bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Svētdiena 22.09.2019 | Vārda dienas: Maigurs, Mārica, Māris

Eksperts: Kamēr Baltkrievijas elektrība plosa Baltijas solidaritāti, Maskava līksmo

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičius) speciāli BNN

Kamēr Lietuva apņēmusies neiegādāties elektroenerģiju no Baltkrievijas, protestējot pret tur topošo Astravjecas atomelektrostaciju (AES), Latvija gatavojas ar baltkrieviem tirgoties ar elektrību. Tāpat neatkarīgais elektrības piegādātājs, latviešu Spectrum Baltics, no Lietuvas Enerģijas regulēšanas padomes (VERT) guvis atļauju importēt elektrību no Kaļiņingradas. Abus notikumus varētu tulkot kā spļāvienu Lietuvas sejā.

Kas ir pirmajā vietā: ekonomika vai politika?

Lietuva aizliegusi elektrības iegādi no Astravjecas AES un paziņojusi, ka vēlas mazināt atkarību no Krievijas elektrības. Šķiet, ka šīs apņemšanās ir lemtas neveiksmei, kamēr Latvija gatava pieņemt elektrību no trešajām valstīm nekaitīgu iemeslu dēļ – tā bieži vien ir lētāka nekā tā, ko tirgo Nord Pool Spot, Ziemeļvalstu un Baltijas elektrības tirdzniecības punkts.

Tomēr paliek jautājums, kas Baltijai ir pirmajā vietā – ekonomika vai politika? Šķiet, enerģētika ir Baltijas valstu vājais punkts. Kamēr Lietuvai pirmajā vietā ir politika, Latvija domā par ekonomiku.

Analītiķis: Latvieši ir ļoti pragmatiski

«Latvieši ir ļoti pragmatiski un nepolitizē tirgošanos ar elektrību un enerģētikas jautājumus, kā to dara Lietuva. Es redzu, kā Lietuva cenšas atrunāt Latviju no baltkrievu elektrības pirkšanas, bet nedomāju, ka latvieši pakļausies,» BNN komentē bijušais Lietuvas Enerģijas cenu un kontroles komisijas (VKEKK) vadītājs Vidmants Jankausks (Vidmantas Jankauskas).

«Tas, ko Lietuva vēlas, nav Latvijas interesēs.»

Latvijas uzņēmums AS Augstsprieguma tīkls (AST) jau skaidri paudis, ka lēmums par Astravjecas AES ir balstīts tīri ekonomiskos apsvērumos, kā, piemēram, elektroenerģijas plūsmas mazināšanās novēršana vai negatīvas tarifu svārstības.

Latvija apgalvo, ka par lēmumu konsultējusies ar Lietuvu, Igauniju un Eiropas Komisiju. Lietuvas elektrības pārvades tīkls TSO Litgrid apstiprina, ka sarunas notikušas, taču vienošanās netika panākta.

Latvijas jauda mazinās

Latvijas apetīte pēc enerģijas tikai palielinās. Jau otro gadu redzams, ka Latvijā saražotās elektroenerģijas apjoms mazinās. 2018.gada saražotās enerģijas apjomi Latvijas hidroelektrostacijās (HES) samazinājās par 44,1, salīdzinot ar gadu iepriekš, liecina Latvijas Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati.

AST dati savukārt liecina, ka šī gada pirmajos mēnešos saražots par 25,2% mazāk elektrības nekā šādā pašā periodā aizvadītajā gadā.

Latvijai pašlaik ir 330 kilovoltu savienojums ar Krieviju, bet ne ar Baltkrieviju.

Tomēr stāsts nav tikai par to, ka Latvija ignorē Lietuvas lūgumu nepirkt Astravjecas elektrību, pārliecināts Jankausks.

Seni aizvainojumi

«Latvija joprojām izjūt rūgtumu par to, ka 2000.gadu nogalē Lietuva lauza solījumu atbalstīt sašķidrinātās dabas gāzes termināla būvniecību Rīgā,» uzsver Jankausks.

Par to nesen atgādinājis arī bijušais Lietuvas vēstnieks Latvijā Antans Vaļonis (Antanas Valionis). Savā grāmatā In the Political Pendulum viņš raksta:

«Man nebija argumentu Lietuvas politikas aizstāvībai. Es nezinu, kāpēc lēma nepildīt latviešiem dotos solījumus.»

Vaļonis raksta, ka brīdī, kad bijušais Latvijas premjerministrs Valdis Dombrovskis 2009.gadā viesojās Lietuvā, tika nolemts, ka elektrības pārvadu no Zviedrijas cels uz Klaipēdu, nevis Rīgu. Tā vietā lietuvieši palīdzēs latviešiem iegūt aptuveni 45 miljonus eiro no Eiropas Savienības, lai stiprinātu rietumu elektrotīklu, un abas valstis, izmantojot Briseles finansējumu, cels reģionālu sašķidrinātās dabas gāzes termināli Rīgas tuvumā.

Kad Lietuva sāka Klaipēdā celt savu sašķidrinātās dabas gāzes termināli, toreizējā Latvijas valdība vainoju Viļņu par Latvijas sašķidrinātās dabas gāzes termināļa projekta sabotēšanu. Vēlāk Latvija bloķēja Lietuvas centienus panākt, ka Klaipēdas termināli atzīst kā reģionālo projektu.

Jankausks norāda, ka nesaskaņas abu valstu starpā sakņojas dziļi.

Kaļiņingradai ir daudz pārdodamas enerģijas

Spectrum Baltics lēmums pirkt elektroenerģiju no Kaļingradas neesot pārsteidzis Jankausku.

«Ar nesen atvērtajām četrām elektrostacijām, Kaļiņingradai ir daudz papildu elektrības, no kuras tai vajag atbrīvoties. Līdz ar to latvieši, visticamāk, darījumus veiks tur,» skaidro Jankausks.

«Tā ir Lietuva, kas ignorē ekonomiku un, tā vietā, lai iegādātos lētāku elektrību no trešajām valstīm, beigās maksā vairāk.»

«Es tikai esmu pārsteigts, ka VERT latviešiem deva atļauju,» tā eksperts.

Lai gan Lietuva iecerējusi samazināt no Kaļiņingradas importētās elektrības apjomu, no turienes iegādātās enerģijas apjomi tikai kāpj. Piemēram, 2019.gada pirmajā pusē uz Lietuvu atvestās krievu saražotās elektrības apjomi kāpuši par 97%.

Eksperts: Apdraudēta Baltijas tīkla sinhronizācija

Tomēr Latvijas lēmums pirkt Astravjecas elektrību Lietuvai ir sevišķi sāpīgs.

Bijušais Lietuvas enerģētikas ministrs Arvīds Sekmoks (Arvydas Sekmokas) pauž bažas, ka latviešu vēlme pēc Astravjecas elektrības var nopietni apdraudēt ilgi gaidīto Baltijas elektrotīkla sinhronizāciju ar Eiropas tīklu.

«Ja baltkrievi piepilda Latviju un Baltiju ar lētu elektrību, radot jaunu piedāvājuma monopolu, es uzskatu, ka Baltijas elektrotīkla sinhronizācija viņiem vairs nešķitīs jēdzīga, vismaz latviešiem ne,» bažījas Sekmoks.

«Lietuviešiem var nākties pārskatīt atteikšanos no Astravjecas elektrības.»

Tikmēr Latvijas Ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro (KPV LV) teicis, ka saprot Lietuva raizes par Astravjecas AES drošību, bet uzsvēra, ka lēmums par elektrības pirkšanu no trešajām valstīm pieņemts, lai novērstu iespējamos enerģijas iztrūkumus.

«Astravjecas AES uzsākot darbu nākamgad un paredzot sinhronizācijas pabeigšanu 2025.gadā, Baltiju tuvākajos gados gaida, kā es to sauktu, melnais caurums,» komentē Sekomoks. «No vienas puses, mēs esam apņēmušies sinhronizēt mūsu tīklus ar Eiropu, bet, no otras puses, iespējami lētākā baltkrievu elektrība kārdinās Baltijas valstis, un es nevaru būt pārliecināts, ka mūsu kaimiņš (Latvija) neiemainīs mūsu solidaritāti pret to.»

«Latvija ir neatkarīga valsts, un Lietuva tai nevar pieprasīt atturēšanos no baltkrievu enerģijas. Tomēr ir skaidrs, ka ar Latvijas un Lietuvas nevienprātību par Astravjecu, kā arī sinhronizāciju, Krievija priecīgi berzē rokas,»

secina Sekmoks.

Kas Briselei sakāms?

Tikmēr Lietuvas enerģētikas eksperts Rits Staselis (Rytas Staselis) uzskata, ka nav skaidrs, kurā pusē nostāsies Brisele.

«Es neizslēdzu iespēju, ka būs spiediens uz anti-Astravjecas likumu, kas ir mūsu valstī,» Lietuvas medijiem paudis Staselis. «Es vilcinātos šodien prognozēt, uz ko vairāk spiestu Eiropas komisija – uz latviešu neuzticību saviem politiskajiem solījumiem vai mūsu Astravjecas likumu.»


Pievienot komentāru

Bildēs: Pasaule vienojas klimata aizsardzībai

Piektdien daudzviet pasaulē ar sevišķi lielu aktivitāti norisinās iknedēļas protesta akcija Piektdiena nākotnei. ko aizsākuši skolēni, lai panāktu, ka valstu valdības un ietekmīgu uzņēmumu vadītāji sāk iestāties pret siltumnīcefekta gāzu izplūdēm.

ERAB domā pārdot Šiauliu bankas akcijas, bet neplāno aiziet no bankas Citadele

Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka gatavojas pārdot Lietuvas Šiauliu bankas akcijas, tomēr pagaidām neplāno aiziet no bankas Citadele.

Uzņēmums: Rīgā vidēja izmēra dzīvokļu īres cenas apsteidz Lietuvu

Rīgas īres tirgu ir salīdzinoši neliels maza izmēra dzīvokļu piedāvājums, savukārt vidēja izmēra dzīvokļu īres cenas apsteidz Viļņu un Tallinu.

Konkurences padome atļāvusi Bauskas alus kapitāldaļu pārdošanu Cido grupai

Konkurences padome ir apstiprinājusi SIA Bauskas alus 100% kapitāldaļu pārdošanu CIDO Grupai bez īpašiem nosacījumiem. Darījumu paredzēts pilnībā noslēgt pāris mēnešu laikā.

Līdz šim deviņiem bērniem no Siguldas atklāta salmoneloze, bet pieciem – zarnu nūjiņu infekcija

Līdz šim salmoneloze laboratoriski apstiprināta deviņiem, bet šiga toksīnu veidojošās zarnu nūjiņas izraisītā infekcija jeb STEC – pieciem bērniem no Siguldas puses, informē Slimību profilakses un kontroles centrā.

Rimšēvičs: Komercbankas Latvijas Bankā glabā piecus miljardus eiro, ko varētu «iepludināt» ekonomikā

Patlaban komercbankas Latvijas Bankā glabā aptuveni piecus miljardus eiro, ko varētu «iepludināt» valsts ekonomikā, informē centrālās bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs.

Latvijas Banka IKP pieauguma prognozi šim gadam samazina līdz 2,5%

Latvijas Banka samazinājusi IKP pieauguma prognozi šim gadam no iepriekš lēstajiem 2,9%, pēc izlīdzinātajiem datiem, līdz 2,5%, bet nākamajam gadam–- no 3,1% līdz 2,6%.

ES pārliecināta par jaunu Krievijas-Ukrainas gāzes līgumu, Ukraina kritiska

Sarunās Briselē par ilgtermiņa līgumu starp Krieviju un Ukrainu par Krievijas gāzes tranzītu uz Eiropas Savienības valstīm sperti soļi, lai panāktu jauna līguma noslēgšanu. Ukraina tikmēr atkārtojusi iespēju pārtraukt gāzes tranzītu cauri savai teritorijai.

Baltic Restaurants Latvia nav ievērojis personīgās higiēnas prasības Siguldas pirmskolas izglītības iestādēs

Ēdinātājs Baltic Restaurants Latvia nav ievērojis personīgās higiēnas prasības un pieļāvis pārkāpumus tīrīšanas un dezinfekcijas pasākumu veikšanā Siguldas pirmskolas izglītības iestādēs Ieviņa un Saulīte.

Latvijā ražotāju cenu līmenis rūpniecībā augustā samazinājās par 0,1%

Salīdzinot ar 2019.gada jūliju, augustā ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā samazinājās par 0,1%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Prokuratūra izsludinājusi pieteikšanos prokurora amatam Latvijas skaļāko korupcijas lietu nodaļā

Prokuratūra izsludinājusi pieteikšanos uz Ģenerālprokuratūras Krimināltiesiskā departamenta Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļas prokurora amata vakanci.

Igaunija nokļūst Starptautiskās Atomenerģijas aģentūras Direktoru valdē

Igaunija pirmoreiz ievēlēta Starptautiskās Atomenerģijas aģentūras vadībā, kur tās mērķi ir iestāties pret kodolieroču izplatību un par radioaktīvo atkritumu iespējami drošu noglabāšanu.

EP rosina noteikt atceres dienu cīnītājiem pret totalitārismu

Eiropas Parlamenta deputāti rosina noteikt 25.maiju, kas ir Aušvicas varoņa Vitolda Pilecka nāvessoda gadadiena, par Starptautisko dienu varonīgo cīnītāju pret totalitārismu atcerei.

Rīgas Centrāltirgus kļuvis pieejamāks iedzīvotājiem ar kustību traucējumiem

Ņemot vērā iedzīvotāju iebildumus, Rīgas Centrāltirgus Gastronomijas paviljons tagad padarīts pieejamāks cilvēkiem ar kustību traucējumiem un ērtāks pārdevējiem.

Ministrs: Igaunija pat neapspriedīs centralizētu ES migrantu uzņemšanu

Eiropas Savienības dalībvalstis aicina pārskatīt bloka migrācijas politiku, lai panāktu visu dalībvalstu līdzdalību migrantu uzņemšanā. Starpvalstu diskusiju atteicies apmeklēt Igaunijas iekšlietu ministrs, norādot, ka Igaunija nevēlas pat apspriest priekšlikumu.

Aptur Saeimas ēkas atsevišķu telpu ekspluatāciju

Lai veiktu padziļinātu būvkonstrukciju izpēti, Saeimas Prezidijs pieņēma lēmumu ierobežot atsevišķu telpu ekspluatāciju Saeimas ēkā Jēkaba ielā 11.

Ievestā benzīna apmērs septiņos mēnešos sarucis par 6,7%

Latvijā ievestā motorbenzīna daudzums šogad septiņos mēnešos samazinājies par 6,7% salīdzinājumā ar 2018.gada attiecīgo periodu, bet dīzeļdegviela ievesta par 0,1% vairāk.

Ryanair Olīrijam piesolīta 99 miljonu eiro piemaksa

Eiropā lielākās lidsabiedrības Ryanair akcionāri ar 50,5% balsīm apstiprinājuši jaunu piemaksu kārtību uzņēmuma izpilddirektoram Maiklam Olīrijam. Ļoti veiksmīgas darbības gadījumā tā paredz piecos gados viņam izmaksāt 99 miljonus eiro.

Kad studenti «pazūd» darba tirgū un neatgriežas. Saruna ar RISEBA rektori

Vēlme ātrāk kļūt patstāvīgiem un pelnīt pašiem savu naudu nereti izkonkurē vēlmi studēt, sarunā ar BNN pauž RISEBA rektore Irina Senņikova, runājot par nepabeigtu mācību problēmu Latvijā.

Austrija bloķē ES-Dienvidamerikas tirdzniecības līgumu lietusmežu, darba tiesību dēļ

Brīvās tirdzniecības līgums starp ES un Dienvidamerikas lielāko tirdzniecības bloku Mercosur gatavots 20 gadus, taču Austrijas valdošās koalīcijas partijas ir to noraidījušas ar mērķi saglabāt Amazones mežus un darba tiesību ievērošanu.

Plāno liegt pašvaldībām reģistrēt savus plašsaziņas līdzekļus

Likumprojekts paredz, ka pašvaldībām līdz 2019.gada 31.decembrim būs jāiesniedz Uzņēmumu reģistram pieteikumu par to īpašumā esošo masu informācijas līdzekļu izslēgšanu no reģistra.

PVD: Pārbaudēs Siguldas bērnudārzos zarnu nūjiņas vairāk nav konstatētas

Izmeklējot zarnu infekcijas izplatības cēloni Siguldā, ir izdarīts maksimālais, lai jauni saslimšanas gadījumi nenotiktu, piektdien, 20.septembrī, intervijā Latvijas Radio sacījis PVD ģenerāldirektors Māris Balodis.

Vēl saglabāsies lietains un vējains laiks

Brīvdienās laika apstākļus turpinās noteikt ciklonu darbība, tādēļ debesis skaidrosies tikai brīžiem, prognozē Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs.

Maršruts nedēļas nogalei: Ābolu svētki, Miķeļu gaviles un Baltu vienības uguns

Rudens vēsais laiks nav nobiedējis pasākumu rīkotājus, un Latvijas iedzīvotāji un viesi aicināti gan uz ābolu talku, gan uz inovatīvu kopā būšanu diennakts garumā, gan uz gardēžu tikšanos par godu Miķeļiem un rudens ražai.

«Ieklausieties zinātniekos,» klimata aktīviste Thunberga aicina ASV Kongresu

Amerikas Savienoto Valstu Kongresā dots vārds pusaudžu klimata aizsardzības aktīvistei Grētai Thunbergai. Ņemot vērā ASV valdības nevēlēšanos uzņemties saistības, kas paredzētas Parīzes klimata nolīgumā, zviedriete norādījusi, ka zinātniski fakti nav viedoklis, kam var piekrist vai nepiekrist.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site! -->