ES noraida Mejas centienus pārskatīt Brexit Ziemeļīrijas robežas noregulējumu

(No kreisās) Eiropas Komisijas priekšsēdētājs Žans Klods Junkers, Eiropadomes priekšsēdētājs Donalds Tusks un Brexit sarunu vedējs no ES puses Mišels Barnjē

Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja (Theresa May) šonedēļ sarunās ar augstākajām Eiropas Savienības amatpersonām cenšas izstāšanās nolīgumā panākt britiem pieņemamu Ziemeļīrijas robežas pagaidu noregulējumu. ES amatpersonas tomēr atbildējušas, ka ir iespējams tikai esošais variants ar Ziemeļīrijas palikšanu ES muitas sistēmā.

Kā vēsta britu sabiedriskais medijs BBC, sarunās ar Eiropadomes priekšsēdētāju Donaldu Tusku (Donald Tusk) un Īrijas premjerministru Leo Varadkaru (Leo Varadkar) Meja piedāvājusi vairākas iespējamas alternatīvas robežas noregulējumam pēc valsts izstāšanās, kas būtu spēkā, kamēr Londona un Brisele nevienojas par pastāvīgu robežas kārtību.

Lai izvairītos no Ziemeļīrijas palikšanas ES muitas savienībā un vienlaikus no reālas robežkontroles ieviešanas, Meja piedāvājusi īpaši Ziemeļīrijas robežai izveidot «uzticamu tirgotāju» programmu, veikt savstarpēju noteikumu atzīšanu ar ES vai ieviest tehnoloģiju risinājumus, kas izmantotu datortehnoloģijas transportlīdzekļu reģistrācijai uz robežas.

Neraugoties uz Mejas centieniem, gan Eiropadomes priekšsēdētājs, gan Īrijas premjerministrs, gan Eiropas Komisijas priekšsēdētājs Žans Klods Junkers (Jean Claude-Juncker), gan arī Brexit sarunu vedējs no ES puses Mišels Barnjē (Michel Barnier) pacietīgi skaidrojuši Lielbritānijas pusei, ka izstāšanās nolīgumā nav iespējams paredzēt citu Ziemeļīrijas robežas pagaidu noregulējumu.

Turklāt tam neesot arī iespējams paredzēt konkrētu termiņu, līdz kuram noregulējums paliks spēkā, un britu vienpusēju izstāšanos no ES muitas sistēmas tieši attiecībā uz Ziemeļīriju.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas