Eksperts: Auguši mājsaimniecību uzkrājumi bankās

Aprīlī banku piesaistītie mājsaimniecību noguldījumi uzrādījuši straujāko mēneša kāpumu kopš decembra, savukārt to gada pieauguma temps jau piecus mēnešus atrodas gandrīz nemainīgās 8-9% robežās, atzīmē Latvijas Bankas ekonomists Vilnis Purviņš.

Ekonomists atzīmē, ka tas norāda, ka augošais atalgojums tikai daļēji ir veicinājis iedzīvotāju patēriņa dinamiku (mazumtirdzniecības uzņēmumu apgrozījuma gada kāpums ir vien 2-3%), toties nodrošinājis būtisku uzkrājumu kāpumu.

«Situācija kreditēšanā bija stabila, kopējam iekšzemes kredītportfelim, kredītiem finanšu iestādēm un patēriņa kredītiem mājsaimniecībām nedaudz pieaugot, nefinanšu uzņēmumiem izsniegtajiem kredītiem praktiski nemainoties, bet mājokļa kredītiem mazliet sarūkot,» skaidro Purviņš.

Par datiem ziņo bankas ekonomists: Banku piesaistītie iekšzemes noguldījumi aprīlī palielinājās par 0,6%, bet to gada kāpuma temps veidoja 4,0% līmenī. Tostarp mājsaimniecību noguldījumi auga par 1,1% (gada kāpuma temps 8,8%), bet nefinanšu uzņēmumu noguldījumi samazinājās par 2,1% (gada pieauguma temps 4,7%).

Tāpat ekonomists norāda, ka eiro zonas rezidentu noguldījumi Latvijas kredītiestādēs aprīlī auga salīdzinoši strauji un Latvijas devums eiro zonas kopējā naudas rādītājā M3 palielinājās par 1,3% (gada pieauguma temps 5,9%). Eiro zonas rezidentu Latvijas kredītiestādēs veiktie noguldījumi uz nakti pieauga par 1,6% un noguldījumi ar brīdinājuma termiņu par izņemšanu – par 1,4%, bet noguldījumi ar noteikto termiņu līdz diviem gadiem saruka par 0,4%.

Eksperts skaidro, ka kopējais iekšzemes kredītu atlikums aprīlī palielinājās par 0,1%, t.sk. finanšu uzņēmumiem izsniegto – par 2,2% un patēriņa kredītu – par 0,7%. Savukārt nefinanšu uzņēmumu kredītportfelis nemainījās, bet mājokļa kredīti samazinājās par 0,2%. Iekšzemes kredītu gada kāpuma temps samazinājās līdz 2,5% (nefinanšu uzņēmumiem izsniegtajiem kredītiem līdz 4,0%), mājsaimniecībām izsniegtajiem kredītiem saglabājoties negatīvajā teritorijā, proti, –1,1% līmenī.

«Pēdējo mēnešu faktiskie dati rāda ļoti mērenu kreditēšanas atkopšanos, tomēr gada otrajā pusē kreditēšanas izaugsme varētu paātrināties, dodot lielāku stimulu tautsaimniecības izaugsmē,» prognozē ekonomists.

Ref: 225.000.103.1052

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas