Eksperts: Trūkst pārliecības par ilgtermiņa stabilitāti Baltijas enerģētikas tirgū

Ja Baltijas valstis enerģētikas sektorā izveidotu ilgtermiņa privātajām investīcijām saprotamu vidi, tās nelaistu garām iespēju izmantot vienu no daudzsološākajiem instrumentiem, lai panāktu lielāku apgādes drošību un zemākas cenas, konferencē Enerģētika 2016 atzinis advokāts, Rodl & Partner Lietuvas un Baltkrievijas biroju vadītājs Tobiass Kolers.

Eksperts uzsver, ka privāto investīciju ieplūšanu varētu stimulēt arī intensīva privatizācija. Pretējā gadījumā privātie uzņēmēji, visticamāk, turpinās darboties vien atsevišķos enerģētikas tirgus segmentos, kaut arī nozare paver daudz plašākas iespējas.

Vislielākais potenciāls Baltijas reģionā šobrīd ir kombinētās enerģijas ražošanas jeb koģenerācijas (CHP) sektorā ar uzsvaru uz atjaunojamiem energoresursiem (biomasu). Taču interesanti investīciju objekti var būt arī tikai un vienīgi siltuma ražošanai paredzētas katlu mājas, piebilst Kolers.

Pēc viņa teiktā, neskatoties uz to, ka visas Baltijas valstis lielā mērā ir apturējušas subsidētu jaudu piešķiršanu jauniem projektiem, tirgū joprojām tiek piedāvāti uzņēmumi, kuri jau noslēguši līgumus par elektroenerģijas pārdošanu obligātā iepirkuma ietvaros saskaņā ar fiksētiem tarifiem, bet kuriem pašiem nav pietiekamu resursu projektu īstenošanai. Arī šādi projekti var būt izdevīga investīciju iespēja, taču tie ir rūpīgi jāpārbauda un jāizanalizē to attīstības stadija, atļauju un noslēgto līgumu spēkā esamība, domā eksperts.

Viņaprāt, attīstoties tehnoloģijām, aizvien izdevīgākas kļūst saules un vēja enerģijas stacijas, proti, samazinās to ražošanas izmaksas un palielinās efektivitāte. Jau tuvākajā nākotnē šādi objekti pat bez valsts subsīdijām spēs konkurēt ar tradicionālajiem enerģijas avotiem. Baltijas valstis nav pārāk blīvi apdzīvoti reģioni, tādēļ te elektrības un siltuma ražošanai efektīvi var būt decentralizēti risinājumi un reģionāli pieejami enerģijas avoti.

Ja tirgu atvērtu arī citos enerģētikas sektoros un izveidotu privātām un ārvalstu investīcijām labvēlīgu tiesisko regulējumu, tajā varētu ienākt citu valstu uzņēmumi, kuriem ir nepieciešamās tehnoloģiskās un ekonomiskās zināšanas, kā arī finanšu līdzekļi jaunu iekārtu būvniecībai un veco, neefektīvo iekārtu atjaunošanai, uzsver Rodl & Partner Lietuvas un Baltkrievijas biroju vadītājs.

Ref: 102.000.102.12648

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas