bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Trešdiena 18.07.2018 | Vārda dienas: Rozālija, Roze
LatviaLatvija

Eksperti: Joprojām par daudz ēdam, par maz kustamies un neieklausāmies sevī

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUĒšanas paradumu un kļūdu ziņā Latvija neatpaliek no pasaules tendencēm – arī mēs ēdam par daudz, īpaši pārmērīgi lietojot ogļhidrātus un nepietiekami kustoties. Vienlaikus, cenšoties sekot «Jaunā gada apņemšanās šabloniem», pieļaujam kļūdas, krītot galējībās un neieklausoties savā organismā. Pie šāda secinājum nonāca eksperti Benu Aptiekas rīkotajā diskusijā Ēšanas kultūra svētku laikā un ikdienā.

Ēšanas kultūra vienmēr un īpaši mūsdienās ir strīdīgs jautājums, kurā pastāv daudz mītu un aizspriedumu. Kā ēst veselīgi un pasargāt sevi no mītiem, ko ietekmē modes tendences, un kā atbrīvoties no neveselīgas ēšanas ieradumiem – par šiem un daudziem citiem ar ēšanu saistītiem jautājumiem bezmaksas lekciju cikla seminārā ietvaros diskutēja Benu Aptiekas piesaistītie eksperti – ārsts gastroenterologs Anatolijs Danilāns, sertificēts psihoterapeits Andris Veselovskis un farmaceita asistente Zanda Ozoliņa.

Nav viena pareiza ēšanas parauga

Nav viena vienīgā veselīgā ēšanas parauga, kas derētu visiem. Kā diskusijā uzsvēra ārsts gastroenterologs – mēs katrs esam individualitāte, tādēļ tas ir normāli, ka ikviens no mums ēd citādāk. «Mēs Latvijā ēdam ļoti līdzīgi kā citur pasaulē, attiecīgi – arī pieļautās kļūdas ir tādas pašas. Mēs ēdam par daudz! Un te nav runa par svētku reizēm un īpašiem gadījumiem.»

Danilāns norāda, ka pārēšanās pāris reizes gadā svētkos nav tas lielākais ļaunums un, mainot svinību paradumus vien, problēma netiks atrisināta. «Nozīme ir tam, kā mēs dzīvojam ikdienā. Turklāt, lai saprastu, vai kaut ko darām nepareizi, bieži vien nav vajadzīga diagnostika un speciālistu apmeklējums, mēs varam paši paskatīties uz sevi – ja esi kļuvis apaļīgs, kaut kas dzīvē nav pareizi sabalansēts. Visbiežāk patiesība ir ļoti vienkārša – par daudz ēdam un par maz sportojam un kustamies.»

Galvenie lieko svaru veicinošie faktori

Kā uzsver Danilāns, galvenais riska faktors liekā svara iegūšanai ir liekas kalorijas, savukārt visvieglāk mēs tās uzņemam ar saldumiem. Šī problēma ir aktuāla visā pasaulē – ar pārtiku uzņemam pārāk daudz ogļhidrātu. Par visļaunāko šobrīd tiek uzskatīta fruktoze – tā padara aknas taukainas un bojā asinsvadus. Tomēr augļi un dārzeņi mūsu organismam ir vajadzīgi, no tiem nevajag atteikties. Taču jāuzmanās ir no sulām – lai to patēriņš nebūtu pārāk liels. Jo ar tām ir vieglāk uzņemt daudz vairāk fruktozes nekā ar veseliem augļiem un dārzeņiem, norāda eksperts.

Jātiecas pēc garšīgas dzīves, ne tikai pēc garšīga ēdiena

Savukārt psihoterapeits ir pārliecināts, ka dzīvē jāmeklē līdzsvars. «Jo garšīgāka būs mūsu dzīve, jo mazāk saskarsimies ar ēšanas problēmām. Ja spējam izbaudīt savu dzīvi – ģimeni, darbu, parastās ikdienas norises, tad negribēsies vēl un vēl gūt labsajūtu ar uztura palīdzību. Ir jāsaprot: ja ir problēmas ar vēderu un tā nav fiziska vaina, tad jādomā, kā savu dzīvi padarīt garšīgāku – pēc iespējas uzlabot visas dzīves jomas – mācības, darbu, attiecības. Diemžēl bieži vien cilvēki nesaprot šīs sakarības un ir kā apmāti ar dažādām idejām, ticot mītiem, ka viens risinājums, piemēram, veselīgs uzturs, spēj atbrīvot no problēmām visās dzīves jomās. Diemžēl tā nenotiek,» stāsta Veselovskis.

Viņš uzsver, ka ir jācenšas padarīt labāks katrs dzīves solis, nekrītot galējībās. Jāsaprot, ka nevar būt laime visur – vienmēr būs gan prieki, gan bēdas, un tas ir normāli. «Taču jātiecas pēc tā, lai kopumā ar dzīvi spētu būt apmierināti. Kvalitatīva dzīve katrā tās brīdī ir svarīga mūsu veselības uzturēšanai. Jātiecas nevis ārstēt slimības, bet vairāk domāt, kā stiprināt savu veselību, vairāk kustēties, veidot labas attiecības un ievērot mērenību attiecībā uz uzturu.»

Joprojām domājam īstermiņā

Savukārt farmaceita asistente ir novērojusi: «Esam pieraduši meklēt ātrus risinājumus. Svētku laikā gremošanu veicinošo medikamentu pieprasījums ievērojami pieaug, kas liecina, ka risinām sekas, nevis cēloņus. Farmaceiti savā ikdienā saskaras ar cilvēku sūdzībām par gremošanas problēmām – gan pārēšanos, gan neēšanu, kas mūsdienās ir ne mazāk izplatīta problēma. Ikdienas steigā un stresā cilvēki aizmirst vai nepaspēj paēst, vai ēd steigā, kārtīgi nesakošļājot ēdienu. Tas viss izraisa dažādus gremošanas traucējumus, kurus cilvēki nereti vēlas ātri atrisināt ar medikamentu palīdzību. Tomēr jāņem vērā, ka medikamenti spēs palīdzēt tad, ja tos lietosiet pareizi un risināsiet problēmas cēloņus.»

Kā piemēru viņa min, ka lietojot medikamentus pret vēdera dedzināšanu, jāņem vērā, ka jāatsakās vai vismaz jāierobežo kafijas un citu dedzināšanu veicinošu produktu lietošana. Tas attiecas uz visām problēmām – jāmācās dzīvot sabalansēti, pievēršot uzmanību problēmu cēloņiem.

Jāizvairās no straujām pārmaiņām

Diskusijas eksperti bija vienisprātis – «Jaunā gada apņemšanās», straujas un krasas pārmaiņas nesniedz pozitīvus rezultātus. Veselovskis uzsvēra – jebkuras pārmaiņas jāveic ļoti pakāpeniski, virzoties nelieliem secīgiem soļiem. «Mūsu problēmas nav radušās vienā dienā, bet veidojušās ilgā laika posmā, tādēļ pārmaiņas ir liels darbs, kam nepieciešams laiks. Svarīgi sākt ar ko tādu, ko mēs spējas izdarīt, – pievienot dzīvei ko patīkamu, piemēram, kādu sportisku aktivitāti, noņemt kaut ko, kas sagādā nepatīkamas emocijas, un šādi soli pa solim virzīties uz priekšu. Ieteicams pārmaiņas sākt ar tām jomām, kas mums dzīvē sagādā visvairāk problēmu un negatīvu emociju – to risināšana ir primāra mūsu veselībai un labsajūtai.»

Jābeidz sev pārmest

Vislielākais šķērslis tam, lai mēs spētu palīdzēt sev, ir sevis noniecināšana un pašpārmetumi. Danilāns aicina: “«zbeidziet sev pārmest! Neuzskatiet sevi par sliktākiem nekā citi! Jūs esat pietiekami labi, lai spētu tikt galā ar saviem kaitīgajiem ieradumiem!» Aizliegumi un nosodījums nepalīdzēs risināt problēmas, bet gan atbalsts un izpratne.

Arī Ozoliņa uzsver – mums katram ir jāstrādā ar sevi. Mazāk sekot modes klišejām veselīga uztura joma, bet vairāk ieklausīties savā organismā.

Ref:334.000.103.3492


Pievienot komentāru

ES lauksaimniecības finansējumam jāpaliek esošā līmenī, tā Vācija un Francija

Vācijas un Francijas zemkopības ministri kopīgi noraidījuši Eiropas Komisijas priekšlikumu, ka lauksaimniecības finansējums nākamajā Eiropas Savienības daudzgadu budžetā būtu jāsamazina.

18.jūlijā sākas kandidātu sarakstu iesniegšana 13.Saeimas vēlēšanām

No trešdienas, 18.jūlija, plkst. 10.00 partijas un partiju apvienības var sākt iesniegt deputātu kandidātu sarakstus 6.oktobrī gaidāmajām 13.Saeimas vēlēšanām, informē Centrālā vēlēšanu komisija .

Vai turpmāk zināsim, kurš ievēlējis prezidentu? Likumprojekts par atklātu balsojumu «iekustējies»

Saeimas Juridiskā komisija otrdien, 17.jūlijā, lēmusi virzīt izskatīšanai parlamentā pirmajā lasījumā grozījumus Latvijas Republikas Satversmē, kas paredz Valsts prezidenta ievēlēšanu atklātā Saeimas balsojumā.

KNAB sācis pārbaudi par bijušā administratora Lūša iespējamiem naudas pārskaitījumiem VL-TB/LNNK

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs pēc Rīgas domes deputāta Jura Juraša iesnieguma sācis pārbaudi par bijušā maksātnespējas administratora Aigara Lūša iespējamiem naudas pārskaitījumiem nacionālās apvienības Visu Latvijai!-Tēvzemei un brīvībai/LNNK politiķiem.

Latvijā janvārī-jūnijā straujāks jaunu vieglo auto reģistrācijas pieaugums par ES vidējo

Latvijā šā gada pirmajos sešos mēnešos bijis straujāks jaunu vieglo automašīnu reģistrācijas pieaugums nekā Eiropas Savienībā vidēji, liecina publicētie Eiropas Automašīnu ražotāju asociācijas jaunākie dati.

Tirdzniecības vietās plastmasas maisiņus vairs nedrīkstēs izsniegt bez maksas

Paredz, ka no 2019.gada 1.janvāra tirdzniecības vietās plastmasas iepirkumu maisiņi patērētājiem vairs netiks izsniegti bez maksas, izņemot ļoti vieglās plastmasas maisiņus.

Igaunija nesaredz būtiskus pavērsienus pēc ASV-Krievijas prezidentu sarunām

Igaunijas ārlietu ministrs Svens Miksers prognozējis, ka NATO, Rietumvalstu un Krievijas attiecībās nav gaidāmas būtiskas pārmaiņas pēc Helsinkos notikušās Amerikas Savienoto Valstu un Krievijas prezidentu tikšanās.

Ar Šengenas informācijas sistēmas atbalstu sekmēs traktortehnikas zādzību novēršanu

Ministru kabinets atbalstīja Iekšlietu ministrijas izstrādāto likumprojektu Grozījumi Šengenas informācijas sistēmas darbības likumā, kura mērķis ir nodrošināt Šengenas informācijas sistēmas izmantošanu sabiedriskās kārtības un drošības stiprināšanai dalībvalstīs,

Auditorkompānijas EY darbu ABLV Bank likvidācijas procesā vadīs Polijas birojs

Auditorkompānijas EY darbu ABLV Bank likvidācijas procesā vadīs Polijas birojs, pavēstīja kompānijas pārstāvji.

Valsts nodrošināto juridisko palīdzību plānots sniegt plašākam personu lokam

Personas ar ienākumiem, kas nepārsniedz valstī noteiktās minimālās mēnešalgas apmēru, varēs saņemt valsts nodrošināto juridisko palīdzību. To paredz grozījumi Valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības likumā, ko otrdien, 17.jūlijā, trešajam lasījumam parlamentā atbalstīja Saeimas Juridiskā komisija.

Ukrainā miruši trīs igauņu atpūtnieki, vēsta mediji

Trīs jauni igauņu vīrieši devušies pavadīt brīvdienās Ukrainā, un svētdien, 15.jūlijā, tikuši atrasti miruši kādā viesnīcā Melnās jūras ostas pilsētā Odesā, tā ziņo igauņu mediji.

airBaltic jūnijā pārvadā rekordaugstu pasažieru skaitu

Latvijas lidsabiedrība airBaltic šī gada pirmajos sešos mēnešos kopumā pārvadājusi 1 876 839 pasažierus jeb par 20% vairāk nekā šajā periodā pērn uz galamērķiem lidsabiedrības maršrutu tīklā Eiropā, Skandināvijā, Krievijā, NVS un Tuvajos Austrumos.

Ievērojami sarūk austrumeiropiešu migrācija uz Lielbritāniju

Iedzīvotāju migrācija uz Lielbritāniju no Baltijas un Austrumeiropas valstīm pēdējos divpadsmit mēnešos bijusi zemākā, kāda novērota kopš 2014.gada, tā liecina Lielbritānijas oficiālā statistika.

Uz ārējām robežām un valsts iekšienē konstatē 39 likumpārkāpējus

Valsts robežsardzes amatpersonas pirmdien, 16.jūlijā uz ārējām robežām un valsts iekšienē konstatēja 39 likumpārkāpējus.

Vēršas policijā par iespējamu krāpšanos ar OIK koģenerācijas stacijā Tukums DH

Viena no lielākajām Kurzemes koģenerācijas stacijām, SIA Tukums DH, iespējams, ilgstoši nelietderīgi izmantojusi saražoto siltumenerģiju, kas ir rupjš obligātās iepirkuma komponentes noteikumu pārkāpums.

Stiprinās Latvijas un Lietuvas dienestu sadarbību ārkārtas situācijās pierobežā

Augustā Kalkūnes pagastā notiks lauku apmācības Latvijas un Lietuvas medicīnas un glābšanas dienestu darbiniekiem, lai stiprinātu to sadarbību un efektivitāti palīdzības sniegšanā iedzīvotājiem ārkārtas situācijās pierobežā.

Putins Helsinkos noliedz jaukšanos ASV vēlēšanās, Tramps neiebilst

Krievijas un Amerikas Savienoto Valstu galotņu sanāksmē būtiskākais pavērsiens abu valstu attiecībās ir ASV amatpersonu dalītā attieksme pret Krievijas jaukšanos ASV vēlēšanu norisē. Vašingtona apsūdzējusi Krievijas pilsoņus kiberuzbrukumos ASV amatpersonām, tomēr ASV prezidents Donalds Tramps paudis ticību Krievijas kolēģa Vladimira Putina paustajam noliegumam.

Valodas must be. Intervija ar Valdi Zatleru par prezidenta kandidātu politisko tirgu un komunistiskā mantojuma pieeju

Esot divi veidi, kā norisinās politiskais tirgus aizklātajās vēlēšanās par Latvijas Valsts prezidentu – vienā dominē kandidātu virzīšana apmaiņā pret balsīm, otrā pret naudu. Ja skata pēdējo variantu, tad jo vairāk – labāk nevienam nezināt, kā vēlēšanas notiek. Tā pati Saskaņa, kas tagad «gudri» klusē par to, vai būtu nepieciešamas atklātas vēlēšanas, patiesībā vienmēr esot bijusi pret šādu priekšlikumu, jo tā ir iespēja veidot politisko tirgu – savas partijas balsis pārdot, kas arī ir ticis darīts. Tikmēr Zaļo un zemnieku savienība «spītējas» par atklātajām vēlēšanām daļēji tāpēc, ka ir galvenā «komunistiskā mantojuma» glabātāja – šādos jautājumos šis partijas «mantojums» arī visvairāk izpaužas, savos novērojumos par prezidenta vēlēšanām intervijā BNN dalās bijušais, septītais Latvijas Valsts prezidents Valdis Zatlers.

Vecrīgas grautiņu dalībnieku Bērziņu pirms termiņa neatbrīvos

Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesa noraidīja par dalību 2009.gada 13.janvāra Vecrīgas grautiņos notiesātā Anša Ataola Bērziņa pirmstermiņa atbrīvošanu no ieslodzījuma izciešanas.

Biržu indeksiem dažādas tendences, naftas cenas krītas

ASV un Eiropas biržu indeksu dinamikā pirmdien, 16.jūlijā, bija dažādas tendences, turpinoties kompāniju peļņas rādītāju publicēšanas sezonai, kurā pirmdien tika ziņots par lielo banku peļņas kāpumu 2.ceturksnī.

Tusks aicina lielvaras nepieļaut tirdzniecības strīdu izraisītu «haosu»

Eiropai, Ķīnai, Amerikas Savienotajām Valstīm un Krievijai ir jāstrādā kopā, lai izvairītos no tidzniecības strīdiem, kuru sekas varot būt vēl ļaunākas, tā ikgadējā Ķīnas-ES galotņu sanāksmē sacījis Donalds Tusks, kurš vada Eiropas Savienības dalībvalstu lēmējvaru, Eiropadom.

Latvijā janvārī-maijā starp ES valstīm bijis vidēji straujš eksporta kāpums

Latvijā šā gada pirmajos piecos mēnešos salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pērn starp Eiropas Savienības valstīm bijis vidēji straujš eksporta pieaugums.

Rēzeknes domes deputāti nesaņems naudas sodu par laikraksta izdošanu krievu valodā

Tiesa atcēlusi Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja piemērotos naudas sodus deviņiem Rēzeknes domes deputātiem, kuri bija panākuši, ka domes laikraksts tiek izdots arī krievu valodā.

Ievestā benzīna apmērs piecos mēnešos sarucis par 2%

Latvijā ievestā motorbenzīna daudzums šogad pirmajos piecos mēnešos samazinājies par 2% salīdzinājumā ar 2017.gada attiecīgo periodu, bet dīzeļdegviela ievesta par 14,9% mazāk, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

KNAB izbeidzis lietu par Bi-2 koncertu

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs šogad maija vidū izbeidzis lietvedību par iespējamu administratīvo resursu izmantošanu priekšvēlēšanu aģitācijai, kas notikusi īsi pirms pašvaldību vēlēšanām, rīkojot grupas Bi-2 bezmaksas koncertu Lucavsalā.