Estonia ekspedīcijas vadītājs: Top vraka 3D modelis izmeklēšanas vajadzībām

Pēc atkārtotas ekspedīcijas Baltijas jūrā uz prāmja Estonia nogrimšanas vietu ekspedīcijas vadītājs atklājis, ka top vraka trīsdimensiju modelis tālākas izmeklēšanas veikšanai, vēsta Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Bijušais vadošais prokurors Igaunijas Valsts prokuratūrā Margus Kurms (Margus Kurm) vada ekspedīciju uz 1994.gadā nogrimušā prāmja atdusas vietu. Kopš Igaunija, Somija un Zviedrija atbalstījušas kuģa nogrimšanas atkārtotu izmeklēšanu saistībā ar zviedru žurnālistu atklātiem, bet iepriekš neizpētītiem bojājumiem kuģa korpusā, 2021.gadā organizēti vairāki braucieni vraka padziļinātai apskatei un dokumentēšanai. Ekspedīciju rīko fonds SA Mare Liberum, un otrdien, 12.oktobrī, Kurms sniedzis žurnālistiem ekspedīcijas starpposma kopsavilkumu. Viņš skaidrojis, ka ekspedīcijai četri mērķi: skenēt prāmja vraku, video materiālos dokumentēt vraka bojājumus, pārbaudīt automašīnu klāju un veikt jūras gultnes izpēti.

Lasiet arī: Jaunā prāmja Estonia izmeklēšanā atklāj kuģa rampas pilnu atvērumu

Bijušais vadošais prokurors skaidrojis, ka nogrimušais prāmis nu ir dokumentēts 25 000 fotoattēlos, uz kuru pamata tiks izveidots vraka trīsdimensiju modelis. Tas ļaus izmeklētājiem apskatīt vraku visā pilnībā un izmērīt kuģa bojājumu lielumu.

«Modelis atklās arī korpusa caursišanas vietas,» sacīja Kurms. Viņš piebilda, ka dažas vraka vietas nav nofotografētas, taču tās neesot būtiskas attiecībā uz katastrofas norises noskaidrošanu. Pēc Kurma teiktā, trīsdimensiju modeļa pabeigšana prasīs trīs līdz četras nedēļas. Ekspedīcijas vadītājs arī pastāstījis, ka izpētes robotam izdevies iekļūt līdz 60 metru dziļumā kuģa automašīnu klājā, un atklāts, ka pasažieriem paredzētās divas automašīnu klāja durvis ir ciet. «Centrālās daļas durvju stāvoklis ir svarīga informācija izmeklēšanai,» Kurms sacījis žurnālistiem, vēsta ERR.

1994.gada 28.septembrī igauņu pasažieru prāmis Estonia nogrima ceļā no Tallinas uz Stokholmu. Nelaimē bojā gāja 852 cilvēki no 17 valstīm, tostarp 17 Latvijas pilsoņi.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas