EP deputāte: Krievijas rīcība padara totalitārisma upuru piemiņu svarīgāku nekā jebkad iepriekš

Krievijas «pašreizējie agresīvie centieni pārrakstīt vēsturi» šobrīd padara totalitārisma upuru piemiņu svarīgāku nekā jebkad iepriekš, Staļinisma un nacisma upuru atceres dienas priekšvakarā uzsvērusi Eiropas Parlamenta (EP) deputāte Inese Vaidere (JV/ETP).

Kā informēja Vaideres preses pārstāvis Ģirts Salmgriezis, pirms 12 gadiem Vaidere un vēl četri ārvalstu domubiedri EP panākuši, ka diena, kad tika noslēgts Molotova-Ribentropa pakts, oficiāli tiek noteikta kā visas Eiropas staļinisma un nacisma upuru kopīga piemiņas diena.

«Ir svarīgi, ka mēs pieminam totalitāro režīmu nodarījumus visas Eiropas Savienības mērogā. Pēckara posmā tika nosodīti tikai nacisma noziegumi, bet padomju režīma asinsdarbi – noklusēti. Man tas šķita nepieņemami, jo mēs nedrīkstam aizmirst, kādu postu Eiropai nesa Staļina režīms, sadragājot cilvēku likteņus un iznīcinot miljoniem dzīvību,» teikusi Vaidere.

Deputāte uzsver, ka neatkarīgu valstu robežas un suverenitāte nekad nav kavējusi Krievijas impēriskos nolūkus. «Arī šodien mēs varam redzēt, ka Krievijas ārpolitika ir vērsta uz agresiju un vēstures faktu sagrozīšanu. To skaidri demonstrē Krievijas Valsts domes jaunais likuma priekšlikums, kas atceltu 1989.gadā PSRS Tautas deputātu 2.kongresa pieņemto rezolūciju ar kuru tika nosodīti un par spēkā neesošiem atzīti 1939.gada 23.augusta Molotova-Ribentropa pakta slepenie protokoli. Šim, tobrīd sensacionālajam, lēmumam bija milzīga loma tālākajā Latvijas virzībā uz valstiskuma atgūšanu.»

Kā uzskata politiķe, tagad Krievija melīgi apgalvo, ka rezolūcija esot falsificējusi vēsturi.

«EP jau iepriekš esmu paudusi nopietnas bažas par Krievijas centieniem izkropļot vēstures faktus un mazināt padomju totalitārā režīma noziegumu smagumu. Tie ir ieroči pret mums vērstā dezinformācijas karā, tādēļ Eiropas līderiem nepieciešams stingri nosodīt šādu Krievijas domes mēģinājumu vēsturi sagrozīt,» teikusi deputāte, «arī pašreizējie notikumi Baltkrievijā parāda to, cik svarīgi, lai Krievija respektētu citu valstu neatkarību un neiejauktos kaimiņvalstīs.»

Lai veicinātu visas Eiropas un arī pasaules izpratni par 20.gadsimta notikumiem Baltijas valstīs, Vaidere strādājot Eiropas vēstures atceres grupā un rīko dažādus vēsturi skaidrojošus pasākumus EP, piemēram, izstādi Totalitārisms Eiropā. Deputāte arī līdzfinansējusi dokumentālo filmu Padomju stāsts, kas izgaismojusi staļinisma noziegumus.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas