Emsis: Sanācijas darbus Latvijā veic nepareizā normatīvajā vidē

Indulis Emsis

Sanācijas darbi, piemēram, Inčukalna gudronu dīķos, ir apgrūtināti, jo normatīvie akti nav pareizi un tos veic pēc būvniecības principiem kā celtniecības objektus, kas ir liela kļūda, intervijā laikrakstam Diena atzīst bijušais vides ministrs, SIA Eiroprojekts konsultants Indulis Emsis.

Emsis problēmu ar sanācijas darbiem traktē nedaudz savādāk, proti, ieliekot Inčukalna dīķus būvniecības «Prokrusta gultā», tika iegūta problēma, jo būvnieki ir pieraduši, ka viņiem tiek dots uzdevums, laiks, nauda un nav jāiedziļinās detaļās – ķīmijā, fizikā, vides parametros un citās lietās, kas būvniekam ir svešas.

Emsis uzskata, ka arī Valsts vides dienests (VVD) nebija savu pienākumu augstumos, jo nemudināja jau sākotnēji, kad vēl nauda bija, nākt ar intelektuāliem piedāvājumiem, kas saglābj finanses.

«Pārkārtošanās no būvobjekta uz intelektuālu pakalpojumu projektu nenotika. Diemžēl arī jaunais tenderis ir izsludināts, balstoties Būvniecības likumā. Mēs ejam atkārtoti pa kļūmīgo ceļu. Protams, tagad visi ir daudz gudrāki – gan valsts puse, gan iespējamie izpildītāji,» stāstīja Emsis.

Viņš atgādināja, ka Šveice, palīdzot Sarkandaugavas attīrīšanā, bija pamanījusi robu Latvijas likumu sistēmā. Tā vēlējās Latvijai dāvināt jaunu likumu un normatīvo aktu paketi, kas reglamentētu vēsturiski piesārņotu vietu sanēšanu. Dāvanai tika atvēlēta liela nauda, ap 300 000 eiro.

«VVD izsludināja konkursu, tajā pieteicās divas ļoti solīdas juridiskās firmas ar attiecīgiem vides ekspertiem kūmās. Cerējām, ka tūlīt būs jauna normatīvo aktu pakete, taču VVD atzina abus pretendentus par nederīgiem un pārtrauca konkursu bez rezultāta. Tā tika sadusmoti gan Šveices naudas devēji, gan apbēdināti cilvēki Latvijā, kuri apzinās, ka sanācijas darbus veic nepareizā normatīvajā vidē,» stāstīja Emsis.

Jau ziņots, ka Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisija turpinās uzraudzīt Inčukalna gudrona dīķu sanācijas projektu, lai mazinātu riskus zaudēt Eiropas Savienības (ES) finansējumu.

Komisija otrdien, 30.maijā, devās izbraukuma sēdē uz dīķiem. Komisijas vadītājs Andris Bērziņš (ZZS) pēc to apmeklējuma norādīja, ka deputāti rudenī vēlēsies pārrunāt līgumu ar uzņēmumu, kurš veiks sanācijas darbu otro posmu.

Deputāts sacīja, ka rudenī jābūt skaidrībai par to, kurš no diviem uzņēmumiem – pilnsabiedrība Inčukalns Eko vai AS A.C.B. – īstenos šo projektu, bet oktobrī komisija vēlēsies pārrunāt noslēgto līgumu. Deputāti gribot gūt pārliecību par to, ka visi darbi laicīgi tiks sākti un arī noslēgti. Valsts vides dienesta (VVD) pārstāvji to esot solījuši komisijai.

Kā ziņots, 13.martā VVD aicinājis pilnsabiedrību Inčukalns Eko un AS A.C.B. sagatavot savus tehniskos un finanšu piedāvājumus Inčukalna sērskābā gudrona dīķu sanācijas darbu otrajam posmam. Šā gada 6.janvārī tika saskaņoti vērtēšanas kritēriji un dienestam ir pārliecība, ka izdodies saņemt Eiropas Savienības (ES) finansējumu projekta otrajam posmam, kā arī netiks zaudēts pirmā posma finansējums.

BNN jau ziņoja, lai panāktu augsnes, grunts, pazemes un virszemes ūdeņu kvalitātes uzlabošanu, kā arī atjaunotu vides kvalitāti un novērstu iedzīvotāju veselības apdraudējumu, sanācijas darbu turpināšanai Inčukalna sērskābā gudrona dīķos no Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) pieejami vairāk nekā 24,8 miljoni eiro,  informēja Centrālā finanšu un līgumu aģentūra (CFLA).

CFLA ir nosūtījusi uzaicinājumu VVD sagatavot projekta iesniegumu, lai turpinātu un pabeigtu piesārņoto vietu sanāciju, kas uzsākta Eiropas Savienības fondu 2007.-2013.gada plānošanas periodā.

Paredzēts, ka līdz 2023. gada nogalei kopējā atjaunotās zemes platība būs 2,5 hektāri. Specifiskā atbalsta īstenošanai plānotais kopējais attiecināmais finansējums ir līdz 29 257 750 eiro, tai skaitā ERAF finansējums – 24 869 088 eiro un valsts budžeta finansējums līdz 4 388 662 eiro.

Uzņēmēju piedāvājumu līgumsumma nedrīkstēja pārsniegt jau iepriekš noteiktos 25 miljonus eiro.

Ref:224.000.103.1332

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas