bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Svētdiena 22.07.2018 | Vārda dienas: Marija, Marika, Marina

Eksperts: Gaļas patēriņš nākamajā gadā arvien pieaugs

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Pēdējo 15 gadu laikā Latvijā arvien pieaudzis gaļas patēriņš, un sagaidāms, ka arī nākamajā gadā iezīmēsies līdzīga tendence. Par līdzšinējo situāciju un nākotnes prognozēm gaļas tirgū stāsta uzņēmuma HKScan Latvia Pārdošanas direktors Heino Lapiņš.

Lapiņa rīcībā esošie dati liecina, ka salīdzinājumā ar citām Baltijas valstīm Latvijā gaļu ēdam vismazāk – proti, vidējais patēriņš uz vienu cilvēku 2016. gadā Latvijā bija 67,35 kg, savukārt Lietuvā, kur gaļa tiek patērēta visvairāk, tie ir 89 kilogrami uz vienu cilvēku, bet Igaunijā – 82,2 kilogrami. Līderes godā visās valstīs ierindojas cūkgaļa (2016.gadā vidēji viens iedzīvotājs Latvijā apēda 19 kilogramus cūkgaļas), bet otra populārākā visās Baltijas valstīs ir vistas gaļa, pēc kuras pieprasījums pēdējos gados ir audzis.

Viņš saka: «Tas ir skaidrojams ar tās pieaugošo popularitāti un vērtīgajām uzturvielām, ko šī gaļa satur».

Svarīgi atzīmēt, ka tas, cik daudz gaļu patērējam, savā ziņā atspoguļo ekonomisko situāciju valstī – šāda aina iezīmējas arī vēsturiski. Piemēram, sākoties krīzei, gaļas patēriņš strauji samazinājās, savukārt, ekonomiskajiem rādītājiem uzlabojoties, pamazām auga arī pieprasījums pēc gaļas, norāda uzņēmuma pārdošanas direktors.

Viņš atzīmē, piemēram, 2016. gadā Latvijā gaļas patēriņš sasniedza augstāko rādītāju kopš 2009. gada (krīzes laiks) – jau minētos 67,35 kilogramus uz vienu cilvēku (taču pirmskrīzes laikā rādītājs bija gandrīz 72 kilogrami gaļas uz vienu cilvēku). Sagaidāms, ka šī pieauguma tendence saglabāsies arī turpmāk – kā viens no pamatojumiem ir šī labā ekonomiskā «pašsajūta» – jo vairāk pieaug cilvēku ienākumi, jo vairāk uzturā tiek lietota gaļa.

Lapiņš stāsta, ka līdzīgi secinājumi izdarāmi, atskatoties arī uz laiku, kad Baltijas valstīs valūta tika nomainīta uz eiro. Piemēram, Igaunijā pēc valūtas nomaiņas cenas izskatījās mazākas, līdz ar to arī gaļas produktu iegādes ziņā bija vērojams pacēlums. Savukārt Latvijā bija novērojams pretējais – līdz ar eiro ieviešanu cenas izskatījās augstākas, un attiecīgi arī gaļas produkti, kas ir viena no sabalansēta uztura pamatsastāvdaļām, tika iegādāti mazāk.

«Raugoties uz dažādām produktu grupām, vērts atzīmēt, ka tieši gaļa ir viena no retajām produktu kategorijām, kuras patēriņš pēdējo desmit līdz 15 gadu laikā ir pieaudzis. Salīdzinājumam – maizes patēriņš pēdējo 15 gadu laikā ir samazinājies gandrīz uz pusi, kas saistāms ar vispārējām tendencēm mūsu sabiedrībā – piemēram, populāro uzskatu, ka ēst baltmaizi ir kaitīgi. Jāteic, ka, baltmaizes patēriņam rūkot, aug dažādu graudu, sēklu u.tml. maižu piedāvājums, jo cilvēki cenšas dzīvot un ēst veselīgāk, taču kopumā maize vienalga tiek ēsta daudz mazāk,» tā Lapiņš.

Turklāt dati apliecinot, ka pieprasījums gadu gaitā sarucis arī pēc zivīm, taču šajā gadījumā tas skaidrojams ar cilvēku vēlmi iegādāties augstākas kvalitātes preci, kas arī maksā dārgāk.

«Skatoties uz nākamo gadu, droši var teikt, ka esošās tendences būs novērojamas arī nākamgad – pieprasījums pēc gaļas arvien pieaugs, augstāku popularitāti iemantos arī vistas gaļa. Jau šogad bija novērojams straujš pieprasījuma kāpums ātri un ērti pagatavojamo produktu grupā (piemēram, nagetiem, kotletēm, gaļas bumbiņām), tāpat, salīdzinot ar pērno gadu, vairāk nekā divas reizes palielinājusies tieši cepeškrāsnī gatavojamo produktu iegāde – sagaidāms, ka arī nākamgad situācija būs līdzīga,» komentē uzņēmuma pārstāvis.

Vienlaikus eksperts klāsta, ka šī tendence liecina par to, ka pieaug cilvēku uzticība ātri gatavojamo produktu segmentam, kas ir gan kvalitatīvs, gan ērts lietošanai un ļauj samazināt ēdiena gatavošanai atvēlēto laiku. «Cilvēkam taču negribas katru dienu ēst vienu un to pašu maltīti, tā vietā viņš dod priekšroku daudzveidībai. Vēl pašlaik uzskatāmi redzams arī arvien pieaugošais pieprasījums pēc bekona, un tas noteikti turpinās pieaugt arī nākamajā gadā.»

«Ļoti iespējams, ka tuvākā gada līdz divu gadu laikā vasaras dārza pasākumos tradicionālā šašlika vietu ieņems burgeri, kuru popularitāte strauji aug. Tie sniedz iespēju maltīti dažādot, izvēlēties katram tīkamas sastāvdaļas, turklāt arī to pagatavošana neprasa lielas izmaksas. Sagaidāms, ka nākotnē šis segments augs un attīstīsies,» prognozē Lapiņš.

Par HKScan


Pievienot komentāru

Nedēļa Lietuvā. Tiesājams politiķis neatgūst kratīšanā konfiscētus tūkstošus

Eligijam Masjulim, bijušam Lietuvas Liberālās kustības priekšsēdētājam, kurš tiek tiesāts par saistību ar skaļu politiskās kukuļošanas lietu, nav izdevies atgūt skaidru naudu, kas kratīšanas laikā atrasta viņa mājās un konfiscēta.

BNN nedēļas apkopojums: Atklātu balsojumu par prezidentu? Ugunsgrēki Latvijā. Sarakstu iesniegšana 13.Saeimai

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Pārmaiņas; Cīņa; Nākotne ; Izaugsme; Darījums; Ugunsgrēks.

Gada pirmajā pusē par 6% sarucis ievestu lietotu auto skaits

Latvijā šogad pirmajā pusgadā par 6% sarucis ievestu lietotu auto skaits, aģentūru informē Auto asociācijā.

airBaltic saņem desmito Airbus A220-300 lidmašīnu

Latvijas lidsabiedrība airBaltic 20.jūlijā Rīgā saņēma desmito Airbus A220-300 lidmašīnu ar reģistrācijas numuru YL-CSJ.

VID: Kases aparātu reforma rit smagnēji, tomēr tās gaita ir daudz raitāka nekā pērn

Kases aparātu reforma rit smagnēji, tomēr tās gaita ir daudz raitāka nekā pērn, informē Valsts ieņēmumu dienests.

Meža ugunsgrēka dzēšanai Valdgales pagastā piesaistīs papildu ugunsdzēsējus

Šobrīd ar meža ugunsgrēku Valdgales pagastā cīnās 60 ugunsdzēsēji, taču dienas gaitā plānots piesaistīt vēl 30 glābējus, liecina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestaieraksts sociālajā tīklā Twitter.

Ventspilī meklē risinājumus aktuālajiem vides jautājumiem

Ventspilī piektdien, 20.jūlijā notika AS Ventspils tirdzniecības osta pārstāvju un vides speciālistu tikšanās ar Valsts vides dienesta pārstāvjiem.

Bērni ar funkcionāliem traucējumiem varēs saņemt ES fondu finansētus pakalpojumus

Bērniem ar funkcionāliem traucējumiem, kuriem noteikta invaliditāte, būs pieejami sabiedrībā balstīti sociālie pakalpojumi sociālo prasmju un funkcionālo spēju uzlabošanai. Šim mērķim no Eiropas Sociālā fonda projektu īstenošanai ir paredzēti vairāk nekā 4,2 miljoni eiro.

Ražotāju cenu līmenis rūpniecībā jūnijā gada griezumā palielinājies par 4,3%

Vidējais ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā 2018. gada jūnijā, salīdzinot ar 2017. gada jūniju ir palielinājies par 4,3%. Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenas pieauga par 4,8%, savukārt eksportētajai produkcijai – par 3,7%.

Lībija noraida ES ieceri Ziemeļāfrikā veidot migrantu centrus

Lībija ir pret Eiropas Savienības piedāvāto risinājumu Ziemeļāfrikas valstīs veidot migrantu centrus, lai apturētu cilvēku plūsmu pāri Vidusjūrai uz ES. Tā norādījis Lībijas premjerministrs Fajezs al Saradžs, kurš arī uzsvēris, ka Briselei valsti neizdosies pārliecināt ar finansiālu motivāciju.

Kopējie nodokļu parādi Latvijā jūlija sākumā – 1,212 miljardi eiro

Latvijā šogad jūlija sākumā kopējie nodokļu parādi, ieskaitot aktuālos, apturētos parādus un atmaksas termiņa pagarinājumus, bija 1,212 miljardu eiro apmērā, kas ir par 0,8% mazāk nekā mēnesi iepriekš.

Sākoties festivālam Positivus, uz Tallinas šosejas būs intensīvāka satiksme

Sākoties mūzikas festivālam Positivus, kas nedēļas nogalē norisināsies Salacgrīvā, autovadītājiem jārēķinās ar intensīvu satiksmi uz Tallinas šosejas.

Spānija atceļ aresta orderi Katalonijas neatkarības pasludinātājam Pudždemonam

Spānijas Augstākā tiesa ir atcēlusi Eiropas aresta orderi bijušajam Katalonijas reģiona valdības galvam Karlesam Pudždemonam, jo Vācija ir atteikusies viņu izdot tiesāšanai par apsūdzību dumpja rīkošanā par Katalonijas reģiona neatkarības pasludināšanu 2017.gadā.

Latvijas tūrisma mītnēs viesu pavadīto nakšu skaits pieaudzis par 11,6%

Latvijas viesnīcās un citās tūristu mītnēs šogad pirmajos piecos mēnešos viesu pavadīto nakšu skaits palielinājies par 11,6% salīdzinājumā ar 2017.gada attiecīgo periodu, sasniedzot 1,728 miljonus.

Igaunijas rūpniecisko ražotāju cenas gadā augšup par 2,9%

Rūpniecisko ražotāju cenu indekss Igaunijā gada laikā no pērnā jūnija līdz 2018.gada jūnijam ir kāpis par 2,9%, attiecīgi radot arī eksporta cenu kāpumu, tā aplēsuši igauņu satistiķi.

Greiderēšana uz grants autoceļiem veikta vairāk nekā 52 000 km apjomā

Lai uzlabotu braukšanas apstākļus, VAS Latvijas autoceļu uzturētājs grants autoceļiem, veica greiderēšanu 52 353 km apjomā un greiderējamā kārta atjaunota 3 228 kubikmetru apjomā.

Pētījums: Latvijā katrs trešais saņēmis piedāvājumu aizņemties naudu nelegāli

Gandrīz katrs trešais iedzīvotājs Latvijā jeb 31% respondentu atzīst, ka ir saņēmis piedāvājumus naudu aizņemties nelegālajā tirgū, secināts Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas pētījumā, ko šā gada jūlijā veica tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centrs SKDS.

Putins aicina NATO beigt «bezatbildīgi» tuvināties Ukrainai un Gruzijai

Krievijas prezidents Vladimirs Putins paudis brīdinājumu NATO, lai militārā alianse neveido ciešākas saiknes ar Gruziju un Ukrainu, vērtējot, ka šāda politika esot bezatbildīga un tai varot būt sekas NATO, kuras politiķis gan nav konkretizējis.

Plāno atļaut pārtiku pēc derīguma termiņa beigām nodot labdarībai

Zemkopības ministrija sagatavojusi grozījumus Pārtikas aprites uzraudzības likumā, kas paredz, ka turpmāk konkrētas pārtikas produktu grupas pēc derīguma termiņa beigām varēs nodot labdarībai.

Ungārija iesūdzēta ES tiesā par aizliegšanu palīdzēt «nelegāliem imigrantiem»

Eiropas Komisija paziņojusi, ka Ungārijas likuma norma, ar ko palīdzēšana valstī nelikumīgi ieceļojušiem cilvēkiem atzīta par krimināllnoziegumu, ir pretrunā Eiropas Savienības tiesību aktiem, un tādēļ Ungārija ir iesūdzēta Eiropas Savienības tiesā.

Saeimas partijas nesteidz paust atbalstu Vējoņa kandidatūrai uz otru termiņu

Saeimā pārstāvētie politiskie spēki pašlaik nesteidz paust atbalstu Raimonda Vējoņa kandidatūrai uz otru termiņu Valsts prezidenta amatā.

Saglabāsies silts vietām pat karsts laiks

Tuvākajās dienās laika apstākļus Latvijā turpinās noteikt ciklons, līdz ar to debesis būs daļēji mākoņainas un vietām ir gaidāms lietus ar pērkona negaisu.

Jau trešo dienu turpina dzēst meža un kūdras ugunsgrēku Valdgales pagastā

Jau trešo dienu jeb 60 stundas turpina dzēst kūdras un meža ugunsgrēku Talsu novada Valdgales pagastā, kur degšana joprojām vietām notiek ar atklātu liesmu, bet citviet gruzd, informēja VUGD pārstāve Inta Palkavniece.

Maršruts nedēļas nogalei: Skārda bungu tūre, Dzīres Kuldīgā un Fono Cēsis

Arī šajā nedēļas nogalē visā Latvijā norisināsies daudz un dažādi pasākumi, kas dos iespēju kvalitatīvi pavadīt brīvdienas ikvienam – gan bērnam, gan pieaugušajam – un jebkur – gan dabā, gan iekštelpās. BNN komanda aicina ielūkoties Maršrutā, lai varētu izvēlēties, kurš pasākums ir vispiemērotākais šo brīvdienu pavadīšanai – Prāta Vētras koncerts Jelgavā, Dzīres Kuldīgā vai Fono Cēsis.

Lietuvas valdošā partija reklamējusies populārā TV seriālā

Sasniegt vēlētāju auditoriju var sasniegt dažādos veidos. Lietuvā valdošā Zemnieku un zaļo savienība to darījusi caur iecienītu televīzijas seriālu, tā šonedēļ secinājusi Lietuvas Centrālā Vēlēšanu komisija.

Jaunākie komentāri