EP cīņā ar terorismu aicina stingrāk uzraudzīt Eiropā atgriezušos kaujiniekus

Eiropas Parlaments (EP) nācis klajā ar ieteikumiem cīņai ar radikalizāciju, datu apmaiņas uzlabošanai un terorisma upuru atbalstam, atbalstot vairākus priekšlikumus jaunai Eiropas Savienības (ES) stratēģijai terorisma apkarošanā.

Par rezolūciju balsoja 474 deputāti, pret – 112, bet 75 atturējās, BNN informē Eiropas Parlamenta birojs Latvijā.

Eiropas Parlamenta deputāti arī pauda satraukumu par nepietiekamu informācijas apmaiņu starp aģentūrām, kā arī starp dalībvalstīm un ES iestādēm. Rezolūcijā arī uzsvērts, ka, īstenojot pretterorisma pasākumus, ir svarīgi pilnībā ievērot pamattiesības, tostarp datu aizsardzību un vārda brīvību.

Būtiskākie EP priekšlikumi paredz izveidot radikālo sludinātāju ES kontrolsarakstu; ciešāku Eiropā atgriezušos kaujinieku uzraudzību; patvēruma atteikšanu par terorismu notiesātiem cilvēkiem; antiradikalizācijas pasākumus cietumos un izglītības iestādēs; ES un dalībvalstu amatpersonu apmācību radikalizācijas jautājumos; ciešāka ES ārējo robežu apsardzību un drukātu vai tiešsaistē publicētu uz vardarbību aicinošu propagandas materiālu likvidēšanu. Tāpat tie paredz arī turpmāku ES un Apvienotās Karalistes sadarbību un informācijas apmaiņu; nažu nēsāšanas ierobežojumus un bīstamāko nažu aizliegšanu; pasažieru datu reģistra (PDR) direktīvas prasību piemērošanu privātajām lidmašīnām; vienotu «terorisma upura» definīciju visā ES; aicinājumu Eiropas Komisijai izveidot ES Terorisma upuru koordinācijas centru, lai nodrošinātu palīdzību uzbrukumu gadījumā; Eiropas Solidaritātes fonda līdzekļu izmantošanu kompensācijām plaša mēroga teroristisku uzbrukumu gadījumos; ciešāku sadarbību ar valstīm ārpus ES, īpaši kaimiņvalstīm.

Pēc balsojuma EP līdzziņotāja Monika Holmeiere (Monika Hohlmeier) sacīja: «Uzbrukums Strasbūras Ziemassvētku tirdziņā bija visļaunākais iespējamais uzbrukums Eiropas pilsoņiem un ES vērtībām. Tas vēlreiz apliecina, ka mums jāatsakās no tukšiem vārdiem un jārīkojas tā, lai Eiropu patiešām padarītu drošāku. Neskatoties uz pēdējos gados paveikto, joprojām ir iespējams novērst trūkumus un padarītu cīņu pret terorismu efektīvāku. Tas nozīmē ciešāku sadarbību, efektīvāku informācijas apmaiņu, vairāk pasākumu radikalizācijas novēršanai, stingrākus juridiskos instrumentus un labāku upuru tiesību aizsardzību.»

Arī līdzziņotāja Helga Stevensa (Helga Stevens) norādīja ka «uzbrukumi Strasbūras centrā apliecināja, ka nepieciešama efektīvāka rīcība šo draudu novēršanai. Balsojums par Eiropas Parlamenta ziņojumu notika tajā pašā pilsētā. Ziņojumā ir daudz inovatīvu priekšlikumu – izveidot naida sludinātāju melno sarakstu ES līmenī, tā ļaujot pārliecināties, vai tajā nav iekļauti auto īrētāji. Mēs rosinām pārņemt jau eksistējošu labo praksi, piemēram, Beļģijā izveidotās «pretadikalizācijas šūniņas». Mēs stiprinām upuru tiesībām, aicinot apmaksāt ārstniecības izdevumus un paātrināt apdrošināšanas procedūras.»

Pagājušā gadā izveidotās Parlamenta īpašās komitejas terorisma jautājumos uzdevums bija analizēt terorisma risku Eiropā. Savā darbā komiteja izmantoja dalībvalstu tiesībaizsardzības iestāžu datus, ES iestāžu un ekspertu sniegto informāciju.

BNN jau vēstīja, ka Francijā lieli policijas spēki norīkoti atrast vīrieti,kurš Strasbūras pilsētā šāvis uz cilvēkiem, nogalinot trīs un ievainojot 12 cilvēkus.

Kā ziņo britu raidorganizācija BBC, uzbrukums noticis otrdien, 11.decembrī, Strasbūras centrā netālu no kāda apmeklētāju iecienīta Ziemassvētku tirdziņa.

Saskaņā ar policijas pausto kāds 29 gadus vecs Strasbūrā dzimis vīrietis sācis šaut uz cilvēkiem un pēcāk iesaistījies apšaudē ar policiju. Aizdomās turētajam, kurš jau iepriekš bijis policijas redzeslokā, ir izdevies aizbēgt no notikuma vietas, taču policija uzskata, ka viņš ir ievainots.

Attiecībā uz uzbrukumā ievainotajiem policija irpavēstījusi, ka seši sašautie ir smagā stāvoklī, kamēr sešiem pārējiem irnodarīti viegli miesas bojājumi. Francijas iekšlietu ministrs Kristofs Kastnē (Christophe Castaner) ir apstiprinājis, ka ir nogalināti trīs cilvēki un ka uzvalsts robežām ir pastiprināta robežkontrole, savukārt visos Ziemassvētkutirdziņos Francijā tikšot pastiprināta policijas klātbūtne.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas