Euroaptieka: Sabiedrības zināšanas par cukura diabētu ir maldinošas

Katrs desmitais Latvijas iedzīvotājs (12%) uzskata, ka diabēta pacienti nevar strādāt algotu darbu, savukārt katrs piektais (19%) ir pārliecināts, ka diabētu ieguvis cilvēks nevar dzīvot normālu dzimumdzīvi, secināts Euroaptieka veiktajā aptaujā.

Stāstot par aptaujas rezultātiem, Euroaptieka pārstāve Evija Bērziņa norāda, ka iedzīvotāju vidū esot izplatīts viedoklis, ka diabēts ir neveselīga dzīvesveida sekas, kam cēlonis ir nepareiza ēšana un mazkustīgs dzīvesveids (28%), vai pārāk liels cukura un cukuru saturošu produktu patēriņš (27%). Savukārt katrs piektais (20%)  iedzīvotājs diabētu saredzot kā iedzimtas veselības problēmas.

Liela daļa iedzīvotāju (40%) diabētu saista ar svara pieaugumu, salīdzinoši – tikai 16% ir pārliecināti, ka diabēts var būt saistīts arī ar svara samazināšanos. Bērziņa norāda arī uz aptaujas datiem, kas ieskicē reālo situāciju,  kā ar diabētu diagnosticētus cilvēkus uztver darba vidē.

«Katrs desmitais Latvijas iedzīvotājs (12%) uzskata, ka diabēta pacienti nevar strādāt algotu darbu.»

Savukārt 4% aptaujāto saskarsmē ar kolēģi, kuram ir diabēts, pat izvairītos lietot kopīgus traukus un biroja priekšmetus.Tāpat 6%  aptaujāto norādīja, ka ierobežotu vai pārtrauktu komunikāciju, atturētos kopīgi ieturēt pusdienas vai arī izvairītos no iespējas satikt, stāsta Bērziņa.

Lasiet arī: Cilvēkam ar cukura diabētu draudzīga ēdienkarte – ko ēst un no kā atteikties?

Komentējot aptaujas rezultātus, Euroaptieka aptieku tīkla kvalitātes vadītāja, farmaceite Zane Melberga norāda, ka saslimšana ar diabētu saistāma, tostarp, ar zināšanu trūkumu. Respektīvi, zināšanu trūkums novedot pie neregulāras diagnostikas. Kā piemēram, II tipa diabēts, attīstoties lēnām  un varot noritēt bez pamanāmiem simptomiem.  Tāpēc, ja pat nav sūdzību par pašsajūtu, cukura līmeni asinīs nepieciešams pārbaudīt vismaz reizi gadā, mērījumu rezultātus apspriežot ar ģimenes ārstu vai farmaceitu.

Lai kliedētu mītus un aicinātu veikt regulāru diagnostiku, Euroaptieka sadarbībā ar medicīnas centru Vesels cilvēks martā apmeklēs lielāko Latvijas uzņēmumu kolektīvus, izglītojošā lekcijā stāstot par preventīvu diabēta novēršanu un veicot diagnostiku darbiniekiem. Melberga norāda, ka diabēts var skart ikvienu. Daudzus II tipa diabēta gadījumus iespējams novērst, piekopjot veselīgu dzīvesveidu, proti –  ievērojot veselīgu uzturu, regulāras fiziskas aktivitātes un rūpes par savu veselību, kas uzskatāmi par veselīga dzīvesveida pamatelementiem.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas