«ES ir parādā Lietuvas brīvības cīnītājiem,» fon der Leiena saka Viļņas notikumu gadadienā

Apritot 30.gadadienai kopš traģiskajiem Atmodas laika notikumiem Viļņā, ES Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena (Ursula von der Leyen) vērtējusi, ka bez lietuviešu brīvības cīnītāju drosmes, Eiropa šodien izskatītos citādi, vēsta Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.

«Šodien Lietuva ir lepna Eiropas Savienības dalībniece, un kas par veiksmes stāstu šis ir bijis!» trešdien, 13.janvārī, publicētā video uzrunā sacījusi ES izpildvaras galva.

«Brīvības cīnītāju nestais upuris mums atgādina, cik dārgas ir mūsu savienības pamata vērtības – brīvība, demokrātija, likuma vara, vārda brīvība un katras valsts tiesības neatkarīgi izvēlēties savu nākotni,» uzrunā sacījusi Leiena.

Lietuvas Atmodas notikumi un nesenā vainīgo notiesāšana

Lietuva 1990.gadā martā pasludināja valstiskuma atjaunošanu un neatkarību no Padomju Sociālistisko Valstu Savienības (PSRS). 1991.gada 13.janvārī lietuviešiem nācās šo lēmumu nesamērojamā cīņā, kad PSRS militārās vienības ar tanku kolonnu nakts aizsegā centās sagrābt Viļņas televīzijas torni un citus stratēģiskus objektus. Neapbruņoti protestētāji bija gatavi stāties tankiem ceļā bez ieročiem.

Uzbrukumā tika nogalināti 14 cilvēki un vairāk nekā 700 ievainoti. 2019.gadā Lietuvas tiesa šai saistībā notiesāja 67 cilvēkus par kara noziegumiem un par noziegumiem pret cilvēci.

Pēc Viļņas notikumiem Latvijas Tautas fronte mobilizēja iedzīvotājus Rīgas un citu pilsētu stratēģisko objektu aizsardzībai. Sākās Barikāžu laiks.

Šī raksta oriģināls lasāms LRT vietnē angļu valodā: https://www.lrt.lt/en/news-in-english/19/1318610/european-union-owes-lithuania-s-freedom-defenders-ec-president

Saistītie raksti

1 komentārs

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas