ES skeptiska par vakcīnu patenttiesību atcelšanu, bet gatava runāt

ES skeptiski raugās uz to, cik lietderīgi būtu valstīm atteikties no esošā intelektuālā īpašuma uz Covid-19 vakcīnām, tā sestdien, 8.maijā, norādījis ES Eiropadomes priekšsēdētājs. Lai panāktu cilvēces straujāku vakcināciju un pandēmijas galu, uz šādu risinājumu aicinājušas ASV, Grieķija, Indija un citas valstis, vēsta kanādiešu-britu ziņu aģentūra Reuters.

Piektdien, 7.maijā, un sestdien, 8.maijā, ES dalībvalstu un valdību līderi ir pēc ilgāka neklātienes sanāksmju perioda pulcējušies īstā galotņu sanāksmē Portugālē. Tajā apspriesti veidi, kā palielināt vakcīnu devu pieejamību bloka dalībvalstīs un plašāk –pasaulē, tostarp pārrunāts ASV un citu valstu ierosinājums atcelt patenttiesību ierobežojumus attiecībā uz zāļu regulatoru apstiprinājumu guvušām Covid-19 vakcīnām.

Lasiet arī: PVO atzinīgi vērtē ASV atbalstu patentu atcelšanai uz Covid-19 vakcīnām

«Par intelektuālo īpašumu mēs nedomājam, ka īstermiņā tā būtu «burvju nūjiņa», bet mēs esam gatavi sarunām par šo tēmu, kolīdz galdā būs likts konkrēts priekšlikums,» preses pārstāvjiem sacījis ES Eiropadomes priekšsēdētājs Šarls Mišels (Charles Michel)

Amatpersona uzsvēris, ka «Eiropā mēs pieņēmām lēmumu atļaut eksportu, un mēs aicinām visus partnerus vienkāršot [vakcīnu – BNN] devu eksportu». Šo pamudinājumu Mišels ir netieši attiecinājis uz ASV un Lielbritāniju, kur Covid-19 vakcīnu devas tiek ražotas, bet netiek pārdotas ārvalstīm.

Ar ierosinājumu pasaules valstīm vienoties par Covid-19 vakcīnu patenttiesību atcelšanu jau 2020.gadā klajā nāca Dienvidāfrikas Republika un Indija. Maijā šim aicinājumam pievienojusies ASV valdība. No Eiropas Savienības dalībvalstīm tam atbalstu paudusi Polija, Grieķija un Itālija, bet skeptiski to uztvērušas Portugāle, Igaunija, Beļģija un, jo īpaši, Vācija, kur patentēta plaši lietotā ražotāju BioNTech/Pfizer vakcīna, vēsta Reuters.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas