EP deputātus uztrauc Turcijas referendums; Paplašināt prezidenta pilnvaras nav godīgi

Eiropa neaizver durvis Turcijai, taču notikumu attīstība pēdējā laikā vedina lūkoties pēc alternatīvām Turcijas dalībai Eiropas Savienībā (ES), EP deputāti ir sacījuši debatēs ar ES paplašināšanās sarunu komisāru Johannesu Hānu (Johannes Hahn).

Plenārsesijā EP priekšsēdētājs Antonio Tajāni (Antonio Tajani) aicināja Turciju respektēt pamattiesības, vienu no Eiropas stūrakmeņiem. Viņš uzsvēra, ka «Eiropa nav islamofobisks kontinents, un tā neaizver durvis Turcijas cilvēkiem.»

Daudzi EP deputāti pauda satraukumu par neseno Turcijas referendumu, kurā tika atbalstīts priekšlikums paplašināt prezidenta pilnvaras, dēvējot to par negodīgu. Viņi uzskata, ka pienācis laiks pārskatīt ES – Turcijas attiecības un atšķirt tajās jaunu lappusi.

Vairāki EP deputāti apšaubījuši Turcijas spēju jebkad kļūt par pilntiesīgu ES dalībvalsti, bet citi norādīja, ka pietiktu ar iestāšanās sarunu iesaldēšanu, dodot Turcijai iespēju mainīt uzņemto kursu.

Ziņojumā teikts, ka izvērsta muitas savienība, vairāk tirdzniecības, studentu apmaiņa un sadarbība drošības un migrācijas jautājumos bija dažas no EP deputātu piedāvātajām iespējām attiecību turpinājumam. Vairāki deputāti iestājās par atbalsta saglabāšanu demokrātiskajiem spēkiem Turcijā, norādot, ka miljoniem turku vēlas savu valsti redzēt kā daļu no ES.

Savukārt par nākamajiem soļiem informē EP: Eiropas Parlamenta Ārlietu komiteja (AFET) 2.maijā uzsāks debates par ikgadējo Turcijas progresa rezolūciju. Rezolūcijas projektā par 2016.gadu (ziņotāja Kati Piri (S&D, Nīderlabde)) ES aicināta «apturēt pievienošanās sarunas ar Turciju, ja grozījumi konstitūcijā tiek īstenoti negrozītā veidā».

BNN iepriekš vēstīja, ka Turcijas konstitucionālajā referendumā 51,4% vēlētāju atbalstījuši valsts iekārtas maiņu no parlamentāras valdības sistēmas uz prezidentālu sistēmu, kurā centrālās izpildvaras vadītājs ir prezidents.

BBC vēstīja, ka, komentējot sestdien, 16.aprīlī, notikušo balsojumu, Turcijas prezidents Redžeps Tajjips Erdogans (Recep Tayyip Erdoğan) paziņojis, ka tā iznākums izbeidz debates par konstitūcijas grozījumu nepieciešamību, izveido prezidentālu izpildvaru un aizsāk konstitucionālas reformas, informēja BNN.

Ref: 225.000.103.724

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas