Eksperts: Jaunie radioloģijas tarifi var novest pie atalgojuma samazinājuma

Veselības aprūpes nozares uzņēmumu pārstāvjiem tiekoties ar veselības ministri Andu Čakšu, panākta vienošanās, ka tiks rīkota nozares profesionāļu un Nacionālais veselības dienesta (NVD) tikšanās, lai atkārtoti izvērtētu jauno radioloģijas tarifu veidošanas metodiku.

Jaunie tarifi var novest pie atalgojuma samazinājuma vispārējās ultrasonogrāfijas un datortomogrāfijas speciālistiem, kas nodrošina valsts apmaksātos radioloģiskos izmeklējumus. Tiek prognozēts, ka tas var radīt vēl lielāku radioloģijas speciālistu trūkumu Latvijā un radioloģijas izmeklējumu pieejamības samazināšanos, jo īpaši pacientiem mazpilsētās un lauku reģionos, BNN norāda veselības aprūpes pārstavji. 

Veselības aprūpes un darba devēju asociācijas (VADDA) valdes priekšsēdētājs Māris Rēvalds: «VADDA pārstāvju un veselības ministres tikšanās laikā panākta vienošanās par to, ka nepieciešams atkārtoti izvērtēt metodiku, pēc kuras tika aprēķināti jaunie diagnostiskās radioloģijas tarifi. Šobrīd nozares pārstāvju vidū pastāv pamatotas bažas, ka, izstrādājot jaunos tarifus, nav ņemtas vērā būtiskas izmaksu pozīcijas un tas var novest pie atalgojuma samazināšanās mediķiem, kuri pacientiem nodrošina valsts apmaksātos radioloģiskos izmeklējumus.»

Paredzams, ka tas visasāk varētu ietekmēt reģionus un mazpilsētas, kur jau līdz šim bija grūti atrast radiologus, kas būtu gatavi sniegt valsts apmaksātos radioloģijas izmeklējumus, pat saņemot lielāku darba samaksu par līdzšinējos tarifos paredzēto, skaidro eksperti. 

Savukārt šobrīd, kad tarifs datortomogrāfijai ir samazināts par vairāk nekā 50%, ārsti un radiologu asistenti sāk atteikties strādāt. Jau tagad ir skaidrs, ka medicīnas personāla trūkuma dēļ samazināsies pieejamība ultrasonogrāfijas pakalpojumiem Olainē, Tukumā, Talsos, kā arī citās Latvijas pilsētās. Samazināsies arī ultrasonogrāfijas un datortomogrāfijas izmeklējumu pieejamība Rīgā, turpina Rēvalds.

«Vienojāmies ar veselības ministri, ka tiks veikts monitorings un sekosim līdzi situācijai. Jūtam, ka medicīnas darbinieku vidū pieaug spriedze un neapmierinātība saistībā ar zemo atalgojumu. Tāpēc ļoti ceram, ka izdosies vienoties par radioloģijas tarifu pārskatīšanu, lai tuvinātu tos reālajām izmaksām un, vēlākais, nākamgad radiologi varētu cerēt uz atbilstošu atalgojumu,» BNN skaidro VADDA priekšsēdētājs.

Rēvalds norāda, ka Veselības ministrija jau iepriekš ir ieklausījusies veselības aprūpes nozares pārstāvju priekšlikumos. «Mums ir izdevies vienoties par tarifu paaugstināšanu rentgena, kā arī magnētiskās rezonanses izmeklējumiem. Tāpēc ceram, ka arī jautājumā par ultrasonogrāfijas un datortomogrāfijas tarifiem tomēr izdosies novērst ārstu atalgojuma kritumu un pakalpojumu pieejamības samazināšanos.» 

Ref:224.000.103.994

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas