ES nosoda AstraZeneca par kavēšanos ar vakcīnu piegādēm

Eiropas Savienība pirmdien, 25.janvārī, brīdinājusi farmācijas kompāniju AstraZeneca, ka kavēšanās ar solītajām Covid-19 vakcīnas devu piegādēm ir nepieņemama, un aicinājusi uz lielāku caurskatāmību vakcīnas piegādes procesā.

ES veselības un pārtikas drošuma komisāre Stella Kirjakidu (Stella Kyriakides) paziņoja, ka Brisele vēlas zināt, kuras devas un kur tieši AstraZeneca līdz šim ir saražojusi, un vai tās ir piegādātas, un, ja ir, tad kam.

AstraZeneca brīdinājusi, ka Covid-19 pošu piegādes Eiropas Savienībai kavēsies, jo sarucis ražošanas apjoms.

Taču Kirjakidu paziņoja, ka AstraZeneca jaunais piegādes grafiks ES nav pieņemams.

Komisāre pirmdien tikās ar ES dalībvalstu un AstraZeneca pārstāvjiem.

Kā ziņots, Latvijas veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP) pirmdien atzina, ka gadījumā, ja Latvija pavasarī saņems tikai 110 000 AstraZeneca vakcīnas devas plānoto 424 000 devu vietā, tad tiks būtiski samazināta iespēja jau martā sākt masveida vakcināciju.

Viņš atzina, ka patlaban nav pieejama precīza informācija par to, cik liels varētu būt pošu devu iztrūkums. «No Briseles informācija ir ļoti pretrunīga. Vadāmies no citu valstu medijos publicētās informācijas,» pauda politiķis, uzsverot, ka tiek gaidīts Eiropas valstu un AstraZeneca pārstāvju sarunu rezultāts.

Kirjakidu pēc sarunām uzsvēra, ka Eiropas Savienība darīs visu, kas būs nepieciešams, lai aizsargātu savu pilsoņu tiesības.

Viņa nepaskaidroja, ko tieši Brisele varētu darīt, bet sacīja, ka tiks ierosināts «caurspīdīguma mehānisms», kas palīdzēs sekot līdzi vakcīnu sūtījumiem no ES uz valstīm, kas neietilpst ES.

Tāpat BNN jau vēstīja par Itālijas pausto nosodījumu par pošu piegādēm.

Vēl par šo tematu: Itālija: Vakcīnu ražotāju ES doto solījumu neizpilde ir nepieņemama

Vakcīna, kuru AstraZeneca izstrādāja sadarbībā ar Oksfordas Universitāti, jau tiek izplatīta Lielbritānijā, bet Eiropas Savienība vēl nav apstiprinājusi tās izmantošanu. Ir gaidāms, ka Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) 29.janvārī lems par šīs vakcīnas izmantošanas apstiprināšanu.

ES līdz šim ir apstiprinājusi divas Covid-19 vakcīnas, no kurām vienu izstrādāja ASV kompānija Pfizer un Vācijas uzņēmums BioNTech, bet otru – ASV uzņēmums Moderna.

AstraZeneca pote tiek uzskatīta par ļoti svarīgu globālajā vakcinācijā pret Covid-19, jo to ir lētāk saražot un to var uzglabāt ledusskapja temperatūrā.

Taču pagājušajā piektdienā AstraZeneca paziņoja, ka tās Covid-19 vakcīnas piegādes Eiropas Savienībai būs «mazākas, nekā sākotnēji bija gaidāms», jo šīs vakcīnas ražotnē ir sarucis ražošanas apjoms.

Nedēļu pirms tam par kavēšanos ar pošu devu piegādi paziņoja arī uzņēmums Pfizer.

Piegāžu kavēšanās draud izjaukt ES vakcinācijas programmas, jo būtiski, lai katrs cilvēks saņem divas vakcīnas devas.

Eiropas Komisijas (EK) prezidente Urzula fon der Leiena (Ursula von der Leien) solījusi, ka līdz augusta beigām ES tiks vakcinēti 70% no pieaugušajiem, taču kavēšanās ar vakcīnu piegādēm var padarīt šo mērķi neiespējamu.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas