ES līderi noraida Baltkrievijas vēlēšanu rezultātus, sola sankcijas

ES Eiropadomes priekšsēdētājs Šarls Mišels

ES dalībvalstu un valdību vadītāji ir vienojušies neatzīt Baltkrievijas prezidenta vēlēšanu rezultātus, saskaņā ar kuriem uz sesto amata termiņu pārvēlēts Aleksandrs Lukašenko. ES dalībvalstis arī vienojušās drīz pieņemt sankcijas, vēsta vācu raidsabiedrība DW.

Tiekoties attālinātā ārkārtas video sanāksmē trešdien, 19.augustā, ES dalībvalstu un valdību vadītāji vienojušies drīzumā pieņemt ierobežojošus pasākumus pret lielu skaitu baltkrievu amatpersonām par vēlēšanu rezultātu viltošanu un vardarbību pret protestētājiem. Iecerēts ieviest aizliegumu ieceļot ES un «iesaldēt» naudas līdzekļus, kas atrodas ES dalībvalstu jurisdikcijā.

«Baltkrievijas tauta ir pelnījusi ko labāku. Tā ir pelnījusi demokrātiskas tiesības izvēlēties savus līderus un veidot [savu] nākotni,»

norādījis ES Eiropadomes priekšsēdētājs Šarls Mišels (Charles Michel).

2016.gadā ES atcēla organizācijas iepriekšējās sankcijas pret Baltkrieviju.

Trešdien Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena (Ursula von der Leyen) paziņoja, ka ES 53 miljonus eiro, kas iepriekš paredzēti Baltkrievijas valdībai, piešķirs baltkrievu pilsoniskai sabiedrībai un pasākumiem jaunā koronavīrusa pandēmijas ierobežošanai, raksta DW.

Lasiet arī: Tihanovska aicina ES neatzīt Lukašenko uzvaru vēlēšanās

Kā ziņots, Baltkrievijā jau ilgāk nekā nedēļu turpinās masu protesti pret 9.augustā notikušo prezidenta vēlēšanu rezultātu viltošanu. Saskaņā ar oficiālajiem rezultātiem Lukašenko ieguvis 80,1% balsu, kamēr populārā opozīcijas kandidāte Svjatlana Tihanovska – tikai 10,1%.

Taču opozīcija, pamatojoties uz liecībām par nepieredzēti plašiem pārkāpumiem, apgalvo, ka šie rezultāti ir viltoti.

Varasiestādes sākotnēji mēģināja demonstrācijas apslāpēt, pielietojot spēku, un aizturējušas tūkstošiem protestētāju, kas milicijas aizturēšanas izolatoros pakļauti necilvēcīgiem apstākļiem un vardarbībai.

Tas izsaucis lielas sabiedrības daļas sašutumu, un varasiestādes bijušas spiestas aizvākt no ielām drošības spēkus, kā arī sākt atbrīvot aizturētos.

Tomēr liels skaits aizturēto joprojām atrodas milicijas izolatoros, bet vairāk nekā pussimts uzskatāmi par pazudušiem bez vēsts.

Svētdien Minskas un citu Baltkrievijas pilsētu ielās izgāja simtiem tūkstošiem cilvēku, lai piedalītos līdz šim nepieredzēti plašā solidaritātes akcijā, pieprasot Lukašenko attiekšanos no varas.

Vienlaikus Baltkrievijā vēršas plašumā streiki, kuru dalībnieki arī izvirza pret režīmu vērstas politiskas prasības.

Lukašenko kategoriski atsakās piekāpties protestētāju prasībām un jau divkārt telefoniski sazinājies ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, cenšoties viņu pārliecināt sniegt atbalstu grūstošā autoritārā režīma stabilizēšanai.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas