bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Svētdiena 15.09.2019 | Vārda dienas: Gunvaldis, Gunvaris, Sandra, Sondra

Eksperts: Parex banka sabruka valsts, savukārt zviedru bankas – mātesbanku rokās

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Pēc straujā kreditēšanas maratona Parex banka sabruka Latvijas valsts rokās, savukārt zviedru bankas – savu mātesbanku rokās, norāda Parex bankas uzraudzības padomes priekšsēdētājs Maikls Borks.

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU, Maikls Borks

Maikls Borks

Borka skatījumā, kopš 2004.gada, kad Latvijas tirgū sevi agresīvi sāka pieteikt skandināvu bankas, arī sākās kredītu ekspansija, jo skandināvu bankām no savām mātesbankām bija viegla piekļuve kredītresursiem, tāpēc kreditēšanas apjomi pārspēja saprāta robežas.

Viņaprāt, Parex banka, kura bija viena no retajām Latvijas bankām, kas tolaik vēl spēja aizņemties starptautiskajos tirgos, centās ar sindicēto kredītu palīdzību saglabāta savas tirgus daļas un konkurēt ar skandināvu bankām, taču galu galā tas nodevis pie bankas nāves.

Galu galā Parex banka sagruva valsts rokās, bet zviedru bankas – savu mātesbanku rokās, rezumēja Borks, kura skatījumā, valsts rīcība, pārņemot Parex banku, stabilizēja Latvijas finanšu sektoru.

Sistēma ir stabila un zviedru bankas pacietīgi nes mājās zaudējumus. Zviedru bankas ir apņēmušās Latvijas tirgu nepamest, kas ir labi, sacīja Parex bankas padomes priekšsēdētājs.

Vienlaikus viņš kritizēja skandināvu īstenoto pirmskrīzes kreditēšanas politiku Latvijā, sakot, ka kreditēšanas apjomi bija nesamērīgi pret depozītu portfeļiem. No skandināvu bankām, ņemot vērā Zviedrijas 90.gadu krīzi, gaidīju kaut ko labāku. Tie bija pieredzējuši baņķieri un nesaprotu, kāpēc neviens no viņiem nepateica: «Hei! Mēs te jau reiz bijām!», sprieda Borks.

Vienlaikus viņš atzina, ka arī pašā Parex bankā bija problēmas, kas vistiešāk bija saistītas ar ļoti dažādajiem biznesiem un vājo vadības komandu, kas nespēja visus biznesu vadīt ilgtspējīgā virzienā.

Turklāt, viņaprāt, bankas pārņemšana norisinājās pārāk lēni un bija kļūdaini sākumā atstāt daļu bankas bijušo akcionāru īpašumā, tikai vēlāk pārņemot visu banku. Kāpēc bijušajiem akcionāriem [Valērijam Karginam un Viktoram Krasovickim] bija jāatstāj 49%? Banka bija jau mirusi, neizpratni pauda Borks.

Borka skatījumā, jau sākumā bankas zaudējumus vajadzēja segt arī no tās kapitāla, tostarp subordinētā, tad arī nebūtu izveidojusies situācija, ka patlaban banku mazākuma akcionāri sūdz tiesā.

Turklāt jau ievērojami ātrāk vajadzējis iesniegt prasību tiesā pret Parex bankas iepriekšējo vadību, kas bija novedusi banku tādā stāvoklī.

Tanī pat laikā, taujāts par finanšu sektora regulatora lomu kreditēšanas buma ierobežošanā, Borks atzina, ka neviens regulators nebūtu spējis to apturēt, taču cilvēki acīmredzot gulēja uz stūres.

Borks arī norādīja, ka vienīgais cilvēks no sektoru uzraugošajām institūcijām, kurš kreditēšanas buma laikos norādīja uz riskiem, bija Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs, taču viņš par šādu soli ticis kritizēts.

 

 

 

 


Pievienot komentāru

  1. zanda teica:

    gala rezultāts tik un tā ir viens

Latvijā krietni straujāks darbaspēka izmaksu pieaugums nekā ES un eirozonā vidēji

Lielāks darbaspēka izmaksu pieaugums otrajā ceturksnī salīdzinājumā ar 2018.gada attiecīgo laika periodu reģistrēts Rumānijā, Bulgārijā, Slovākijā, Ungārijā, Igaunijā, Čehijā un Polijā.

Pilsētvides serviss līdzšinējos klientus Rīgā apkalpos Clean R un Eco Baltia vide

Atkritumu apsaimniekotāja Pilsētvides serviss līdz šim apsaimniekotos 4% Rīgas teritorijas turpmāk apkalpos uzņēmumi Clean R un Eco Baltia vide.

Levits: Namībija ir viens no Latvijas tuvākajiem sadarbības partneriem Āfrikas kontinentā

«Namībija ir viens no mūsu tuvākajiem sadarbības partneriem Āfrikas kontinentā, kas sasniegusi iespaidīgus rezultātus gan ekonomiskajā attīstībā, gan biznesa vides uzlabošanā.»

Latvijā janvārī-jūlijā bijis mazākais eksporta kāpums ES

Latvijā šogad janvārī–jūlijā salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pērn starp Eiropas Savienības valstīm bijis mazākais eksporta pieaugums.

Igaunijā valsts valodu mācīs vilcienos uz Narvu

Igauņu valodas stundas vilcienā – ar šādu radošu iniciatīvu iecerēts sekmēt integrācijas procesu Igaunijā. Nodarbības gaidāmas dzelzceļa maršrutā, kas savieno Tallinu un Narvas pilsētu Krievijas pierobežā.

Brīvpusdienu apmaksā piedalīsies gan ministrija, gan pašvaldības

Valsts tomēr piedalīsies 1.–4.klašu skolēnu brīvpusdienu finansēšanā, liecina 13.septembrī valdībā apstiprinātais protokollēmums par 2020.gada valsts budžeta prioritātēm.

Britu parlamenta spīkers sola neļaut Džonsonam pārkāpt likumu ar bezvienošanās Brexit 31.oktobrī

Lielbritānijas parlamenta priekšsēdētājs paudis gatavību grozīt kārtības rulli, lai nepieļautu, ka birtu premjerministrs panāk valsts izstāšanos no Eiropas Savienības bez vienošanās 31.oktobrī, kas būtu pretrunā parlamenta lēmumiem ar likuma spēku.

Vienas stundas darbaspēka izmaksas pieaugušas par 8,9% jeb 79 centiem

Straujāk vienas stundas darbaspēka izmaksas auga veselības un sociālās aprūpes nozarē – par 18%.

Sadarbības partneri izsaka pārmetumus valdībai par likumu neievērošanu budžeta izstrādē

Vairāki valdības sadarbības piektdien, 13.septembrī, pārmetuši Ministru kabinetam likumu neievērošanu 2020.gada budžeta izstrādes procesā.

Mazumtirgotāji Lietuvā izmanto algu pieaugumu cenu celšanai, vērtē ekonomists

Cenas Lietuvā 2019.gadā augušas divreiz ātrāk nekā pārējā eirozonā. Mazumtirgotājus celt cenas motivējusi iedzīvotāju pieaugošā rocība, vērtējis komercbankas ekonomists.

Latvijā pie atbildības sauc vīrieti, kas piedalījies bruņotā konfliktā Ukrainā

Apsūdzētajam vīrietim bijis nodoms piedalīties militārās operācijās nevalstiskas bruņotas grupas sastāvā Ukrainas austrumos.

Ministru kabinets prioritārajiem pasākumiem sadala vairāk nekā 192 miljonus

Ministru kabinets piektdien, 13.septembrī, ārkārtas sēdē lēmis par 192,4 miljonu eiro sadalīšanu ministriju un neatkarīgo iestāžu prioritārajiem pasākumiem.

Prāgā demontēs Padomju karavadoņa pieminekli

Čehijas galvaspilsētā Prāgā pašvaldība nolēmusi noņemt un pārvietot pieminekli, kas veltīts Padomju Savienības Otrā pasaules kara laika maršalam. Neraugoties saņemto uz kritiku no Krievijas, iecerēts tā vietā izveidot vispārīgākas nozīmes memoriālu.

Trim lielajām slimnīcām meklē padomes locekļus

Izsludina konkursu uz Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas un Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas padomes locekļu amatiem.

ECB stimulu programma ceļ Eiropas akciju cenas, kāpums arī Volstrītā

Eiropas akciju cenas pieaugušas pēc tam, kad Eiropas Centrālā banka nākusi klajā ar plašu ekonomikas stimulu programmu un pazeminājusi procentlikmes.

Igaunija veidos interneta diplomātijas departamentu, lai vairotu starptautisko ietekmi

Igaunijā, kur valsts iestādes lielu uzmanību pievērš datortehnoloģijām, Ārlietu ministrijas paspārnē iecerēts izveidot Kiberdiplomātijas departamentu. Tā uzdevums būs padarīt Igaunijas balsi dzirdamāku interneta jautājumos starptautiskajā vidē un organizācijās.

Patiesā labuma guvēja statuss uzņēmumā ne vienmēr nozīmē mantiskā labuma gūšanu

Tas, kurš tiek deklarēts kā uzņēmuma patiesā labuma guvējs, ne vienmēr ir persona, kas mantiski stāv pašās ķēdes beigās un gūst mantisko labumu no kompānijām.

Rīgas dome sarunu procedūrā starp trim atkritumu apsaimniekotājiem sadalījusi pilsētas teritorijas

Sarunu procedūrā starp trim atkritumu apsaimniekotājiem Rīgas dome «sadalījusi» arī atlikušos 4% Rīgas teritorijas, pavēstījis Rīgas domes priekšsēdētājs Oļegs Burovs.

Spānijā pēkšņi plūdi prasa upurus

Vairākās Spānijas daļās ciklons atnesis spēcīgas lietusgāzes, plūdus un viesuļvētru. Dabas katastrofas prasījušas ne mazāk kā divu cilvēku dzīvības.

Tieslietu ministrija uzstāj uz ieslodzījuma vietu uzlabošanu

Valdībai skatot jautājumu par 2020.gada valsts budžeta izdevumiem prioritārajiem pasākumiem, Tieslietu ministrija nemainīs savu nostāju jautājumā par Liepājas cietuma celtniecības projekta īstenošanu jau no nākamā gada.

Brīvdienās būs rudenīgi lietains un vēss laiks

Piektdien, 13.septembrī, laika apstākļus vēl noteiks plaša ciklona dienvidu mala un Latvijai pāri virzīsies plaša lietus un mākoņu zona. Daudzviet līs, dienā vietām nokrišņu daudzums pārsniegs pat 10-15 mm, kā arī lokāli iespējams pērkons, krusa.

Konceptuāli atbalsta liegumu pašvaldībām dibināt un izdot masu informācijas līdzekļus

Pašvaldībām plānots noteikt liegumu dibināt un izdot masu informācijas līdzekļus, paredz komisijas konceptuāli atbalstītie likuma grozījumi.

Lietuvas Seima papildvēlēšanās «auksta duša» sociāldemokrātu līderim un valdošai partijai

Lietuvā aizvadīta Seima papildvēlēšanu pirmā kārta. Kopumā balsojums parādījis, ka sarūk iedzīvotāju atbalsts valdošai Zemnieku un zaļo savienībai, bet sociāldemokrātu nometnē varas pozīcijas sašūpotas līderim Gintautam Paluckam.

Eiropa kopā ar PVO iesaistās cīņā par to, lai veicinātu izpratni par vakcīnu priekšrocībām

Uzticēšanās trūkuma dēļ ievērojami mazinās vakcinācijas aptvērums, kāds nepieciešams, lai nodrošinātu kolektīvo imunitāti, un tā rezultātā pieaug slimības uzliesmojumu skaits.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site! -->