, salīdzinot ar 2010.gada ceturto ceturksni, – par 0,3%.

 


Pievienot komentāru

Nedēļa Lietuvā. Tiesājams politiķis neatgūst kratīšanā konfiscētus tūkstošus

Eligijam Masjulim, bijušam Lietuvas Liberālās kustības priekšsēdētājam, kurš tiek tiesāts par saistību ar skaļu politiskās kukuļošanas lietu, nav izdevies atgūt skaidru naudu, kas kratīšanas laikā atrasta viņa mājās un konfiscēta.

BNN nedēļas apkopojums: Atklātu balsojumu par prezidentu? Ugunsgrēki Latvijā. Sarakstu iesniegšana 13.Saeimai

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Pārmaiņas; Cīņa; Nākotne ; Izaugsme; Darījums; Ugunsgrēks.

Gada pirmajā pusē par 6% sarucis ievestu lietotu auto skaits

Latvijā šogad pirmajā pusgadā par 6% sarucis ievestu lietotu auto skaits, aģentūru informē Auto asociācijā.

airBaltic saņem desmito Airbus A220-300 lidmašīnu

Latvijas lidsabiedrība airBaltic 20.jūlijā Rīgā saņēma desmito Airbus A220-300 lidmašīnu ar reģistrācijas numuru YL-CSJ.

VID: Kases aparātu reforma rit smagnēji, tomēr tās gaita ir daudz raitāka nekā pērn

Kases aparātu reforma rit smagnēji, tomēr tās gaita ir daudz raitāka nekā pērn, informē Valsts ieņēmumu dienests.

Meža ugunsgrēka dzēšanai Valdgales pagastā piesaistīs papildu ugunsdzēsējus

Šobrīd ar meža ugunsgrēku Valdgales pagastā cīnās 60 ugunsdzēsēji, taču dienas gaitā plānots piesaistīt vēl 30 glābējus, liecina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestaieraksts sociālajā tīklā Twitter.

Ventspilī meklē risinājumus aktuālajiem vides jautājumiem

Ventspilī piektdien, 20.jūlijā notika AS Ventspils tirdzniecības osta pārstāvju un vides speciālistu tikšanās ar Valsts vides dienesta pārstāvjiem.

Bērni ar funkcionāliem traucējumiem varēs saņemt ES fondu finansētus pakalpojumus

Bērniem ar funkcionāliem traucējumiem, kuriem noteikta invaliditāte, būs pieejami sabiedrībā balstīti sociālie pakalpojumi sociālo prasmju un funkcionālo spēju uzlabošanai. Šim mērķim no Eiropas Sociālā fonda projektu īstenošanai ir paredzēti vairāk nekā 4,2 miljoni eiro.

Ražotāju cenu līmenis rūpniecībā jūnijā gada griezumā palielinājies par 4,3%

Vidējais ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā 2018. gada jūnijā, salīdzinot ar 2017. gada jūniju ir palielinājies par 4,3%. Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenas pieauga par 4,8%, savukārt eksportētajai produkcijai – par 3,7%.

Lībija noraida ES ieceri Ziemeļāfrikā veidot migrantu centrus

Lībija ir pret Eiropas Savienības piedāvāto risinājumu Ziemeļāfrikas valstīs veidot migrantu centrus, lai apturētu cilvēku plūsmu pāri Vidusjūrai uz ES. Tā norādījis Lībijas premjerministrs Fajezs al Saradžs, kurš arī uzsvēris, ka Briselei valsti neizdosies pārliecināt ar finansiālu motivāciju.

Kopējie nodokļu parādi Latvijā jūlija sākumā – 1,212 miljardi eiro

Latvijā šogad jūlija sākumā kopējie nodokļu parādi, ieskaitot aktuālos, apturētos parādus un atmaksas termiņa pagarinājumus, bija 1,212 miljardu eiro apmērā, kas ir par 0,8% mazāk nekā mēnesi iepriekš.

Sākoties festivālam Positivus, uz Tallinas šosejas būs intensīvāka satiksme

Sākoties mūzikas festivālam Positivus, kas nedēļas nogalē norisināsies Salacgrīvā, autovadītājiem jārēķinās ar intensīvu satiksmi uz Tallinas šosejas.

Spānija atceļ aresta orderi Katalonijas neatkarības pasludinātājam Pudždemonam

Spānijas Augstākā tiesa ir atcēlusi Eiropas aresta orderi bijušajam Katalonijas reģiona valdības galvam Karlesam Pudždemonam, jo Vācija ir atteikusies viņu izdot tiesāšanai par apsūdzību dumpja rīkošanā par Katalonijas reģiona neatkarības pasludināšanu 2017.gadā.

Latvijas tūrisma mītnēs viesu pavadīto nakšu skaits pieaudzis par 11,6%

Latvijas viesnīcās un citās tūristu mītnēs šogad pirmajos piecos mēnešos viesu pavadīto nakšu skaits palielinājies par 11,6% salīdzinājumā ar 2017.gada attiecīgo periodu, sasniedzot 1,728 miljonus.

Igaunijas rūpniecisko ražotāju cenas gadā augšup par 2,9%

Rūpniecisko ražotāju cenu indekss Igaunijā gada laikā no pērnā jūnija līdz 2018.gada jūnijam ir kāpis par 2,9%, attiecīgi radot arī eksporta cenu kāpumu, tā aplēsuši igauņu satistiķi.

Greiderēšana uz grants autoceļiem veikta vairāk nekā 52 000 km apjomā

Lai uzlabotu braukšanas apstākļus, VAS Latvijas autoceļu uzturētājs grants autoceļiem, veica greiderēšanu 52 353 km apjomā un greiderējamā kārta atjaunota 3 228 kubikmetru apjomā.

Pētījums: Latvijā katrs trešais saņēmis piedāvājumu aizņemties naudu nelegāli

Gandrīz katrs trešais iedzīvotājs Latvijā jeb 31% respondentu atzīst, ka ir saņēmis piedāvājumus naudu aizņemties nelegālajā tirgū, secināts Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas pētījumā, ko šā gada jūlijā veica tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centrs SKDS.

Putins aicina NATO beigt «bezatbildīgi» tuvināties Ukrainai un Gruzijai

Krievijas prezidents Vladimirs Putins paudis brīdinājumu NATO, lai militārā alianse neveido ciešākas saiknes ar Gruziju un Ukrainu, vērtējot, ka šāda politika esot bezatbildīga un tai varot būt sekas NATO, kuras politiķis gan nav konkretizējis.

Plāno atļaut pārtiku pēc derīguma termiņa beigām nodot labdarībai

Zemkopības ministrija sagatavojusi grozījumus Pārtikas aprites uzraudzības likumā, kas paredz, ka turpmāk konkrētas pārtikas produktu grupas pēc derīguma termiņa beigām varēs nodot labdarībai.

Ungārija iesūdzēta ES tiesā par aizliegšanu palīdzēt «nelegāliem imigrantiem»

Eiropas Komisija paziņojusi, ka Ungārijas likuma norma, ar ko palīdzēšana valstī nelikumīgi ieceļojušiem cilvēkiem atzīta par krimināllnoziegumu, ir pretrunā Eiropas Savienības tiesību aktiem, un tādēļ Ungārija ir iesūdzēta Eiropas Savienības tiesā.

Saeimas partijas nesteidz paust atbalstu Vējoņa kandidatūrai uz otru termiņu

Saeimā pārstāvētie politiskie spēki pašlaik nesteidz paust atbalstu Raimonda Vējoņa kandidatūrai uz otru termiņu Valsts prezidenta amatā.

Saglabāsies silts vietām pat karsts laiks

Tuvākajās dienās laika apstākļus Latvijā turpinās noteikt ciklons, līdz ar to debesis būs daļēji mākoņainas un vietām ir gaidāms lietus ar pērkona negaisu.

Jau trešo dienu turpina dzēst meža un kūdras ugunsgrēku Valdgales pagastā

Jau trešo dienu jeb 60 stundas turpina dzēst kūdras un meža ugunsgrēku Talsu novada Valdgales pagastā, kur degšana joprojām vietām notiek ar atklātu liesmu, bet citviet gruzd, informēja VUGD pārstāve Inta Palkavniece.

Maršruts nedēļas nogalei: Skārda bungu tūre, Dzīres Kuldīgā un Fono Cēsis

Arī šajā nedēļas nogalē visā Latvijā norisināsies daudz un dažādi pasākumi, kas dos iespēju kvalitatīvi pavadīt brīvdienas ikvienam – gan bērnam, gan pieaugušajam – un jebkur – gan dabā, gan iekštelpās. BNN komanda aicina ielūkoties Maršrutā, lai varētu izvēlēties, kurš pasākums ir vispiemērotākais šo brīvdienu pavadīšanai – Prāta Vētras koncerts Jelgavā, Dzīres Kuldīgā vai Fono Cēsis.

Lietuvas valdošā partija reklamējusies populārā TV seriālā

Sasniegt vēlētāju auditoriju var sasniegt dažādos veidos. Lietuvā valdošā Zemnieku un zaļo savienība to darījusi caur iecienītu televīzijas seriālu, tā šonedēļ secinājusi Lietuvas Centrālā Vēlēšanu komisija.

Jaunākie komentāri