EP pieņem «tālbraucēju» reformu pretēji Baltijas, Polijas nostājai

Eiropas Parlaments (EP) kā izšķirošā ES iestāde ir pieņēmusi tā saukto «mobilitātes tiesību aktu paketi», kas paredz uzlabot kravas furgonu vadītāju darba apstākļus un regulēt konkurenci nozarē. Pret tiesību aktiem iestājušās Baltijas valstis, Polija un citas Austrumeiropas valstis, vēsta Polskie Radio.

paziņojumā presei raksta EP preses dienests, trešdien, 8.jūlijā, Eiropas Parlamenta deputāti bez grozījumiem apstiprināja tā saukto «mobilitātes paketi» – trīs tiesību aktus, kurus ES dalībvalstu ministri pieņēma šā gada aprīlī. Politiskā vienošanās ar ES Padomi bija panākta 2019. gada decembrī.

Jaunie noteikumi attieksies uz transportlīdzekļu vadītāju norīkošanu darbā uz ārvalstīm, braukšanas un atpūtas laikiem un kabotāžu (kravu pārvadājumi, ko dalībvalstī īslaicīgi veic ārvalstu pārvadātāji). Noteikumu mērķis ir novērst konkurences izkropļojumus autotransporta nozarē un nodrošināt labākus atpūtas apstākļus kravas automobiļu vadītājiem, norāda EP.

Austrumos neizskatās godīgi

Noteikumi nav bijuši pieņemami trim Baltijas valstīm, Polijai, Rumānijai, Bulgārijai, Ungārijai, Maltai un Kiprai. Šo valstu valdību pārstāvji argumentējuši, ka prasība braukt atpakaļ uz transportlīdzekļa reģistrācijas valsti ar tukšu kravas furgonu nodarīs finansiālu kaitējumu nozares uzņēmumiem. Turklāt šāda prakse radīs papildu gaisa piesārņojumu laikā, kad ES koncentrējas uz cīņu pret gaisa piesārņojuma radītām klimata pārmaiņām, vēsta Polskie Radio.

Ieviesīs no 2020. līdz 2022.gadam

Pieņemtie noteikumi stāsies spēkā pēc to publicēšanas ES Oficiālajā Vēstnesī tuvāko nedēļu laikā.

Noteikumus par norīkošanu darbā sāks piemērot 18 mēnešus pēc tiesību akta stāšanās spēkā, tātad 2022.gada sākumā. Noteikumus par atpūtas laiku, tostarp transportlīdzekļu vadītāju atgriešanos mājās, piemēros 20 dienas pēc tiesību akta publicēšanas. Noteikumus par kravas automobiļu atgriešanos un citas izmaiņas noteikumos par piekļuvi tirgum piemēros 18 mēnešus pēc tam, kad būs stājies spēkā tiesību akts par piekļuvi tirgum.

Kādi ir plānotie ieguvumi

EP paziņojumā presei skaidrots, ka jaunie noteikumi kravas automobiļu vadītājiem garantēs labākus atpūtas apstākļus un ļaus vairāk laika pavadīt mājās. Uzņēmumiem pārvadājumu grafiks būs jāplāno tā, lai transportlīdzekļu vadītāji, kas veic starptautiskus kravu pārvadājumus, varētu regulāri atgriezties mājās (ik pēc trim vai četrām nedēļām — atkarībā no darba grafika). Obligāto regulāro iknedēļas atpūtu nedrīkstēs pavadīt kravas automobiļa kabīnē. Ja atpūtas laiks jāpavada ārpus mājām, uzņēmumam būs jāsedz naktsmītnes izdevumi.

Ietekme uz konkurenci

Robežu šķērsošana tiks reģistrēta ar transportlīdzekļu tahogrāfu palīdzību, tādā veidā palīdzot novērst krāpšanu. Kabotāžas sistemātisku izmantošanu palīdzēs novērst ieviestais četru dienu nogaidīšanas periods, pirms tajā pašā valstī ar to pašu transportlīdzekli drīkstēs veikt nākamo kabotāžas pārvadājumu, raksta EP preses dienests.

Lai cīnītos pret «pastkastītes uzņēmumiem», kravas autopārvadājumu uzņēmumiem būs jāspēj pierādīt, ka nozīmīga daļa pārvadājumu, ko tie veic, notiek dalībvalstī, kurā tie reģistrēti. Saskaņā ar jaunajiem noteikumiem kravas automobiļiem būs jāatgriežas uzņēmuma operāciju centrā ik pēc astoņām nedēļām. ES noteikumi, ko piemēro pārvadātājiem, attieksies arī uz vieglajiem kravas automobiļiem, kas sver vairāk nekā 2,5 tonnas, piemēram, ar tahogrāfu būs jāaprīko arī mikroautobusu tipa transportlīdzekļi, skaidro EP preses dienests.

Skaidri noteikumi par norīkošanu darbā garantēs vienlīdzīgu atalgojumu

EP norāda, ka jaunie noteikumi radīs skaidru tiesisko regulējumu, kas novērsīs atšķirības valstu pieejās un nodrošinās taisnīgu atalgojumu transportlīdzekļu vadītājiem. Noteikumi par norīkošanu darbā attieksies uz kabotāžas un starptautiskajiem pārvadājumiem, izņemot tranzītu, divpusējos pārvadājumus un tādus divpusējos pārvadājumus, kuri ietver divas papildu iekraušanas/izkraušanas operācijas.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas