bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Piektdiena 23.08.2019 | Vārda dienas: Ralfs, Valgudis, Vitālijs

Elektroenerģijas vidējā cena maijā Latvijā pieauga par 2%

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUNord Pool sistēmā elektroenerģijas cena maijā samazinājās par 7% un bija 38,07 eiro par megavatstundu (MWh), savukārt Latvijas tirdzniecības apgabalā vidējā elektroenerģijas cena mēneša laikā pieauga par 2%, sasniedzot 44,28 eiro par MWh, teikts Latvenergo publiskotajā Tirgus apskatā.

Kompānijas Tirdzniecības daļas tirgus analītiķe Rodika Prohorova norāda, ka Baltijas valstīs elekroenerģijas «spot» cenas arī maijā turpināja pieaugt. Latvijas tirdzniecības apgabalā vidējā elektroenerģijas cena maijā pieauga par 2% līdz 44,28 eiro par MWh. Lietuvā «spot» cena bija 44,11 eiro par MWh, pieaugot par 1% salīdzinājumā ar aprīli. Savukārt vidējā Igaunijas elektroenerģijas cena pieauga par mazāk nekā 1% līdz 42,32 eiro par MWh. Baltijā ikstundu cenu amplitūda maijā svārstījās no 0,12 eiro par MWh līdz 199,97 eiro par MWh.

Ziemeļvalstīs vidējā «spot» cena bija 37,71 eiro par MWh, kas ir par trīs eiro mazāk nekā aprīlī.

Iepriekšējā mēnesī «spot» cenas Baltijas valstīs bija augstākas par cenām Ziemeļvalstīs – Latvijā un Lietuvā pieaugot par seši eiro par MWh, savukārt Igaunijā par pieci eiro par MWh.

Prohorova skaidro, ka maijā nokrišņu apjoma pieaugums un sniega kušana kalnos sekmēja hidrorezervuāru līmeņa uzlabošanos Ziemeļvalstīs. Vēja staciju izstrāde ietekmēja ikstundas cenu svārstīgumu. Baltijā cenas ietekmēja tirgū piešķirtās pieejamās šķērsgriezuma jaudas, savukārt Baltijas valstīs un Somijā elektroenerģijas cenu ietekmēja Zviedrijas (SE3)-Somijas šķērsgriezuma pieejamās jaudas samazinājums no uzstādītās jaudas par 42%, laika periodā no 11.-19.maijam. NordBalt starpsavienojuma vidējā pieejā jauda maijā bija 501 megavati (MW) jeb 72% no uzstādītās jaudas.

Latvijas un Lietuvas «spot» cenas izmaiņu ietekmēja augstais mainīgums ikdienas starpsavienojuma jaudā starp Baltkrieviju-Lietuvu un Kaļiņingradu-Lietuvu. No 22.- 25.maijam Kaļiņingradas apgabalā veica izolētas darbības testu, kur pieejamā jauda bija nulle MW. Visu iepriekšminēto šķērsgriezumu mainīgums maijā radīja ikdienas izmaiņas Igaunijas-Latvijas šķērsgriezuma jaudā.

Elektroenerģijas nākotnes kontraktu cenas maijā ietekmēja hidrobilances deficīta situācijas uzlabojums – mēneša sākumā deficīts bija 16,9 teravatstundas (TWh), bet mēneša beigās – 10,8 TWh.

Elektroenerģijas nākotnes kontraktu cenas ietekmēja arī zemākas ogļu un dabasgāzes tirgus cenas, turklāt viens no noteicošajiem faktoriem bija laikapstākļu prognozes un «spot» cenu izmaiņas.

Sistēmas nākotnes kontraktu (Nordic Futures) cenas jūnija kontraktiem samazinājās par 10% – līdz 38,39 eiro par MWh, kur slēgšanas cena bija 34,35 eiro par MWh. Sistēmas 2019.gada 3.ceturkšņa kontrakta vidējā cena samazinājās par 5% – līdz 39,22 eiro par MWh. Savukārt 2020.gada sistēmas «futures» vidējā cena maijā samazinājās par 3% līdz 36,18 eiro par MWh.

Latvijas «futures» vidējā cena jūnija kontraktam bija 44,35 eiro par MWh, samazinoties par 6%, slēgšanas cena bija 39,45 eiro par MWh. 2020.gada Latvijas nākotnes cena maijā samazinājās par 3% līdz 42,97 eiro par MWh, mēneša beigās kotācijas cena biržā bija 41,45 eiro par MWh.

Aizvadītajā mēnesī salīdzinājumā ar aprīli, Baltijas summārais elektroenerģijas patēriņš pieauga par 1% līdz 2 201 gigavatstundām (GWh). Latvijā patēriņš bija nemainīgs – 579 GWh. Igaunijā bija novērots patēriņa samazinājums par 3% līdz 635 GWh. Lietuvā patēriņš pieauga par 3% līdz 986 GWh.

Maijā visās Baltijas valstīs bija izstrādātās elektroenerģijas apjoma samazinājums, kur summārā izsrtāde Baltijā bija 1159 GWh, kas ir par 15% mazāk nekā aprīlī. Sākot ar februāri, Igaunijā izstrādes apjomi samazinājās un maijā ģenerācijas samazinājums bija 19% līdz 460 GWh. Latvijā izstrāde samazinājās par 16% līdz 419 GWh. Savukārt Lietuvā aizvadītajā mēnesī izstrādes apjomi samazinājās līdz 280 GWh, par 5% zemāk nekā bija aprīlī.

Maijā summārā ģenerācija Baltijā nosedza 53% no summārā elektroenerģijas patēriņa apjoma, izstrādes attiecība pret patēriņu Latvijā bija 72%, Igaunijā bija 72% un Lietuvā 28%.

Sākot ar martu, pietece Daugavā samazinājās un maija vidējā pietece bija 396 kubikmetri sekundē, kas ir par 54% mazāk nekā 30 gadu vidējais Daugavas pieteces līmenis maijā – 864 kubikmetri sekundē.

Maijā, samazinoties Daugavas pietecei, Latvenergo hidroelektrostaciju mēneša summārā izstrāde bija 168 GWh, kas ir par 42% zemāka par izstrādi aprīlī. Samazinoties HES izstrādei, Latvenergo TEC summārā izstrāde pieauga un maijā tika saražotas 140 GWh, kas ir 70% vairāk nekā bija aprīlī. Kopš 2012.gada TEC izstrāde sasniedza augstāko izstrādes līmeni maijā.


Pievienot komentāru

Zviedrijas secinājumi par iespējamo naudas atmazgāšanu Swedbank aizkavēsies

Secinājumus izmeklēšanai saistībā ar aizdomām par to, ka Zviedrijas Swedbank meitasbankās Baltijas valstīs varētu būt notikusi naudas atmazgāšana, publiskos nākamā gada sākumā, kas būs vairākus mēnešus vēlāk, nekā tika paredzēts iepriekš.

PNB bankas maksātnespējas pieteikumu aiz slēgtām durvīm skatīs augusta beigās

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa ceturtdien, 29.augustā, plkst. 11.30 aiz slēgtām durvīm skatīs Finanšu un kapitāla tirgus komisijas iesniegto PNB bankas maksātnespējas pieteikumu.

LIZDA uzstāj, lai valsts budžetā 2020.gadam ņem vērā prasības par pedagogu darba samaksas paaugstināšanu

LIZDA uzstāj, lai valdība, izskatot budžetu 2020.gadam, ņem vērā tās prasības par pedagogu atalgojuma celšanu un finansējuma piešķiršanu skolotāju izdienas pensiju nodrošināšanai.

Levits: Cilvēki Baltijas ceļā savās plaukstās izkausēja totalitāro režīmu

Cilvēki Baltijas ceļā savās plaukstas izkausēja totalitāro režīmu, Baltijas ceļa 30.gadadienai veltītajā Baltijas valstu karogu pacelšanas pasākumā Svētā gara tornī sacīja Valsts prezidents Egils Levits.

Igaunijā augusta beigās darbu uzsāks IKEA

Zviedrijas mājokļa labiekārtošanas preču uzņēmums IKEA 29.augustā Igaunijā atvērs interneta veikalu un atklās preču pasūtīšanas un saņemšanas vietu.

Veselības nozarei nākamgad budžetā vēlas papildu 144 miljonus eiro

Veselības nozares reformu turpināšanai nākamgad nepieciešami 144 miljoni eiro, liecina Finanšu ministrijas ziņojums par valsts budžeta izdevumu pārskatīšanas rezultātiem.

Lembergam piešķirts valsts nodrošināts advokāts

Smagos noziegumos apsūdzētajam un no pienākumiem atstādinātajam Ventspils mēram Aivaram Lembergam ir piešķirts valsts nodrošināts advokāts.

Aprit 80 gadu, kopš Molotova-Ribentropa pakta parakstīšanas

23.augustā aprit 80 gadu, kopš Padomju Savienība un nacistiskā Vācija parakstīja Molotova-Ribentropa paktu.

Tamužs un Būde gatavi pārdot savas Eco Baltia akcijas, bet ne «par grašiem»

AS Eco Baltia padomes priekšsēdētājs Viesturs Tamužs un padomes priekšsēdētāja vietniece Undīne Būde ir gatavi pārdot sev piederošās uzņēmuma akcijas, bet ne «par grašiem», stāsta Tamužs

ReRe būve 1 piedāvā VNĪ mierizlīgumu un risinājumu darbu turpināšanai

Jaunā Rīgas teātra būvnieki, pilnsabiedrība ReRe būve 1, piedāvā VAS Valsts nekustamie īpašumi mierizlīgumu un risinājumu, kādā veidā atsākt teātra rekonstrukciju.

Aicina Amazon pārtraukt tirgot produktus ar PSRS simboliku

Pirmais atjaunotās neatkarīgās Lietuvas valsts vadītājs Vītauts Landsberģis publiskā vēstulē izteicis aicinājumu Amazon pārtraukt tirgot produktus ar PSRS simboliku.

Autovadītājiem: Uz Jūrmalas šosejas izmaiņas satiksmes organizācijā

Ir slēgtas visas apļveida nobrauktuves satiksmes mezglā ar Rīgas apvedceļu A5, arī braucot no Rīgas Liepājas virzienā.

Francija atbalsta Brexit sarunu atsākšanu, lai briti izstātos ar līgumu

Francijas prezidents Emanuels Makrons atbalstījis jaunas, mēnesi ilgas Brexit sarunas, lai izvairītos no Lielbritānijas bezvienošanās izstāšanās no Eiropas Savienības. Viņš gan noraidījis britu galveno prasību atteikties no Īrijas robežas pagaidu noregulējuma ieceres.

Norok kara cirvi? Salabst Igaunijas Policijas pārvaldes priekšnieks un iekšlietu ministrs

Igaunijas iekšlietu ministrs Marts Helme paziņojis, ka atrisinājis konfliktu, kas noritēja starp viņu un Igaunijas Policijas pārvaldes priekšnieku Elmāru Vaheru.

Akciju cenas krītas, investoriem neriskējot pirms FRS vadītāja runas

ASV un Eiropas biržās ceturtdien lielākoties bija kritums, investoriem izvairoties riskēt pirms ASV Federālās rezervju sistēmas vadītāja piektdienas runas.

Latvijā gaidāms stiprs karstums

Nedēļas nogalē laikapstākļus Latvijā noteiks plašs anticiklons, līdz ar to gaidāms saulains un pārsvarā sauss laiks – teritorijas lielākajā daļā termometra stabiņš pakāpsies līdz +23…+26 grādu atzīmei.

Vietas gaida – Latvijas dzelzceļš meklē valdes locekli un priekšsēdētāju

VAS Latvijas dzelzceļš izsludinājis konkursu uz diviem valdes locekļu amatiem. No pretendentiem gaida nevainojamu reputāciju un starptautisku pieredzi.

Vītauts Landsberģis Baltijas ceļa gadadienā aicina «nepazudināt padarīto»

Atskatoties uz Baltijas ceļu, kas pirms 30 gadiem vienoja divus miljonus cilvēku Baltijas valstīs, pirmais atjaunotās neatkarīgās Lietuvas valsts vadītājs Vītauts Landsberģis aicinājis «neizbārstīt un nepazudināt to, kas padarīts».

Eksperts: Kamēr Baltkrievijas elektrība plosa Baltijas solidaritāti, Maskava līksmo

Kamēr Lietuva apņēmusies neiegādāties elektroenerģiju no Baltkrievijas, protestējot pret tur topošo Astravjecas atomelektrostaciju, Latvija gatavojas ar baltkrieviem tirgoties ar elektrību. Pirmajā vietā ekonomika vai politika?

30 gadi kopš sadošanās rokās. Kur svinēt Baltijas ceļa gadadienu?

Lai svinētu 30 gadus, kopš notikusi pasaules vēsturē tik unikālā protesta akcija Baltijas ceļš, gan Latvijā, gan Lietuvā, gan Igaunijā norit dažādi pasākumi – sākot ar motociklu braucienu cauri visām Baltijas galvaspilsētām un beidzot ar milzu radioaparātu instalāciju.

Sola palielināt latviešu valodas lietojumu Rīgas bērnudārzos

Rīgas domes atbildīgais departaments sola turpināt palielināt latviešu valodas lietojumu bērnudārzos.

Penča lieta: Pārkāpumu atzīst, taču vainīgos pie atbildības nesauc

Lai gan atzīts, ka Ugunsdrošības un civilās aizsardzības koledžas direktoram Ainaram Pencim prettiesiski izkārtota iespēja papildus algai saņemt arī izdienas pensiju, kriminālprocess ir izbeigts un vainīgie pie atbildības nav saukti.

TV3 Ziņas: Dienu pēc ievēlēšanas Rīgas brīvostas valdē Bermanis ticies ar Šleseru

Dienu pēc ievēlēšanas Rīgas brīvostas pārvaldes valdē Rīgas domes deputāts Sandris Bergmanis Jūrmalā ticies ar uzņēmēju un bijušo politiķi Aināru Šleseru, lai runātu par ostas darbu un uzņēmējdarbību,

Lietuvas Seims atbalsta ekonomikas ministra Sinkeviča kandidatūru eirokomisāra amatam

Lietuvas Seims atbalstījis ekonomikas un inovāciju ministra Virginija Sinkeviča kandidatūru eirokomisāra amatam.

Ģirģens ar Ķuzi vienojies par rīcības plānu policijas darba uzlabošanai

Iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens ticies ar Valsts policijas priekšnieku Intu Ķuzi un abi vienojušies par rīcības plānu policijas darba uzlabošanai, piemēram, paredzot biežākas darbinieku rotācijas.


-->