EP deputāti aicina izveidot Eiropas finanšu policiju

Eiropas Parlaments (EP) otrdien, 26.martā, apstiprināja detalizētus priekšlikumus cīņai ar finanšu noziegumiem un taisnīgākas un efektīvākas nodokļu sistēmas izveidei.

EP Finanšu noziegumu, izvairīšanās no nodokļu maksāšanas un nodokļu apiešanas īpašā komiteja (TAX3) gadu strādāja pie ziņojuma, ko 26.martā apstiprināja ar 505 balsīm pret 63, 87 deputātiem atturoties.

Deputāti iesaka Eiropas Komisijai nekavējoties uzsākt darbu pie priekšlikuma Eiropas finanšu policijas izveidei un izveidot ES līmeņa naudas atmazgāšanas uzraudzības iestādi. Tāpat arī ANO ietvaros esot jāizveido globāla nodokļu iestāde.

Secināts, ka ES dalībvalstīm trūkst politiskās gribas vērsties pret nodokļu apiešanu un izvairīšanos no nodokļu maksāšanas. Septiņās ES valstīs – Beļģijā, Kiprā, Ungārijā, Īrijā, Luksemburgā, Maltā un Nīderlandē – vērojamas «nodokļu oāžu» pazīmes.

EP deputāti pauž nožēlu, ka tādas bankas kā Swedbank AB un Danske Bank iesaistītas Krievijas naudas atmazgāšanā, un uzskata, ka ES valstīm būtu jāizbeidz «zelta vīzu» un pasu programmas. Vēl deputāti norāda, ka pētnieciskajiem žurnālistiem un trauksmes cēlējiem nepieciešama labāka aizsardzība.

«ES dalībvalstis nerīkojas pietiekami apņēmīgi. Bez politiskās gribas nebūs progresa. Eiropieši ir pelnījuši vairāk,» teica īpašas komitejas priekšsēdētājs Peters Ježeks (Petr Ježek) (ALDE, Čehija).

Savukārt līdzziņotājs Ludeks Nīdermaijers (Luděk Niedermayer) (ETP, Čehija) pauda: «Mūsu ekonomiku savstarpējām saitēm un to digitalizācijai ir jāpievērš lielāka uzmanība, jo tās ietekmē nodokļu maksāšanu. Taču daudzām nodokļu jomām jāpaliek valstu pārziņā. Tiem, kas maksā nodokļus, nav jācieš no papildu birokrātijas.»

«Šis ziņojums ir līdz šim vērienīgākā Eiropas Parlamenta darba šajā nozarē rezultāts. Mums nepieciešama uzņēmumu ienākuma nodokļa minimālā likme ES līmenī, lai izbeigtu nodokļu konkurenci un apgrūtinātu netīras naudas iepludināšanu,» tā līdzziņotājs Jepe Kofods (Jeppe Kofod) (S&D, Dānija).

EP īpašā komiteja Finanšu noziegumu, izvairīšanās no nodokļu maksāšanas un nodokļu apiešanas jautājumos tika izveidota 2018.gada martā, reaģējot uz pēdējo gadu laikā atklātībā nonākušo informāciju par nodokļu pārkāpumiem (Luxleaks, Panamas dokumenti, Football leaks un Paradīzes dokumenti). Darba ietvaros tās pārstāvji uzklausīja finanšu ministrus un ES komisārus, kā arī devās vairākās vizītēs, tostarp uz Latviju.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas