EP atbalsta jaunus pagaidu robežkontroles noteikumus Šengenas zonā

Pagaidu robežkontrole Šengenas zonā līdzšinējo divu gadu vietā nedrīkstētu ilgt vairāk nekā gadu, uzskata Eiropas Parlamenta (EP) deputāti. Saskaņā ar pašlaik pārskatāmo Šengenas Robežu kodeksu dalībvalstis Šengenas zonā drīkst veikt pagaidu pārbaudes uz iekšējām robežām, ja pastāv draudi sabiedriskajai kārtībai vai iekšējai drošībai.

Balsojumā par Eiropas Parlamenta nostāju gaidāmajās sarunās ar dalībvalstu ministriem deputāti ceturtdien, 29.novembrī, nolēma, ka pagaidu robežkontrole sākotnēji būtu nosakāma uz diviem līdzšinējo sešu mēnešu vietā, savukārt maksimālais pagaidu robežkontroles ilgums būtu jāsamazina no pašreizējiem diviem gadiem līdz vienam gadam.

Eiropas Parlamenta deputāti uzsvēra, ka pagaidu robežkontrole ierobežo cilvēku brīvu pārvietošanos, tāpēc tā būtu nosakāma tikai kā ārkārtas līdzeklis galējas nepieciešamības gadījumā, BNN informē Eiropas Parlamenta birojs Latvijā.

Lai pēc sākotnējā divu mēnešu perioda robežkontroli pagarinātu, Šengenas zonas valstīm būtu jāsniedz detalizēts riska izvērtējums. Lai kontroli atstātu spēkā pēc sešiem mēnešiem, Eiropa Komisijai būtu jāsniedz atzinums par tās tiesiskumu, un tā būtu jāapstiprina ES Padomei. EP deputāti arī vēlas noteikt ciešāku Parlamenta iesaisti šajā procesā.

«Šengena ir viens no lielākajiem ES sasniegumiem, taču to apdraud sešu valstu īstenotā kontrole pie iekšējām robežām. Tā ilgst jau vairāk nekā trīs gadus, kaut gan maksimālais atļautais laiks ir divi gadi. Tas apliecina, cik neskaidri ir pašreizējie noteikumi un kā valstis tos nepareizi interpretē. Ja mēs vēlamies saglabāt Šengenu, mums jāizbeidz šī prakse un jānosaka skaidri noteikumi,» komentē EP ziņotāja no Slovēnijas Taņa Fajona (Tanja Fajon).

Noteikumi apstiprināti ar 319 balsīm, pret bija 241, bet atturējās 78 deputāti. Tā kā ES Padome par savu nostāju jau vienojusies, sarunas ar dalībvalstu ministriem varēs sākties nekavējoties.

Kā zināms, Austrija, Vācija, Dānija, Zviedrija un Norvēģija noteikušas robežkontroli saistībā ar 2015. gada migrācijas krīzi. Savukārt Francija pārbaudes ieviesusi, reaģējot uz terorisma draudiem.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas