bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Ceturtdiena 16.08.2018 | Vārda dienas: Astrīda, Astra
LatviaLatvija

Eksperts: Apstrādes rūpniecībā turpinās labo ziņu periods

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Aktivizējoties starptautiskajai tirdzniecībai, ārējā pieprasījuma kāpumu izjūt arī Latvijas apstrādes rūpnieki. Tā rezultātā apstrādes rūpniecības uzņēmumu saražotās produkcijas apjoms šā gada aprīlī salīdzinājumā ar iepriekšējā gada atbilstošo periodu ir kāpis par 6,2%, liecina Latvijas Bankas publicētā informācija.

Tāpat bankas informācija norāda, ka nozarē turpinās pozitīvo ziņu periods, jo arī rūpnieku noskaņojuma rādītāji ir nokļuvuši jau sen nebijušos augstumos. To uzlabojumu nosaka uzņēmēju redzējums par pasūtījumu apjomu pieaugumu, kā arī gatavās produkcijas krājumu mazināšanās.

«Lielākā intriga, gaidot aprīļa datus, bija par to, vai pēc divu mēnešu krituma perioda ir atjaunojusies izaugsme kokrūpniecībā. Un šī ir vienīgā sliktā ziņa – nē, izaugsme kokrūpniecība nav atjaunojusies tajā joprojām vērojams kritums (par 1,4% salīdzinājumā ar 2016.gada aprīli),» datus komentē Latvijas Bankas ekonomists Igors Kasjanovs.

Eksperts norāda arī to, ka tomēr to kompensē virkne labu rādītāju citās nozarēs – pārtikas rūpniecībā (+6,6%), ķīmisko vielu (+27,8%), datoru, elektronisko un optisko iekārtu (+29,2%), elektrisko iekārtu (+31,9%), kā arī būvmateriālu ražošanā (+8,6%).

Turklāt papildu tam ir izcili rezultāti arī enerģētikā (+18.8%) un ieguves rūpniecībā (+20.7%). Ja enerģētikai bija vērā ņemami rezultāti jau iepriekšējos mēnešos, tad uzrāviens ieguves rūpniecībā, visticamāk, saistāms ar būvniecības nozares atdzīvošanos, viņš piebilst.

Pēc ilgāka klusuma perioda 2015. un 2016.gada pirmajā pusē arvien turpina ienākt ziņas par jaunu rūpnīcu atvēršanas vai būvniecības plāniem, saka eksperts.

«Jūtams, ka, mazinoties nenoteiktībai ārējā vidē un pieaugot ārējam pieprasījumam, arī rūpnieku riska apetīte pamazām pieaug, un tas izpaužas kā jaunu projektu uzsākšana. To atbalsta arī komercbanku aktivitātes kāpums kreditēšanas kontekstā,» komentē Kasjanovs.

Sakot arī to, ka tas, kā joprojām rūpniecības nozarei trūkst, ir lielāks rūpniecības uzņēmumu aktivitātes kāpums. Iemesli ir tie paši vecie – nesakārtotā tiesu vide, augstie energotarifi, nodokļu politikas mainība un daļēji arī – ģeopolitiskie riski.

Tāpat Latvijas Bankas ekonomists vēsta to, ka maijā ir sagaidīta vēl viena laba ziņa. Eiropas Komisija pēc ilgām pārdomām beidzot apstiprinājusi Latvijas puses pieteikto elektroenerģijas obligātās iepirkuma komponentes (OIK) atlaižu shēmu energointensīvajiem rūpniecības uzņēmumiem. «Jāuzsver gan, ka atlaide 85% apmērā pienāksies tikai par to elektroenerģijas daļu, kas saražota no atjaunojamajiem energoresursiem,» saka Kasjanovs.

Vienlaikus eksperts atzīst, ka ir vēl viena ziņa saistībā ar OIK – Ekonomikas ministrija savā ziņojumā Kompleksi pasākumi elektroenerģijas tirgus attīstībai izstrādājusi trīs scenārijus OIK pieauguma ierobežošanai vai pat samazināšanai.

Ekonomikas ministrija atbalsta risinājumu, kura ietvaros pieci lielākie elektroenerģijas ražotāji brīvprātīgi atteiktos no garantētās maksas pretī saņems vienreizēju maksājumu, kas tiktu finansēts no AS Latvenergo uzkrātā pamatkapitāla samazināšanas.

Tas ļautu jau ar 2019.gadu pakāpeniski mazināt OIK, kas būtu visnotaļ pozitīva ziņa un signāls investoriem. Tomēr pagaidām ir pāragri spriest, vai šāds risinājums ir reāls un cik ļoti to atbalstītu visas iesaistītās puses, spriež eksperts.

«Tagad rūpnieku fokuss, visticamāk, pievērsīsies gaidāmās nodokļu reformas virzienā. Nevarētu teikt, ka pēdējā laikā uzrunātie rūpnieki tikai un vienīgi slavētu iecerēto, tomēr lielākā daļa reformu atbalsta. Kā galveno ieguvumu uzņēmēji min darbinieku augstāku neto atalgojumu, kas veicinātu pirktspējas kāpumu,» min Kasjanovs.

Paredzētās izmaiņas uzņēmumu ienākuma nodokļa maksāšanas režīmā (tā sauktās reinvestētās peļņas neaplikšana ar nodokli), visticamāk, radītu pozitīvu efektu vidējā un ilgtermiņā. Tas ļautu uzņēmumiem sakārtot savas bilances un padarītu tos pievilcīgākus komercbanku acīs iespējamās kreditēšanas kontekstā, prognozē eksperts.

Tāpat viņš norāda to, ka tomēr galvenais Latvijas uzņēmēju attīstību kavējošais faktors joprojām ir nodokļu sistēmas neprognozējamība un administratīvo procesu sarežģītība. Uzņēmējiem jau laicīgi jābūt skaidrībai par plānotajām izmaiņām un to ietekmi un uz uzņēmumu ikdienu, bet tas pagaidām izpaliek.

Ref: 225.000.103.1093


Pievienot komentāru

CVK saņēmusi informāciju par vairāku kandidātu iespējamo neatbilstību likumam

Centrālā vēlēšanu komisija saņēmusi informāciju par vairāku deputāta amata kandidātu iespējamo neatbilstību Saeimas vēlēšanu likuma nosacījumiem, vēsta CVK priekšsēdētājs Arnis Cimdars.

Bažas par Turcijas krīzi gremdē pasaules akciju tirgus

Pasaules biržas trešdien, 15.augustā, saruka akciju cenas, atjaunojoties bažām par Turcijas kržies ietekmi un investoriem cenšoties atbrīvoties no riskantākajiem aktīviem.

Kučinskim pārmet par kavēšanos; «dod mājienus» Čakšas demisijai

Saeimas deputāts Andrejs Klementjevs prasa Ministru prezidentam Mārim Kučinskim skaidrot, kāpēc Saeimā vēl nav iesniegts likumprojekts par kritērijiem medicīnas pakalpojumu iekļaušanai valsts apmaksājamo veselības pakalpojumu klāstā.

Politiski represētajiem plāno piešķirt 100 eiro atbalstu, tam atvēlot 1,28 miljonus

Politiski represētajiem valsts simtgadē plāno piešķirt vienreizēju 100 eiro atbalstu, informē Ministru prezidenta Māra Kučinska preses sekretārs Andrejs Vaivars.

Onkologs: Marihuāna medicīnā var noderēt, bet Latvijai līdz tam vēl «jāpaaugas»

Marihuāna medicīnā var būt noderīga, tomēr, lai to legalizētu ārstnieciskām vajadzībām, Latvijas sabiedrībai vēl «nedaudz jāpaaugas», savu personīgo viedokli pauda Latvijas Onkologu asociācijas vadītājs Jānis Eglītis.

ĀCM konstatēts četrām mājas cūkām Saldus novada Zaņas pagastā; Druvas Unguros notiek slimības cēloņa meklējumi

Āfrikas cūku mēris konstatēts Saldus novada Zaņas pagasta Zemgaļos. Slimība uzliesmojusi saimniecībā ar četrām mājas cūkām. Tikmēr nevar izslēgt, ka ĀCM vīruss tā skartajā Saldus novada SIA Druvas Unguri cūku novietnē nonācis ar zāģu skaidām vai autotransportu, informē Pārtikas un veterinārā dienesta Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Ilze Meistere.

Bojāgājušo skaits Dženovā pieaudzis līdz 42

Bojāgājušo skaits, kas zaudējuši dzīvību Dženovā, sabrūkot autostrādes tiltam, pieaudzis līdz 42, vēsta Dženovas virsprokurors Frančesko Kodzi.

Lietuvā ieklāta simboliska sliede Mažeiķu–Reņģes dzelzceļa posmā

Lietuvas valsts dzelzceļa uzņēmuma Lietuvos geležinkeliai ģenerāldirektors Mants Bartuška un Polijas naftas koncerna Orlen vadītājs Daniels Obajteks otrdien ieklāja simbolisku sliedi atjaunojamajā dzelzceļa posmā starp uzņēmumam Orlen Lietuva piederošo Mažeiķu naftas pārstrādes rūpnīcu Lietuvā un Reņģi Latvijā, kas tika izjaukts pirms desmit gadiem, kā arī parakstīja vienošanos par abu kompāniju sadarbību.

Nodarbināto skaits Latvijā gada laikā pieaudzis par 17,9 tūkstošiem

Latvijā 2018.gada 2.ceturksnī bija nodarbināti 909,6 tūkstoši jeb 64,4 % iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 74 gadiem, liecina Centrālās statistikas pārvaldes Darbaspēka apsekojuma rezultāti. 

Bezdarba līmenis Latvijā šī gada otrajā ceturksnī samazinājies līdz 7,7%

Bezdarba līmenis Latvijā šī gada 2.ceturksnī bija 7,7%. Salīdzinot ar iepriekšējo ceturksni, bezdarba līmenis ir samazinājies par 0,5 procentpunktiem, bet gada laikā – par 1,2 procentpunktiem, liecina Centrālās statistikas pārvaldes Darbaspēka apsekojuma rezultāti. 

Sēdē beidzot ir deputātu kvorums – otrajā lasījumā atbalsta stingrākus noteikumus «ātrajiem» kredītiem

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas deputāti otrdien, 14.augustā, otrajā lasījumā atbalstīja grozījumus Patērētāju tiesību aizsardzības likumā. Likumprojekts paredz, ka patērētājam noteiktās kredīta kopējās izmaksas, kas pārsniedz 0,07 procentus dienā no kredīta summas, uzskatāmas par nesamērīgām un nav atbilstošas godīgai darījumu praksei.

Vairāk saules IT speciālists atbrīvots pret 20'000 eiro drošības naudu

Restorānu tīkla Vairāk saules IT speciālistam Edgaram Štrombergam, kurš nesen tika atbrīvots no apcietinājuma, tiesa piemērojusi 20 000 eiro drošības naudu, norāda Štromberga advokāts Mareks Halturins.

Noord Natie attīsta jaunu biznesa nišu – piesaista Ventspilij kruīza kuģus

Ventspils ostā jau šīs nedēļas nogalē ienāks pirmais no SIA Noord Natie Ventspils Terminals piesaistītajiem kruīza kuģiem. NNVT uzsver, ka kruīzu biznesa kā jaunā produkta attīstīšana veicinās tūrisma attīstību pilsētā un reģionā, sekmēs pienesumu ekonomiskās attīstības jomā un papaaugstinās NNVT termināla un pilsētas atpazīstamību plašākā mērogā.

KM izsludina atklātu konkursu uz Rundāles pils muzeja direktora amatu

Kultūras ministrija aicina pretendentus pieteikties atklātā konkursā uz Rundāles pils muzeja direktora amatu. Pretendenti pieteikumus aicināti iesniegt līdz šī gada 14.septembrim.

Turcijas liras kursa kāpums mazina spriedzi pasaules akciju tirgos

Pēc ilgstošā un straujā krituma Turcijas liras kurss otrdien pieauga, mazinot spriedzi pasaules akciju tirgos.

Lietuvas Centrālā banka izvērtēs informāciju par Latvijas kapitāla grupu VIA SMS Group

Lietuvas Centrālā banka solījusi papildus izvērtēt informāciju par Lietuvā darbojošos Latvijas kapitāla grupu VIA SMS Group, reaģējot uz Seima Nacionālās drošības un aizsardzības komitejas locekļa Arvīda Anušauska norādi, ka tajā darbojas personas, kas tieši saistītas ar kādreizējiem Parex bankas īpašniekiem.

Mainītas Āfrikas cūku mēra riska zonu teritorijas

Tā kā Latvijā ir konstatēti vairāki jauni mājas cūku un mežacūku saslimšanas gadījumi ar Āfrikas cūku mēri, tiek grozīta ĀCM II un III riska zonu teritorija. Valdība otrdien, 14. augustā, apstiprināja Zemkopības ministrijas sagatavotos grozījumus noteikumos par ĀCM likvidēšanas un draudu novēršanas kārtību.

Rīgā ierobežos satiksmi Lielbritānijas ārlietu ministra vizītes laikā

Saistībā ar Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotās Karalistes ārlietu ministra Džeremija Hanta vizīti Latvijas Republikā no 14.augusta pulksten 18.00 līdz 15.augusta pulksten 9.00 tiks aizliegta transportlīdzekļu apstāšanās un stāvēšana Elizabetes ielā pie ēkas Elizabetes ielā 55.

Latvijā mazās vīna darītavas varēs ražot vīnu tikai no vietējiem produktiem

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas deputāti atbalstīja grozījumus Alkoholisko dzērienu aprites likumā, kas paredz, ka mazās alkoholisko dzērienu darītavas varēs ražot savu produkciju tikai no savvaļā augošiem un Latvijas teritorijā esošos dārzos vai dravās iegūtiem augiem.

Koalīcija atbalsta EM sagatavotā OIK ziņojuma virzību valdībā ar apspriestajiem precizējumiem

Koalīcija atbalsta Ekonomikas ministrijas sagatavotās obligātās iepirkuma komponentes ziņojuma virzību valdībā ar iepriekš apspriestajiem precizējumiem.

Latvija atbalsta atteikšanos no pulksteņa rādītāju grozīšanas divreiz gadā

Ministru kabinets otrdien, 14.augustā, atbalstīja Ekonomikas ministrijas sagatavoto nacionālo pozīciju, kas paredz pārtraukt pulksteņa rādītāju grozīšanu divas reizes gadā, saglabājot vasaras laiku, norāda ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens.

Vēl mēnesi vēlētāji ārvalstīs var pieteikties balsošanai pa pastu 13.Saeimas vēlēšanās

Vēl mēnesi – līdz 14.septembrim – vēlētāji ārvalstīs var izmantot iespēju pieteikties balsošanai pa pastu 13.Saeimas vēlēšanās, kas notiks šā gada 6.oktobrī, norāda Centrālās vēlēšanu komisijā.

Cik sekmīgi ir Saeimas deputātiem piederošie uzņēmumi? Pelnošāko uzņēmumu galvgalī – ZZS deputāti

Politiķu, kuriem pieder daļas uzņēmumos un kuri ir arī kapitālsabiedrību patiesā labuma guvēji, patlaban ir mazākumā. Lursoft apkopotā informācija liecina, ka kapitāldaļas uzņēmumos patlaban pieder 35 Saeimas deputātiem un Ministru kabineta ministriem. Kopumā politiķi ir 48 uzņēmumu dalībnieki, no tiem visaktīvāk uzņēmējdarbībā iesaistījies Zaļo un Zemnieku savienība frakcijas deputāts Valdis Kalnozols, esot dalībnieks sešos uzņēmumos. ZZS Saeimas frakcijas deputātiem pieder 20 uzņēmumi, savukārt 12 – Saskaņas frakcijas deputātiem

Terorakta izmeklēšana: Aiztur vīrieti, kurš ietriecies cilvēkos pie Londonas parlamenta

Pamatojoties uz aizdomām par teroraktu, Londonā arestēts vīrietis, kurš ietriecies barjerās netālu no parlamenta ēkas, ievainojos vairākus cilvēkus.

Latvijas tūristu mītnēs par 11,3% pieaudzis apkalpoto viesu skaits

Šī gada 2.ceturksnī Latvijas tūristu mītnēs apkalpoti 772,3 tūkstoti viesu, kas ir par 11,3% vairāk nekā 2017.gada 2.ceturksnī, liecina Centrālās statistikas pārvaldes jaunākie dati.