bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Ceturtdiena 19.07.2018 | Vārda dienas: Jautrīte, Kamila, Digna
LatviaLatvija

Eksperts: ekonomikas sniegums otrajā ceturksnī bijis izcils

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+1 vērtējums, 1 balsojumi)

 

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU, Pēteris Strautiņš

DnB NORD bankas ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš

Gan rūpniecības, gan mazumtirdzniecības, transporta pakalpojumu, nodokļu ieņēmumu un jebkādi citi patlaban pieejamie dati rada tādu ainu par Latvijas ekonomikā notiekošo, kas pat nerada vēlmi pēc pārmērīga optimisma. Mūsu ekonomikas sniegums otrajā ceturksnī ir bijis izcils, uzskata DnB NORD Bankas ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš.

Vienlaikus viņš atzīmē, ka spēcīgajai izaugsmei Latvijā ir nepatīkams globālais konteksts.

«Nav šaubu, ka pozitīvā inerce patlaban ir pietiekami spēcīga, lai nodrošinātu labu izaugsmi arī trešajā ceturksnī, taču par gada beigām jau ir nelielas bažas. Patlaban vēl no eksportējošo nozaru pārstāvjiem nav saņemti signāli par pasaules izaugsmes straujās vājināšanās ietekmi, taču šāds brīdis nenoliedzami var pienākt. Notikumi finanšu tirgos rada iespaidu, ka ekonomikas lielvalstu līderi zaudē kontroli pār notikumu gaitu. Arī dati no reālās ekonomikas – rūpniecības, pakalpojumu sektoriem – pēdējā mēneša laikā ir ļoti nepatīkami,» tā Strautiņš.

Viņš uzsver, ka apstrādes rūpniecībā ir notikusi gandrīz perfekta V veida izeja no krīzes, straujam kritumam ir sekojis gandrīz tikpat straujš kāpums. Straujais pieaugums jūnijā nav panākts, pateicoties asam „pīķim» kādā no tradicionāli svārstīgajām nozarēm (piemēram, citu transportlīdzekļu ražošana), tā ka šis panākums šķiet pietiekami «robusts».

«Šie procesi kārtējo reizi apliecina, ka bažas par jaudas limitu izsmelšanu bijušas nedaudz pārspīlētas. Iemesls varētu būt tas, ka uzņēmēji, atbildot uz pētnieku jautājumiem, šo jēdzienu interpretē brīvi. Dažs ar to domā darba apjomu no vienas maiņas maksimālās slodzes, cits — no maksimāli paveicamā darba trīs vai pat četru slodžu režīmā. Sīkāka iepazīšanās ar uzņēmumos un nozarēs notiekošo atklāj, ka vēl ir ļoti lielas iespējas palielināt ražošanu uz darba organizācijas uzlabošanas rēķina. Ja vien spēcīgs ārējais pieprasījums turpināsies, tad nav šaubu, ka šīs iespējas agri vai vēlu tiks izmantotas. Diemžēl tāpat nav šaubu, ka ārējā vide pasliktinās, taču ir pamats cerēt, ka tas tikai piebremzēs mūsu rūpniecības izaugsmi, nevis iegrūdīs to atkārtotā recesijā. Optimismam pamatu radījis krīzes laikā paveiktais milzu darbs ražošanas kvalitātes, apjoma un daudzveidības celšanā,” teic eksperts.

Swedbank vecākā ekonomiste Lija Strašuna piekrīt, ka šī gada otrā ceturkšņa rūpniecības dati vieš zināmu optimismu arī par eksporta apjomiem.

«Eksportu veicināja arī ļoti straujš kāpums ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē, gandrīz par 29% (piem., kūdras ieguve). Nozaru griezumā visstraujākais ražošanas apjomu kāpums ir metālapstrādē un mašīnbūvē – metālizstrādājumiem, automobiļiem un citiem transporta līdzekļiem, mašīnām un iekārtām (t.sk. elektriskām iekārtām). Labs pieaugums ir arī ķīmisko vielu, datoru un elektronisko iekārtu ražošanā. Savukārt kokrūpniecības izlaide pēc negaidīti strauja kāpuma šī gada pirmajā ceturksnī vairs neaug, un tās apjomi ir diezgan stabili jau 3 mēnešus pēc kārtas. Arī pārtikas rūpniecība turpina stagnēt,» komentē Strašuna.

Viņa atzīmē,lLai gan gada pieauguma tempi apstrādes rūpniecībā nākamajos mēnešos mazināsies, visticamāk, tie joprojām būs mērāmi ar divciparu skaitli. Šogad Latvijas apstrādes rūpniecības izaugsmi, iespējams, lielā mērā veicināja pozitīva attīstība reģionā. Piemēram, Igaunijas, Lietuvas, Vācijas, Zviedrijas un Krievijas ekonomiskā izaugsme šī gada pirmajā pusgada bija straujāka, nekā gaidīts, tādējādi radot arī lielāku pieprasījumu pēc mūsu eksporta, skaidro eksperte.

Viņa gan piebilst, ka sagaidāms, ka nākamajos gados pasaules ekonomikas izaugsme bremzēsies. Tādējādi, lai nezaudētu tirgus daļu un turpinātu kāpināt eksporta apjomus, ir nepieciešams pastāvīgi palielināt konkurētspēju (īpaši, ņemot vērā, ka ražotāju izmaksas atkal aug), investēt ražošanas jaudās un jaunu produktu izstrādē, meklēt jaunus noieta tirgus.

Līdz ar jūnija datiem, skaidrāk iezīmējas otrā ceturkšņa nozares rādītāji, kas uzrāda 5,3% kāpumu salīdzinājumā ar šā gada pirmo ceturksni, un 13% pieaugumu salīdzinot ar iepriekšējā gada otro ceturksni, norāda SEB bankas ekonomists Dainis Gašpuitis.

«Tas ļauj prognozēt, ka otrā ceturkšņa IKP dati būs pozitīvāki par pirmajā sasniegtajiem un apstrādes rūpniecība un orientēšanās uz eksportu būs saglabājusi nozīmīgu lomu ekonomikas izaugsmes nodrošināšanā. Papildus aktivitātes pieaugumam arī cenu dinamika nozarei ir bijusi veiksmīga un ļāvis būtiski kāpināt apgrozījumu,» teic ekonomists.

Viņš uzsver, ka jau astoņpadsmito mēnesi pēc kārtās turpinās rūpniecības izaugsme, kam ir pamats turpināties arī otrajā pusgadā. Tomēr ziņas par vājo apstrādes rūpniecības attīstību ASV, Lielbritānijā un eirozonā, liek piesardzīgi izvērtēt nākotnes perspektīvas. Arī jauno pasūtījumu statistika vairs neuzrāda neapstrīdamu pieaugumu visās nozarēs. Tādēļ nevar izslēgt arī pieaugumu tempu samazinājumu, tomēr to lielā mērā noteiks uzņēmēju izveicība meklējot jaunus preču noņēmējus.

Pēc ekonomista domām, turpmāk attīstība starp nozarēm varētu iezīmēt lielākas atšķirības. Tāpat jārēķinās, ka jautājums par investīcijām un konkurētspēju turpinās būt aktuāls, jo neskatoties uz valdošo nenoteiktību, panākumus noteiks spēja attīstīties un palielināt savu daļu ārējos tirgos.


Pievienot komentāru

Biržu indeksi pārsvarā pieaug, naftas cenas kāpj

 Pasaules biržu indeksi trešdien, 18.jūlijā, pārsvarā pieauga, ko veicināja labi ASV firmu peļņas rādītāji un ASV Federālo rezervju sistēmas vadītāja Džeroma Pauela optimistiski izteikumi, kas arī sekmēja eiro un britu mārciņas kursa krišanos pret ASV dolāru.

Turcija atceļ ārkārtas stāvokli, kas ieviests pēc apvērsuma mēģinājuma

Turcijas valdība nolēmusi nepagarināt ārkārtas stāvokli, kas valstī bijis spēkā kopš 2016.gada, kad notika mēģinājums vardarbīgi sagrābt valsts varu.

Rīgas pašvaldība atceļ brīdinājumu zilaļģu dēļ nepeldēties atsevišķās peldvietās

Rīgas pašvaldība saņēmusi informāciju no Veselības inspekcijas, ka 17.jūlijā speciālisti atkārtoti apsekojuši Vakarbuļļu, Daugavgrīvas un Vecāķu pludmales un secinājuši, ka patlaban aļģu masveida akumulēšanās nav konstatēta, līdz ar to riska peldētāju veselībai nav.

Turpina dzēst meža ugunsgrēku Valdgales pagastā; divi ugunsdzēsēji cietuši

Jau otro dienu jeb 36 stundas turpina dzēst kūdras un meža ugunsgrēku Talsu novada Valdgales pagastā, lai gan ugunsgrēka izplatība vairākās vietās ir daļēji ierobežota un intensīvi tiek turpināts darbs ugunsgrēka izplatības ierobežošanai, joprojām ir vietas, kur liesmas izplatās.

«Mežonīgā» partiju konkurence un politiskais haoss – kas notiek pirmsvēlēšanu periodā?

Ja mēs salīdzinām ar to, kas zem 5% barjeras cīnījās pirms kādiem 8–12 gadiem, tad tur bija visādi Daugavas racēji, «virsmāsu partijas» un «eiroskeptiķu partijas», kuru spēja izveidot kaut vai kaut kādu partiju programmu, bija ārkārtīgi vāja. Savukārt pašlaik politisko partiju konkurētspēja ir tik liela, ka varbūt pat astoņas partijas pretendē pārvarēt 5%, kas norāda uz veselīgu konkurenci. Tomēr šajā plašajā partiju konkurences spektrā vispār nevar saprast, kur partijas ņem gan finansējumu, gan pieeju mediju resursiem, tā par priekšvēlēšanu laiku intervijā ar BNN izsakās politoloģe un domnīcas Providus vadošā pētniece Iveta Kažoka.

Ierobežos satiksmi Kārļa Ulmaņa gatvē

Saistībā ar ūdensvada tīkla remontdarbiem no 23.jūlija puksten 7.00 līdz 27.jūlija puksten 24.00 tiks ierobežota transportlīdzekļu satiksme Kārļa Ulmaņa gatvē, pie ēkas Cīruļu ielā 4.

Talsu novadā degošā meža dēļ evakuē apdzīvotu vietu Stikli Ventspils novadā

Plašā meža un kūdras ugunsgrēka dēļ, kas izcēlies Talsu novada Valdgales pagastā, trešdien, 18.jūlijā, no blakus esošā Ventspils novada tiek evakuēta apdzīvota vieta Stikli Puzes pagastā, informē Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta preses pārstāve Inta Palkavniece.

Latvijas augļu realizācija citās Baltijas valstīs pieaugusi par 0,5%

Galvenais no Latvijas izvesto augļu un ogu tirgus ir Baltijas valstis, kurās šā gada pirmajos četros mēnešos salīdzinājumā ar attiecīgo periodu gadu iepriekš realizācija palielinājusies par 0,5%.

Latvijā jūnijā bijusi augstāka gada inflācija nekā ES un eirozonā vidēji

Latvijā šā gada jūnijā bijusi augstāka gada inflācija nekā Eiropas Savienībā un eirozonā vidēji, liecina trešdien, 18.jūlijā, publiskotie ES statistikas biroja Eurostat dati.

Ugunsgrēka dzēšanas darbi Valdgales pagastā turpinās jau 20 stundu; šobrīd apturēti vēja dēļ

Ziemeļkurzemes virsmežniecības uzraugāmajā teritorijā Talsu novada Valdgales pagasta Lielsalās 17.jūlija vakarpusē izcēlās paaugstinātas bīstamības meža ugunsgrēks kūdras izstrādes purvā. Pastāv iespēja, ka ugunsgrēks izcēlies kūdras ieguves rezultātā.

JKP līderi Saeimas vēlēšanās būs Jurašs, Strīķe, Bordāns, Feldmanis un Šuplinska

Jaunās konservatīvās partijas līderi Saeimas vēlēšanās būs Juris Jurašs, Juta Strīķe, Jānis Bordāns, Krišjānis Feldmanis un Ilga Šuplinska.

18,5% Latvijas iedzīvotāju ir bērni

Šī gada sākumā 18,5% no visiem Latvijas iedzīvotājiem bija bērni vecumā līdz 17 gadiem, liecina Centrālās statistikas pārvaldes apkopotie dati.

Koalīcijas partijas vēlas palielināt izdevumus aizsardzībai līdz 2,5% vai 3% no IKP

Valdošās koalīcijas partijas rosina palielināt izdevumus aizsardzībai līdz 2,5% vai 3% no iekšzemes kopprodukta.

Paplašina parādnieku datu bāzi – KIB pievienojas arī Gelvora

Kredītinformācijas Birojs noslēdzis sadarbības līgumu par datu apmaiņu ar parādu piedziņas un uzraudzības uzņēmumu Gelvora, tādejādi ievērojami paplašinot fizisko un juridisko personu kredītvēsturu datu bāzi.

Bankā: Iedzīvotāji ceturksnī veselībai tērē vidēji no 50 līdz 100 eiro

84% Latvijas iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 74 gadiem pēdējo trīs mēnešu laikā ir izmantojuši medicīnas pakalpojumus un tikai 5% visus izdevumus segusi veselības apdrošināšana, atklāj Norvik Bankas veiktā aptauja.

Krievijā paildzina režisora Serebreņņikova mājas arestu

Tiesa Maskavā ir lēmusi pagarināt mājas arestu atzītajam krievu teātra un kinorežisoram Kirilam Serebreņņikovam, kurš apsūdzēts par valsts naudas piesavināšanos.

Parakstīts trešais Rail Baltica līdzfinansējuma līgums

Šī gada 13.jūlijā parakstīja Eiropas infrastruktūras savienošanas instrumenta līdzfinansējuma līgumu Rail Baltica dzelzceļa līnijas infrastruktūras būvniecībai. Līguma vērtība ir gandrīz 130 miljoni eiro no kuriem CEF ieguldījums sasniegs 110 miljonu eiro, kas ir 85% no visiem attiecināmajiem izdevumiem

Zviedrija lūdz palīdzību cīņā ar mežu ugunsgrēkiem

Zviedija ir aicinājusi Eiropas Savienības dalībvalstis palīdzēt tai dzēst desmitiem mežu ugunsgrēku, no kuriem daļa skārusi arī apvidus aiz polārā loka.

Plāno palielināt kompensācijas nepilngadīgajiem cietušajiem

Saeimas Juridiskā komisija trešajam lasījumam Saeimā atbalstīja grozījumus, kas paredz palielināt izmaksājamās valsts kompensācijas apmēru nepilngadīgiem cietušajiem.

Igaunijā brīdina uzmanīties no pārkaršanas tveicē un ultravioletā starojuma

Meteorologi Igaunijā izziņojuši brīdinājumu par valstī neierastu karstumu, aicinot iedzīvotājus uzmanīties no pārkaršanas saulē šonedēļ, kad gaisa temperatūra daudzviet Igaunijā pārsniegusi 30 grādus.

Latvijas krājbankas administrators jūnijā atguvis 1,038 miljonus eiro

Likvidējamās Latvijas krājbankas administrators šogad jūnijā atguvis 1,038 miljonus eiro, kas ir 6,9 reizes vairāk nekā mēnesi iepriekš.

Slēgto internātskolu pedagogu atlaišanas pabalstu izmaksai paredz 300 000 eiro

Valdība konceptuāli atbalstīja finansējuma pārdali 300 000 eiro apmērā, lai Izglītības un zinātnes ministrija varētu nodrošināt atlaišanas pabalstu izmaksu pedagogiem pašvaldību dibināto internātskolu reorganizācijas un slēgšanas gadījumā.

Bunkus slepkavības lietā policijai ir pavedieni, tā iekšlietu ministrs

Maksātnespējas administratora, advokāta Mārtiņa Bunkus slepkavības lietā policijai ir pavedieni, intervijā LNT raidījumam 900 sekundes atklāj Latvijas iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis

Cilvēktiesību tiesa konstatē Krievijas pārkāpumus Pussy Riot un Poļitkovskas lietās

Eiropas Cilvēktiesību tiesa konstatējusi, ka Krievija ir pārkāpusi cilvēktiesības divās skaļās krimināllietās, proti, aktīvistu grupas Pussy Riot apcietināšanā un notiesāšanā, kā arī žurnālistes Annas Poļitkovskas slepkavības izmeklēšanā.

Valdība apstiprina izmaiņas mēslošanas līdzekļu aprites likumā

Valdība pieņem Zemkopības ministrijas  sagatavotos grozījumus Mēslošanas līdzekļu aprites likumā.