bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Trešdiena 24.07.2019 | Vārda dienas: Krista, Kristiāna, Kristiāns, Kristīna, Kristīne
LatviaLatvija

Energoresursu patēriņš pieaudzis gan ražošanas, gan patēriņa sektorā

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Kopējais energoresursu patēriņš 2018.gadā bija 202,3 petadžouli (PJ), kas ir par 5,9% vairāk nekā 2017.gadā, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) operatīvie dati. Piecu gadu laikā no 2014.gada līdz 2018.gadam kopējais energoresursu patēriņš pieauga par 8,6%, bet atjaunīgo energoresursu (AER) īpatsvars tajā palika gandrīz nemainīgs.

HES un vēja elektrostacijās pērn saražots par 43,6% mazāk elektroenerģijas

AER kopējais patēriņš 2018.gadā salīdzinājumā ar 2017.gadu pieauga par 5,7%, bet saražotie AER palielinājās par 10%. Ievērojami pieauga saražotā kurināmā koksne (par 20% jeb 17 PJ), savukārt primārās elektroenerģijas ražošana samazinājās par 43,6% jeb par 7,1 PJ – hidroelektrostacijās (HES) par 44,5%, un vēja elektrostacijās (VES) par 18,6%. Kopā HES un VES saražoja 2 554 GWh, attiecīgi 2432 GWh un 122 GWh.

Elektroenerģijas ražošanas samazinājumu pērn visvairāk ietekmēja zemā izstrāde HES, kas skaidrojama ar netipiski sausu un garu vasaras periodu ar zemiem ūdenstilpju līmeņiem un zemu ūdens pieteci Daugavā, norāda CSP.

Palielinās AER īpatsvars kopējā energoresursu patēriņā

Pēdējos gados novērotas energoresursu kopējā patēriņa struktūras izmaiņas – samazinoties dabasgāzes patēriņa īpatsvaram, palielinās AER īpatsvars kopējā energoresursu patēriņā. Desmit gadu laikā no 2009.gada līdz 2018.gadam dabasgāzes patēriņa īpatsvars samazinājās par 4,6 procentpunktiem un 2018.gadā bija 24,8%, bet AER īpatsvars sasniedza 33,4%. Vienlaicīgi kurināmās koksnes patēriņa īpatsvars palielinājās par 2,9 procentpunktiem un 2018.gadā bija 30,7%. 2018.gadā salīdzinājumā ar 2017.gadu saražotās kurināmās šķeldas un malkas daudzums pieauga attiecīgi par 10,8% un 22,1%, un saražoto koksnes granulu daudzums pieauga par 18,4%. Pērn eksportēja 30,9 PJ koksnes granulu, kas ir par 9,9% vairāk nekā 2017.gadā.

Palielinoties AER kopējam patēriņam, Latvija tuvojas AER izmantošanas veicināšanas vispārējam mērķim – sasniegt no AER saražotās enerģijas īpatsvaru 40 % apmērā bruto enerģijas galapatēriņā līdz 2020.gadam. Latvijā ir trešais augstākais AER īpatsvars enerģijas galapatēriņā Eiropas Savienībā (ES), 2017.gadā tas bija 39% (ES – vidēji 17,5%). ES dalībvalstīm jānodrošina, ka līdz 2020.gadam 10% no transportā patērētās enerģijas ir atjaunīgā. CSP dati liecina, ka 2017.gadā Latvijā AER īpatsvars transportā bija 2,5%, ES – vidēji 7,6%.

Pērn tik saražots par 9,6% vairāk enerģijas

Siltumenerģijas un elektroenerģijas ražošanai (pārveidošanas sektorā) 2018.gadā patērēja 58,1 PJ energoresursu un saražoja 44,7 PJ enerģijas (no tās 29,7 PJ siltumenerģijas un 15,0 PJ elektroenerģijas), kas ir par 9,6% vairāk salīdzinājumā ar 2017.gadu. Karstais un sausais laiks Latvijā liedza HES saražot nepieciešamo elektroenerģijas apjomu, kas sekmēja dabasgāzes patēriņa pieaugumu pārveidošanas sektorā, kā rezultātā ir pieaudzis arī dabasgāzes īpatsvars sektorā par 5,2 procentpunktiem salīdzinājumā ar 2017.gadu. Siltumenerģijas un elektroenerģijas ražošanai Latvijā pārsvarā izmanto fosilo energoresursu – dabasgāzi, kuras īpatsvars pārveidošanas sektorā pakāpeniski samazinās: 2010.gadā – 81%, 2017.gadā – 53,7%, 2018.gadā – 59%. Piecu gadu laikā pārveidošanas sektorā patērēto AER īpatsvars pieaudzis par 5,4 procentpunktiem un 2017.gadā sasniedza 40,5%. Tas ir svarīgs rādītājs, ņemot vērā, ka AER, kurus izmanto pārveidošanas sektorā, ir vietējie energoresursi: kurināmā koksne, biogāze un cita biomasa, atzīmē CSP.

Energoresursu galapatēriņš 2018.gadā bija 179,1 PJ, kas ir par 4,3% vairāk nekā 2017.gadā. Desmit gadu laikā nav novērotas būtiskas izmaiņas energoresursu galapatēriņā. Lielākais energoresursu patērētājs pērn bija transports, kas patērēja 30,1%, tad mājsaimniecības (28,8%) un rūpniecība (22,9%). Salīdzinot ar 2017.gadu, pērn energoresursu galapatēriņa pieaugums ir vērojams transportā (+3,7%), rūpniecībā (+14,4%) un mājsaimniecībās (+3,1%), savukārt energoresursu patēriņa samazinājums novērots lauksaimniecībā un mežsaimniecībā (-3,8%) un pārējiem patērētājiem (-3,4%), liecina CSP dati.

Trešdaļu no energoresursiem patērē transportā

Piecu gadu laikā energoresursu patēriņš transportā ir pieaudzis par 16,4%, 2018.gadā sasniedzot 53,9 PJ. Tas veido aptuveni trešo daļu no Latvijas energoresursu patēriņa, un gandrīz pilnībā balstās uz naftas produktu importu, jo elektroenerģijas un biodegvielas īpatsvars transportā ir salīdzinoši niecīgs. Dīzeļdegviela ir galvenais transportā izmantotais energoresurss, un tās īpatsvars 2018.gadā bija 64,3%. Pēdējos gados transportā novērots sašķidrinātas naftas gāzes patēriņa īpatsvara pieaugums. 2010. gadā tās patēriņš bija viens PJ, bet 2018.gadā – 2,3 PJ jeb 2,3 reizes vairāk. Savukārt, salīdzinot ar 2017.gadu, sašķidrinātas naftas gāzes patēriņš ir samazinājies par 5,2%. Auto benzīna patēriņš transportā piecu gadu laikā samazinājies par 10,6%, 2018.gadā sasniedzot 7,7 PJ, kas ir par 4,1% mazāk nekā 2017.gadā.

Rūpniecībā lielākais energoresursu patēriņš koksnes, koka un korķu izstrādājumu ražošanas nozarē

Energoresursu patēriņš rūpniecībā pēdējo piecu gadu laikā ir pieaudzis par 12,8% un 2018.gadā sasniedza 41,1 PJ. Lielākais energoresursu patēriņš 2018.gadā bija koksnes, koka un korķu izstrādājumu ražošanas nozarē – 20,7 PJ jeb 50,4% no energoresursu galapatēriņa rūpniecībā. Salīdzinot ar 2017.gadu, šajā nozarē enerģijas patēriņš pieaudzis par 5,5%, ko sekmēja koksnes granulu patēriņa pieaugums. Pērn metālu ražošanas nozarē bija vislielākais energoresursu patēriņa samazinājums (-7,9%), salīdzinot ar 2017.gadu, norāda CSP.

Mājsaimniecībās ievērojami pieaudzis dabasgāzes patēriņš

Energoresursu patēriņš mājsaimniecībās 2018.gadā bija 51,7 PJ, kas ir par 3,1% vairāk nekā 2017.gadā. Mājsaimniecībās energoresursu patēriņa struktūra pēdējos gados būtiski nemainās – pārsvarā ir izmantota kurināmā koksne. Salīdzinājumā ar 2017.gadu ievērojami pieauga dabasgāzes patēriņš mājsaimniecībās (+9,3%) un samazinājās ogļu patēriņš (-32,7%).


Pievienot komentāru

Rietumeiropa gatavojas +40 grādu karstuma vilnim

Eiropas valstis no Spānijas līdz Vācijai gatavojas vasaras otrajam karstuma vilnim, kas nedēļas otrajā pusē virknē valstu varētu sasniegt +40 grādu atzīmi.

ES nākamajam britu premjeram: Izstāšanās līgums netiks pārskatīts

Eiropas Savienība apsveikusi nākamo Lielbritānijas premjerministru Borisu Džonsonu, taču stingri norādījusi, ka nepakļausies viņa priekšvēlēšanu solījumiem panākt Brexit nosacījumu pārskatīšanu.

Latvijas Okupācijas muzejam meklēs jaunu direktoru – pašreizējais lēmis atstāt amatu

Nedēļas nogalē no amata atkāpies Latvijas Okupācijas muzeja direktors Gunārs Nāgels.

airBaltic emitē obligācijas 200 miljonu eiro vērtībā

Latvijas nacionālā aviokompānija airBaltic emitējusi piecu gadu obligācijas 200 miljonu eiro vērtībā.

Coface biznesa risku reitingā pazemina vērtējumus autobūves nozarei Eiropā

Starptautiskais kredītrisku apdrošinātājs Coface jaunajā valstu un nozaru risku reitingā pazeminājis vērtējumus Vācijai, Austrijai un Čehijai.

Plāno Jaunzemei par pretrunīgas informācijas sniegšanu izteikt aizrādījumu

Finanšu ministrs Jāns Reirs rosināts paust mutisku aizrādījumu Valsts ieņēmumu dienesta vadītājai Ievai Jaunzemei par pretrunīgas informācijas sniegšanu.

Uzņēmējdarbības tendences pirmajā pusgadā – mazāk ārvalstu ieguldījumu un maksātnespējas gadījumu

Pirmajos 2019.gada sešos mēnešos samazinājies maksātnespējas gadījumu skaits, bijis vairāk uzņēmumu likvidēšanu un samazinājušies ārvalstu ieguldījumi, par apkopotajiem datiem informē Lursoft.

Lielbritānijas nākamais premjerministrs – Boriss Džonsons

Cīņā par Lielbritānijas nākamo valdības vadītāju uzvarējis bijušais ārlietu ministrs un Londonas mērs Boriss Džonsons, tā liecina paziņotie birtu Konservatīvās partijas iekšējā balsojuma rezultāti.

Levits: Latvijai ir labā griba vienoties ar Lietuvu par jūras robežlīgumu

No Latvijas Valsts prezidenta un valdības puses ir labā griba, lai vidējā laika posmā vai varbūt pat ātrāk atrisinātu jautājumu par jūras robežlīgumu ar Lietuvu, pauda Latvijas Valsts prezidents Egils Levits.

Volvo pasaulē atsauc 500 000 dīzeļdzinēja automašīnu

Zviedru-ķīniešu autobūves uzņēmums Volvo paziņojis par pusmiljona automašīnu atsaukšanu visā pasaulē saistībā ar nekvalitatīvu detaļu dīzeļdzinēja automašīnās.

TV3 ziņas: Reirs rosinājis pārbaudi par Jaunzemes izteikumiem

Pret VID ģenerāldirektori Ievu Jaunzemi par viņas izteikumiem medijos un Saeimas Budžeta komisijā pēc finanšu ministra Jāņa Reira rīkojuma ierosināta dienesta pārbaude.

Teroristu pašnāvnieku sarīkotā sprādzienā Mali ievainoti seši Igaunijas karavīri

Teroristu pašnāvnieku sarīkotā sprādzienā Mali ievainoti pieci Igaunijas karavīri, kā arī Francijas un Mali karavīri, paziņojuši Igaunijas Aizsardzības spēki.

Valmieras stikla šķiedras valdē sāks strādāt Ingo Bleiers

AS Valmieras stikla šķiedra valdē tās līdzšinējā locekļa Andrē Heinza Švionteka vietu no 1.augusta ieņems Ingo Bleiers.

Briti tankkuģu krīzi risinās ar militāristu nosūtīšanu uz Persijas līci

Lielbritānija un Irāna pēc abpusējas naftas tankkuģu sagūstīšanas nedomā piekāpties. Britu valdība centīsies panākt vairāk Eiropas spēku nosūtīšanu uz Persijas līci, kamēr Teherāna vēlas, lai incidentos cietušās trešās valstis panāk britu piekāpšanos.

ATD: Pieprasītākās autopārvadājumu atļaujas ir uz Baltkrieviju un Kazahstānu

Pirmajā pusgadā starptautisko autopārvadājumu atļaujas visvairāk pieprasītas uz Baltkrieviju, Kazahstānu, Krieviju un Ukrainu, liecina Autotransporta direkcijas dati.

Latvijas Radio Ziņu dienests nepiekrīt mediācijas procesam medijā

Latvijas Radio Ziņu dienests pēc vairākkārtējām tikšanās reizēm ar mediatori un Latvijas Radio valdi lēmis nepiekrist mediācijas procesa sākšanai.

Moneyval atzīst Maltu par nespējīgu cīnīties ar naudas atmazgāšanu

Starptautiskā uzraudzības iestāde Moneyval atzinusi Maltas spējas cīnīties ar naudas atmazgāšanu par nepietiekamām, dodot Vidusjūras valstij gadu, lai novērstu konstatētās nepilnības, pretējā gadījumā riskējot nonākt finanšu «melnajā sarakstā».

Pēc akcīzes nodokļa samazinājuma Igaunijā stipro alkoholisko dzērienu tirdzniecība pieaugusi par 20%

Jau pirmajās divās nedēļās pēc akcīzes nodokļa samazināšanas Igaunijā stipro alkoholisko dzērienu pārdošana lielākajos tirdzniecības tīklos pieaugusi apmēram par 20%.

Rinkēvičs par Irānas aizturēto tankkuģi: Pāragri izdarīt secinājumus

Ir pāragri izdarīt secinājumus, vai pieļauti starptautisko tiesību pārkāpumi, komentējot situāciju ar Irānas aizturēto britu tankkuģi Stena Impero, teica ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

Ukrainas prezidents vēlēšanās negaidīti ieguvis parlamenta vairākumu

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis guvis otro negaidīto vēlēšanu uzvaru četru mēnešu laikā. Viņa partija Ukrainas parlamentā izcīnījusi vairākumu, tālu apsteidzot tuvākos sekotājus.

NBS testēs vietējo ražotāju bezpilota lidaparātu sistēmas

Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem testēšanas nolūkos piegādātas Latvijas ražotāju UAV Factory un Atlas Aerospace bezpilota lidaparātu sistēmas.

Latvijas Lielo pilsētu asociācijas prezidentūru pārņem Jēkabpils

Latvijas Lielo pilsētu asociācijas biedru pārstāvju – republikas pilsētu domju priekšsēdētāju – kopsapulcē ir apstiprināts LLPA jaunais prezidents – Jēkabpils domes priekšsēdētājs Aivars Kraps.

Apkalpoto lidmašīnu pasažieru skaits Latvijā pieaudzis gandrīz par 10%

Kopumā Latvijas starptautiskajās lidostās 2019.gada pirmajā pusgadā apkalpoti 3,5 miljoni pasažieru, kas ir par 9,6% vairāk nekā pērn šajā pašā periodā, kad Latvijā tika apkalpoti 3,2 miljoni pasažieru.

Latvijā saražoto alkoholisko dzērienu apmērs piecos mēnešos pieaudzis par 2%

Latvijā šogad pirmajos piecos mēnešos saražoti 21,708 miljoni litru alkoholisko dzērienu (neskaitot alu), kas ir par 2% vairāk nekā attiecīgajā periodā gadu iepriekš.

Gaidāmi paziņojumi par milzu uzņēmumu peļņu – biržu indeksi kāpj

Volstrītas indekss Nasdaq Composite pieauga par 0,7% pirms gaidāmajiem Amazon, Facebook un Google paziņojumiem par to peļņu.


-->