Eksperts: Stagnējušais Rīgas biroju tirgus sāk panākt Viļņu un Tallinu

Līdz šim stagnējušais Rīgas biroju tirgus atgūstas – Latvijas galvaspilsēta sāk panākt kaimiņu Viļņas un Tallinas tirgus, bet tas palielina Baltijas reģiona kopējo pievilcību starptautisko nomnieku acīs, uzskata starptautiskā nekustamo īpašumu uzņēmuma Newsec eksperti.

Newsec analītiķis Ģintars Toločka novērojis, ka Rīgai ir potenciāls nonākt tādā pašā situācijā, kādā pārējās Baltijas valstu galvaspilsētas bija pirms 3–5 gadiem, kad aktīvā moderno biroju attīstība piesaistīja starptautisku uzņēmumu uzmanību.

«Pēdējos piecos gados moderno biroju tirgus strauji audzis Baltijas valstu galvaspilsētās Tallinā un Viļņā, nostumjot malā Rīgu, bet no 2018.gada arī Latvijas galvaspilsētā novērota sarosīšanās. Rīgā šobrīd būvējamo darījumu centru moderno biroju platība ir 62 tūkstoši kvadrātmetru. Trešdaļu šīs platības veido A klases biroji,» saka Toločka.

Pašlaik Latvijas galvaspilsēta ir otrā Baltijā pēc kopējā moderno biroju platību piedāvājuma, kas ir 650 tūkstoši kvadrātmetru, un ierindojas aiz Tallinas ar 770 tūkstošiem kvadrātmetru, savukārt Viļņas moderno biroju piedāvājums šobrīd ir 635 tūkstoši kvadrātmetru. Lai arī moderno biroju platība ir lielāka nekā Viļņā, Rīgā uz vienu iedzīvotāju moderno biroju platība ir mazāka – 1,0 kvadrātmetrs. Viļņā uz vienu iedzīvotāju ir 1,2 kvadrātmetri, Tallinā – 1,7 kvadrātmetri, analizē Newsec.

Brīvo telpu rādītājs Rīgā sasniedz 6% un ir līdzīgs Tallinai, kurā brīvo moderno biroju telpu platība ir 5,5%. «Tie ir veselīgi brīvo vietu rādītāji, kas nozīmē labu ziņu telpu nomniekiem, kas var cerēt, ka nomas cenas tuvākajos gados visticamāk paliks esošajā līmenī,» atzīmē eksperts.

«Aktivizējusies Rīgas moderno biroju attīstība palielina Baltijas reģiona kopējo pievilcību starptautisko nomnieku acīs, jo uzņēmumi varēs izvēlēties ne tikai starp Tallinu un Viļņu, bet arī Rīgu, kas šobrīd ir pievilcīga arī konkurētspējīgās biroju nomas cenas dēļ,» saka Toločka.

Augstākā līmeņa A klases biroju vidējā nomas cena Rīgā sasniedz 15,5 eiro par kvadrātmetru un ir mazāka nekā Viļņā, kur tā sasniedz 16 eiro. Igaunijā kvadrātmetra vidējā cena šobrīd ir augstākā – 17 eiro un vairāk.

Newsec analītiķis uzsver, ka «pamodusies» Rīga ies jau iemīto pārējo Baltijas valstu ceļu – soli solī ar kaimiņiem piedāvās jaunākos projektus par konkurētspējīgu cenu: «Starptautiskie nomnieki izvirza ļoti augstas prasības biroju attīstītājiem un pārvaldniekiem, kas nodrošina, lai ēkas būtu modernas un draudzīgas apkārtējai videi. Šīs gaidas mudina nekustamo īpašumu attīstīšanas uzņēmumus uz starptautisko standartu – BREEAM vai LEED – ieviešanas labo praksi. Pateicoties tam, Baltijas valstīs rodas aizvien vairāk pēc augstākajiem standartiem sertificētu nekustamo īpašumu projektu.»

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas