ES budžeta un atjaunošanas fonda sarunas turpinājušās līdz rīta gaismai

ES dalībvalstu līderi klausās Nīderlandes premjerminstra Marka Rites (Mark Rutte) (vidū)

ES dalībvalstu un valdību vadītāju sarunas Briselē par bloka daudzgadu budžetu un ekonomikas atjaunošanas fondu turpinās kopš piektdienas. Naktī uz pirmdienu vienošanās joprojām nav panākta, kaut arī sarunas ritējušas cauru nakti līdz rīta gaismai, vēsta vācu raidsabiedrība DW.

Galvenais strīda ābols šobrīd ir jaunveidojamā ES atjaunošanas fonda finansējuma piešķiršanas kārtība, proti, cik liela daļa no finansējuma valstīm piešķirama kā aizdevumi un cik liela — kā mērķdotācijas, kuras tām nebūs jāatmaksā.

Lasiet arī: Par daudz ES naudas Lietuvai nāktu par sliktu, uzskata eiroparlamentāriete

Piecu taupīgo dalībvalstu grupa, ko veido Nīderlande, Austrija, Dānija, Zviedrija un Somija aizstāv viedokli, ka fondā gan mērķdotācijām, gan aizdevumiem ir jābūt pa 375 miljardiem eiro. Pārējās valstis ar krīzes smagi skarto Itāliju un ES Padomes prezidējošo valsti Vāciju priekšgalā uzskata, ka mērķdotācijām ir jābūt vismaz 400 miljardu eiro apmērā.

«Jautājums ir šāds: vai ir 27 līderi, kuri ir atbildīgi par Eiropas cilvēkiem un spējīgi veidot Eiropas vienotību un uzticēšanos,»

emocionālā uzrunā sacījis ES Eiropadomes priekšsēdētājs no Beļģijas Šarls Mišels (Charles Michel). «Vai arī mēs rādīsim Eiropu, kur grauj [savstarpēja] neuzticēšanās.»

Pirmdienas, 20.jūlija, rītā sarunās, kurās piedalās arī Latvijas un Igaunijas premjerministri un Lietuvas prezidents, ir izsludināts pārtraukums. Tieši no Eiropadomes priekšsēdētāja Mišela pirmdienas gaidā tiek gaidīts paziņojums, ka valstis ir vienojušās un kāds būs smagās sarunās panāktais kompromiss, vēsta DW.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas