bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Svētdiena 08.12.2019 | Vārda dienas: Gunārs, Gunis, Vladimirs

Eksperts: Latvijā parādās saprātīgas valsts pazīmes

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+1 vērtējums, 1 balsojumi)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Ģirts Rungainis

AS Pasažieru vilciens 34 elektrovilcienu un septiņu dīzeļvilcienu iegādes konkurss Rietumeiropas valstīm ļaus novērtēt, ka Latvijā vairs nav pēcpadomju banānu republika, bet gan sāk parādīties saprātīgas valsts pazīmes, uzskata IBS Prudentia partneris Ģirts Rungainis.

Viņaprāt, tas, ka iespējamā AS Rīgas Vagonbūves rūpnīcas (RVR) lobēšana konkursa noslēgumu pamatīgi iekavējusi, liecina, ka Latvija no muļķīgas valsts, kas iet lēta liberālisma pavadā, kļūst par valsti, kas mēģina spriest racionāli un rīkoties tāpat, kā rīkojās citas pārtikušās valstis, lai kļūtu pārtikušas, proti, radīt jaunas augsti apmaksātas darbavietas pie sevis, atrodot radošus risinājums, kā aizsargāt tirgu un savu uzņēmēju intereses.

Rungainis uzsvēra, ka visas tās valstis, ko šodien saucam par pārtikušām, ir kļuvušas bagātas, tikai aizsargājot savu iekšējo tirgus un attīstot savas industrijas, lai tās kļūtu konkurētspējīgas. Tāpēc, viņaprāt, ir jāmēģina atrast iespējas, lai PV vagonu iepirkumā tomēr uzvarētu pretendents, kuru veido RVR un kompānijas \Bombardier salikums.

Ņemot vērā, ka mums ir savas vagonbūves un vilcienu būves tradīcijas, pieredze un kapacitāte, normāla ir vēlme, lai no šī lielā pasākuma kārtējo reizi netiktu palielināts tekošā konta deficīts, bet gan, izmantojot šīs investīcijas, tiek gūts papildu pienesums, attīstot ražošanu, darbavietas un iespējas, teica Rungainis, kura skatījumā RVR uzvara šajā konkursā dotu arī labu atspēriena punktu, lai kompānija varētu veiksmīgāk startēt eksporta tirgos.

Vienlaikus viņš atgādināja, ka konkursa pagarināšana ir saistīta arī ar to, ka šis pasākums daļēji tiek finansēts no Eiropas Savienības (ES) fondiem un šādos procesos iepirkumu procedūras ir sarežģītākas un darbietilpīgākas.

Konkursā ir uzdevums mēģināt panākt vēlamo rezultātu – no vienas puses, pietiekami veiksmīgi un izdevīgi izvietot pasūtījumu un, vēlams, lai pasūtījums būtu saistīts ar Latvijas kompāniju, sacīja eksperts.

Viņa skatījumā, ja Latvijā ir uzņēmums, kurš kopā ar starptautisku partneri ir gatavs izpildīt vairāk nekā 100 miljonu latu vērtu projektu, ir vēlams, nevis aizmaksāt naudu kādas citas valsts ekonomikai, bet gan palīdzēt vietējam uzņēmumam attīstīties. Turklāt Rungainis ir pārliecināts, ka, ņemot vērā pieaugošās degvielas cenas, vilcienu transporta nozarei ir lielas perspektīvas nākotnē.

Ir svarīgi atjaunot un attīstīt vagonbūves nozari Latvijā, jo tā spētu dot augstākas pievienotās vērtības darbavietas. Ja mums ir tādi uzņēmumi, kas cenšas to darīt, iespēju robežās tie ir jāatbalsta. Viņi nav jāizlaiž, bet jādod atspēriens, lai kļūtu lielāki, labāki un konkurētspējīgāki, jo brīvais tirgus mūsu problēmas neatrisinās, uzskata eksperts, tostarp akcentējot, ka arī vietējam izpildītājam valsts izsludinātajā konkursā ir jāspēj piedāvāt kvalitatīvas produkts.

PV atkal pagarinājis 34 jaunu elektrovilcienu un septiņu dīzeļvilcienu iegādes konkursa atlases termiņu – šoreiz vismaz līdz 3.maijam.

 


Pievienot komentāru

  1. ulbroka teica:

    Tagad Rungainis piesardzīgāks savos izteikumos :) ? Nesaprotu, ko uz viņu tā uzmetās . Par pensionāriem pilnīga taisnība.

Latvijā pērn aviopasažieru skaita kāpums bijis straujāks nekā ES vidēji

Skaitliski lielākais pasažieru skaits pērn apkalpots Lielbritānijas lidostās – 272 miljoni jeb par 2,9% vairāk nekā 2017.gadā. Otrs lielākais pasažieru skaits reģistrēts Vācijā – 222 miljoni jeb par 4,7% vairāk nekā gadu iepriekš.

Baltijas un Polijas transporta ministri vienojušies turpināt virzīt Rail Baltica kā galveno transporta politikas prioritāti

Baltijas un Polijas transporta ministri tikšanās laikā vienojušies turpināt virzīt Rail Baltica projektu kā galveno transporta politikas prioritāti šajā reģionā.

Valdības partijas varētu apspriest kopīgu startu Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās

Valdību veidojošās partijas, kuras Rīgas domē savukārt atrodas opozīcijā, varētu apspriest kopīgu sarakstu veidošanu startam potenciāli gaidāmajās Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās.

Ameriks vēl nav lēmis par dalību iespējamās Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās; viens no GKR līderiem varētu būt Burovs

Viņš norādīja, ka Gods kalpot Rīgai plāno startēt ārkārtas vēlēšanās, ja tādas būs, un viens no partijas līderiem, visticamāk, varētu būt pašreizējais Rīgas domes priekšsēdētājs Oļegs Burovs.

VNĪ padomes priekšsēdētājs Bičevskis atkāpies no amata

VAS Valsts nekustamie īpašumi padomes priekšsēdētājs Mārtiņš Bičevskis nolēmis atkāpties no amata.

Daugavpilī mirusī sieviete ar trakumsērgu nav inficējusies Latvijā

«Šī ir būtiska virzība epidemioloģiskās izmeklēšanas gaitā, jo ir apstiprinājusies versija, ka sieviete ar trakumsērgu nav inficējusies Latvijā.»

Brexit – viena no iespaidīgākām kļūdām ES vēsturē, atklāti izsakās Tusks

Donalds Tusks, bijušais Eiropadomes priekšsēdētājs, norādījis, ka Lielbritānijas lēmums aiziet no Eiropas Savienības bijusi bloka vēsturē «viena no visiespaidīgākām kļūdām», kas sekojusi «vēl nepieredzētai gatavībai melot».

No nākamā gada reģionālo maršrutu autobusos un vilcienos mainīsies tarifi

No 2020.gada 15.janvāra reģionālo maršrutu autobusos biļetes cena pieaugs par desmit centiem, bet vilcienos – par desmit vai 20 centiem.

Pūce iesniedz Saeimai likumprojektu par Rīgas domes atlaišanu

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija nolēmusi rosināt Rīgas domes atlaišanu.

Igaunija aicina izbeigt okupāciju un cilvēktiesību pārkāpumus Gruzijā, Ukrainā

Igaunijas ārlietu ministrs Urmass Reinsalu Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas sanāksmē norādījis, ka starptautisko tiesību pārkāpumi un krīžu turpināšanās Gruzijā un Ukrainā apdraud drošību reģionā un grauj valstu savstarpējo uzticēšanos.

Banku izsniegto kredītu apmērs deviņos mēnešos pieaudzis par 2,6%

Latvijas banku izsniegto kredītu apmērs šogad deviņos mēnešos pieaudzis par 2,6% jeb 350,386 miljoniem eiro un šogad septembra beigās bija 13,917 miljardi eiro, tostarp kredītportfelis palielinājies deviņām bankām.

Alūksnes novadā ugunsgrēkos gājuši bojā divi cilvēki

Alūksnes novadā degušas divas dzīvojamās mājas, kā dēļ gājuši bojā divi cilvēki, informē Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests.

Starp lielākajām Latvijas pilsētām varētu veidot ātrgaitas autoceļus

Latvijas valsts ceļu tīkla attīstības stratēģija paredz veidot ātrgaitas valsts ceļu «mugurkaulu» starp lielākajām Latvijas pilsētām, tie būs ceļi ar atdalītām brauktuvēm un divām joslām katrā braukšanas virzienā.

Francijā 800 tūkstoši iedzīvotāju protestē pret pensiju reformu

Francijas pilsētās virs 800 000 iedzīvotāju devušies gājienos, kamēr dzelzceļnieki, skolotāji un mediķi kopīgi sarīkojuši vērienīga apjoma streiku. Protesta akciju mērķis iestāties pret pensiju reformas pārbūvi.

Bankā: Latvijas iedzīvotāji ir sākuši krāt vairāk

Teju piektdaļai ir izdevies izveidot uzkrājumu trīs un vairāk algu apmērā, savukārt katram desmitajam tas ir vienas līdz trīs algu robežās. Savukārt nekādu iekrājumu nav salīdzinoši nelielai sabiedrības daļai – 7%.

VSAA aicina vecuma pensijas saņēmējus izmantot pensiju 2.līmeņa kapitālu

VSAA oktobra dati liecina, ka 15 700 personas, kam jau ir piešķirta vecuma pensija, nav izmantojušas savu pensiju 2.līmenī uzkrāto kapitālu.

Iekšlietu ministrs cīņā ar kontrabandu vēlas pielietot modernās tehnoloģijas

Efektīvākai cīņai ar kontrabandas ievešanu Latvijā iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens vēlas pielietot modernās tehnoloģijas, kas strādātu paralēli muitas darbiniekiem.

Merkele pirmoreiz apmeklē Aušvicas Holokausta nometni

Vācijas kanclere Angela Merkele piektdien pirmoreiz savā 14 gadus ilgajā valdīšanas laikā apmeklēs Aušvicas koncentrācijas nometni Polijā.

Neziņa par ASV-Ķīnas tirdzniecības sarunām turpinās. Akciju cenām dažādas tendences

Pasaules biržās akciju cenas mainījušās dažādos virzienos, ko noteica investoru neziņa par par ASV-Ķīnas tirdzniecības sarunām un impīčmenta likumprojekta sagatavošana pret ASV prezidentu Donaldu Trampu.

Saeima atbalsta ideju atlikt Administratīvās atbildības likuma stāšanos spēkā

Saeima pirmajā lasījumā kā steidzamu atbalstījusi grozījumu, ar kuru plānots par Administratīvās atbildības likuma spēkā stāšanās datumu noteikt 2020.gada 1.jūliju, nevis 1.janvāri, kā bija nolemts iepriekš.

Ušakovs esot paudis gatavību startēt Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās

Eiropas Parlamenta deputāts, bijušais ilggadējais Rīgas mērs Nils Ušakovs ir gatavs startēt galvaspilsētas domes ārkārtas vēlēšanās, ja tādas notiks, apliecinājis Ušakova pārstāvētās partijas Saskaņa valdes priekšsēdētājs Jānis Urbanovičs.

Daudzviet gaidāmi nokrišņi un brāzmains vējš

Nedēļas nogalē un nākamās darba nedēļas sākumā laika apstākļus Latvijā no rietumiem noteiks cikloni, līdz ar to debesis pārsvarā būs mākoņainas.

Saeima konceptuāli atbalsta Ekonomisko lietu tiesas izveidi

Saeima pirmajā lasījumā atbalstījusi grozījumus likumā Par tiesu varu, kas paredz izveidot Ekonomisko lietu tiesu kā specializētu pirmās instances rajona tiesu.

Igaunijas premjers: Maz ticams, ka Rail Baltica pabeigs iecerētajā laikā

Maz ticams, ka Eiropas standarta sliežu platuma dzelzceļa līnijas Rail Baltica projekts tiks pabeigts paredzētajā termiņā – līdz 2026.gadam, atzinis Igaunijas premjerministrs Jiri Ratass.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!