Mājokļa iegādes darījumos aizvien notiek krāpšanās ar pilnvarām un zemesgrāmatu

Populārākās mūsdienu krāpšanas shēmas ir – krāpšanās ar pilnvarām un zemesgrāmatu, krāpšanās ar mantojuma dokumentiem, atklāj kompānijas Interbaltija eksperts Deivids Cjukša.

Pērn korupcijas uztveres indeksā Latvija ierindojās 44.vietā, taču vēl dažus gadus atpakaļ – ieņēma 43.vietu. Speciālisti atzīst, ka arī valstīs ar zemu korupcijas līmeni notiek krāpnieciskie darījumi, piemēram – nekustamo īpašumu nozarē.

Krāpšanās ar pilnvarām un zemesgrāmatu

«Visbiežāk krāpnieki rīkojas ar viltotām pilnvarām un zemesgrāmatām», stāsta Cjukša, «Sākumā ievieto īpašuma pārdošanas sludinājumu ar visai pievilcīgu cenu. Potenciālajam pircējam piedāvā slēgt līgumu un veikt pirmo iemaksu skaidrā naudā. Taču pavisam drīz atklājās, ka pilnvara nav derīga, vai zemesgrāmata tika viltota. Šādā gadījumā, pircējs zaudē veikto iemaksu.»

Krāpšanās ar mantojuma dokumentiem

Vēl viens izplatīts krāpšanas veids saistīts ar viltotiem mantojuma dokumentiem. Ja īpašums pieder mirušam cilvēkam, pircējam uzrāda viltotos mantojuma dokumentus. Krāpnieki «pazūd» ar pirmo iemaksu, kas veikta skaidrā naudā, par krāpšanas shēmām stāsta Cjukša.

«Sarežģītākā tipa mahinācijas»

«Ar zemes īpašumiem, var notikt arī sarežģītāka tipa mahinācijas», atklāj Cjukša, «Ar viltotiem dokumentiem un notāra iesaisti var tikt nokārtotas mantojuma tiesības. Tad īpašums tiek dāvināts vai pārdots citam krāpniekam. Un noslēgumā, īpašums tiek pārdots īstam pircējam. Kad iesāksies tiesas process, vainīgs nebūs ne pircējs, ne sākotnējais īpašnieks. Taču viens no viņiem noteikti būs zaudētājs.»

Pārdevējs uzdodas par īpašnieku

Nepārbaudot personas dokumentus, tiek noslēgts pirkuma vai rokasnaudas līgums ar daļēju apmaksu. Vēlāk izrādās, ka persona, ar kuru noslēgts līgums, ir pilnīgi cita, norāda Advanced Learning & Communications agentūras pārstāvis.

Krāpšanās ar īpašuma domājamām daļām

«Pārdevējs var piedāvāt norādīt mazāku darījuma summu, bet kaimiņš vai draugs – izmantot īpašuma pirmpirkuma tiesības. Dažkārt krāpnieku fantāzijai nepastāv robežu,» atzīst Cjukša.

Slēdzot jebkāda veida darījumus, speciālists aicina darījumu norisē iesaistīt sertificētus māklerus un vērtētājus, kā arī izmantot elektroniskus pārskaitījumus.

«Tad var tiesāties ar krāpnieku. Diemžēl iepriekš saņemto skaidru naudu būs grūti pierādīt,» atzīst Cjukša.

Ref: 225.000.103.256

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas