ES budžets: Fon der Leiena mudina Ungāriju un Poliju tiesāties

ES dalībvalstīm joprojām nespējot vienoties par bloka daudzgadu budžeta un atjaunošanas fonda apstiprināšanu saistībā ar Ungārijai un Polijai nepieņemamu nosacījumu finansējuma piešķiršanā, Eiropas Komisijas (EK) priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena (Ursula von der Leyen) aicinājusi abas valstis vērsties tiesā, nevis bloķēt svarīgo dokumentu pieņemšanu, vēsta britu ziņu portāls The Guardian.

Situācija ir saspringta, jo termiņš, līdz kuram visām dalībvalstīm būtu vienbalsīgi jāapstiprina 1,8 triljonu eiro liels budžets un krīzes pārvarēšanas ES ekonomikas atjaunošanas fonds ir pirmdiena, 7.decembris. Ja vienošanās nebūs, tad rezerves variants ir taupīgs ES budžets atsevišķi 2021.gadam. Tas paredz nodrošināt ES amatpersonu algas un subsīdijas lauksaimniecībai, bet tiktu daļēji pārtraukta struktūrfondu izmaksa, un COVID-19 krīzes skartām nozarēm un dalībvalstīm nepalīdzētu 2020.gada vasarā ilgi «kaltais» ES ekonomikas atjaunošanas fonds.

Polijas, Ungārijas valdības ir atteikušās piekrist esošajam daudzgadu budžeta dokumentu kopumam. Premjerministri paudiši uzskatu, ka jaunais princips par likuma varas ievērošanas piesaistīšanu ES līdzekļu saņemšanai neatbilst ES dibināšanas līgumiem. Šādu principu tomēr ir atbalstījis dalībvalstu kvalificētais vairākums. Abām minētajām divām dalībvalstīm, kurām jau ir juridiska saķeršanās ar EK par iespējamu likuma varas neievērošanu, līdz ar piekrišanu finansējuma un likuma varas sasaitīšanai draudētu ES finansējuma ierobežošana.

EK priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena, piedaloties tiešsaistes diskusijā ar dalībvalstu parlamentu deptuātiem ieteikusi Varšavai un Budapeštai nepadarīt ES pilsoņus par radušās strīda ķīlniekiem un apstrīdēt minēto principu tiesā.

«Domājam, ka [finansējuma saņemšanas] nosacījumi ir atbilstoši. Tie ir samērīgi, un tie ir nepieciešami.

Un ir grūti iedomāties, ka kāds varētu būt pret tiem,» sacījusi ES izpildvaras priekšsēdētāja. Viņa norādījusi, ka, «ja kādam ir juridiskas šaubas, ir ļoti skaidrs ceļš – viņš var doties uz ES Tiesu», vēsta The Guardian.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas