ES Tiesa atzīst mežistrādi Polijas Belovežas gāršā par nelikumīgu

Eiropas bizoņi Belovežas gāršā

Eiropas Savienības Tiesa otrdien atzinusi, ka Polijas valdības rīcība, atļaujot pastiprinātu mežizstrādi īpaši vērtīgajā Belovežas gāršā, bijusi pretrunā ES tiesību aktiem, un likusi Varšavai nekavējoties pārtraukt koku ciršanu vai arī maksāt ievērojamu naudassodu.

Beļģijā strādājošais ziņu portāls EurActiv vēsta, ka Polijai nav tiesību spriedumu pārsūdzēt un ka tas stājies spēkā 17.aprīlī, tādēļ Varšavai nāksies spriedumu izpildīt vai arī maksāt naudassodu, kura minimālais apmērs saskaņā ar Eiropas Komisijas aplēsēm varētu būt 4,3 miljoni eiro.

Belovežas gārša atrodas Polijas ziemeļaustrumos pie robežas ar Baltkrieviju un ir slavena ar Eiropas teritorijā vecāko līdzenumu dižmežu, kur mīt dabā reti sastopamais Eiropas bizonis, sastopama liela putnu sugu dažādība, tostarp dažādas dzeņu un tirāniņu pasugas.

Mežu aizsargā ES noteikumi, kas attiecas uz Natura 2000 īpaši aizsargājamo dabas teritorju tīklu, tomēr 2016.gadā toreizējais Polijas vides ministrs Jans Šižko (Jan Szyszko) atļāva vērienīgu mežizstrādi Belovežas gāršā, lēmumu pamatojot ar skaidrojumu, ka koki jāizzāģē, lai apturētu strauju mizgrauža vaboļu vairošanos.

Šo argumentu ir noraidījušas vides aizsardzības organizācijas, Eiropas Komisija un nu arī ES Tiesa, uzsverot, ka mizgrauzis nav kaitēklis.

Komentējot tiesas lēmumu, Pasaules Dabas fonda Polijas nodaļas dabas dažādības speciālists Dariušs Gatkovskis (Dariusz Gatkowski) norādījis: «Šī ir liela uzvara Polijas tautai, kura Belovežas gāršu uzskata par neatņemamu mūsu mantojumu. Tomēr rīcība un juridiskie pārkāpumi, kas noveda pie tiesas sprieduma, nopietni atgādina, ka mūsu pūliņi te nedrīkst apstāties. Belovežas Nacionālais Parks ir jāpaplašina, lai pasargātu vienu no pēdējiem dabiskiem mežiem Eiropā».

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas