Prognoze: privātās iemaksas 3.pensiju līmenī šogad Latvijā varētu pieaugt par 5%

Privātās iemaksas pensiju 3.līmenī Latvijā pērn samazinājās par 7%, savukārt šogad iemaksas varētu augt par 5%, prognozē Iļja Arefjevs, Luminor Asset Management valdes loceklis.

Klienti 2018.gadā savos pensiju 3.līmeņa līgumos novirzīja 62,8 miljonus eiro salīdzinājumā ar 67,4 miljoniem eiro 2017.gadā. Kritums 7% apmērā lielā mērā ir izskaidrojams ar tā dēvēto griestu noteikšanu iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojuma saņemšanai, skaidro Arefjevs.

Tiek atzīmēts, ka līdz ar Latvijas nodokļu izmaiņām, sākot ar 2018.gadu, iedzīvotāju ienākuma nodokli varēja atgūt tikai par privātām iemaksām pensiju 3.līmenī un dzīvības apdrošināšanā, kas nepārsniedz 4 000 eiro gadā un nesastāda vairāk nekā 10% no bruto gada algas. Tas mazinājis motivāciju lielo algu saņēmējiem veikt iemaksas, kas pārsniegtu 4 000 eiro gadā, izmantojot visus 10% no gada ienākumiem, saka eksperts.

Arefjevs atzīmē, ka pērn relatīvi strauji pieauga darba devēju iemaksas, sasniedzot 12,6 miljonus eiro salīdzinājumā ar 10 miljoniem eiro 2017.gadā. Viņš gan bilst, ka darba devēju iemaksas veido tikai 16% no visām iemaksām pensiju 3.līmenī, kas ir ļoti mazs rādītājs.

«Raugoties uz attīstītajām valstīm, darba devēju iemaksas veido vismaz pusi no visām iemaksām privātajos pensiju uzkrājumos. Tādēļ ir tikai loģiski pieņemt, ka nākotnē darba devēju iemaksas pieaugs straujāk par individuālajām iemaksām. To veicina arī nodokļu reformas ietvaros veiktie grozījumi, kas paredz darba devēju iemaksām atsevišķu nodokļu atvieglojumus griestus, kas ir noteikti 10% apmērā no darbinieku bruto algām. Šie griesti nepārklājas ar individuālajām iemaksām noteiktajiem griestiem, kā arī uz tiem neattiecās nodokļu atvieglojumu ierobežojums 4 000 eiro apmērā gadā, kas ir spēkā individuālajām iemaksām,» skaidro Arefjevs.

2018.gadā tā saucamās «pārējās iemaksas» veidoja 1,6 miljonus eiro salīdzinājumā ar 100 000 2017.gadā. Lielākoties, šajā pozīcijā slēpjas solidaritātes nodokļa iemaksas, skaidro eksperts. Tās ir iemaksas 4% apmēram no atalgojuma summas, kas pārsniedza 55 000 eiro.

«Būtiski piebilst, ka šogad situācija ar solidaritātes nodokļa iemaksām pensiju 3.līmenī neatkārtosies, jo ir veiktas izmaiņas šī nodokļa izlietojumā. Solidaritātes nodoklis turpmāk vairs netiks novirzīts pensiju 2. un 3.līmenī. Taču tehniski daļa solidaritātes nodokļa iemaksu par pagājušo gadu vēl tiks ieskaitīta šogad,» teic Arefjevs.

Viņš prognozē, ka šogad privātās iemaksas varētu pieaugt par 5%, tas ir, 66 miljoniem eiro. Pieaugumu veicināšot gan darba samaksas kāpums, gan pensiju 3.līmeņa dalībnieku skaita pieaugums.

Savukārt darba devēju iemaksas varētu pieaugt par 10% līdz nepilniem 14 miljoniem eiro. Solidaritātes nodokļa daļas nenovirzīšana pensiju 3.līmenim šogad negatīvo ietekmi neatstās, jo vēl tiks ieskaitīta daļa iemaksu par pagājušo gadu. Kopumā, tas varētu nozīmēt pensiju 3.līmeņa iemaksu pieaugumu par 6%, secina eksperts.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas