EZA apstiprina Pfizer zāles pret Covid-19 ārkārtas izmantošanai

Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) ceturtdien, 16.decembrī, apstiprinājusi ASV farmācijas uzņēmuma Pfizer zāles pret Covid-19 ārkārtas izmantošanai Eiropas Savienības dalībvalstīs.

«Medikaments, kas vēl nav apstiprināts ES, var tikt lietots to pieaugušo Covid-19 slimnieku ārstēšanai, kuriem nav nepieciešams papildu skābeklis un kuriem ir paaugstināts risks saslimšanas progresēšanai uz smagāku stadiju,» teikts EZA paziņojumā.

Pfizer otrdien, 14.decembrī, paziņoja, ka klīniskos izmēģinājumos apstiprināts, ka tās izstrādāta tablete Covid-19 ārstēšanai par gandrīz 90% novērš hospitalizāciju un nāvi riska grupās.

Tabletei Paxlovid arī vajadzētu būt efektīvai pret mutācijām, kas ir raksturīgas Covid-19 omikrona paveidam, pavēstīja uzņēmums.

Jaunās tabletes klīniskajos izmēģinājumos piedalījās vairāk nekā 2 200 brīvprātīgie. To dati apstiprināja provizoriskus rezultātus, par kuriem bija paziņots novembrī.

EZA paziņoja, ka nākusi klajā ar šo rekomendāciju, lai atbalstītu valstu varasiestādes, kas var izlemt izmantot šīs zāles pirms to oficiālas apstiprināšanas.

Pfizer iekšķīgi lietojamās zāles ir proteāzes inhibitors un tās bloķē vīrusa replicēšanās mehānismu.

Tas nozīmē, ka zāles būs efektīvas tikai inficēšanās sākotnējās stadijās. Brīdī, kad Covid-19 ir progresējis par smagu slimību, vīruss lielākoties ir pārtraucis replicēties un pacienti cieš no pārmērīgas imūnreakcijas.

Lasiet arī: Eiropā būs pieejamas vēl divas zāles pret Covid-19

Arī EZA uzsvēra, ka Paxlovid būtu jālieto uzreiz pēc inficēšanās ar Covid-19 un piecu dienu laikā kopš simptomu parādīšanās. EZA norādīja, ka tabletes būtu jādzer piecas dienas.

Visbiežāk novērotās blakusparādības, lietojot Paxlovid, ir garšas sajūtas traucējumi, caureja un vemšana.

Zāles nedrīkst lietot grūtnieces, un to lietošanas laikā jaunajām māmiņām jāpārtrauc bērna barošana ar krūti.

EZA paziņoja, ka sākusi paātrinātā kārtībā izvērtēt tablešu apstiprināšanu, un tās varētu tikt oficiāli apstiprinātas pāris mēnešu laikā.

EZA jau ir izdevusi līdzīgu atļauju ārkārtas lietošanai uzņēmuma Merck pretvīrusa zālēm Covid-19 pacientu ārstēšanai.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas