Eksperts: Latvijas ekonomikas attīstību pārsvarā nodrošina pašu uzņēmēju līdzekļi

«Latvijas ekonomikas attīstību joprojām pārsvarā nodrošina uzņēmēju pašu līdzekļi, kamēr banku devums kredītu veidā gan uzņēmumu, gan mājsaimniecību finansēšanā aug vien minimāli,» portālā makroekonomika.lv atzīmē Latvijas Bankas ekonomists Vilnis Purviņš.

Vienlaikus eksperts atzīmē, ka turpinās iekšzemes noguldījumu ikmēneša pieaugums.

Purviņš skaidro, ka kredītportfelis pieauga gan nefinanšu uzņēmumu (par 0,3%), gan mājsaimniecību (par 0,1%) sektorā (mājokļa kredītu kāpums bija 0.1%, patēriņa kredītu – 0.6%). Tomēr kāpums bija niecīgs – kopumā vien par 0,1%, un iekšzemes kredītu gada pārmaiņu temps būtiski nemainījās, veidojot -4%, t.sk. kredītiem nefinanšu uzņēmumiem -4.7% un kredītiem mājsaimniecībām -4.8%. Ja neskaita banku sektora strukturālo pārmaiņu ietekmi, kredītu gada pārmaiņu temps visos sektoros saglabājās pozitīvs – kopumā 1,4%, t.sk. nefinanšu uzņēmumiem 1,2% un mājsaimniecībām 0,8%, norāda eksperts.

Martā nedaudz uzlabojās no jauna izsniegto kredītu rādītāji – gan uzņēmumiem, gan mājsaimniecībām no jauna izsniegto kredītu apjoms martā sasniedza lielāko vienā mēnesī izsniegto kredītu apmēru šogad. Līdz ar to šā gada 1.ceturkšņa jauno kredītu kopapjoma rādītājs vairs neatpaliek no pērnā gada atbilstošā perioda līmeņa, komentē Latvijas Bankas eksperts.

Purviņš norāda, ka martā palielinājās gan banku piesaistītie iekšzemes nefinanšu uzņēmumu, gan mājsaimniecību noguldījumi (gada kāpuma temps attiecīgi 4,8% un 9,5%), noguldījumu gada pieaugumam kopumā sasniedzot 7,8%.

Latvijas devums eiro zonas kopējā naudas rādītājā pieaudzis par 0,9% uz eiro zonas rezidentu Latvijas monetārajās finanšu iestādēs veikto noguldījumu uz nakti rēķina, lai gan noguldījumi ar noteikto termiņu līdz diviem gadiem un noguldījumi ar brīdinājuma termiņu par izņemšanu saruka.

«Martā notikusī banku veiktās kreditēšanas aptauja liecina, ka nedaudz stingrāki kļuvuši kreditēšanas standarti un nosacījumi, turklāt tie tiks vēl pastiprināti, savukārt uzņēmumu pieprasījums pēc kredītiem nav audzis, kas varētu būt saistīts ar potenciālajiem ārējās vides riskiem. Vienlaikus gan audzis kredītu pieprasījums no mājsaimniecībām, tomēr arī šajā sektorā bankas ir piesardzīgas attiecībā uz turpmāko izaugsmi. Neraugoties uz to, lēns kredītportfeļa pieaugums, visticamāk, turpināsies,» paredz Purviņš.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas