bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Svētdiena 05.04.2020 | Vārda dienas: Aivija, Vidaga, Vija
LatviaLatvija

Eksperts: Eiropa neizbēgami sāk zaudēt savu pozīciju pasaulē

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU Eiropa neizbēgami sāk zaudēt savu pozīciju pasaulē kā liels ekonomikas centrs, Latvijas Universitātes (LU) forumu cikla Latvijas formula 2050. Attīstības scenāriji otrajā forumā Latvijas attīstības ārējie faktori teic LU asociētais profesors Daunis Auers.

Viņš skaidro, ka 2030.gadā neviena no pasaules 25 lielākajām pilsētām vairs neatradīsies Eiropā, kas automātiski ietekmēs arī ekonomiku. Profesors atzīmēja, ka Eiropa nākotnē vairs nebūs tik pievilcīga, kāda tā bijusi līdz šim, un vēl viena būtiska izmaiņa, kas skar un skars Eiropu, ir demogrāfijas krīze, jo 2050.gadā Āfrikā dzīvos četras reizes vairāk cilvēku nekā Eiropā.

«Šobrīd demogrāfijas krīzei nav reāla risinājuma. Viens no risinājumiem būtu imigrācija, taču tieši tā ir izraisījusi autoritāro līderu, piemēram, Ungārijas premjerministra Viktora Orbāna parādīšanos Eiropā. Arī Breksit būtībā bija balsojums pret imigrāciju. Ir jāpieņem lēmums, vai Eiropa grib imigrāciju un, ja tiek nolemts, ka tā būs, tad ir jāsaprot, ka Eiropa stipri mainīsies – būs lielāki konflikti sabiedrībā un mainīsies kultūra,» norāda Auers.

Profesors arī vērsa uzmanību, ka šobrīd pasaule piedzīvo demokrātijas krīzi, un tiek apgalvots, ka tā ilgst jau 12 gadus. Viņš uzsvēra – pētījumi rāda, ka pasaulē vairāk nenotiek demokratizācija, kā tas bija iepriekš, kad valstis no autoritāriem režīmiem pārgāja uz demokrātiskiem režīmiem. Auers piebilda, ka demokrātijas «uzvara» šobrīd ir sabremzējusies un tās kvalitāte krīt.

«Tāpat mēs redzam, ka vēlēšanās arvien vairāk uzvar tādi spēki, kas mazāk atbalsta demokrātijas modeli, un ticami, ka to redzēsim arvien vairāk arī nākamajos gados. Vienlaikus mainās arī pasaules uztvere par demokrātiju. Tas viss ietekmēs maigo varu un kultūru Eiropā. Tieši maigo varu pēdējā laikā aktīvi cenšas izmantot Ķīna,» teica LU profesors.

Tāpat viņš atzīmē, ka būtiski nākotni ietekmēs arī tas, vai Eiropa sāks arvien vairāk lūkoties Āzijas virzienā un mazāk «draudzēties» ar ASV. Šajā ziņā jau tagad redzams, ka Eiropa arvien vairāk ekonomiski un politiski draudzējas ar Āziju. Auers arī uzsvēra – Latvijai jāsaprot – citām Eiropas Savienības valstīm ASV nav tik nepieciešama kā Latvijai.

Tikmēr eksprezidents Valdis Zatlers klātesošajiem skaidroja, ka šobrīd sabiedrība dzīvo laikā, kad saskatāma tendence – attīstīto ekonomisko valstu pārliecība ir aizstāt ekonomisko vājumu ar militāru varu, kā arī valdoša cerība, ka caur militāro prizmu var iegūt ekonomisko varenību, kā piemēru minot Krieviju, kas acīmredzami pārmaksā par savām ģeopolitiskajām interesēm.

«Jautājums, vai Krievija spēj kontrolēt Eirāziju? Domāju ka nē, tāpēc ir centieni ietekmēt šo reģionu militāri, ja to ir grūti ietekmēt ekonomiski. Tomēr arī jāsaprot, ka šobrīd Eiropas Savienība (ES) ir ekonomiski daudz spēcīgāka, tādēļ jautājums kam Krievija nākotnē padosies, kas ir tikai laika jautājums – Ķīnai vai ES?»  teic Zatlers, atgādinot, ka Latvijai tikmēr ir naivi iedomāties, ka tā spēj ietekmēt ģeopolitiku.

Viņš uzsvēra, ka Latvijai jābūt gatavai «x stundai», proti, reālam militāram konfliktam, cenšoties iztēloties, kāds tas varētu būt un kā tas varētu tikt īstenots. Vienlaikus šī «x stunda» var būt arī pēkšņas iekšpolitiskas pārmaiņas Krievijā, un arī tāda scenārija gadījumā ir jābūt gatavam rīcības plānam, domā eksprezidents.

Zatlers arī skaidroja, ka viens no izaicinājumiem ir kvalitatīva pamatizglītība Latvijā, kurai nākotnē jāspēj sagatavot jauno paaudzi tā, lai 18 gadu vecumā cilvēks prastu vismaz četras-piecas svešvalodas. «Bez tā mēs varam aizmirst par nopietnu plānu kalšanu nākotnē, jo vairs nepietiks tikai ar tradicionālajām svešvalodām. Jāzina spāņu valoda, jo ļoti liela daļa ASV iedzīvotāju nākotnē varbūt runās šajā valodā, kā arī jāzina arābu valoda, jo tajā runājošo cilvēku īpatsvars pasaulē ir ļoti liels,» piebilda eksprezidents.

Jau ziņots, ka piektdien, 16.februārī, LU Akadēmiskajā centrā notiek foruma cikla Latvijas formula 2050. Attīstības scenāriji otrais pasākums Latvijas attīstības ārējie faktori.

Foruma mērķis ir noteikt galvenos Latvijas attīstību ietekmējošos faktorus nākamajās desmitgadēs, īpašu uzmanību pievēršot ģeopolitikai, investīciju un resursu plūsmai, tehnoloģijām un reģionālajai līderībai.

Forumu cikla pirmajā un otrajā forumā ekspertu izteiktie galvenie secinājumi un priekšlikumi tiks izmantoti trešā foruma Latvija ceļā uz viedvalsti. Izglītības, zinātnes un tehnoloģiju sintēze satura koncepcijas izveidē. Trešais forums ir iekļauts IV Pasaules latviešu zinātnieku kongresa pasākumu kopīgajā programmā, un tas notiks 2018.gada 20.jūnijā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā.

Ref:224.000.103.3825


Pievienot komentāru

Nedēļa Lietuvā: Eksprezidentei darbs ANO, slēdz robežu Baltkrievijas, Krievijas automašīnām, ceļ mediķu algas

Lietuvā aizvadītās nedēļas zīmīgākie notikumi ziņās bija eksprezidentes Daļas Grībauskaites jaunais amats ANO, robežas slēgšana vieglajām automašīnām no Baltkrievijas un Krievijas, kā arī Lietuvas mediķu algu celšana.

Ar COVID-19 inficējušies jau 40 veselības aprūpes darbinieki

Varianti, kā ārstniecības personas inficējušās, varētu būt dažādi, klāstīja Perevoščikovs, piebilstot, ka infekcijas avots varētu būt gan pacienti, gan arī kolēģi.

airBaltic līdz oktobra beigām atcels apmēram 50% plānoto reisu

Turpinoties COVID-19 pandēmijas izraisītajai krīzei, Latvijas nacionālā aviokompānija airBaltic no 15.aprīļa līdz 31.oktobrim atcels apmēram 50% plānoto lidojumu.

Aprīļa pirmajās dienās bezdarbnieka statusam reģistrējušies 1 792 iedzīvotāji

Aprīļa pirmajās dienās bezdarbnieka statusam reģistrējušies vēl 1 792 iedzīvotāji, tādējādi kopējais bezdarbnieku skaits valstī sasniedzis 63 319, liecina Nodarbinātības valsts aģentūras apkopotie dati.

Igaunijā pašvaldībām gatavo 30 miljonu eiro atbalstu no papildbudžeta

Igaunijas valdība ir izstrādājusi valsts papildbudžetu. Tajā pašvaldībām krīzes ietekmes mazināšanai paredzēts piešķirt 30 miljonus eiro un vēl 100 miljoni eiro ieplānoti ekonomikas stimulēšanai.

Baltkrievija noraida Lietuvas bažas par rīcības trūkumu pret COVID-19

Lietuva šonedēļ paudusi satraukumu, ka Baltkrievijas valdība nerīkojas adekvāti koronavīrusa pandēmijā un var kļūt par nekontrolētu slimības perēkli, kas apdraud kaimiņus. Minska šo kritiku ir noraidījusi, ziņo Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.

Palielina sodu par ārkārtējās situācijas noteikto ierobežojumu pārkāpšanu

Paaugstināts naudas sods par epidemioloģiskās drošības prasību, kā arī par ārkārtējās situācijas laikā noteikto ierobežojumu vai aizliegumu pārkāpšanu.

Mājas. Ziepes. Divi metri – SPKC atgādina galvenos piesardzības pasākumus

SPKC iesaka palikt mājās, ja tas ir iespējams, strādāt attālināti un atturēties no publisku vietu apmeklēšanas vispār vai darīt to tikai ārkārtējas nepieciešamības gadījumā.

Latvijā mirusi 99 gadus veca pensionāre, kurai konstatēts COVID-19

Latvijā saslimšanas gadījumu skaits ar koronavīrusu COVID-19 sasniedzis 493, pēdējā diennaktī nākot klāt 35 gadījumiem.

COVID-19 pandēmija un korupcijas riski. Kā valdībai un sabiedrībai pret tiem nodrošināties?

Saeimai jāturpina darbs pie lobēšanas atklātības regulējuma izstrādes, lai iespējami ātri palielinātu izsekojamību un atklātību par pieņemtajiem lēmumiem, t. sk. ar krīzi un pēckrīzes situāciju saistītajiem.

ANO Ģenerālā asambleja aicina ciešāk sadarboties bezprecedenta situācijā

ANO Ģenerālajā asamblejā pasaules valstis ir vienbalsīgi apstiprinājušas rezolūciju, kur atzīts, ka pandēmijas ietekmei uz cilvēci nav precedenta, un aicinājušas valstis pastiprināti sadarboties, lai apturētu postošās slimības izplatību, ziņo Kataras raidorganizācija Al Jazeera.

Jaunākie dati par COVID-19 Baltijā. Latvijā – 493, Lietuvā – 696, Igaunijā – 961

Cilvēki ir aicināti pēc iespējas organizēt darbu no mājām, iepirkties retāk un pēc iespējas neuuzturēties tur, kur ir daudz cilvēku.

Izvēli par otrajā pensiju līmenī uzkrātā kapitāla izmantošanu varēs atlikt

«Šie grozījumi ir būtiski visiem tiem, kam pensijā jādodas tuvākajā laikā, lai viņi nezaudētu otrā līmeņa uzkrājumus. Svarīgi ir neizdarīt straujas darbības laikā, kad finanšu tirgi piedzīvo krīzi, bet nogaidīt, kad situācija stabilizējas.»

Akciju cenas pieaug, kāpjot naftas cenām

ASV un Eiropas akciju cenas ceturtdien, 2.aprīlī, pieaugušas, investoriem svārstoties starp pēkšņu naftas cenu kāpumu un satraucošiem ekonomikas datiem.

Pasaulē COVID-19 saslimšanas gadījumi pārsniedz 1 000 000

Pasaulē apstiprināto COVID-19 saslimšanas gadījumu kopskaits ir pārsniedzis vienu miljonu, un no slimības komplikācijām ir miruši kopumā 52 500 cilvēku, ziņo vācu raidsabiedrība DW.

Brīvdienās mainīgs laiks, taču nākamnedēļ gaidāmi pat +18 grādi

Tuvākās nedēļas laikā gaidāmi mainīgi laikapstākļi – brīvdienās vēl naktīs gaidāms sals, bet jaunnedēļ kļūs daudz siltāks, dienā temperatūrai sasniedzot +13…+18 grādus pēc Celsija.

Budžeta ieņēmumi martā par aptuveni 7% atpalikuši no plāna

Līdz ar COVID-19 izraisītās krīzes vēršanos plašumā martā Latvijas budžeta ieņēmumi par 7,2% atpalikuši no plāna.

Lietuva ceļ vīrusa slimnieku izsekošanu pāri cilvēktiesībām

Kas ir liekams pirmajā vietā ārkārtas situācijā, kāda ir vispasaules COVID-19 pandēmija? Protams, kārtība. Bet kā ar cilvēktiesībām? Represīvās valstīs kā Ķīnā un Krievijā sērgas savaldīšanai ir izvēlēta pātaga, tikmēr vecās Rietumu demokrātijas joprojām uzskata, ka aicinājumi un brīdinājumi darbojas labāk. Kādu ceļu iet Lietuva?

Aizliedz ārkārtējā situācijā nepieciešamo zāļu eksportu no Latvijas

Zāļu valsts aģentūrai ar rīkojumu uzdots izveidot sarakstu ar ārkārtējā situācijā nepieciešamajām zālēm, ņemot vērā Pasaules Veselības organizācijas rekomendācijas COVID-19 ārstēšanai.

Viesnīca Roma atlaiž visus darbiniekus, jo tai neapstiprina dīkstāves pabalsta saņemšanu

Viesnīcā Roma tiek atlaisti visi darbinieki, jo nav gūts Valsts ieņēmumu dienesta apstiprinājums dīkstāves pabalstu saņemšanai.

Plāno grozīt likumu, lai MK varētu vairākkārtīgi pagarināt ārkārtas stāvokli, nevis tikai vienu reizi līdz trim mēnešiem

Patlaban likums paredz, ka nepieciešamības gadījumā Ministru kabinetam ir tiesības vienu reizi pagarināt izsludināto ārkārtējo situāciju uz laiku, kas nav ilgāks par trim mēnešiem.

Dīkstāves reglamentu piemēros uzņēmumiem ar nodokļu parādiem

Ar grozījumiem noteikumos paredzēts, ka dīkstāves pabalstu varēs saņemt darbinieki no tāda krīzes skarta darba devēja, kam uz pieteikuma iesniegšanas brīdi nodokļu parāds nepārsniedz 1 000 eiro. 

Ķīnas pilsētā aizliedz ēst suņus un kaķus

Ķīnas lielpilsētā Šeņdžeņā aizliegs pārdot un lietot uzturā suņu un kaķu gaļu, ziņo britu raidorganizācija BBC.

Evai Mārtužai apstiprina deputātes pilnvaras uz laiku

Līdz ar to pastāvīgo 13.Saeimas deputāta mandātu iegūst Jānis Butāns. Viņš pagājušā gada janvārī Saeimas sastāvā iestājās uz laiku, kamēr ministra pienākumus pilda Tālis Linkaits.

Top 5 Video


    Do NOT follow this link or you will be banned from the site!