bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Otrdiena 18.02.2020 | Vārda dienas: Kintija, Kora
LatviaLatvija

Eksperts: Nākamās lielās politiskās pārmaiņas Krievijā varētu būt pragmatisko kleptokrātu uzplaukums

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUNākamās lielās politiskās pārmaiņas Krievijā varētu būt pragmatisko kleptokrātu uzplaukums, intervijā prognozē Prāgas Starptautisko attiecību institūta vecākais nerezidējošais pētnieks un Eiropas Universitātes Institūta pētnieks Marks Galeoti (Mark Galeotti ).

Viņaprāt, amatu atstājot Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam, pragmatiskie kleptokrāti vēlēsies radīt sev izdevīgus apstākļus, lai darītu teju jebko attiecību uzlabošanai ar Rietumiem. «Kad Putins aizies, viņi vēlēsies veidot daudz pragmatiskāku politiku. Šie kleptokrāti būs priecīgi, ja varēs slēgt darījumus ar Eiropu un jebkādā veidā uzlabot attiecības, piemēram, pametot Donbasu, vienlaikus Krimu paturot sev. Tajā pašā laikā šie cilvēki turpinās zagt Krievijā,» norāda pētnieks.

Tomēr, Putinam atstājot amatu, viņš joprojām ietekmētu lietas, bet ne tās kontrolētu, pieļāva Galeoti, piebilstot, ka ir ļoti maza iespēja, ka pašreizējais Krievijas prezidents pavisam attālinātos no amata. «No otras puses viņš meklē sev pēcteci. Ja viņš tādu atradīs, tad Putins varētu radīt kādu jaunu konstitucionālu sistēmu, kas dotu viņam kādu lomu kā «nācijas tēvam» vai vietu valsts padomē. Tādējādi viņš nebūtu saistīts ar ikdienas valstiski būtisko lēmumu pieņemšanu, bet, ja gribētu, tad spētu iejaukties,» teic eksperts.

Viņš skaidro, ka dramatiskas pārmaiņas Krievijas politikā nebūs, bet tajā pašā laikā Putins kļūst vecāks un viņa «satvēriens zūd». Taujāts, cik ilgi Putins spēs savā dienaskārtībā uzturēt stāstu par Rietumiem kā Krievijas draudu un Krieviju kā pasaules diženāko lielvaru, eksperts minēja, ka Putins savas «jaunrades spējas» ir izsmēlis. Vienlaikus viņš pieļāva, ka Putins pats neko nemainīs savā politikā, iespējams, veicot tikai kādas minimālas taktiskas izmaiņas.

«Pašreizējā situācija, kurā Rietumi un Krievija ir politiskā kara stāvoklī un Krievijas puse Rietumus uzskata par «slikto puisi», turpināsies tik ilgi, kamēr vien Putins būs pie varas. Situāciju varētu mainīt viņa vietā nākošie pēcteči,» pārliecību pauž Galeoti.

Pēc eksperta domām, Krievijā esošai propagandai nevajadzētu piešķirt lielu lomu, jo cilvēki zināmos apmēros to patērē, tomēr tā nav tik ļoti efektīva, un nevajadzētu domāt, ka cilvēkiem ir pilnībā izskalotas smadzenes. Jo vairāk Krievijas iedzīvotāji paši savām acīm redzēs īstos Rietumus, jo vairāk tas graus televīzijas kanālos redzamo propagandu, norādīja eksperts, piebilstot, ka politisko pārmaiņu pamatā būs pragmatiski faktori.

«Ietekmīgie Krievijas iedzīvotāji padara sevi bagātākus ar noziedzīgi iegūtiem līdzekļiem. Tomēr viņi vēlas leģitimizēt savu bagātību un nodot to saviem bērniem. Cilvēki, kas 90.gados ieguvuši daudz naudas, centīsies to nodot nākamajai paaudzei. Šī iemesla dēļ šādi cilvēki labprāt vēlēsies redzēt labi strādājošu likuma varu. Kad apzodz bankas, tu nevēlies, lai policija tevi noķer, bet, ja tev pieder banka, tu vēlies, lai policija apsargā tavu banku,» norāda pētnieks.

Viņš arī uzsver, ka «parastie» Krievijas iedzīvotāji vēlas tieši to pašu, ko vēlas iedzīvotāji Rietumos, proti, likuma varu, stabilitāti un iespēju kontrolēt politiskos procesus, tādēļ varētu teikt, ka Krievijas iedzīvotāji pamazām atgriežas Eiropā. Pēc Galeoti domām, Krievijas elite praktisku apsvērumu dēļ vēlēsies virzīties prom no Putina īstenotās konfrontācijas politikas.

«Pirmā post-Putina paaudze vēlēsies radīt sistēmu, kas aizsargās tos cilvēkus, kas vēlēsies nodarboties ar biznesu un pelnīt naudu. Nākamās paaudzes vēlēsies realizēt demokrātisku politikas īstenošanas pieeju. Tomēr pārmaiņām būs nepieciešamas paaudzes. Putins vēsturē paliks kā pārejas figūra, viņš ir viens no šīs pēdējās paaudzes pārstāvjiem, kura domāšanas veids un attieksme veidojās Padomju Savienībā. Nākamā politiskā paaudze būs postpadomju paaudze,» uzsver Galeoti.

Tomēr viņš minēja, ka līdz ar pārmaiņām var rasties arī draudi. Piemēram, Krievijas režīms ir stingrs, taču tā iekšienē pastāv liels protestu veidošanās potenciāls. «Ja notiek kāda katastrofa, notiek pēkšņa ekonomikas krīze vai Putins mirst, tad draudīgāka par esošo situāciju būtu haotiska un turbulenta Krievija,» pārliecību pauž pētnieks.

Kā draudus viņš minēja arī to, ka Mums ir sajūta, ka lielu daļu no Krievijas aktivitātēm īsteno indivīdi dažādās aģentūrās, diplomāti un spiegošanas iestādes, kuras īsteno tādas darbības, kas, pēc viņu domām, Putinam būtu svarīgas un nepieciešamas.

«Viens drauds ir tas, ka kāds no šiem spēlētājiem izdarītu kaut ko stulbu, domājot, ka Putins to varētu vēlēties. Tādā gadījumā varam saskarties ar kādām negaidītām provokācijām. Tāpat Putinu no visām pusēm ieskauj cilvēki, kas saka viņam to, ko Putins vēlētos dzirdēt, nevis to, ko viņam ir nepieciešams dzirdēt. Viņš ir arvien vairāk atrauts ne tikai no Krievijas ikdienas realitātes, bet arī no pasaules realitātes,» teic eksperts.

Viņš brīdina, ka kāds no šiem Putinam apkārt esošajiem cilvēkiem var izdarīt ko muļķīgu, jo viņam tiek pasniegta nepatiesa informācija, kam piemērs bijis Austrumukraina. «Domāju, ka Putinam kāds bija iegalvojis, ka Krievija tiks cauri sveikā un Ukraina kapitulēs. Uz tā pamata viņš piekrita konkrētām aktivitātēm, bet realitātē viss notika citādāk,» sacīja pētnieks.


Pievienot komentāru

Kijevā atklāj piemiņas vietu Irānā notriektās lidmašīnas upuriem

Kijevas Borispiļas starptautiskajā lidostā atklāts memoriāls, lai pieminētu janvārī notikušo Ukrainas pasažieru lidmašīnas notriekšanu Irānā, vēsta ASV medijs Radio Brīvā Eiropa.

Valdība pārņem Nacionālās operas ēku

Valdība lēma Latvijas Nacionālās operas un baleta ēku bez atlīdzības pārņemt valsts īpašumā un nodot Kultūras ministrijas valdījumā.

Bildēs: Vētra Lielbritānijā atnes pēdējo gadu smagākos ziemas plūdus

Vētra Deniss Lielbritānijā atnesusi smagākos plūdus pēdējo gadu laikā. Vētras nestās lietavas skārušas plašus valsts reģionus, tā vēsta britu ziņu portāls The Guardian.

Par netiklām darbībām ar mazgadīgo Rīgā aizturēts vīrietis; policija lūdz atsaukties cietušos

Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Rīgas Latgales iecirkņa kriminālpolicija 15.februārī Rīgā aizturēja 1976.gadā dzimušu vīrieti par netiklu darbību veikšanu ar mazgadīgu bērnu.

Attīstībai/Par! un Progresīvie Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās startēs kopā

Partiju apvienība Attīstībai/Par! un Progresīvie nolēmuši veidot kopīgu sarakstu pirms gaidāmajām Rīgas domes ārkārtas vēlēšanām.

Maxima traģēdijā bojāgājuša glābēja vecāki sašutuši par tiesas spriedumu

«Šī nav tiesiska valsts. Viens cilvēks ir kļūdījies un neapšaubāmi viņš ir vainīgs, taču visi pārējie šī veikala projektā atzīti par nevainīgiem. Tas ir absurds un man ir kauns, ka dzīvoju šādā valstī. Es zaudēju savu dēlu un par ko?»

Ķīnas ietekme Igaunijā; Tallina noraida Pekinas kritiku par izlūkdienesta ziņojumu

Igaunijas ārlietu dienests ir noraidījis Ķīnas Vēstniecības pausto lūgumu, lai Igaunijas Ārējās izlūkošanas dienests izlabo tā secinājumus par Ķīnas ietekmi valstī, kas pausti dienesta sagatavotajā drošības situācijas izvērtējumā, ziņo ERR.

FDP: Ekonomisko izaugsmi var nomākt vairāki globālie un vietējie riski

Padome vērš uzmanību uz vairākiem globāliem un vietējiem riskiem, kas var nomākt ekonomisko izaugsmi turpmākajos gados, īpaši 2021. un 2022.gadā.

Šogad Valsts policija Rīgā atsavinājusi vairāk nekā sešus miljonus nelegālo cigarešu

Šā gada janvārī un februārī Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Kriminālpolicija Rīgā kopumā atsavinājusi 6 640 000 nelegālo cigarešu.

Pasaules bagātākais cilvēks sola 10 miljardus ASV dolāru klimata saudzēšanai

ASV interneta lieluzņēmuma Amazon dibinātājs Džefs Bezoss apsolījis cīņai pret klimata pārmaiņām piešķirt finansējumu desmit miljardu ASV dolāru apmērā, raksta britu raidorganizācija BBC.

Repše kļuvis par Baltic International Bank padomes vadītāja Belokoņa padomnieku

Ekspremjers un Latvijas Bankas kādreizējais vadītājs Einars Repše kļuvis par Baltic International Bank padomes priekšsēdētāja Valērija Belokoņa padomnieku.

Latvija cīnīsies par godīgu finansējumu ES nākamajā daudzgadu budžetā

Latvijas interesēs ir panākt laicīgu vienošanos par Eiropas Savienības daudzgadu budžetu, kas palīdzētu uzsākt fondu programmēšanu, veicinātu savlaicīgu projektu īstenošanu un nodrošinātu ES investīciju nepārtrauktību Latvijā.

Igaunijā Rail Baltica vajadzībām iegūti 32 zemesgabali no aptuveni 650

Igaunijā, gatavojot dzelzceļa līnijas Rail Baltica izbūvi, grūti sokas ar īpašumu atpirkšanu. No kopumā vajadzīgiem aptuveni 650 zemesgabaliem pagaidām ir iegūti vien 32, raksta Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Maxima traģēdijas lietā būvinženierim Sergetam piespriež sešu gadu cietumsodu

Prokuratūra Sergetam bija lūgusi piemērot septiņus gadus un sešus mēnešus ilgu brīvības atņemšanu. Spriedumu varēs pārsūdzēt pēc tam, kad būs pieejams pilns tā teksts. Patlaban tiesa turpina lasīt spriedumu.

Spriedums Maxima traģēdijas krimināllietā tautai nepatiks, vērtē Zolitūde 21.11.

Ločmele-Luņova atzīmēja, ka šodien spriedumu pasludinās tikai tiesas pirmā instance un ar lielu pārliecību var prognozēt, ka tas tiks pārsūdzēts no apsūdzēto vai apsūdzības uzturētāju puses.

VNĪ: iepirkumā Jaunā Rīgas teātra pārbūvei iesniegti četri piedāvājumi

Piedāvājumus Jaunā Rīgas teātra pārbūvei iesnieguši būvuzņēmēji – AS LNK Industries, SIA Ostas celtnieks, piegādātāju apvienība 3A un SBSC.

Mudina palielināt Latvijas nodokļu slogu no 31,4% līdz 35% no IKP

Pēc FDP vērtējuma 2018.gada nodokļu reformas rezultātā budžetā netika iekasēti 245 miljoni eiro 2018.gadā un gandrīz 400 miljoni eiro 2019.gadā, kas ir attiecīgi 0,8% un 1,3% no iekšzemes kopprodukta.

Pētījums: Mirstība no koronavīrusa Ķīnā ir 2,3%; visvairāk upuru senioru vidū

Ķīna apjomīgā pētījumā par pašreizējo jaunā koronavīrusa uzliesmojumu valstī secinājusi, ka vidējais mirstības īpatsvars inficēšanās gadījumu vidū ir 2,3%, tā raksta britu raidsabiedrība BBC.

Eiropas akciju cenas pieaug, investoriem izvērtējot koronavīrusa sekas

Akciju cenas Eiropā pirmdien, 17.februārī, pieaugušas, kamēr investori izvērtēja jaunā koronavīrusa Covid-19 sekas ekonomikā.

Izsolē pārdots Annai Emīlijai Maliginai un Dzīvokļi.lv piederošs kopīpašums Jūrmalā

Izsolē nosolītā cena ir 338 600 eiro. Īpašuma novērtējums un izsoles sākumcena bija 173 600 eiro. Izsoles solis bija 3 000 eiro. Izsoles sākumcena nav apliekama ar pievienotās vērtības nodokli.

JV: Valstiski domājošām partijām jāapvieno spēki uz Rīgas pašvaldības vēlēšanām

Partijas Rīgas domes frakcijas priekšsēdētājs, komentējot gaidāmās vēlēšanas, skaidro, ka Saeima lēmumu par Rīgas domes atlaišanu ir pieņēmusi, norādot, ka laiks līdz vēlēšanām būs ļoti īss.

Deputāti vēl nebalso par OIK galaziņojumu, aizrunājoties par tā sagatavošanu

Nolemts trešdien, 19.februārī, rīkot sēdi, kurā tiks turpināts spriest par iespēju apstiprināt galaziņojumu. Pirms tam otrdien, 18.februārī, notiks komisijas tehniskā sēde, kurā plānots pārrunāt deputātu iesniegtos papildinājumus.

Pēc tikšanās ar iesaistītajām institūcijām Levits vēl nenāk klajā ar tiešu rīcības plānu Misānes jautājumā

Valsts prezidents atklāja, ka tikšanās laikā pārrunātas dažādas iespējas, ko katra no iesaistītajām pusēm vēl var darīt, taču viņš neieskicēja precīzus nākotnes plānus, vien norādīja, ka izskatītas ir vairākas iespējas.

Gumijas stiepšana. Lemberga tiesas sēdēm 11 gadu «jubileja»

Gumijas stiepšana ir process, kas it kā notiek, taču nevienam labumu nedod, izņemot pašu staipītāju. Ar šādu alegorisku apzīmējumu varētu raksturot Aivara Lemberga tiesas sēdes, kas norit jau 11 gadus.  

Top 5 Video


    Do NOT follow this link or you will be banned from the site!