Eksperts: Mēs vieglprātīgi bruģējam ceļu uz jaunu krīzi

Fiskālās disciplīnas padomes priekšsēdētājs Jānis Platais

Politikas lokos izskanējis priekšlikums 2017.gadam neveidot fiskālā nodrošinājuma rezervi, lai palielinātu budžeta kārtējos izdevumus. «Fiskālā nodrošinājuma rezerves galvenais uzdevums ir radīt iespēju valdībai pieņemt lēmumus un veikt tādas darbības ar iespaidu uz valdības bilanci un valsts parādu, kas palīdz izvairīties no ekonomikas zaudējumiem un nodrošināt tās attīstību,» šo ierosinājumu komentē Fiskālās disciplīnas padomes priekšsēdētājs Jānis Platais.

«Piemēram, tādu nacionālo saimniecisko vērtību saglabāšana, kā airBaltic – vienīgā nacionālā lidsabiedrība Baltijas valstīs – saglabāja savu darba spēju krīzē un pēc krīzes, pateicoties valsts atbalstam,» norāda Platais. Viņš piebilst, ka Latvijā vēl aizvien nav sasniegts iekšzemes kopprodukta pirms krīzes līmenis, tas ir, 2007.gadā tie bija 22,6 miljardi eiro, bet 2016.gadā (atbilstoši Finanšu ministrijas prognozei) – 22,1 miljards eiro.

«Uz deficīta pamata mēs sāksim finansēt kārtējos izdevumus, tos pārliekot uz nākamajām paaudzēm. Pirms neilga laika Fiskālā padome norādīja uz atkāpi no Fiskālās disciplīnas likuma, lai palielinātu veselības aprūpes finansējumu 2017.gada budžetā. Jaunie priekšlikumi ar atkāpi no likuma – neievērot fiskālās nodrošinājuma rezervi paātrina tempu ar kādu mēs tuvojamies jaunai krīzei. Valdība 2016.gada fiskālā nodrošinājuma rezervi ziedoja uz aizsardzības izdevumu altāra. 2017.gadā pretendentu uz deficīta kāpināšanu – samazinot attīstībai nepieciešamās rezerves – būs vēl vairāk. Vai atcerēsimies tos, kuri pašlaik aicina spiest gāzi grīdā tad, kad vajadzēs izvēlēties, kurus nodokļus celt un kurus izdevumus samazināt, lai kompensētu fiskālās disciplīnas trūkumu izaugsmes gados?», retoriski jautā Fiskālās disciplīnas padomes priekšsēdētājs.

Viņaprāt, šādi – bez nopietna ekonomisko un ģeopolitisko risku izvērtējama – tiek vieglprātīgi bruģēts ceļš uz jaunu krīzi.

Ref: 102.000.102.12809

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas